Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Güneydoğuda Gençleri Bilgilendirme  (Okunma sayısı 7475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 05, 2013, 07:56:40 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamdaki eleştiri ve önerilere katılan Sayın ruzber şöyle diyor:

benim de fikrim, masonların ön yargıları yıkıp güneydoğuda özellikle gençleri bilgilendirmeli (seminer-panel). Tabi açıkça masonluk değil doğa, hayvan sevgisi verme gibi. Buralarda peygamber duası var buraya şeytan giremez bağnazlığı halkta var ve görüyoruz da buralarda kaos var.

Masonlar böyle bir misyon da üstlenmeli mi gerçekten?... Üstlenmeliyse neden güneydoğu özellikle vurgulanıyor? Türkiye'deki masonların sayısı ve gücü, bırakın güneydoğıuyu, en yoğun oldukları İstanbul'da bile buna elverir mi?

İsteyen, bu konuyu da bu başlık altında irdeleyip tartışsın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 05, 2013, 08:17:11 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bildiğim kadarıyla,Mason'luğun böyle bir misyonu desteklemesi bile beklenemez.

Kendini geliştirmeye istekli olanlar için,günümüzde yeteri kadar kaynak var.

Birilerinin gelip kendisini değiştirmesini bekleyenlere zaten birşey öğretemezsiniz.

Kaldıki bu görev,enson masonlara düşer.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 05, 2013, 08:46:12 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bana göre konu biraz dağıldı gibi.

Masonlar kendilerini tanıtmalı dedim ama bu antimasonik girişimlere karşı kendilerini doğru olarak, gerçek masonluğu anlatmalı anlamındaydı. Bu forum sitesi de bu amaçla kuruldu .

Ancak masonların tüm halkın eğitilmesi gibi bir misyonları yok ki. Zaten eğitim farklı bir konu.

Sonuçta bu eğitme işi ne masonlara yapılabilecek bir eleştiri, ne de bir öneri olabilir.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 05, 2013, 09:03:06 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizce Güneydoğudaki çocukların böyle bir beklentisi mi var oradaki dar ve kısıtlı dünyalarında ? Usul olarak belirlenmesi ince bir durum olmakla birlikte bu görev neden en son masonlara düşsün ? Ayrıca beklenemez derken sonra masonların bu görevi üstlenebileceği bile beklenemez diyorsunuz ben bunun yorumunu ancak size bırakabilirim.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2013, 12:26:12 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 05, 2013, 09:31:28 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Masonlar zaten kendilerini yetiştirmekle meşguller...

Kaldıki,doğu ve güneydoğu bölgesinde mason locası yok

Çocukların veya gençlerin elbetteki böyle bir beklentisi yoktur;çoğunun Masonluk'tan haberi bile olduğunu sanmıyorum.

Türkçeyi öğrendiler,belli bir eğitim düzeyine geldiler,kendilerini rahatlıkla ifade edbiliyorlar,değişmeleri veya geliştirilmeleri gerektiğine inanıyorlar da,sıra Masonluk'a mı geldi ?

« Son Düzenleme: Ocak 05, 2013, 12:30:58 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 05, 2013, 10:25:29 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güneydoğudaki yapılabilecek faaliyetler hakkında ben olumlu düşünüyorum. Şu an aklıma yerel bazda bir şey gelmemekle birlikte üniversiteyi Masonluk faaliyetleri olan yerlerde kazanan veya Masonlukla ortak paydaları olan derneklerin olduğu yerleri kazanan gençler için pekala bir şeyler yapılabilir. Bu faaliyetler sonucu oluşan tablo herkes için faydalı olacaktır. Üniversite çağındaki doğulu vatandaşlarımıza oradaki tabuların düzenin olumsuzlukları anlatıldığı taktirde ki buna sebep ağa ve şeyhlerdir sayıları toplam halkla kıyaslandığında azınlıktadır olumlu sonuçlar elde edilebilir. Orada artık yaşını başını almış insanları değiştirmek mümkün değildir ama çocukları değişirse kardeşleri ve gelecek nesilleri gelişir. Bu benim dışardan yorumumdur az önce yaptığınız bilgilendirme gibi bilgilendirmeler ve bu yorumumla ilgili sizin ve diğer üyelerin de eleştirilerini can-ı gönülden beklemekteyim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2013, 12:25:12 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 05, 2013, 10:40:29 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

benim anlamadığım nokta neden karadeniz, iç anadolu, ege falan değil de güneydoğu? yahu masonluk zaten muhafazakar elitizm üzerine oturtulmuş bir dernek(örgüt..her neyse) hakkari'nin köyündeki aç çobana masonluğu anlatacaksın da nolacak?

« Son Düzenleme: Ocak 05, 2013, 12:30:08 ös Gönderen: ADAM »

Ocak 05, 2013, 12:33:12 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında kimi katılımcıların iletileri bireysel hitap hatta atışma içeriyor, kimisinin dili Forumun ciddiyetine yakışmıyordu.

Benim başlıklarımın altında bunlara hoşgörüyle bakmadığım bilinir. Bilmeyen var idiyse, şimdi yineledim, öğrenirler.

Nitekim konuyla hiçbir bağlantısı olmayan iletiler silindi ya da değiştirildi. (Sayın ceycet’in yazdıkları bile…) Bu uygulamadan hoşlanmayanlar yakınmacı olabilir.

Katılımcılarımızdan daha özenli olmalarını rica ediyorum.

Konumuzun başlığında bir öneri var. Burada tartışılması gereken böyle bir önerinin Masonluğun amaçlarına, ilkelerine, çalışma sistemine, yöntemine, TC yasalarına, dernek genel tüzüklerine ve masonik iç tüzüklerine uygun olup olmadığıdır. Uygun değilse zaten konuşulması bile abestir. Uygunsa, sakıncası yoksa, o zaman konu bunun yapılabilirlik ölçüsüdür.

Tartışılması gereken işte budur.

Bu arada bir katılımcımıza Masonluğun muhafazakar elitizm üzerine oturtulmuş bir dernek olmadığı gerçeğinin de anımsatılmasında yarar görürüm.

Öneri ise zaten Hakkari'nin köyündeki çobana Masonluğun ne olduğunun anlatılması değildi; daha dikkatli okunup anlaşılmalı ve eleştirisi öyle yapılmalı.

Yinelemek istemiyorum; Başa gidilip, sayın ruzber'in önerisinin ne olduğunun bir kez daha okunmasını ve ona göre görüş belirtilmesini rica ediyorum.

Bir de şunu hatırlatayım: Sayın asimov’un konusu dağılmadı. O bir başka başlık altında.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2013, 12:08:47 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

masonluk kendi kendinle verdiğin ve yontulma yönünde olduğun bir yolculuktur. insan kendini yontarken bakış açısının değiştiğini de görmekte. ancak buradaki gençlere daha çocukken korku aşılanıyor. önce allah korkusu, cennnet cehennem rüşveti, sonra başka korkular (ben buna değinmek istemiyorum). korkan bir fert her şey yapar patlamaya hazır bir bombadır. ben önce arkadaşların açtığı diğer başlıkla da bağlantılı olarak, dinde korkunun işlenmesinin öncelikli olduğu kanaatine vardım. düşünün ki ben 1 yıldan fazladır bu forumdayım ilk katılırken hedefim mason olmaktı, şimdi ise mason olmaktan korkuyorum hakkını verebilirmiyim diye (püf nokta burası o kadar beynimize bazı şeyler kazınmış ki). düşünün masonluğu hiç bilmeyen bir genç antimasonik bir ortam tarafından sahiplenilip kucaklanırsa ondan sonra dogmalar, tahammülsüzlük ve yanlış yönlendirmelerle oluşan kaos.

Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 06, 2013, 07:54:00 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın ruzber haklı...

Ancak sadece o bölgenin değil,Anadolunun heryerinde çocuklara korku aşılanıyor.

Dolayısıyla,çocukların kendilerine has kişilik geliştirmelerinin önü kesiliyor.

Sonuçta,kimliksiz,basiretsiz,kendine güvenemiyen,başarısız,dogmaların ve bağnazlığın tuzağına düşmüş,sorgulamayan,koşulsuz kabul eden bir gençlik portresi oluşturuyorlar.

Daha sonra,dayattıkları ve istismar ettikleri sözde iman figürünü kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiriyorlar.

İnanç konusunda,1000 yıl öncesine dönebilsek bunları yapamazlardı.Şu anda,1000 yıl öncesinden çok daha gerilerdeyiz.

Kim bunlar ?...

Dinciler,kabukçular,istismarcılar,tecavüzcüler,Allah adına ahkam kesenler,bağnazlar,yobazlar...

Gelin,korkmayın !...

Bir yerlerde,cennet ve cehennem diye birşey yok;cennette cehennemde burada...

Huzurluysanız cennet halini,huzursuzsanız cehennem halini yaşıyorsunuz.

Gerisi hurafeden ibaret...

Saygılarımla