Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Localara Üye Olanların Gizliliği  (Okunma sayısı 2184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2017, 02:23:15 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Masonluk ve örgütlenmesi hakkında yaptığım araştırmalarda şöyle bir bilgiye ulaştım. Mason locaları Dernekler Kanununa tabidir ve bu sebeple İçişleri Bakanlığınca denetlenebilmektedirler. Bu bilgim yanlışsa düzeltiniz lütfen. Ancak durum burada yazdığım gibiyse üyelerin gizliliği nasıl sağlanmış oluyor? Bakanlıkça kimlerin mason olduğu biliniyorsa, mason olmak isteyen bir birey üyeliğinin gizli kalacağından nasıl emin olabilir? Bu durum, özellikle kamuda çalışanların çekincelerinin olmasına yol açabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Mayıs 23, 2017, 05:11:03 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Hakikat,

Bakanlığın, kimsenin ismini açıklama gibi bir yetkisi yok böyle durumda kendi yasalarını ihlal etmiş olacağından sıkıntıya düşer. Fakat bu sorunuzu daha evvel bir üstada sormuştum. Kendisi bana, kamuda çalışan hiçbir masonun bu konuda sıkıntı yaşamadığını, devletin mason diye hiçbir kamu personeline ayrımcılığı olmadığını ve "ismin kayıtlı olması" durumunu göze alarak bireylerin mason olduğunu söylemişti.

Ayrıca masonların gizliliği diye bir şey yok. Her mason, mason olduğunu söyleyebilir fakat bazı toplumsal bilgi yetersizliği ve ön yargılar buna müsaade etmemekte. Bunun haricinde masonlar, genellikle "kendisine zararı dokunmayacak" güvendiği insanlara mason olduğunu söylemektedir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 23, 2017, 05:18:43 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Risus,

Cevabınız ve açıklamanız için teşekkür ederim.
Aslında sorumun sebebi biraz da sizin bahsettiğiniz toplumdaki masonluğa önyargının olmasıydı. Açık toplumlarda mason örgütlenmelerinin kendilerini saklama ihtiyacı içerisinde olacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla

Mayıs 23, 2017, 05:27:29 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Hakikat,

Elbette bu durum topluma göre değişmektedir. Amerika'da birçok eyalette mason hastaneleri olduğunu, locaların gayet açıkça kendisini belli ettiğini, üyelerin kendisini saklamadan rahatça mason olduğunu söylediğini biliyoruz. Hatta sosyal medya aracı olan "İnstagram"da #freemason tagıyla arama yaparsanız yurt dışındaki birçok masonun önlüklü fotoğraflarını, toplantı sonrası attıkları fotoğrafları görebilirsiniz.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 28, 2017, 06:36:35 öö
Yanıtla #4

Merhaba,

Masonluk ve örgütlenmesi hakkında yaptığım araştırmalarda şöyle bir bilgiye ulaştım. Mason locaları Dernekler Kanununa tabidir ve bu sebeple İçişleri Bakanlığınca denetlenebilmektedirler. Bu bilgim yanlışsa düzeltiniz lütfen. Ancak durum burada yazdığım gibiyse üyelerin gizliliği nasıl sağlanmış oluyor? Bakanlıkça kimlerin mason olduğu biliniyorsa, mason olmak isteyen bir birey üyeliğinin gizli kalacağından nasıl emin olabilir? Bu durum, özellikle kamuda çalışanların çekincelerinin olmasına yol açabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Sayın hakikat, bu konu benimde aklıma takılan bir konuydu dile getirdiginiz icin tesekkurler.. ozelliklede cevaplariyla bizi aydinlatan değerli forum uyelerine minnettarım