Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: RAKEL DINK' in HRANT'a VEDA KONUŞMASI  (Okunma sayısı 16763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 29, 2009, 02:13:26 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sn Mericcan sizin bu elektronik gazetenin yorumuyla ilgili ozellikle bazi marjinal otesi paragraflarla ilgili bir analiz yapmanizi isteyebilir miyim? Hem boylelikle biz de bulutlu olan yerleri acmis oluruz.

Nisan 29, 2009, 02:21:20 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bay skullG,oldukça duygusal yaklaşmışsınız.yalnız hrantı iyi tanımakla, olaya farklı bakış açıları getirmek oldukça farklıdır. bu sizin ne ölçüde 'kapasite' kazandığınıza bağlıdır.hele ki felsefe ile uğraşıyorsanız. ama ben veya benim gibi 'farklı sorularla' ve genişletilebilecek bir anlayışla olayları ele alan insanlardan açıkcası hrantı savunmak bir yana,saygı duymayı dahi beklemeyin. bugün ben sadece hranta yapmıyorum bunu,genişletip aynı şeyleri kitaplarını okuğum insanlara da yapıyorum. bu tabi olayın farklı bir yanı.

şu yukarıda beyaz güvercin,martılar ve hrant afişlerine(sanırım biri fotoğraf) iyi bakın lütfen, ne mesajı var orda? ama söyleyeceğiniz şey,gördüğünüz olmasın,onun 'çözümü' olsun.....o fotolara bakıp,etkilenen insanlara biz 'halk' diyoruz ') o fotoğrafa bakacağıma, stalinin afişlerine bakarım daha bir anlamlı bulurum. çünkü anlamdaki 'kusursuzluk' olarak en iyisi onlardır.

Hranttan korkuyormuyum? hayır...ben düşünsel alanda en çok korktuğum fikir adamı 'uyaklı' lakabını taktığımız bir filozoftur. peki hrantı  seviyormuyum? hayır... hrantın düşünceleri ne ölçüde beni etkiledi? okuduklarımın kobaylığa verdiği örneklerin ta kendisi olması yönüyle 'baktırdı'

ben ölen insanın romantizmine kendimi kaptırmam... o romantizmi saksorantlaştırmam. fikirleri fikir adamının düşüncelerine bağlamam. sadece ben değil, varlık felsefesinin en uç noktasında olan her 'kaçık' böyledir. ki bizim aradığımız soru 'çözülme'dir.  Hrantın düşüncelerini kendinize örnek alabilirsin,alın elbette ama en baştan şunu söyleyim:

varolan birşeyin doğruluğu ile o oluşanın ebediyeti en baştan yıkılmaya ve sökünleşmeye uğrar. bir insanın diğer insanı etkilemesi yönüyle bu en iyisidir,ama örnek alıcı içinse bir duraklamanın işaretçesi.

Nisan 29, 2009, 02:53:07 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Kirlangic;
Öncelikle merhabalar;
Bahsi geçen ve benim farklı bir bakış açısı olarak konunun altına alıntılama yaptığım gazete sadece elektronik ortamda faaliyet göstermiyor öncelikle bunu belirtelim.
Abonesi olmasam da abone olan tanıdıklardan alıp arada sırada okuyorum katıldığım görüşleri de var çok sert ve ırkçı bulduklarım da.

Konuya bakışımı soruyorsanız bir vatandaşımız öldürülmüş ve onu öldürenlerin bağlantılarına karşı uyanık olmalıyız tüm farklı fikirlerin yer aldığı kaynaklardan beslenmeliyiz bu bir gazete,dergi veya Sayın Skullg gibi kendisini tanıyanlar da olmalıdır.

Acizane fikrim bu ülkenin vatandaşı kökeni ne olursa olsun başka bir vatandaş tarafından öldürülüyorsa ve bu o kişinin görüşleri nedeniyle oluyorsa bu vahşettir ,kabul edilemez nitelikte bir suçtur.Şu an mecliste PKK terör örgütüne methiyeler dizen,sınırlarımızı çizdik diyen vatan hâinleri mevcuttur, bu mevcudiyete karşı vatanını seven insanlar silaha sarılıp birilerini öldürmek yerine dingin ve akıl sahibi olarak ve gayet soğukkanlı bir şekilde demokratik mücadelesini vermelidir.Yahû sen kimsin kolluk kuvvetimisin? diye sorarlar adama , yaz ,çiz,konuş,suç duyurusunda bulun ama eline silahı alma.

Ayrıca alıntıladığım yazıdaki ''Hrant Dink’i öldürenler Kürt-İslamcı iktidarın kullandığı Menzil Kürtlerinin kontrolündeki bir oluşumdur. Aynı oluşumdan devşirilen birine Danıştay’da cinayet işletmişlerdi, şimdi Hrant Dink’i vurdurdular. Ama seçilen grup, ulusal güçlere sızmaya çalışan bir oluşumdur. Dikkatle izlenmeli, teşhis edilmeli ve tedbir alınmalıdır. Gerçek milliyetçilerin böylesi oluşumdakilerle hiçbir işi olamaz.''
Cümlesine katılıyorum katilin nereye bağlı olduğu belli nizam-ı alêm ocakları bu ocakların ülkü ocaklarından neden ayrıldıkları konusunda okuduklarım kadarı ile ''onlar artık mücadeleci değiller,İslamdan ve Türklük'ten uzaklar ,cesaretlerini yitirmiş kavgamızda gerekeni yapmıyorlar'' ifadeleri de dikkat çekilesi noktalardır diye düşünüyorum.

Katılmadığım noktalara gelince siz eğer ben solcuyum diyorsanız ve aynı zamanda milliyetçiyim diyorsanız savunmasız bir insanın ölümüne sevinmemelisiniz, ben bu fikirde olan insanlardan, bu insanın öldürülmesini ranta çevirmek ve sanki yapılan vahşet tüm Türk Milletinin ortak görüşü ve zihniyetiymiş gibi göstermek isteyenleri manşetlerine taşımalarını beklerdim.

Başka sormak istediğiniz sorunuz var ise cân-ı yürekten cevaplarım.
Saygılar...
Her şey bir adımla başlar...

Nisan 29, 2009, 02:55:17 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Bay skullg
Siz hukukçu olarak, öncelikle mahkemece suçlu bulunan birini övmemeniz gerekir. Ayrıca bir kişiyi tanımak önemli değildir, öncelikle onunla iletişime sahip olmak gerekir, sarı çizmeli mehmet ağa kadar değeri olmayan birisidir H.D. benim için. Diğer bir hususda bırakın siz, başkalarını tanımayın, onlar sizi tanısın.
Hrant Dink eğer öldükten sonra olanları görmüşse, kesinlikle ve kesinlikle; hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz gibi örgütlenmiş insanlardan utanırdı. Çünkü bunu herkez iyi biliyor ki bu bir oyundu, Hrant Dink de bu oyuna alet edildi. Hrantın düşüncesi beni ilgilendirmez, zaten mahkeme kararını vermiş, ayrıca Türkiye'yi terk edecekti. Burda düşünülmesi gereken husus Hrantın bir oyun uğruna öldürülmesidir, sizin gibi düşünenler bu oyuna alet olmaktadır.
Ayrıca bilinmesi gereken bazı hususlar;
Agos isimli gazetesinin Hrant Dink'ten sonra fetullahın gazetesi zaman gazetesinde yazarlık yapan Etyen Mahçupyan'ın getirilmesine hiç şaşırmadım. Çünkü biliyordum ki Hrant Dink fetullahada yakındı. Zaten aynı amaç uğruna hareket etmiyorlarmıydı?

Bay Skullg
Hatırlarsanız daha öncede Baskın Oranı tanıyordum demiştiniz size bir kaç soru yazıp, "kendilerine şunları sormuşmuydunuz" demiştim. Şimdi farklı olarak Hrantı tanıdığınız için şunları sormuşmuydunuz?

1-Fethullahın vakfının organize ettiği abant toplantılarına Hrant Dink neden katılıyordu? Siz katılırmısınız?
2-Yıl 2007- Hrant Dink röportajı;

ALLAH BEDİÜZZAMAN’DAN RAZI OLSUN;

Bediüzzaman Said Nursî’yi tanıyor musunuz?

Tabiî ki...

Bediüzzaman Doğuda aşiretleri gezip meşrûtiyeti anlatırken, halk meşrûtiyetin Ermenilere tanıyacağı eşitlikten rahatsızlık duyuyor, o da, “Kendimizi dev aynasında görmemeliyiz. Kabahat bizde. Tamamen zimmetimize alamadık, bilhakkın adalet-i şeriatı gösteremedik... Hem de dostluğun sebebi vardır. Zira komşudurlar. Komşuluk dostluğun komşusudur. Hem de onlar uyandılar, dünyaya yayıldılar, terakkiyat tohumlarını topladılar; vatanımıza ekecekler” diyor ve Ermenileri korumak gerektiğinden bahsediyor.

Bunları kaç yılında söylüyor?

1910 yılında...

Çok ilginç.Allah Bediüzzaman’dan razı olsun. Zamanın ölçülerine ve bakış tarzına göre, burada Bediüzzaman’ın ahlâklı ve etik bir duruş sergilediğini görüyoruz.

Ben böyle insanları tanımaktan utanırdım Bay Skullg. Bunlar düşmanımın düşmanı benim dostumdur düşüncesinde olan insanlar.

Kaynak: http://www.yeniasya.com.tr/2007/01/21/roportaj/default.htm

3-Tikko üyesi olduğunu söylesem de kanıtım yok.

Ben böyle insanları tanımaktan utanırdım Bay Skullg. Bunlar düşmanımın düşmanı benim dostumdur düşüncesinde olan insanlar. Bence böyle faşist düşünen insanların yanında olmayın, çünkü bunlar bizim Ermeni dostlarımızla aramızı açmak için ellerinden geleni yapmaktadır.

Mesela benim babamı öldürseler, ben "şimdi kanınız daha mı temiz" demem, herhalde bu yetiştirilme tarzı. Ayrıca kızı, babasının ne anlamda yazdığını ortaya çıkartmış bulunuyor.Kendisi gibi kızının da faşist söylemleri var.

saygılarımla

Faşist Hrant :) dile bile söylemesi acaip geliyor... Ben Hrant'ı tanıdım... ne içten pazarlıklı bir adamdı ne ölümü meşru olacak birisi... Kin yazıları diyorsunuz burdan belli ki Hrant'ı hiç okumamışsınız, hatta o meşhur "kanlı" yazısını bile... Bunu hem Akyol hem de de hund için söylüyorum. Okumamışsınız ve sadece haber başlıklarından edindiklerinizle fikir sahibi olmuşsunuz. Ne demek ölümü meşru oldu ve ne demek faşist söylem sahibi... bari bilginiz yok ölünün ardından konuşmayın... bir bebekten bir katil yaratan karanlık çünkü böyle büyüyor.
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2009, 03:07:26 ös Gönderen: M.Akyol »

Nisan 29, 2009, 03:40:26 ös
Yanıtla #14

Hrant mevzusuna politik bir yorum yapmayacağım.Sevenleride çoktur nefret edenleride.Öldürülme sebebi bana kalırsa sadece tetikçisi ve milliyetçi maskeli kafatasçılar için düşünceleri idi.Diyeceğim şudur;Düşüncelerinden ötürü bir insanın ölmesi gerektiğini düşünmek korkaklıktır.Ölmesini istediğin insanı arkadan vurmak ise şerefsizliktir.Şahsen faşist düşündece olsa idim bu infazdan sonra utancımdan yerin dibine girerdim.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2009, 03:43:31 ös Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »
Omnia mors aequat

Nisan 29, 2009, 03:52:56 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bay skullg
Siz hukukçu olarak, öncelikle mahkemece suçlu bulunan birini övmemeniz gerekir.

MAhkeme aşamaları hakkında bir bilginiz var mı? Bence Yargıtay'ın vermiş olduğu karar bir hukuk cinayetidir. Savcı beraat isterken mahkeme "mahalle baskısı"nın etkisiyle onama kararı vermiştir. DÜŞÜNCE SUÇ OLAMAZ. Düşündüğü için de birisini suçlayamazsınız.

Alıntı
Hrantın düşüncesi beni ilgilendirmez, zaten mahkeme kararını vermiş, ayrıca Türkiye'yi terk edecekti. Burda düşünülmesi gereken husus Hrantın bir oyun uğruna öldürülmesidir, sizin gibi düşünenler bu oyuna alet olmaktadır.

Hrant'ın görünür gelecekte ülkeyi terk etme gibi bir düşüncesi yoktu bunun için en son yazılarına bakabilirsiniz.

Ben söylenen söze bakıyorum ve ozaman için de doğru bir söz söylendiğini görüyorum. Yine Hrant'ın sözünden cımbızla bir bölümü alıyorsunuz. Hrant Allah razı olsun sözünü niçin söylemiş bakın onu da açıklıyor.

Faşist düşünce diyorsunuz. Allah'ınızı severseniz öncelikle şu faşizm konusunda bir anlaşalım. Faşizmin özelliklerinden en az birisinin Hrant'ta olduğunu gösterin yeter. Tanımdan da vazgeçtim.

Alıntı
Fethullahın vakfının organize ettiği abant toplantılarına Hrant Dink neden katılıyordu? Siz katılırmısınız?
Ben katılmazdım. Ama katılanları da yargılamıyorum. Katılanlarla konuştuğum da vakidir. bu noktada o tanıdıklarımla örtüşmüyoruz.

Alıntı
Hatırlarsanız daha öncede Baskın Oranı tanıyordum demiştiniz (...)

Ben böyle insanları tanımaktan utanırdım Bay Skullg

Eh demek ki sizin utanacağınız pek çok kişiyi tanıyorum demektir Sn. Akyol. ve onları tanıdığım için de asla utanç duymuyorum.

Nisan 29, 2009, 04:25:57 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Biz sizinle anlaşamayız ama olsun ben fikirlere aşığım, yeni bir şey öğreneyim yeter. Ben bu konuda yeni birşey öğrenene kadar, görüşüm budur. Sadece bir yanlış anlamayı düzelteyim; Türklere söylediği sözden dolayı suçlu bulundu. Ayrıca mahkemece onaylanırsa bu toprakları terk ederim demişti.

Ama şunu da herkez bilsin ki ne agos gazetesi ne H.D. ne de Ermenistan, Türkiya'deki Ermenilerin sözcüsü değildir. Sanki Türkiye'deki Ermeni Vatandaşlarımız, bu saydıklarımın düşüncelerini benimsiyorlar gibi bir hava var.
Ya yediğim yemek ayrı gitmediği zamanlar,günler,haftalar,aylar oluyor Ermeni çocukluk arkadaşlarımla, bizim aramıza H.D. falan giremez, onlarıda kışkırtamaz. Ermenistandaki Ermeniler'de Türkiya'deki Ermenilerleri sevmezler, biz bir bütünüz.
Ermenilerin içinde her düşüncede olan var, geçen seçimlerde; ağırlıklı olarak yüzde 75 gibi Baskın Oran ve Akp'ye paket oy atmışlardır, geri kalanı da chp'ye verdiler, küçüçük bir kesimde mhp'ye verdi.
Ancak akp'nin ne olduğunu, onların haklarını korumadığını anladıklarından, belediye seçimlerinde akp'ye vermediler.
Onların azınlık olmarı, onları değişik bir psikolojiye sokmaktadır, bundan dolayı onları daha iyi anlamamız gerekmektedir.Türkiye'deki Ermeniler, başka ülkerde yaşayan Ermenilerle bir tutulmamalıdır.

Nisan 29, 2009, 04:45:16 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

bir yanlış anlamayı düzelteyim; Türklere söylediği sözden dolayı suçlu bulundu

ben çok daha vahim bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim (buna gücümüz yetmiyor ama yine de düzelteyim en azından foruma da bu kayıt geçsin) Hrant Dink Türklüğe veya Türklere hakarette bulunmamıştır.

"Ermeni Kimliği Üstüne"  başlıklı yazıları sebebiyle verilen 6 aylık ceza hukuk açısından son derece hatalıdır. Yazı 8 bölümden müteşekkildir. Dava konusu,  bu yazı dizisinin 8. bölümünde geçen ifadelerdir. Dava konusu yayın 'Ermeni Kimliği' başlığı altında yazılan bir dizi yazının içerisinde yer almaktadır. Bu dizi çerçevesinde Hrant; (1) Kuşaklara Dair (7 Kasım 2003), (2) Kilisenin Rolü (14 Kasım 2003), (3) Kaç Vartan'ın Çocukları (5 Aralık 2003 ), (4) Pratik Kimliğin Teorisi (19 Aralık 2003), (5) Batı: Cennet ve Cehennem (26 Aralık 2003), (6) Ermeni'nin Türk'ü (23 Ocak 2004), (7) 'Türk'ten Kurtulmak (30 Ocak 2004), (8) Ermenistan'la Tanışmak (13 Şubat 2004) başlıklı yazıları 'Ermeni Kimliği' üst başlığı altında incelenmektedir.

Hrant'ın bu yazı dizisi bir bütün olarak değerlendirilmek zorundadır. Bu yazılarında diaspora ile Ermenistan arasındaki ilişkileri irdelemektedir. Hrant soykırımı kabul ettirme çabasının Ermeni kimliğinin temelini oluşturmaya başladığını ve ancak bunun yanlış olduğunu söylemektedir. bunun Ermeni kimliğine zarar verdiğini iddia etmektedir. Ermenilerin sağlıklı bir kimlik oluşturmasının önündeki en büyük engelin TÜRK DÜŞMANLIĞI olduğunu ve soykırımı kabul ettirme düşüncesi olduğunu söylemekte ve bundan KURTULMADAN Ermeni kimliğinin sağlıklı olarak kurulamayacağını söylemektedir. Bu kimliğin tesisindeki en sağlıklı yok TÜRK'LE UĞRAŞMAMAKTIR yani "Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur".

"bütün yazıları birlikte incelendiğinde yazıya konu olan Türk ifadesi ile anlatılmak istenenin 1915 olayları sebebiyle Ermeni kimliğinde yer alan anlayış ve bakış açısı olduğudur. "

bilirkişi raporu bu yöndeydi SAVCI BERAAT istedi mahkeme 6 ay verdi, yargıtaya gidildi YARGITAY BAŞSAVCILIĞI BERAAT İSTEDİ, ve yine tekrar ediyorum "MAHALLE BASKISI"NIN ETKİSİYLE ( o günlerde yapılan yayınlara bakınız, bugün Ergenekon'dan içeride olan Kerinçsizlerin Erenolların eylemlerini hatırlayınız) MAHKEME ONAMA VERMİŞTİR. Şimdi olay AİHM'ye taşındı. Ordan gelecek kararın ne olacağını az çok biliyoruzdur. Tabi ozaman AİHM kararları siyasidir falan denecektir. Ama o karar geldiğinde CMK hükümlerine göre YARGILAMANIN YENİLENMESİ istenecektir. Bakalım o gün ne olacaktır.

DÜŞÜNCE SUÇ OLAMAZ. DÜŞÜNDÜĞÜ İÇİN HİÇKİMSE SUÇLANAMAZ!

Son Söz: HRANT DİNK HİÇBİR YAZISINDA TÜRKLERE HAKARETTE BULUNMAMIŞTIR.

saygılarımla.

Nisan 29, 2009, 06:07:22 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Biz "sahip" çıkamadık, diaspora sahip çıktı, yirmi dört nisanda, soykırım anıtının önünde, fotoğrafları koyuldu, bakın Ermeni Kökenliler'e ne yapıyorlar diye mi ne?... Kimse Faşist, Komunist, şu cu bu cu diye, olsa bile, ya da, soykırım yapıldı dese bile öldürülmeyi hak etmez... O kadar çiğ miyiz, hangi zamanın düzeni.

Saygılarımla.

Nisan 29, 2009, 06:17:01 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Hrant mevzusuna politik bir yorum yapmayacağım.Sevenleride çoktur nefret edenleride.Öldürülme sebebi bana kalırsa sadece tetikçisi ve milliyetçi maskeli kafatasçılar için düşünceleri idi.Diyeceğim şudur;Düşüncelerinden ötürü bir insanın ölmesi gerektiğini düşünmek korkaklıktır.Ölmesini istediğin insanı arkadan vurmak ise şerefsizliktir.Şahsen faşist düşündece olsa idim bu infazdan sonra utancımdan yerin dibine girerdim.

Saygılarımla

Yazıya yürekten katılmakla beraber eklemek istediğim küçük bir dipnot ; Hrant ,gerçek bir vatansever,gerçek bir Cumhuriyetçi ve tamamıyla bir Türk evladıydı...O'na atılan iftiraların ve yapılan asılsız yaftalamaların sonucunda planlı bir suikaste kurban gitti..Yolun açık ,Mekanın cennet olsun Hrant !
Ytshak Levi
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..