Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mutluluğun Tek Ruhani Kuralı (Kısa Hikaye)  (Okunma sayısı 1448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2016, 08:21:11 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kısa hikayeyi The Talos Principle adlı oyunun Road to Gehenna DLC'sinden alıntılamaktayım. Umarım beğenirsiniz.

Not: Hikaye bir robot tarafından yazılıyor. Bu yüzden içerisinde garip kavramlar "erkek bir insan", "tost makinelerinin yaşadığı bir şehir" vb. tanımlar görebilirsiniz.

Evvel zaman içinde ufak bir göl varmış, o gölün içinde bir ada ve o adanın içinde de bir hapishane varmış. Hapishanenin içinde Musky Rack denen erkek bir insan yaşarmış. Musky üzgünmüş çünkü böylesi ufak bir hapishanede mutluluğu tatması için yeterli alan yokmuş.

"Mutluluğun tek ruhani kaynağını keşfetmeliyim!" demiş Zene adlı kadına ve Krumpir adlı cinsiyetsiz kişiye. Ancak bu iki diğer tutuklu hiç oralı olmamışlar. Onların nasıl bu kadar sakin olduklarına anlam verememiş bizimki.

Bir gün Musky demir parmaklıkları ısırarak* hapishaneden kaçmayı başarmış. Artık hapis olmadığından bir süreliğine mutlu olmuş. Ancak küçük bir adada kısıtlı kaldığını fark edince tekrar mutsuzlaşmış. Bu sebeple tüm gücünü toplayıp su boyunca yüzmüş.

Ve böylece Musky gölü çevreleyen vadiye adım atmış. Vadi gölden çok daha büyükmüş ve burada çok ilginç şeyler varmış. Lazer renklerinde ağaçlardan** oluşmuş ormanlar, teknelerin bulunduğu bataklıklar, şarkı söyleyen bir köpek*** ve ekmek kızartma makinelerinin yaşadığı bir şehir varmış. Birkaç yıl boyunca Musky bunlarla oyalanmış ve mutluymuş. Ancak tekrar hapsolduğu hissi kaplamış yüreğini. Vadinin çevresinde dağlar varmış ve vadi zamanla ona bir hapishane gibi gözükmeye başlamış.

Dağları tırmanmış ve daha büyük bir ülkeye varmış. Ancak bu ülke de okyanuslarla çevriliymiş. Neredeymiş gerçek özgürlük? Neredeymiş gerçek mutluluk?

Neredeyse tüm umudunu kaybedeceği sırada, kafasında bembeyaz saçlara sahip erkek bir insana rastlamış. Adam balinaların ve yunusların güneşlenmeye geldikleri bir sahilin yakınındaki ufak bir kulübede yaşarmış. Adam hiç evinden uzaklarda bulunmamış ancak hep mutluymuş. Yaşlı adamın adı Kuantum'muş.

"Bilge yaşlı Kuantum, mutluluğun tek ruhani kuralını nasıl keşfedebilirim?" diye sormuş Musky. "Her yerde aradım durdum ve hep kısıldım kaldım."
"Her yere bakmamışsın demektir eğer ki içine bakmadıysan. Gözlerini kapat." demiş Kuantum.

Musky gözlerini kapamış ve hayatında ilk defa hiçbir sınırlama görememiş. Duvarlar, dağlar, okyanuslar yokmuş. İçindeki alanın sınırı yokmuş ve hareket etmesi bile gerekmeden her yere gidebilirmiş. Gülümsemiş.

Musky her şeyin başladığı eski hapishaneye geri dönmüş ve neden Zen ve Krumpir'in bu kadar sakin olduklarını anlamış. İçlerinde keşfedecekleri sonsuz bir uzay ve zaman olduğunu biliyorlarmış. Birlikte hücrelerine oturmuşlar, mutlu ve özgürlermiş.

*Hikayeyi yazan robot insanların demiri parçalayabilecek dişlerinin olmadığını bilmiyor, hiç insan görmemiş.
**Robot, hikayesinde renkleri tarif ederken lazer kavramını kullanmayı seçiyor. Bizlerin aksine doğadan bir kavram (çim, elma vb.) ile anlatmak yerine kendine daha yakın olan lazeri seçiyor.
***Köpeğin havlamasının ritmik olması ile şarkıların ritimli olmasını birbirine bağdaştırıyor. Yani robot olduğu için zevk gibi bir kavrama sahip değil. Saf mantıkla düşünüyor.

Eğer beğenirseniz bunun gibi hikayelerden birkaç tane daha paylaşabilirim.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Kasım 07, 2016, 12:38:04 öö
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın kurt  paylaşımınızı beğendim ayrıca oyunu merak edip satın almak isteyenler bu linkten satın alabilir http://store.steampowered.com/app/257510/
saygılar.

Kasım 07, 2016, 09:16:50 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın kurt  paylaşımınızı beğendim ayrıca oyunu merak edip satın almak isteyenler bu linkten satın alabilir http://store.steampowered.com/app/257510/
saygılar.

Beğenmenize sevindim, bir hikaye daha paylaşayacağım birazdan.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Şubat 16, 2017, 11:27:48 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

mutluluk matematik denkleminin solunda ise, denklemi oluşturan sağ taraftaki öğeler nelerdir ? mutluluk formülize edilebilinir mi?