Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON TÖRESİNE AYKIRILIKLAR -1  (Okunma sayısı 2853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2009, 10:53:56 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında anlatacaklarımın bu ilk bölümü size bu konunun yanlış bir yerde açılmış olduğu izlenimini verebilir.

Hayır, yeri doğru… Ancak anlatımlar çoğu zaman olduğu gibi uzun ve bölümlere ayrılmış olacak. Bir de buna giriş yapacağım.

BU AKTARMANIN AMACI

Bir masonun, değişik ortam ve koşullarda nasıl bir tutum ve davranış içinde olması gerektiği konusunda masonların gerek ritüellerinde gerekse yaptıkları yazılı çalışmalarda çeşitli anlatımlar yer alıyor. Bunlarda çoğunlukla bu bağlamda birtakım kuralların belirtilmesinin yanı sıra, öğüt ve uyarılara da yer veriliyor.

Bu kural öğüt ve uyarılar, görebildiğimce MASON TÖRESİ olarak niteleyebileceğim ve masonlara asıl yakışan tarzda bir yaşam tarzının ana hatlarını oluşturuyor. Şu halde bu çalışmamın başlığı, masonların, mason töresinden sapan ya da ona aykırı düşen tutum ve davranışlarından bazılarının gözden geçirilmesi olarak da konulabilir.

Herhangi bir zaman, herhangi bir yerde, herhangi bir mason, elbette mason töresine hiç uymayan hatta çok aykırı birtakım işler yapmış, olumsuz olarak nitelendirilebilecek birtakım tutum ve davranışlar içine girmiş bulunabilir. Onun o yaptıkları, genelde Masonluğu ve özelde diğer masonları etkileyebilecek boyutlara varmamışsa, hele bir de yaşadığı toplum içinde mason olduğu bilinmediğinden kamuoyu gözünde Masonluğun kötülenip masonların küçümsenmesine yol açmamışsa yani bütünüyle bireysel olup yalnızca kendi onur ve vicdanını ilgilendiren bir sorun olarak kalmışsa; böyle bir kötü örnek üzerinde durmak gerekmez.

Ancak söz konusu kişinin yapmış olduğu işler ile tutum ve davranışları gerek toplumu gerekse Masonluğu etkilemişse ne olacak? «Ne gibi işler?» diye soracak olursanız, şöyle örnekler verebilirim:

- Yaptığı işler, üyesi olduğu loca ya da diğer localarda huzursuzlukların doğmasına neden olacak ölçüde yayılmış ve yaygınlaşmış;

- Ardından birtakım yankılar uyandırıp başka sorunlar ortaya çıkmasına neden olmuş;

- Toplu halde yapılan bir eyleme ya da topluca uyulan bir sistem veya organizasyona dönüşmüş;

- Bir başka deyişle bireysel boyutta kalmayıp çok sayıda masonu kapsamı içine alır olmuş;

- Böylelikle kamuoyunda yalnızca bir veya birkaç kişiye bireysel olarak değil de genel olarak masonlara hatta tümüyle Masonluğa yakıştırılır hale getirilmiş.

İşte o zaman çıkın işin içinden!

Bu çalışmayı yapışımın amacı, gerek masonlara gerekse yetiştirilmelerinden sorumlu oldukları genç kardeşlerine dışarıdan ışık tutmak.

Masonlar tüm tutum ve davranışlarını iyileri ve doğruları içeren olumlu yönde geliştirmek istiyorsa, yalnızca olumlu örneklerin peşinden koşmaları yetmez. Olumsuz örneklerden ders almayı da bilmeli, olumlu senteze karşıtlar arasında yapacakları seçimle varmalıdırlar.

İşte bu nedenle mason töresine aykırı düşen tutum ve davranışlara ilişkin örnekler de masonlar için de Masonluğu bilmek ve anlamak isteyenler için de çok önemlidir.

Bence öyle… Sizce değil mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.