Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Var mı?  (Okunma sayısı 463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 19, 2024, 11:10:45 ös
  • Uzman Uye

Bir hafta kadar önce facebook'ta bir video izledim. Videoda özetle; "Les delices du 237 isimli bir site. "Localarına üye aradıkları yolunda ilan vermişler. Bilgi almak isteyenlere aydınlatıcı bilgi vereceklerini belirtmişler. Bir kaç kişi soru sormuş, verdikleri cevapta ; kısaca,
. her sınıftan, her branştan üye kaydettiklerini " bildiriyorlar.
     Benim de dikkatimi çekti. Ben de -Hangi Locaya bağlısınız? - diye bir soru sordum. Hemen dönüş yaptılar ve "İngiltere Birleşik Büyük Locasına bağlı" olduklarını bildirdiler. Bunun üzerine; -Türkiye'deki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından tanınıp tanımadıklarını sordum. Fakat bir hafta geçmesine rağmen dönüş yapmadılar.
     Mamafih site başlığındaki "...delices... ibaresi ilk nazarda dikkatimi çekmiş sede, yine de bir "Acaba ?" sorusu oluşmadı değil. Böyle bir site var mıdır? Bu ilanın ciddiliği nedir?.
     Şimdi, özellikle sitemizin Mason olan sayın üyelerinin ve sitemizde ilgili bilgi sahibi olan diğer üyelerinden bu konuda bilgisi olanların lütfederlerse aydınlanma vabında dabilgilerini paylaşmalarını istiyorum.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 21, 2024, 01:34:22 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Alşah

Sorunuz tam olarak anlaşılamadı.

Eğer sorunuz böyle bir site var mı ise bilemem, milyarlarca site var. Yayımcısı ve takipçisini ilgilendirir.

Sitedeki ilan ciddi mi ise aynı minvalde değerlendirilebilir.

Bugünkü gayya kuyusu internet ortamında her karşılaşılan link, site, yayın ile ilgili bilgi sahibi olmak ve dahi kontrol sağlamak ne mümkün?

Ama sorunuz ya da arayışınıza faydası olacaksa şu aşağıdaki bilgileri verebilirim.

İngiltere'de örneğin birincisi loca üyeleri yaş ortalaması yükselmekte, gençler mesleğe ilgi göstermemektedir. Locaların ve böyle bir yapının devamı nasıl olacak tartışılan konulardandır...

Bu sebeple televizyon, radyo, gazete ilanları ile üye alımı yapılacağının duyurulması o bölgeler için şaşılacak değil aksine sık rastlanan bir uygulamadır. Bunun nedeni Türkiye gibi ülkelerde komplo teorisyenlerinin konumlandırdığı  gerçek dışı"Dünyayı Yöneten Gizli Örgüt" statüsünden çok uzakta kasabanın, şehrin bir araya gelme amaçlı sosyal klübü niteliğindedir. (Ve Masonluk bunlardan sadece biridir). İskoçlarla ilgili duyduğum bir söz geldi aklıma: bir yere gittiklerinde ilk PUB ikinci olarak Loca kurarlarmış! Yani bunu bir Gentlemen Club, bir sosyal dernek ve hatta abartacak olursak erkeklerin buluştuğu bir kıraathane seviyesinde gördüklerini söylemek mümkün. Böyle olunca da ilan ile üye aranması yine şaşılacak bir durum değildir.

Son olarak Büyük Localar Locaları tanımaz, Büyük Localar Büyük Locaları tanır. İlişki denk federasyonlar arasındadır. Bir Büyük Loca diğerini tanıdığında ise otomatik olarak tüm localarını düzenli kabul eder yani tanımış olur. Eğer ilanı veren Loca düzenli ise ve UGLE'ye bağlı ise zaten HKEMBL UGLE ile tanışma ilişkisinde olduğundan bahsi geçen loca da otomatik olarak düzenli olarak tanınmış olur. Diyelim ki bir kardeş orada ve çalışmalarına katılmak istiyor, Büyük Sekreterlik aracılığıyla gerekli bilgiyi alır ve haberleşerek gidip toplantılarına katılabilir.

Bir de Masonlukta Jurisdiksiyon kavramı vardır. Bir Büyük Locanın Jurisdiksiyonu yönetim ya da hakimiyet alanıdır. Masonluk her ülkede o ülkenin yasalarına uygun olarak kurulan dernekler üzerinden çalışır. UGLE Türkiye'de loca açamaz. Türkiye'den üye almaz. Türkiye'de yaşayan biri varsa buradaki bir locaya müracaatı teşvik edilir. Aynı şekilde HKEMBL'de İngiltere'de Loca açmaz oradaki ilgili kişinin UGLE'ye bağlı bir Locada çalışması teşvik edilir. (Bize veya onlara bağlı loca açmak başka ama İngiltere'de örneğin Türkçe çalışan bir loca UGLE'ye bağlı kurulabilmektedir. Bu başka bir mevzu). Yani UGLE'ye bağlı bir loca üye ilanı verince Türkiye'deki Mason olmaya meraklı kişilerin burada olamadım dur oraya başvurayım orada olayım demesi anlamsızdır. O loca kurulu olduğu şehirde yaşayan çevresi tarafından saygın bulunan ve forumda çokça paylaşılan geleneksel şartları taşıyan kişiler için bu ilanı vermiştir. Mevlana gibi "ne olursan nereden olursan gel" demiyordur...

Sevgiler

Alterius non sit qui suus esse potest

Şubat 21, 2024, 11:13:24 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ANORCHOSA, açıklamanız için çok teşekkür ederim. Aklımda ki "acabaları" tatminkar bir şekilde açıklamış sınız.
     Her fırsatta anlatmaya çalıştığım gibi, bu konuda ne kadar kitap okursak okuyalım, bilgimiz maalesef sınırlıdır. Dikkatimi çeken husus; Sizin de bahsettiğiniz gibi ilanla üye aranmasıdır. Bu da ülkelerin kültürleri arasındaki  uçurumu net olarak ortaya koymaktadır.
       Şahsen ülkemizdeki HKEMBL. Böyle bir ilan verdiğini düşünebiliyor musunuz?.
       Tekrar teşekkürlerimi sunarım
        Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 17, 2024, 01:18:18 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Şu sıralar fazlasıyla üye kabul eden inisiye edeceklerini soyleyen gruplar var. İlanları benim de dikkatimi çekti. Yanlız çoğunun para tuzağı olacağı gerceğiyle, insanların dikkatli olması gerek.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...