Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Din karmaşası  (Okunma sayısı 5479 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 26, 2014, 09:26:02 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben öyle bir şey demedim sayın davut herkes kendi sorgulamasını yapar ve sorgulaması çerçevesinde bir karara varır. Bu karar da 'kendi' kararıdır.
Saygılar.

Aralık 26, 2014, 09:30:12 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

elbette haklısınız din kişilerin kendi kararıdır,

size katılıyorum

saygılarımla,
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 26, 2014, 11:26:07 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Kam dostum ,
Naçizane tavsiyem tüm dinleri , peygamberlerin hayatını 'özümse' sana göre olumsuz şeylerden önce olumlu şeyleri gör üzerine düşün sonra olumsuz şeyler hakkında fikir yürüt. Herhangi bir dini özümsemek o dindeki ritüelleri yapmak değildir felsefesini kavramaktır.Bu süre içerisinde de tavsiyem kimseyle tartışmaya girme hep kendin düşün.
Yazını okuyunca ünlü psikiyatrist R.D Laig'in şu sözü aklıma geldi :
“Seküler (dinden kopuk) bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyaya uyum sağlamak için çocuklar vecd halinden vazgeçerler. Manevi olanın yaşantısını yitirmişken bizlerden iman etmemiz bekleniyor. Ama bu iman vaki olamayan bir gerçeğe inanma şeklinden ortaya çıkıyor. Amos’da, ülkede bir kıtlığın ortaya çıkacağı bir zamanın geleceği, bunun ‘ne yiyecek kıtlığı, ne de susuzluk değil, Tanrı’nın sözlerini işitme’ kıtlığı olacağı hakkında bir kehanet vardır. Bu zaman halihazırda gelmiştir. Bu, içinde bulunduğumuz çağdır.”

evet  zaten baştada dedim ben diğer dinlere flanda düşmanca bakmadım bugüne kadar peygamber uyarıcı vb. insanların düşüncelerini inceledim  hatta farklı coğrafyalarda düşünürleride konfiçyüs   buddha   gibi.
Bu tür insanların elçi uyarıcı veyada ruhani olarak kendini çok geliştiren belli bir kanal yoluyla toplumsal yasalar kurallar veya yaşam tarzlarını kolaylaştıran maddeler getirdiğine eminim, yani dar bir pencereden bakıp tek din dışındakiler kafir yanacak deyipte düşmanlık yapmak çok yanlış zaten aynı görüşteyiz

teşekkür ederim
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2022, 01:29:52 ös Gönderen: Arais »