Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: New Age Magazine  (Okunma sayısı 3927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 01, 2014, 09:34:41 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

New Age Dergisi'nin 1960 Şubat sayısında yayınlanan bir makaleden 2 paragraf paylaşıyorum:
(her ne kadar ısrarla arasam da derginin orjinaline internette rastlayamadım, fakat bir çok farklı kaynaktan bu dergide böyle bir makale yayınlandığını teyit ettim)

"whatever bigotry is in evidence in the United States is exhibited solely by the Roman Catholic hierarchy; that the Canon Law of the Roman Church and the directives of the Pope validate the fears of the people that the dual allegiance of American Catholics is a present danger to our free institutions, and lastly that the people in passing upon the
qualifications of a Catholic candidate for the Presidency will be guided by their knowledge of history and their great store of plain old-fashioned common horse sense, and their innate caution not to gamble when their liberties and the national security are at stake.

Among American citizens there should be no question or suspicion of allegiance to any foreign power, but in the case of the Roman Catholic citizen, his church is the guardian of his conscience and asserts that he must obey its laws and decrees even if they are in conflict with the Constitution and laws of the United States."

Luther A. Smith, New Age Magazine, February 1960.

Şimdi bu makalenin 2 paragrafını okuduktan, komplo teorileri üretip, "Kennedy'i Masonlar mı öldürttü" gibi saçma sorular sormayacağım ( bu forumda geçirdiğim sürede, en azından Masonluğun özünü kavradığımı düşünüyorum).

Soracağım sorular daha çok derginin yayın anlayışı ile ilgi olacak.

"New Age Magazine" Masonik bir yayınsa (ki okuduğum kadarıyla öyle), 1960'lı yıllarda bile olsa politik ve dini yayın yapması uygun mudur?

Masonların Kennedy süikasti ile ilgisi olmasa da (ben de olmadığına inanıyorum), Masonluğu bilmeyen birisi, bu yayının Kennedy'i hedef gösterdiğini, hatta Masonların bu süikastı planladığını düşünebilir, nitekim Kennedy'i Masonların öldürdüğünü öne süren bir kesim kaynak olarak bu yayını göstermektedir.

Yukarıdakiler sadece bu yayınla ilgili sorulardı.

Şimdi ise Katolik Kilisesi ile Masonluk arasında halen bir sorun olup olmadığını soracağım (biraz konudan ayrılmışım gibi gelebilir fakat bu makalede Katolik Kilisesi'nden de bahsediliyor).

Aslında bu soru yıllar önce bu forumda sorulmuş ve forum moderatörü Sayın Mason böyle bir sorunun artık olmadığından bahsetmişti.

Albert Pike "Morals and Dogma" kitabında da "ABD'de görülen bağnazlıkların kaynağını" Katolik Kilisesi olarak göstermiş. Tabii Pike 19. yüzyılda yaşamış, geçen zamanda çok şey değişmiş diyebiliriz fakat 1960 yılında yayınlanan bu makale sanki bu sorunun devam ettiğini düşündürüyor.

Paylaşımlarınızı bekliyorum..

Saygılar
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 02, 2014, 03:49:19 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada birkaç etkeni göz önünde tutmak gerek.

Önce; Sayın Caliper'in vermiş olduğu bilgi bu konuda bir tartışma yapmak, paylaşımda bulunmak için yetersiz. Şöyle ki; 1- Bu New Age adlı derginin niteliği biraz daha belirgin bir şekilde anlatılmalı; 2- Oradan bir yazı parçası alınıyorsa, Forumda herkesin onu okuyunca anlayabilecek düzeyde İngilizce bilmediği göz önünde tutularak çevirisi de verilmeli.

Sonra; Amerika'daki Masonluk ile Avrupa'daki Masonluğun aynı olmadığı, çok farklı olduğu, dahası Britanya'daki Masonluk ile Kıta Avrupası'ndaki Masonluğun da farklı olduğu, tüm bunların üzerine bir de Türkiye'deki Masonluğun da kendine özgü farklılığının bulunduğu göz önünde tutulmalı. Bir diğer deyişle Amerika'daki Masonluktan verilen bir örneğin sadece Amerika için geçerli olduğu bilinmeli ki, bunun arkasından artı ya da eksi yorumlar Masonluğun tüm kapsar biçimde yapılmasın.

Ardından; elbette değinilmiş olduğu üzere, bırakın 19. yüzyıldaki bir mason yazarın yazdıklarını ve o döneme ilişkin anlatıları, 20. yüzyıl ortalarında yani 1960'lı yıllarda geçerli olanların bugün artık tarih olduğu, günümüzde değişim ve gelişimin çok hızlı ilerlediği, Masonlukla ilgili olmak üzere yirmi yıl öncenin bilgilerinin bile eskimeye yüz tuttuğu da göz ardı edilmemeli.

Ancak konu Katolik Kilisesi olunca, her ne kadar bu kurumun tutumunda ister istemez çağdaşlaştırmalar yaptığı ve artık Katolik rahiplerin bile Masonluğa girmelerine ses çıkarmadığı gerçeğnin yanı sıra, Darwin Kuramının Hıristiyanlığa aykırı olmadığını bile kabullenmesine karşılık, Masonluk üzerine ta 1738 yılında konulmuş aforozu daha hâlâ resmen kaldırmamış olduğunu da bilgilerimizin arasına ekleyelim.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 02, 2014, 09:55:31 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Öncelikle “New Age Magazine”den bahsedeyim. 1904 yılında yayın hayatına başlamış. Fakat 1990 yılında adı “The Scottish Rite Journal of Freemasonry Southern Jurisdiction” (Güney Bölgesi Skoç Riti Masonluğu Dergisi) olarak değiştirilmiş. (New Age Movement isimli bir orginazyon ile özdeş tutulmamak için isim değişikliğine gitmişler).

http://204.3.136.66/web/journal-files/Issues/jan-feb04/boettjer.htm

İkinci olarak yazardan bahsedeyim:  Luther A. King. Aşağıda 2 tane link paylaştım. Birinci link British Columbia ve Yukon Büyük Locası’nın sitesinden, yazara ait yayınladığım 2 paragrafı o siteden aldım. İkinci linkte, New Age Magazine’nin 1958 Aralık sayısının yazarı olarak Luther Smith görülüyor.

http://freemasonry.bcy.ca/anti-masonry/kkk.html

http://www.amazon.com/The-New-Freemasonry-December-1958/dp/B001NDWJI4

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 02, 2014, 09:58:01 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mart 02, 2014, 10:16:24 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, sorularım Türkiye'deki Masonlukla ilgili değildir, Evrensel Masonluk ile ilgilidir. Sadece Türkiye'de değil, Evrensel Masonlukta da bütün dinlere karşı tarafsız olmak, locada siyaset konuşmamak gibi kurallar vardır.

Saygılarımla

Mart 03, 2014, 07:46:56 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Peki, bu konuya Türkiye'deki Masonluğu karıştırmayalım.

Fakat ben diretiyorum. İki konuda:

1- Amerika'daki Masonluk "Evrensel Masonluk" değildir. O, Amerika'daki Masonluktur ve evrensel nitelikli Masonluğun bütününü temsil edemez; sadece bir bölümüdür. Dolayısıyla aslında bu başlığın bile Forumun "Amerikada Masonluk" bölümünde olması daha uygundur.

2- Bu konunun anlaşılabilmesi, ilgili metnin Türkçesinin tamamının verilmesini gerektirir. Yoksa paylaşımı Türkçe olarak yürütemeyiz. Türkçesi venlmeyecekse; Forumun İngilizce bölümünde açılır; orada İngilizce bilenler paylaşımda bulunur.

(Bir de düzeltme: Türkçesi "İskoç Riti Güney Jürisdiksiyonu" tarzındadır.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.