Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar Yine Gizemleşti...  (Okunma sayısı 6536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2009, 01:49:08 ös
  • Ziyaretçi

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın 9 yıldır yayın yapan resmi internet sitesinin yayınını durdurması, Türkiye masonlarının 1990'ların sonunda başlattıkları “şeffaflaşma” politikasına son vermesi olarak yorumlanıyor.

“Masonların dilinden masonlar” sloganıyla 1990'lı yılların sonunda dışarıya açılma politikası başlatan ve bir dönem çevre derneği gibi kamuoyuna açık faaliyet gösteren Türkiye'deki masonlar, yeniden büyük bir sessizliğe gömüldü. Yakın zamana kadar kamuoyuna broşür, dergi ve internet sitesi üzerinden ulaşan ve masonlukla ilgili bilgilendirmede bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, sonunda 9 yıldır yayın yapan resmi internet sitesinin yayınını da durdurdu.

GÜNCELLEME AÇIKLAMASI

Büyük Loca'nın resmi internet sitesi olan “mason.org” sitesine girenler uzun süredir sadece “sitemiz güncellenmektedir” ifadesi ile karşılaşıyor. Bu gelişme bir süredir kendi içlerinde çıkar çatışması yaşayarak güç kaybeden Türkiye masonlarının 1990'ların sonunda başlattıkları ve özellikle 28 Şubat sürecinde hız kazanan "dışa açılma" ve “şeffaflaşma” politikasına son vermeleri olarak yorumlandı.

BASIN BÜROSU YOK

Daha önce de Tesviye dergisinin üyeler dışındaki satışını durduran loca, kendisine bağlı bütün temsilciliklerin dışarıyla olan bağlantısını kesti. Ayrıca Loca'nın Ankara'daki merkezinden, telefonla dışarıya bilgi veren basın bürosunun da lağvedildiği öğrenildi. Loca'nın daha önce olduğu gibi, tamamen dışarıya kapalı bir yapıya dönüştüğü belirtildi.

Defile ve balolar geride kaldı

Loca, 28 Şubat sürecinde ilk kez lüks otellerde herkese açık davetler vermeye başlamış, “Atatürk defileleri” ve “Cumhuriyet Baloları” düzenlemiş, bazı masonik ritüellerin de kullanıldığı basına ve kamuoyuna açık “Atatürkçülük ve Cumhuriyet” temalı çok sayıda programlar tertip etmişti.

Kaynak: Yeni Şafak

Aralık 17, 2009, 02:01:21 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bunu yazan araştırma özürlü gazeteci www.mason.org.tr yerine www.mason.org yazarak ne hedefliyor merak etmekteyim.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Aralık 17, 2009, 02:10:26 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

www.mason.org adresinde zaten hicbir website mevcut degildir. HKEMBL resmi websitesi http://www.mason.org.tr/ `dir ve aktif yayinina aralik vermeden devam etmektedir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 17, 2009, 02:13:11 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Malesef ki insanımızda araştırma yapma olayı çok sınırlı düzeyde ve bu haberi okuyan insanlar, bu haberi olduğu gibi kabullenecekler. Insanlara araştırma ve mücadele ruhu kazandıramayan bir toplumdaki bir gazeteciden de fazlası beklenemez, ayrıca gazetenin adından da ne kadar taraflı bir haber olduğu belli oluyordur heralde.
Iyi günler.

Aralık 17, 2009, 09:20:19 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Locanın merkezi de Ankara'daymış :)

Aralık 17, 2009, 11:17:06 ös
Yanıtla #5

Ben yaklaşık 1 hafta evvel google'dan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar yazdığımda karşıma çıkan ilk linke tıkladığımı ve gerçekten de "güncellendiği" uyarısıyla karşılaştığımı biliyorum. Site serverini bilirsek, o server'dan -eğer arşiv izleme servisi varsa- söz konusu sitenin 1 hafta önceki durumu görülebilir. Ben çok net hatırlıyorum güncelleniyor yazısını. Bu haberin tarihi ne zaman acaba?
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 18, 2009, 02:32:26 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

17 aralıkta yayınlanmış bir haber, bende önceden güncellendi yazısını görmüştüm ama yayına dönmesi uzun sürmedi. 17 aralıkta www.mason.org.tr adresine baktığımda sitenin faal biçimde yayın hayatına devam ettiğini gördüm.
Saygılarımla.

Aralık 18, 2009, 05:41:52 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bu makalenin yayınlandığı gazetenin okuyucu yapısı ve düşünce tarzı belli olduğundan bunu tartışamaya bile gerek yok. Önemli doğru bilgiye insanlara ulaştırabilmeye çalışılmalı.
Saygılarımla;