Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir kalp yaratmak !  (Okunma sayısı 2863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2013, 10:14:28 ös
  • Aktif Uye

Yakın zamanda NatGeo'da bir belgesel izledim. İsmi 'Bir kalp yaratmak' belgeseli izlerken heycana kapıldım. Çünkü belgeselin konusu vücudun uzuvlarını yeniden yapılandırmayla ilgiliydi.

Örneğin parmağınızın ucu koptuğunda üzerine bir toz serperek parmağın yenilenmesine ve tekrar uzamasını sağlıyordu. Aynı uygulamayı 2005 te ırakta savaşırken bacağının bir parçası kopan askere uyguladılar. Amaç bacağındaki kaybolan kasların tekrar yapılandırılmasını sağlamaktı. Deney henüz sonuçlanmadı ama kasların oluşumu gözlendi.

Peki bu toz neydi ?

Domuzun mesanesinin üst katmanını alıp tozlaştırmışlardı. Mesanenin bu bölümünde hücre dışı matris denilen yapılar var. Kısaca anlatmak gerekirse hücreleri bir arada tutan madde. Bu maddenin bir özelliği de kök hücreleri çağırması. İşte bu özelliği sayesinde. Yaraya sürülen bu toz o bölgeye kök hücreleri çağırıyor. Bu kök hücrelerde zamanla hangi dokuya uygulanmış ise o dokunun bir eşi haline geliyor. Aynı yaramızın üstünü kabuk bağlaması gibi.

Gelecek 10 yıllarda bu teknoloji geliştirilip bütün bir uzvu yeniden yapılandırabilir. Bekleyip göreceğiz :)

ilgili videolar ve resimler.

http://www.natgeotv.com/tr/bir-kalp-yaratmak/hakkinda

http://www.natgeotv.com/tr/bir-kalp-yaratmak/galeriler/bir-kalp-yaratmak

http://natgeotv.com/tr/bir-kalp-yaratmak/videolar

Ağustos 03, 2013, 10:32:35 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Waldow,

Geçen sene bir ev kazası geçirdim ve kolumun bilek kısmında derin bir kesiğe neden oldu. üç damarın ikisi , iki sinir grubunun tümü ve bütün tendonlarım kesildi.Uzun bir mikro cerrahi ameliyat sonrası başarılı şekilde hepsi tamir oldu.Fizik tedavi devam etmekte.% 75 oranında şekilsel ve duyusal olarak gelişme söz konusu.

Bir arkadaşımın tecrübeyle sabit tavsiyesi üzerine Domuz tozu denilen,sizin bahsettiğiniz şeyi aradım ,bulamadım.Bunun yanında  içeriğinde domuz tozu olan başka bir merhem kullandım.Fakat Türkiye'de satışı durmuş durumdaydı.Çevreden, ecza depolarında araştırmalar sonucu bu merheme ulaştım.

Bahsettiğiniz gibi yararını gördüm.Gelişmeyi hızlandırdı.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 04, 2013, 10:04:31 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ne yazık ki bu konuda İslam ülkeleri ve kendilerini İslam ilan edilen ülke halklarıyla fanatik Müslümanlar, aslında karşı çıkmaları gereken batıl bağlanışlarıyla tıp biliminin bu gelişiminden yararlanamayacak. Adı öyle konmasa çözüm bulunabilir belki. Fakat insanların zihinlerinin özgürlüğü sağlanmazsa, bedensel organların iyileştirilmesi neye yarar?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.