Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Havalar  (Okunma sayısı 1577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 26, 2017, 07:27:09 ös

Sen mi gülüyordun yoksa gözlerin mi

Turnaların esişi ile gelen miydi bu bahar

Aşkımdan yanışımla mı karardı bu havalar?
Tutmadığım için pişman mıydı ellerin?
Ben bu havalarda öğrendim aşkı
Bu havalar mahvetti beni
Beni yağmurlardan korkutan

Yıldırımlar kovalatan
Havalar buydu işte
Getirin tüm günahları yüzleşeceğim
Geçmişin korkak ucubesini gömeceğim

Sevda çiçeğini koparacak gideceğim
Bırakacağım buraları
Havalar gidecek
Dedim ya işte buydu havalar
İşte buydu ya karanlık şehir

Her kelimemin altında yatan gözyaşı
Çığlıklarla kaçan musalla taşı
Hepsi bendeydi işte

Hepsi bu havalardaydı işte.

Ekim 28, 2017, 02:33:12 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Şiirden pek anlamam ama, şu sıralar sosyal medyada her şiir gördüğümde, aklıma İİlyas Salman’nın başrol oynadığı “Hababam Sınıfı Güle Güle” filmi geliyor. İlyas Salman bu filmde sınıfın  edebiyat derslerine giriyordu hatırlarsanız. Hani sınıfta  da şiir seven, şiir yazan bir Kerem vardı. Tam hatırlamıyorum ismini belki Ekrem de olabilir.

Bu Kerem yine birgün şiir yazmış ve sınıfın ortasında ayağa kalkıp : “hocam yeni bir şiir yazdım, arkadaşlarıma okuyabilir miyim” diyor. Ee hoca da ne desin garibim, oku dedi.... Kerem şiire başladı ama şiirin bir kısmını unutunca takıldı. Olur ya insanız. Unuturuz. Neyse hoca baktı ki şiirin devamı gelmiyor. Dayanamadı girdi araya. Şiirin devamını kendisi okudu.

Tabi bizim  Kerem şaşkı:

“Yav Hocam nasıl olur, şiirimi nerden biliyorsunuz”

İlyas Salman espirili bir tonda:

“Otur lan yerine kereta.  Bu şiir senin değil.

“ Orhan Veli’nin...”  😊

Ekim 28, 2017, 09:50:45 öö
Yanıtla #2

Şiirden pek anlamam ama, şu sıralar sosyal medyada her şiir gördüğümde, aklıma İİlyas Salman’nın başrol oynadığı “Hababam Sınıfı Güle Güle” filmi geliyor. İlyas Salman bu filmde sınıfın  edebiyat derslerine giriyordu hatırlarsanız. Hani sınıfta  da şiir seven, şiir yazan bir Kerem vardı. Tam hatırlamıyorum ismini belki Ekrem de olabilir.

Bu Kerem yine birgün şiir yazmış ve sınıfın ortasında ayağa kalkıp : “hocam yeni bir şiir yazdım, arkadaşlarıma okuyabilir miyim” diyor. Ee hoca da ne desin garibim, oku dedi.... Kerem şiire başladı ama şiirin bir kısmını unutunca takıldı. Olur ya insanız. Unuturuz. Neyse hoca baktı ki şiirin devamı gelmiyor. Dayanamadı girdi araya. Şiirin devamını kendisi okudu.

Tabi bizim  Kerem şaşkı:

“Yav Hocam nasıl olur, şiirimi nerden biliyorsunuz”

İlyas Salman espirili bir tonda:

“Otur lan yerine kereta.  Bu şiir senin değil.

“ Orhan Veli’nin...”  😊

Haklısınız bu konuda.Lakin şiirde kullandığım havaların geçtiği mısraların hepsinin yerine farklı birşey yerleştiremedim.Şahsi fikrimce gayet iyi oturdukları için kullandım.Yorumunuz için teşekkürler.

Ekim 28, 2017, 09:51:23 öö
Yanıtla #3

Sayın enveratilgan,Şiiri sizmi yazdınız? Yoksa alıntı mı?..Sayin @İNSAN paylaşılan şiir Orhan Veli'nin şiiri diyemi ima ettiniz?.. Alıntı olsa bile paylaşılan şiir çok güzel.Sayin enveratilgan, Şiire değer veren,hislerini her zaman şiire döken,şiir haricinde paylaşım yapmayan bir üye.Emeğinize sağlık.Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2017, 09:55:14 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 28, 2017, 10:44:40 öö
Yanıtla #4

Sayın enveratilgan,Şiiri sizmi yazdınız? Yoksa alıntı mı?..Sayin @İNSAN paylaşılan şiir Orhan Veli'nin şiiri diyemi ima ettiniz?.. Alıntı olsa bile paylaşılan şiir çok güzel.Sayin enveratilgan, Şiire değer veren,hislerini her zaman şiire döken,şiir haricinde paylaşım yapmayan bir üye.Emeğinize sağlık.Saygilarimla.
Şiiri ben yazdım lakin Orhan Veli'nin şiirine benziyor:
GÜZEL HAVALAR
Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada aşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.

Ekim 29, 2017, 12:19:56 öö
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Şairler öykünür arkadaslar gönüllerinde belli idoller vardır.  O idollerden calıntı yaparlar zaman saman şiir yazdıkça bu öykünme gecer  kendi dili olur şairin şair her şiirini piyasya sürmez Turgut Uyarın yayınlanmayan Tomris  Uyar tarafından yakılan şiirleri vardır. . Turgut Uyar o şiirlerin yakılmasını vasiyet etmiştir. Göge bakan adam olmustur bu sayede.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.