Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünya 'da Kaç Adet Mason Riti Var ?  (Okunma sayısı 17384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2007, 11:07:01 ös

Masonların kaç riti var bunların isimleri nelerdir ?

Saygılarımla.

Nisan 03, 2007, 12:25:52 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bilinen en buyuk 4 Rit vardir. Iskoc Riti, York Riti, Shriners, Isvec Riti. Bu Ritlerin haricinde kucuk capta, kendi ulkesine ozgu ama Muntazam Kabul edilen Ritlerde oldugunu duymustum. Tam sayisini bilemiyorum.  Soyle bir ornek vereyim, ben simdi bir dernek kurup sadece Ustat Masonlari uye olarak almaya baslarsam, benim dernegim, kalitesi, ogretileri, egitimi, amaci, hedefi vs... yonleriyle butun Muntazam Masonluk tarafindan sevilir, taninir ve desteklenirse, bir sure sonra benim dernegim once Muntazam bir Mason dernegi haline gelir daha sonrada verilecek buyuk unvanla bir Rit olabilir. Bu nedenle Rit lerin tam sayisi bilinememekte yanliz isim olarak herkesin bildigi en buyuk Ritler 4 tanedir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 20, 2008, 02:46:03 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. Mason,

Ritler konusunda dünyada bilinen dört büyük rit olduğunu söylediniz. Bu rit kavramı sadece törensel etkinliklerin bir uygulama yöntemi mi yoksa localar içinde ve dışında daha farklı anlamları da içeriyor mu ? Her loca yada büyük loca kendi ritini belirleyebilir mi ? Kendi ritini belirleyen localar düzenli sayılabilir mi ? Bizim ülkemizde kendi ritini belirleyip de düzenli sayılan localar var mı ? Eğer kendi ritini belirleyip de düzenli sayılan localar varsa, HKMBL ileride kendi ritini belirleme yoluna gidebilir mi ?

Saygılarımla

Kasım 20, 2008, 03:20:58 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn. Mason ritler hakkındaki açıklamaları yeni okudum. Bu açıklamalardan tatmin olduğumu belirtmek isterim. saygılarımla

Kasım 20, 2008, 04:12:49 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Karakam,

Her Buyuk Loca yada Loca kendi ritini belirleyemez. Herpsi ayni ritleri tanimak zorundalardir. Aksi halde muntazam olamazlar. Ritlerin Loca icinde ve disinda daha farkli anlamlari icermesi hakkindaki sorunuzu tam anlayamadim. Ritler, 3. dereceden sonra bir Ustadin ogrenimine devam edebilecegi, universiteler gibi konuyu daha derin ve detayli olarak inceleyen ezoterik kurumlardir. Muntazamlardir ve sadece Ustad Masonlari alirlar.

Bir Loca kendi kendisine Rit cikaramaz. Masonlar bir araya gelerek Loca disinda bu faaliyete yonelebilirler. Ancak farkli bir rit cikmasi durumunda bu ritin taninmasi ve Muntazam olmasi bir zorunluluktur. Aksi halde hem o Masonlar hemde kurduklari rit gayrimuntazam ilan edilir.

Ulkemizde tek bir Muntazam Mason Locasi vardir. HKEMBL ve bu Buyuk Loca, btun dunyanin tanidigi ritleri kabul etmis, kendisine ozgu rit cikarmamistir.

HKEMBL yada herhangi bir Buyuk Loca rit kuramazlar. Resmi olarak Localar rit kuramazlar. Ancak Masonlar bir araya gelerek rit kurabilirler. Bu durumdada kurduklari yeni ritin muntazam olarak kabul edilmesi icin diger Buyuk Localar ve Ritlerden prosedurlere uygunlugunu onaylatmalidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 21, 2008, 01:34:11 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn Mason, Rit kavramında yaptığınız açıklamalardan fazlasıyla yararlandım. Teşekkür ederim.

Aralık 29, 2010, 11:56:24 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Selamlar,

Memphis Misraim Riti'nin Türkiye'de hayata geçebilmesi için bazı çalışmalar var diye duymuştum ama en son durum nedir bilmiyorum...