Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk çöker mi?  (Okunma sayısı 22352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2011, 05:03:07 öö
  • Aktif Uye

Ne deniyor?
                          1- Bir Masonun mutlaka yüce yaradana  inanması
                          2-Toplantı esnasında muhakkak tüm dinleri temsil eden kitaplar bulundurulması.
                          3- Bir Mason görevi üstlendiğin de yaradana hizmet ettiğini düşünmesi
                          4- Toplantı dualarla açılması , dualarla kapatılması
                          vs.vs

Dinlerin ortak özelliği olan '' erdemli insan ol'' çağrısına Masonluğun bu nu zaten görev bilmesi. Tüm bunlar çok olumlu.Yüce Yaradana bukadar övgülerle söz edilmesi ki her insanın yapması gereken muazzam bir iltifat.  Tüm bu fikir çatısını  bilim ve fenlede harmanladıklarını idda ediyorlar. Ne denilebilir ki? .İnsanın zerafetle buluştuğu yer.

Tarih bizi yanıltmıyorsa, bu dünya da her ne yapılmış ise gün gelmiş çökmüştür.

Bazıları  çökmüştür ama çoğu insan, henüz bu çöküşü farkedemiyodur.
Bazıları da çökmek üzeredir.
Bazıları çökmüş, unutulup gitmiştir.
Bazıları da çökmüş ama hala hafızalarımızdadır.
Pek azıda  yenilenmek zorunda kalmış, çökmeme adına.

Neticede herşey yitip gidiyor. Dünya dönüyor, zaman gelicek Masonluk da bir viraja girecek. Zamanı dolduğunda  ya çökecek ya da kendisini yenileyecek.

Şimdi soru şu...   Sizce masonluk çöker mi?      Yoksa kendisini yeniler mi?
                               Çökerse ne olur?                      Yenilenirse bu nasıl olur ?
Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 08:32:03 öö
Yanıtla #1
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Hacamat,

Ne guze soylemissiniz "Yaradana edilen iltifat". Bence cavap soruda gizli. Masonluk cokermi guzel bir soru. Buna cokmek degilde "Son bulurmu?" diyelim.  Bizim yaratilisimizdan beri bilinc altimiza yerlesmis (iyi yada kotu) herseyin bir baslangici ve bir sonu vardir. Sonsuzlugu zaten bizim kavramamiz imkansiz, ne yazikki o donanim ve kapasiteye sahip degiliz. Dolayisiyla hersey gibi Masonlugun yanan isigida birgun sonecektir.

Bunun sebepleri bariz cok acik gunumuzdede parmakla gosterebilecegimiz unsurlar. Biz Masonlarin gorevi o yanan isigi bizden sonraki Masonlara vermektir. Ne yazikki gunumuzde bagnazlik hatsafada oldugu icin insanlarin iyi seylerden sogumasi cokta zor olmuyor. Masonlukta birgun unutulup sadece tarihin bir parcasi olacak. Dilerim oyle olmaz. Dilerim isigi tutan eller daim ve isikta sonsuz olur.

Saygilar
İmza -M-

Mayıs 03, 2011, 08:33:50 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın Hacamat soruyu genele yönlendirdiği için ben de cevap verebilme hakkını kendimde görüyorum. Hem de sağlama yapmış olacağım bakalım doğru anlamışmıyım.

İlk olarak şunu söylemek isterim. Umarım çöker. Nasıl yani!
Masonluk, Sayın ADAM'ın bahsettiği hedeflerine ulaşır ve dünya üzerinde Masonluğa ihtiyaç kalmaz. Bu işin ütopik kısmı.

Diğer kısmı ise Masonluk eklektik bir yapıya sahip. Proaktif bir sistem. Sahip olduğu proaktivite onu ana düşünceye sıkı sıkıya bağlı fakat aynı sıkılıkta dinamik ve değişken tutuyor ve bu da çökmeyecek olmasının diğer bir işareti. Yani sayın Hacamat'ın sorduğu yenilenme her an devam ediyor.

Eh, biraz da bu noktada değişmeyen masonlar, değişenler, değiştirilmemesi gerekenler, gelenekçi, yenilikçi tartışmaları devreye giriyor. Sitede de uzun uzadıya yapılmıştı.

Yitip gitmemek için asla vazgeçmeyeceğimiz, sıkı sıkıya bağlı olacaklarımız neler, diğer yandan kaybolmamak ve dinamizmi ayakta tutmak için bu sıkı sıkıya bağlı olmalıyızdan değiştirmeliyize dönüştüreceklerimiz neler, tartışması bir kuyumcu hassasiyeti ile devam ettiriliyor.
(Bu açıdan değiştirmeyelim değiştirelim düşüncelerinin her iki tarafında, fanatizm yerine akil düşünce ile tavır sergileyen herkes, bu hassasiyet hesaplamalarına yardımcı olmuş oluyor ama konu dışı...)

Masonluk haricinde masonlara dönecek olursak -ki bu haddimi aşmak olacak çünkü çok kişi tanıma fırsatı bulamadım-  Masonluğa alınan üyelerden dolayı böyle bir çeşit yozlaşmanın olduğu iddia edilmiştir. Hakkını veremeyecek, canla başla bu işe girişmeyecek kişilerin alındığı, -nerede eski masonluk- aşamasına gelindiğini de iddia etmiştir. İddia eden de yaşlı birkaç masondur.

Mason olmaya çalışmayacak, bunu başaramayacak, ticari ilişkiler, mali mülk, heves ile gelen kişiler zaten sonraları kendiliğinden ayrılıyor. Bu da önemsiz bir 'doğal seleksiyon'.

İnsan ayağa kalkma çabası içinde oldukça masonluk var olacaktır.
İnsanla vardır, insanın çabası ile masonluğun çabası ortaktır.
İnsanlık çöktüğü gün masonluk çöker veya hedefine ulaştığı gün masonluğa gerek kalmaz.
İkisi arasında olacak herşey, arayan soran bulmaya ve kendini düzeltmeye çalışan insan ile paralel  devam eder.

Sayın Hacamat,
Bir harici olarak benim okuduklarımdan anladıklarım bunlar. Yanlışım eksiğim varsa, gerekli görülürse cevap gelecektir.

Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 07:55:04 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın ozkann; ''Diğer kısmı ise Masonluk eklektik bir yapıya sahip. Proaktif bir sistem. Sahip olduğu proaktivite onu ana düşünceye sıkı sıkıya bağlı fakat aynı sıkılıkta dinamik ve değişken tutuyor ve bu da çökmeyecek olmasının diğer bir işareti. Yani sayın Hacamat'ın sorduğu yenilenme her an devam ediyor.''

Yenilenme her an devam ediyorsa bu da bir sorun. Sürekli değişkenlikler düzeni bozmaz mı? O zaman şöyle mi demeliyiz ''Ana fikri sabit kalarak,sürekli değişkenlikler gösteren ve güne göre haraket eden bir çatı ''

''Masonluğu masonlar çökertir''  Sayın ozkann;Yazınızın genelini okuduğumda sorulara verdiğiniz  cevap aslında bu.Yanılıyormuyum?
Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 09:18:11 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sembollerin yorumlanması dahi bir Mason'un kendisine bırakılmış bir yorum. Size bir dogma verilmez, dolayısı ile kendi içinde bireysel,değişkendir ama birtakım sarsılmaz ayaklar üzerindedir.
Öğrenmek, yorumlamak son bulmadığı sürece her an yenilenmektedir. Dogmatik değildir, proaktifdir. Akıln en büyük hediye olduğunu bilir ve kullanmayı öğüt eder.

Masonluk size hangi konu hakkında ne düşüneceğinizi söylemez.Kendi eğitiminden mesul olan bireyin kendisinden bir eser çıkartmak üzere çıktığı zorlu ama güzel bir mücadeledir. Eksiğiniz neyse orada onu tamamlarsınız. Bu mücadelenin düşmanı da, kahramanı da sizsinizdir. Güçlü ve zayıf yanlarınızı görebileceğiniz bir aynadır Masonluk.

Tamamen aktiftir, kişiye ve kişiden topluma dönüktür, pasif ve sönüklükten uzaktır.
Işık olmak, aydınlatmak için aydınlanmaya çalışan kişilerdir Masonlar.
Taassub ve dogma düşmanlarıdır.Unutmayalım ki hepimizin düşmanı yine aynadadır.

Temel biyolojik, psikolojik döngülerin dışına çıkmış, bir diğeri, hatta kendisinden çok sonraları yaşayacaklar için ailesi, milleti, devleti ve bütün insanların iyiliği için hayatlarını teslim etmiş olmalıdır Masonlar.
'Gerekirse' toplum için topluma karşı ilerleyebilecek, alkış beklemeden iş yapabilecek kişiler olmalıdır.

Ahilik te, Yunus Emre'de bunun içindedir ama Masonluk Ahilik değildir, Ahilik masonluk değildir.
Masonlukta Mevlanayı da görürsünüz ama Masonluk Mevlevilik te değildir.
İçinde dinlerden de alınmış parçalar görürsünüz ama Masonluk din de değildir.
Gidebileceğiniz kadar yol vardır, görebileceğinizin ardında da bir ufuk olduğunu bilirsiniz.
Her türlü beklentinin uzağında olup 'doğru olan', 'gerçek olan', her ne ise onun için çalışmak, zamanı geldiğinde bu yolda bulunduğuna inandığınız kişilere el vermektir.

Bütün bu azimle bir anda sandalyeden ayağa kaldıracakmış yapısına rağmen tamamen insancıldır, yardımseverdir, bunların insanların gözüne sokulmasının dahi utanılacak bir durum olduğunu değerlendirir, kardeşleri ile yemek yer, sohbet ederler, çocukları neşelendirmek için palyaço bile olurlar.
Samimiyet, sevecenlik çok önemlidir.İnsanı sevmeden hedeflerin hiçbirine ulaşılmaz.
Kişinin kendi ile ilgilidir ama bencillikten uzaktır.
Amaç adam olmaktır, insan olabilmektir.

Masonluğun tek iddiası iyi adamı daha iyi yapmaktır.

Ben Masonluğu böyle değerlendirdiğim için 'çökmez' olduğunu düşünüyorum. Pek sevinmeyin Sayın Hacamat :) Masonluğun mücadelesi ile insanlığın mücadelesi paraleldir. Malzemesi insandır.
İşte bu el verme aşamasında arada hatalar da olsa eminim ki, çoğunluk bu yönde insanlardan oluşmaktadır.

Hatta Masonluk öyle olmalıdır (belki de öyledir) ki bir mason hata yaptı diye diğeri sırtını dönüp gitmez, hakikat aşkı bunun için bile terk edilmez.

Proaktif düşünceye dair bir anektod. Çok beğeniyorum, bir fikir verir umarım.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11784.0#msg73909

Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 09:52:01 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın ozkann; İnsanlığın mücadelesi ne ?
Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 10:15:26 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

'İnsan' sıfatını hak etmek.

Sayın ozkann; İnsanlığın mücadelesi ne ?

Mayıs 03, 2011, 10:31:35 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ben insanlığın böyle bir mücadele içersinde olduğunu düşünmüyorum Sayın ozkann;
İnsanlık bir kurum değil ki bir mücadelesi olsun. İnsanı birey olarak düşündüğümüzde yaşadığı bölgeye göre uyum sağlamaya çalışan aciz bir canlı. Dolayısıyla bir kurum la bir insanı karşılaştırmak doğru olmaz kanısındayım. Sizin de belki es geçerek söylediğiniz bu sözü soru yapma  sebebim sizi çıkmaza sokmak değil  ve düşüncem de değil . Doğruları bulma adına ilerlerleme isteği diyelim.
Masonlukla ilgili tüm dediklerinize ben de katılıyorum, ama masonlarla ilgili sizin de belirttiğiniz tereddütleri ( yaşlı Masonların dediği ) ben de düşünmeye başladım.

Saygılar

Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 10:35:17 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bence de soruda ki "çöker mi" ibaresi biraz keskin. Anladığım kadarı ile bu süreç  devamedecek, ilk gününden bu güne nasıl ki kısmi değişimlere  uğramışsa  , bundan sonra da değişimlere uğrayarak  devam edecektir. İnsan var olduğu sürece  Masonluk ta  bir şekilde hep var olacaktır.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 03, 2011, 10:58:55 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk çökmez. Hatta daha ileri giderek şunu söyleyebilirim '' çökmez, daha da güçlenerek gelişir'' bunu size şu an da  kanıtlayabilirim :).

Bu konuyu açmış sayın Hacamat'ın değişimine bakmak bile bunu tek başına kanıtlar. Bir hafta önce ruyam da görsem, görmezden geleceğim  :D ( bozulmayın sevgili Hacamat vallahi espiri :D) , sayın Hacamat'ın şu iletilerini yazışındaki ve fikirlerini paylaşırken ki uslubunun nasıl olumlu yön de değiştiğini görmüyor musunuz? Ben kendisini , değişime ve bağcı dövmektense üzüm yemeye yöneldiği için tebrik ediyorum. Bütün bu gelişme de Masonluğun bir katkısının olmadığını söylemeyin sakın :). Bu Masonluğun sosyal hayatta ki bir tezahürüdür bana göre. Bu değişime bakarak Masonluk görülebilir ve daha iyi anlanabilir.

Sadece bu sebepten bile Masonluk çökmez güçlenir.

Saygılarımla.
enelsır