Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeyi düşünmek?  (Okunma sayısı 22433 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 18, 2013, 12:03:35 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir başka başlık altındada paylaşılan bir konu bu forumda bişr çok yönü ile irdelendi konuşuldu.Yine tartışılacak yarında,öbürgünde,gelecek ay ve seneye ve ondan sonraki zamanlarda hep sorulacak en klasik sorulardan birisi hatta birincisi diyeyim.

Masonluğa girmeyi düşünmek sn.rimor kendi başlığı altında çokta güzel özetlemiş hele altta verdiği öykü'lü anlatım doyumluk olmuş.
Kişi masonlu'ğa girmeyi ne zaman ve hangi ortamda düşünür? kendisine ne olurda düşünür?hadi artık mason olma zamanım geldi benim'mi der?
Mason olmayı ne zanneder?
mason olunca yada olmak isteyince ne olacağını düşünür?
İnsan kendi kendisinin ilacıdır,kendini tedavi etmeye başlamak ve buna ihtiyaç duymak kendindeki eksikliklerle karşılaştığında başlar bu tedavide masonluk tedavi yollarından biridir yada en azından masonlar öyle diyor.

İnsan kendini tedavi edip yeniden inşa etmeye karar verdiği zaman bir yol arar masonluk o yollardan biridir en azından masonlar öyle söylüyor.
İnsanın kendisine hayrı var ise çevresinede olur ama öncelikle kendisine masonluk bunu şart koşuyor ki bana görede doğrudur.
Kendi şartlarına bakmadan masonlardan ben mason olmaya geldim demek çokta masonluğu bilmemek demektir.Masonlar kendi şartlarından öte kişinin şartlarına göre masonluğa uygun olup olmadığına karar verir.Yani aslında masonlar sizi reddetmez siz kendinizi redder ve reddettirirsiniz.

Siz mason olmayı düşünmeden önce cevheri bir parlatın önce ışıldasın etrafına ışık saçmaya başladığında ışığı en iyi görenler hakikaten masonlar ise zaten sizi bulurlar hemen ve teklif ederler.

Saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 28, 2014, 07:39:59 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhaba sn.karahan,

İlk masonluğu araştırmaya başladığımda aklımda şu fikir oluşmuştu:

-Masonluk belirli kriterleri sağlayarak girilebilecek bir kurum.

Öyle de ancak mason olarak kayıtlarda geçmek ve gerçekten mason olmak arasında çok fark var.

Önemli olan sadece masonik kuruluşların gereksinimlerini karşılamak değil zihinsel ve ruhsal açıdan da bir bütün olarak aydınlığı arayabilmek.

Masonluk hakkında zamanla araştırdıkça oluşan düşüncelerimin bir kısmı bunlar ve sizlerle paylaşmak istedim...

-Sevgi ve Saygılarımla-

Temmuz 29, 2014, 06:19:47 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Vay arkadaş açmış olduğum konuyu unutmuşum bile sevgili bmy'ye teşekkür ederim.Forum arkadaşlarımız o kadar masonluğa ilgi ve alaka gösteriyorlarki kimse görüş bile belirtmemiş o zamandan beri.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2014, 02:01:39 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sanırım manevi olarak ne kadar hazır da olsan, maddi olarak daha bir düşünür olur insan. Birincisi bulunduğun kurumda ve yıllardır masonluğu yanlış bilen bir çevrende mason olduğun öğrenilirse, ikincisi ayda 2 sefer toplantılara katılmak lazım katılabilir misin ve dahaları.... O yüzden iyi araştırman ve düşünmen lazım....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 30, 2014, 04:48:06 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Takip ettiğim kadarıyla ve belirtildiği üzere daha önce çok konuşulduğunu gördüm.
İnsanlar arayış içerisinde, merak içerisinde.
Kimisi olağan üstü maddi güç elde edeceğini, kimisi masonluğun büyücülükle alakalı olduğunu düşünür.
Dinlerin verdiği cevapları beğenmemiş, aradığı cevapları bulamamış, belkide masonluğu bir din olarak görmüştür.
"Tüm insanlar, doğaları gereği bilmeyi arzular" demiş Aristoteles.
Sırlarının olması, kendi iç yapısında ilerledikçe sır verildiğinin söylenmesi dahi, hiç ilgilenmeyen birinin bile dikkatini çekmekte.
Öyle herkesin bilmediği, özenle seçilmiş insanlara verilen bu bilgiler ne olabilir ki? diye düşünür.
Bu merak herkeste farklı sonuçlar doğurur. Bazıları dünyada dönen pis işlerin başında bu oluşumun olduğuna inanır. Bu noktadan sonra "inanç" ları gereği karalama kampanyaları başlatır veya halihazırdakilere dahil olur. Çünkü bu oluşumun sırları vardır! Kesin pis işler dönüyor yoksa neden sır tutuyorlar? der.
Bu sırların insanları güzele doğruya ilettiğini düşünüp mason olmak isteyen de olur. Sırdan ziyade daha iyi insan olmaya meyletmiştir, belkide mason olursa işler kolaylaşacak, zaman kazanacaktır.
Çevresinde gördüğü ya da tanışma fırsatı bulduğu masonlardan etkilenip mason olmak isteyen de vardır. Sadece bu forumda olan masonların yazılarını, konulara ve insanlara yaklaşımlarını takip ettiğinde, mason olmayı isteyecek bir çok arkadaşım olduğundan eminim.
Sayın karahan'ın bahsettiği gibi, önce insanın kendi içinde durumu çözümlemesi önemli.

Masonluğun saygın tarihçilerinden W.L. Wilmshurst, masonluk hakkında "İnsan yaşamının kaderi ve amacını hevesle soruşturanların ihtiyacını karşılamaktadır." demiştir. Belkide bunun için.

Yine W.L. Wilmshurst, The Meaning of Masonry adlı kitabında, "Masonluk gibi muazzam bir örgütlenmenin sadece dünyanın yetişkin erkeklerine birtakım basit inşaat aletlerinin sembolik anlamını ya da üyelerine 'bilgi ve hakikatın kaynağı' olan Kutsal Kitap ta bulunabilecek ölçülülük, adalet, kardeşçe sevgi, yardımseverlik ve ahlaklılığın temel erdemlerini öğretmek için kurulduğunu düşünmek abestir," diye de söz etmektedir.

Masonluğa girmeyi düşünmek? Belki yüzlerce neden bulunabilir ve hepsi irdelenebilir.
Sayın MASON'un "Masonlar.org'a Gelenler" konu başlığında bizlerle paylaştığı mesajların hepsini olmasa da birçoğunu okudum.
Bu mesajların eğlence amaçlı paylaşıldığını zannetmiyorum. Mason denildiğinde insanlar ne anlıyor? Mason olmak isteniyor ama neden isteniyor?
Gelen mesajlar konuşuyor ve bize birşeyler anlatıyor. Mesela Türkiye'de neden mason olmak düşünülür az çok fikir sahibi olabiliriz. O konu başlığında daha fazla şey hakkında da fikir sahibi olabiliriz ama konu çok dağılır.

Sayın ruzber'in belirttiği gibi masonluğa girmeyi düşünme esnasında, bu düşünceyi şekillendirecek bir çok ayrıntı var. Bunlar forumda daha önce ayrıntılı bir şekilde bahsedilmişti.
Masonluğu yanlış bilen çevrenin çokluğu konusu zaten malumunuz. Şayet mason olsam ve iş çevremde bu bir şekilde öğrenilse beni parçalayacaklarından(gerçek anlamda!) eminim. :)

Saygılar sevgiler.
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2014, 05:11:06 öö Gönderen: ozgurppp »
Chons

Temmuz 30, 2014, 08:18:31 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ozgurppp çok güzel anlatılar, açıklamalar ve uyarılarda bulunmuş.

Ancak sözünü ettiği yazar, W.L. Wilmshurst İngiliz ve artık yüz yıl geride kalmış durumda. Onun yazıları ve deyişleri elbette masonik yazında değer taşır ama uygulama bakımından ne günümüz dünyasında ne de bizim ülkemizde geçerlidir.

Benzer anlatımlar çağdaş yazarladın kitap ve makalelelirnde, yabancı dil bilenler için internette, Türkçe kaynak isteyenler için piyasada ve on-line pazarlamacılarda, ayrıca Türkiye'deki mason kuruluşlarından ikisinin sitelerinde, hepsinin berisinde bu Forumda var da var...

Masonluğun dünyada ne olduğu ve ne olmadığı, bu bağlamda ülkeler arasındaki farklar, ardından Türkiye'deki durum iyice anlaşılıp değerlendirilmedikçe, bu konuda bırakın bir karar vermeyi, bir eğilim oluşturmak bile doğru olmaz. Bunun sonucu hüsrandır. Nitekim öyle olduğunu masonlar hep söylüyor. Kimileri Masonluğa yeterince bilinçlenmeden giriyor, bir süre sonra bakıyorsunuz ki bu kurum ile hçbir bağlantıları da kalmamış, ilgileri de. Bir zamanlar Masonluğa girmiş olduğunu yadsıyanlar bile çıkıyor.     

Bakınız, bu Foruma sık sık yazan kişiler arasında kimileri var ki, bu kişiler Masonluk üzerine çok geniş bilgi sahibi olmalarına karşın, Masonluğa girmeyi pek de istemiyor.

Demek ki Masonluğa girmeyi düşünmenin yanı sıra bir de Masonluğa girmemeyi düşünmek de var.

Keşke kimi üyelerimiz, Masonluğa girmeyi niçin düşünmediklerini ya da niçin girmemeyi düşündüklerini anlatsa da, Masonluğa girmeyi düşünenler de şapkalarını daha rahatça önlerine koyabilse.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 30, 2014, 02:46:30 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda, forumun kıdemli üyelerinden, Sayın ADAM’a katılıyorum. Kendisi yine çok isabetli bir tespit yapmış ve güzel bir noktaya dokunmuş.

Forum üyelerinin neden mason olduğunu/olmayı istedğini ve gerekçelerini ortaya koymaları önemlidir. Fakat,  Masonluk üzerine geniş bilgi birikimine sahip üyeler neden Masonluğa girmeyi tercih etmiyor? Bu da önemlidir.

Konunun bu şekilde evrilmesiyle  Mason olmayı düşünenler açısından daha bilgilendirici olunmuş olur. Sayın ADAM’ın bahsettiği, gerekli ve yeterli bilinçlenmeye erişmeden,  Masonluğa girip sonrasında kurum ile bağlantıların kopması ve hatta Masonluğu yadsıma durumunun azda olsa önüne geçilmiş olur.

Saygılarımla,
Nosce te Ipsum

Temmuz 30, 2014, 03:45:58 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Neden Masonlukla dini inançları irdelediğimde tanıştım bilmiyorum. Yıllardır kendime sormaya bile cesaret edemediğim sorulara şu son zamanlarda fırsat verdim ve arkasından kendimi Buda'yı ve Masonları araştırırken buldum. Ancak hata yaptığımı düşünsemde araştırmaktan kendimi alamıyorum çünkü kendi inançlarımda bunun cevabını verebilecek mantıklı açıklamalar göremiyorum. Kendi inançlarımı sorgulayan soruların cevaplarını başka inanç yada kurumlarda aramakta sanki inançlarıma haksızlık yaptığımı düşündürüyor. Konuyla çok alakalı değil ama Masonluğa girmeyi düşündüren etkenler olmalı ve bu tür konulara cevap arayanlar bu forumda mantıklı ve açıklayıcı her konuyu okuduğunda cevap bulabileceğini düşünüyor . Ben girmeyi düşünmedim ancak konular akıcı ve açıklayıcı kabuledilebilirdüzeyde bilimsel dolayısıyla bir zaman sonra girmeyi düşündürecek bir durum doğuyor gibi. Benim için şu an girmeyi düşünmek yada istemek için erken bir zaman fakat çıkarlar için değil doğrular için seçilmesi gereken bir yol, Aklımdaki ve duyumlarımdaki Masanonluk söylemlerine burada doğru cevapları aldığım için sitedeki paylaşımları okumak hoşuma gidiyor biraz bilgilendiğimi ve eski düşüncelerimden kurtulduğumu hissediyorum. Sonuçta ya iyi bir forum okuyucu olarak kalıcam yada buradaki arkadaşlarla aynı mantığın izini sürücem. Mason olup olmamak çok önem arzetmiyor doğru düşünceye sahip olup, doğrularla yeni bir hayat sürmek önem kazanıyor.
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.

Temmuz 31, 2014, 10:29:45 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluktan öğrenecekleri paylaşılanlar ve paylaşılamayanlar diye ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Hem bu forumda, hem online araştırmalarda, hem de yazılmış kitaplarda hem Masonların hem de haricilerin kaleminden bir çok bilgi öğrenmek ve bunlar ışığında bir kimlik yaratmak mümkün. Bunları paylaşılanlar başlığı altında toplayabiliriz.

Bir de sadece Masonlar tarafından bilinen ve paylaşılmayan öğretiler var ki insan paylaşılanları görünce ve bunlar ışığında bir yolda yürüyünce gerisini ve fazlasını dinlemek ve öğrenmek için tabiri caizse ağzı sulanıyor. İşte bu bilgileri öğrenme isteği insanı Masonluğa girmeyi düşündürüyor.

Ancak amaç iyiye ve daha iyi bir insan olmaya gitmek ise eğer, tek yol Masonluk değildir. Bir çok yol var seçeceğin. Hiçbiri diğerinden daha kötü değil. Hepsinden kazanılacak pek çok hakikat var

Temmuz 31, 2014, 01:15:39 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kainatın ulu yaratıcısına ulaşmak için öğretileri derece derece kavrayabilmek mi dir?

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek