Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar ve Hariciler  (Okunma sayısı 6828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 24, 2014, 11:39:28 ös
  • Ziyaretçi

Ufak bir açıklama yaptıktan sonra soracağım soruya mason olan saygı değer üyelerimiz cevap verirse çok sevinirim daha sonra bu cevaplar üzerinden biz hariciler de yaşantılarımızı ve felsefemizi sorgulama imkanı bulacağız:

-MASONLUK İYİLERİ DAHA İYİ YAPMAKTIR.-

Forumda dolaşıp bilgi edindikçe masonların özel(özelden kastım kendilerini geliştirme ve de bitmeyen bir öğretiye adama yolunda olduklarını biliyoruz) ve elbetteki bu yola kendisini adayan  masonluğun gereksinimlerini;erdemlerini,felsefesini anlayabilen ve bu düzeye çıkabilen insanların elbetteki kendilerine özel felsefi düşünceleri kendilerini bu yolda nasıl eğittiklerine dair söyleyecekleri vardır.

Biz hariciler masonluğu mason olma yolundan geçmiş bir kişiden dinleyerek(düşünce ve davranışlar açısından)  kendimizi bu yolda veya önlüksüz mason olma yolunda  ilerletme imkanı bulacağız.

Şimdi özellikle mason olan saygıdeğer üyelerimiz bize bu konuda  cümleleri ve fikirleriyle yol gösterirlerse seviniriz…

-Sevgi ve Saygılarımla-

Temmuz 25, 2014, 02:02:06 öö
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok akıllıca bir soru ve tespit. Tebrik ederim. Ben önlük giymeyi artık aklından çıkarmış biri olarak merak ettim doğrusu. Büyük Üstad Remzi Sanver ile mail yoluyla iletişim kurup, masonluğun düşünce yapısını anlayabilmem için gerekli olan gerçek! dökümanların olup olmadığını sorduğumda bana kendi kitabını önerdi. Hemen okudum tabiki ama forumdaki diğer masonların da düşüncesini öğrenmek oldukça faydalı olacaktır.
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...

Temmuz 25, 2014, 07:41:19 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Okuyup araştırdıkça, düşüncelerin berraklaştıkça zaten doğruya doğru gidersin. (gerçi ben bir hariciyim, yaklaşık 4. yılım bu formda ama öğrendim ki daha öğrenecek çok şey var)
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 25, 2014, 08:21:37 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın BMY, her bireyin anlama ve anlamlandırma biçimi, bakış açısı farklı olduğu için herhangi bir yoldaki ilerleyişi ve kendini geliştirme şekli de buna bağlı olarak farklılık gösterecektir. Dolayısıyla kişinin masonluğu anlama biçimi ve bu yönde fikirlerine bir şekil vermesi süreç içerisinde farklılaşacaktır. Bu süreçte de kişi ilerleyeceği yolu kendisi oluşturur.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Temmuz 25, 2014, 10:40:19 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

İçine girmeden anlaşılamayacak bir yapı olduğundan dolayı hariciler ve masonlar var. Hariciler mason olmak isteyen kişiler aslında. Mason olmak istemeyene bu forumda rastlamak güç. Araştırmaz, vakit ayırmaz zaten. Bazı şeyler yüzeysel olarak anlaşılabilir tabiki fakat masonluğun tekris edilip gerçek bir mason olmadan ve loca toplantılarına katılıp diğer masonlar tarafından aydınlatılmadan gerçekten anlaşılabilecek bir şey olduğuna inanmıyorum.
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...

Temmuz 26, 2014, 08:13:37 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın BMY bu başlıgğı ilginç bir tutumla açtı.

Ancak göründüğü kadarıyla Godot gelmiyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 01, 2014, 03:34:20 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok akıllıca bir soru ve tespit. Tebrik ederim. Ben önlük giymeyi artık aklından çıkarmış biri olarak merak ettim doğrusu. Büyük Üstad Remzi Sanver ile mail yoluyla iletişim kurup, masonluğun düşünce yapısını anlayabilmem için gerekli olan gerçek! dökümanların olup olmadığını sorduğumda bana kendi kitabını önerdi. Hemen okudum tabiki ama forumdaki diğer masonların da düşüncesini öğrenmek oldukça faydalı olacaktır.

Öncelikle selamlar, saygılar masonluk hakkında geniş bilgi yelpazesine ulaşacağımız yer burasıdır. Açılmamış konu, unutulmuş bilgi yok gibi bir şey... Ancak siz daha detaylı öğrenmek istiyorum der iseniz ben size izninizle kitap önerisinde bulunabilirim. Masonluk - Helmut Reinalter. Bu kitap sadece masonluğun yanı sıra mason karşıtı komplo teorilerini de tarihsel süzgeçten geçirerek ele alıyor. Bunun yanı sıra masonluğun esası; sembolleri, ezoterizmini ve masonluğun örgütsel yapısını ele alıyor, buyursunlar efendim, tavsiyemdir. Bir nebze de olsa, Avusturya Büyük Locasının müdürlüğünü yapan ismin masonluk hakkında düşüncelerini öğrenmiş olup, kafandaki soru işaretlerini silebilirsin.
Abysus abyssum invocat

Eylül 01, 2014, 11:27:58 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Büyük Locanın "Müdürü" değil. Büyük Locanın bir kurumu olan -Mason Akademisinin- yöneticisiyDİ.
« Son Düzenleme: Eylül 01, 2014, 11:31:11 öö Gönderen: Tubalkain »

Eylül 01, 2014, 11:45:04 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kişi kendini nasıl geliştirebilir? Aşağıda başka bir web sitesinden yaptığım alıntıyı okumanızı rica ediyorum:

Alıntı
SH, Yaşamı, Kuramı ve Son Çalışmaları s: 140; S.Hawking’in Evreni, s: 25 kitaptan bir paragraf.

Bizim beynimize bir bakalım. En dipte “beyin sakı” var. Buradan yürek atışı, soluma gibi temel biyolojik fonksiyonlar yönetilir. Onun üzerinde daha sonra gelişmiş olan bölge var. Burada “sürüngen davranışları” diyebileceğimiz davranışlar yer alır: saldırganlık, bölge sahiplenişi, sosyal hiyerarşi gibi. Onun da üzerinde ” memeli davranışları taşıyan ” limbik sistem” var. Burada karmaşık duygular, yavrulara duyulan sevgi ve onları koruma içgüdüsü vardır. Nihayet en üstte “serebral korteks” bulunur. Burası en gelişmiş işlevleri üstlenmiştir. Analiz yeteneği, hayal gücü, matematik ve müziğin yaratıldığı yer burasıdır. “Görüyorsunuz biz insanlar ne kadar karmaşık yaratıklarız. Bir resmi incelerken beyninizin gelişmiş bölümünü kullanıyorsunuz, ama otomobil sürerken sizi sıkıştırıp önünüzü kesen sürücüyü o anda öldürmek istemeniz, tamamen sürüngen atalarınızdan size kalan bir miras. Denebilir ki bizim günlerimiz, beynimizin bu üst ve alt kat maliklerinin sürekli çekişmesi ile şekilleniyor. Şimdilik maalesef sürüngen yanımız genellikle kazanıyor, ama günün birinde gelişmiş yönümüz ilkel yönümüzü bastırmayı mutlaka öğrenecektir… Tabii türümüz o kadar yaşarsa.

Demek ki yapmamız gerekenlerden biri kendimizi eğiterek "sürüngen davranışlarımızı" kontrol etmek.

Başka neler yapabiliriz? Belki diğer forumdaşlardan söyleyecekleri olanlar vardır...
Live long and prosper.

Eylül 01, 2014, 11:47:17 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Değerli BMY, Her masonun masonlukla ilgili farklı tecrübeleri vardır. Ben bir çok mason olmayan insan tanırım mason olandan çok daha erdemli ve dürüsttür. Her Mason dört dörtlük değildir. Neticede insanız. Masonluğun bana kazandırdıklarına gelince, hiçbir yerde karşılaşamayacağım kadar "Etiket" sahibi insanlarla karşılaştım. Bunların içerisinde belki onlarca bilim insanıyla sohbet etme imkanım oldu ve yaklaşık 30 u ile dost oldum ve ailece görüşürüm. Şimdi isimlerini yazsam "Hadi Canım" dersiniz. Bu benim için bir artıydı. Çok geniş yelpazede bakmak gerekiyor masonluğa... Ben kendimi bir mason locası üyesi olarak değil, mason gibi yaşamaya çalışan bir insan olarak görürüm. Ben sembollere anlamlandırırım bazı şeyleri. Mason olmayan bir insan ise başka türlü dengesini kurar ama neticede ikimizin amacıda erdemli yaşamak ve ölmektir. Burada bazı şeyleri malesef yazamam ama mason olan veya olmayan arasında çok ince bir fark vardır o kadar. Ayrıca bazı şeyleri pek büyütmemeli.
« Son Düzenleme: Eylül 01, 2014, 11:51:28 öö Gönderen: Tubalkain »