Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Herhangi bir ruh hastalığı tanısı almış birinin mason olması mümkün müdür?  (Okunma sayısı 18565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 18, 2020, 07:51:17 ös

Misal; Akıl oyunlarındaki John Nash bir şizofrendi. Dahilik ve delilik sınırlarında yaşıyordu. Buna benzer birçok tarihsel kişilikte mevcut. Ki bunlar içinde insanlığa, bilime çok büyük katkılar sağlamış insanlar da var.

Sorum şu şekilde;
Herhangi bir ruh hastalığı tanısı almış biri mason olabilir mi? Bunun için bir kriter var mı?

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2020, 07:54:45 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 18, 2020, 08:08:27 ös
Yanıtla #1

Ergin yaşta (21 yaşını tamamlamış) ve özgür insan olması;
• Uygar haklara sahip bir kişi olması;
• Masonluğun öğretimini anlayabilecek düzeyde yeterli eğitim ve öğrenim görmüş bulunması;
Loca çalışmalarına katılmasını engelleyebilecek türde önemli bir hastalığı, bir ruhsal ya da sinirsel rahatsızlığı ya da bedensel sakatlığı olmaması;
• Derneğe giriş ödentisini, sonra yıllık ödentileri sıkıntı çekmeden karşılayabilecek yeterli ekonomik gücünün bulunması;
• Üyesi olacağı locada toplantılara düzenli bir şekilde katılma olanağı bulunması;
• Masonluğun ilkelerine, çalışma kurallarına ve yöntemlerine, ilgili derneğin tüzüklerine, locaların ve yetkili organların kararlarına uymayı kabul etmesi.

Alıntı http://www.mason-mahfili.org.tr/kimler-nasil-mason-olabilir/

Desene benden olmaz sayın ANARCHOSA.  ;D

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 18, 2020, 04:02:48 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Tanrı'ya İnanan, Barış ve Hoşgörülü, Bipolar bozukluk olan bir İnsan MASON Olabilir mi? Bu yazıya istinaden fikir edinmek adına bilgi almak istiyorum. Öyle ki; Entelektüel bilgisi çok olan Kamil olma yönünde , Dış dünyayı algılayabilen gayet bilinçli eğitimli 4-5 yabancı dil bilen birisinden bahsediyorum. Eğer bu kişi sonra iyileşmiş olsa bile mi olamaz? Böyle diyorsanız şahsım da MASON olamaz. Sevgi ve Saygılarımla

Nisan 18, 2020, 04:08:56 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Ergin yaşta (21 yaşını tamamlamış) ve özgür insan olması;
• Uygar haklara sahip bir kişi olması;
• Masonluğun öğretimini anlayabilecek düzeyde yeterli eğitim ve öğrenim görmüş bulunması;
Loca çalışmalarına katılmasını engelleyebilecek türde önemli bir hastalığı, bir ruhsal ya da sinirsel rahatsızlığı ya da bedensel sakatlığı olmaması;
• Derneğe giriş ödentisini, sonra yıllık ödentileri sıkıntı çekmeden karşılayabilecek yeterli ekonomik gücünün bulunması;
• Üyesi olacağı locada toplantılara düzenli bir şekilde katılma olanağı bulunması;
• Masonluğun ilkelerine, çalışma kurallarına ve yöntemlerine, ilgili derneğin tüzüklerine, locaların ve yetkili organların kararlarına uymayı kabul etmesi.

Alıntı http://www.mason-mahfili.org.tr/kimler-nasil-mason-olabilir/

Desene benden olmaz sayın ANARCHOSA.  ;D

Sevgiler.

Desenize Sn.ANARCHOSA bende olamam. Yanlız değilim demek ki o zaman