Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü Masonlar  (Okunma sayısı 110863 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2008, 06:11:16 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sn. Ramirez Sn. Mason size bunu açıklayamaz. Sn. Ahmet Necdet Sezer'i bilemem ama Başbakan Tayyip Erdoğan gibi küçük bir insanın Mason olduğuna en azından ben eminim. Belediye başkanlığından, yargıdayken Başbakanlığa vs. bu herşeyi zaten açıklıyor.

Masonların hepsi olmasada bir kısmı kimliklerini gizleme ihtiyacını güderler bu soruyu Sn. Mason açıklamıştı ama Türkiye büyük çoğunluğu Müslüman bir ülke olduğundan vede Mason localarının olduğu tek müslüman ülke olduğundan ayrıca genelde halkın Masonluğa pek sempati ile bakmadığından Türk Masonları kimliklerini gizlerler, bazıları ise ölümünden sonra açıklanabilmesini isterler, diğer bir kısmıda hiç açıklanması istemezler!..

benim sorum sayın Mason a.sevgili kardeşim son paragrafında bazı masonlar mason olduklarının açıklanmasını hiçbir zaman istemezler demiş.bunun belli bir sebebi var mı?neden bu dünyayla ilişkileri kesildiği halde bunun açıklanmasını istemiyorlar?

Aralık 11, 2008, 09:12:27 ös
Yanıtla #21
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin karakan,

Kisilerin kendilerine ozgu ailevi, toplumsal yada makamindan kaynaklanan nedenleri olabilir. Bizler bu nedenleri sorgulamaz, arastirmayiz. Kardesimizin tercihine saygi duyariz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 08, 2009, 08:28:12 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

peki sayin mason kardes,masonlar nasil giyiniyor.farkli olan ne ki anlasilabilsinler.selamlar

Ocak 08, 2009, 11:02:06 ös
Yanıtla #23

sn. kartal 1971,
sorunuzu sn. Mason'a sormuşsunuz ama ben bildiğim kadarı ile cevap vermeye çalışayım.

-Masonlar için semboller çok önemlidir;sembollerle anlaşırlar ve birçok yerde sembolleri kullanırlar. Bunun yanında ezoterik bir yapıya sahip oldukları için bu sembolleri yalnızca kendileri gibi olanlar manalandırabilirler. Bu noktada kendilerine özgü bir takım selamlaşmaların ve birbirlerini tanımak için kullandıkları olguların varlığı bilinmektedir. Hatta kendi içlerinde dahi belli kişilerin bildiği bir takım olgular vardır. Sorunuza gelecek olursak;
biz haricilerin anlayabileceği bir giyim tarzı yok bildiğim kadarı ile ancak "papyon" masonluk ile özdeşleşmiş bir kavram.

Dilimin döndüğü kadarı ile bildiklerimi anlattım ancak sayın Mason buraya gerekli olan daha doğru açıklamayı yapacaktır veya buraya forumumuzdan
bir link vererek size yardımcı olacaktır.

Bu arada şunu unutmayınız : Masonların farklı olmaları "mason" olmalarıdır; farkı manevi amaçları ile eyleme dökerler. Yani sembollerle anlaşsalar da farkı "maddi" olgularla yaratmaya çalışmazlar. Benim araştırma ve gözlemlerinden,Masonların söylemlerinden çıkan özet bu.

Saygılar
Bilgi , en kutsal güçtür !

Ocak 08, 2009, 11:46:31 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sabancı'nında birçok yahudi ortağı vardı. Hatta bu gün içtiğimiz en pahalı sigaraları üreten amerika firmasının Türkiye ayağının %25 ortağıdır. Nerden nereye geldiler. Demek istediğim zorluklara direnip iyi mevkilere gelen insanların hepsine mason demek yanlış olur. Sabancı gibi birsürü iş adamı var.
Diyebilirsiniz ki Masonlar bu tarz insanlarda ışık görüyor. Ve onlara destek oluyorlar ve hem kendileri güçleniyor hem de çalışma potansiyeli olan bu insanlar hakettikleri yere geliyorlar. Buna herhalde kimse karşı birşey söyleyemez.

Sn. Ramirez Sn. Mason size bunu açıklayamaz. Sn. Ahmet Necdet Sezer'i bilemem ama Başbakan Tayyip Erdoğan gibi küçük bir insanın Mason olduğuna en azından ben eminim. Belediye başkanlığından, yargıdayken Başbakanlığa vs. bu herşeyi zaten açıklıyor.

Masonların hepsi olmasada bir kısmı kimliklerini gizleme ihtiyacını güderler bu soruyu Sn. Mason açıklamıştı ama Türkiye büyük çoğunluğu Müslüman bir ülke olduğundan vede Mason localarının olduğu tek müslüman ülke olduğundan ayrıca genelde halkın Masonluğa pek sempati ile bakmadığından Türk Masonları kimliklerini gizlerler, bazıları ise ölümünden sonra açıklanabilmesini isterler, diğer bir kısmıda hiç açıklanması istemezler!..

sayın barbaros ben sabancı ailesinden özellikle erol sabancının mason olduğuna inanmıyorum masonlar meslek etiğine uyarlar
Her şey bir adımla başlar...

Ocak 17, 2009, 10:59:16 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

eger herkes mason ise bu dünyada mason olmayan kim var.bir kurulusun gizliligi özel olmaktan gelir. herkese mason dersek özellik nerede kalir.

Ocak 25, 2009, 01:21:42 öö
Yanıtla #26
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Keske herkes Mason olsa bu dunyada, iste o zaman aydin insanlarin olusturdugu bu dunya yasanabilir, barisin hakim oldugu bir dunya olurdu.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Ocak 26, 2010, 05:34:50 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Listede bir isim dikkatimi çekti;Humbaracı Ahmet Paşa 1675 yılında doğup 1747 yılında ölmüştür.Ancak o tarihlerde Osmanlı Devleti'nde henüz aktif olan bir loca bulunmamaktaydı.Ayrıca kendisinin yaşadığı tarihlerde de örgüt Avrupada yeni yeni yapılanmaya başlamıştı.

Saygılarımla...

Ocak 26, 2010, 07:20:27 ös
Yanıtla #28
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. maka,

1738'de ülkemizde çeşitli yerlede Localar kurulmuştu. Bilinen en eski Loca 1720li yıllarda İstanbul'da kurulmuştur. Yani bahse konu tarihlerde ülkemizde aktif Localar mevcuttu.

Saygılarımla.

Ocak 26, 2010, 07:31:36 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Bilgilendirmen için teşekkürler skullG,peki Humbaracı Ahmet Paşa'nın mason locasına kayıt olduğunu gösteren bir belgenin varlığı söz konusu mudur?

Saygılarımla...