Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlugun neden gencler icin bir bolumu yok? Varsa neden ulkemizde bulunmamaktadir?  (Okunma sayısı 13776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2008, 08:53:15 ös
  • Aktif Uye

Anlatmak istedigim su.. Bildiginiz gibi cesitli siyasi partilerin genclik kollari var.. Masonlugun da belli bir amaci olduguna gore neden herhangi bir sekilde genclerle birlikte degiller? Veya boyle bir birliktelik varsa neden ulkemizde bulunmamaktadir? Bence oldukca ilgi cekebilir
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2008, 08:59:44 ös Gönderen: poyraz06 »

Mayıs 30, 2008, 09:57:53 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Forumu ve resmi ineternet sitesini tam olarak inceleyiniz.Sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.Masonlar gençlerle beraberler

forumdan: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2219.0

resmi siteden: http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=64
                            http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=61

saygılar
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2008, 08:34:02 öö Gönderen: MASON »

Mayıs 30, 2008, 10:41:11 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Şubat 07, 2011, 01:49:08 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruyu ortaya koymuş olan üyemiz Sayın poyraz06, yaklaşık bir aydan beri forumda görünmüyor. Umarım bir ara gelir ve benim vereceğim yanıtı okur.

Ancak soru onun kindine özgü de sayılamaz. Bu soru genel olarak zaman zaman gündem konusu ediliyor. O nedenle yar-nıtı herkese, bu arada özellikle merak edenlere açık.

ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde gençlerin Masonluğa hazırlanması amacıyla kurulmuş ve çalışmakta olan kimi dernekler var. Ancak bu derneklerden geçmiş olanların hepsinin sonradan mason olması gerekli de değil kuşkusuz. Türkiye'de ise böyle bir örgütlenme düzenlemek çok zor. Yasal engelleri bir yana bırakın, zaten Türkiye'de toplam kaç mason var ki bir de gençler örgütü olsun!

Kaldı ki diğer birtakım kuruluş ya da derneklerin bir alt organı olan gençlik örgütlerinin Masonlukta benzerinin bulunması pek düşünülemez. Çünkü Masonluk önce bir gençlik, ardından yetişkinlik topluluğu değil. Bir ezoterik yapısı var ve bunu kişilerin biyolojik yaşlarına göre bölümlere ayırmak da söz konusu olamaz; süreklidir. Aslında Masonluğa hazırlanmak bakımından belki gençyler için değil, yetişkinler için bir başka dernek kurulması, orada Masonluğa girmek isteyebilecek kişilere gerekli ön bilgilerin verildiği bir öğretim programı uygulanması belki çok daha yararlı bile olur. Çünkü gençler masonluğa girdiklerinde bu kuruma daha ileri yaşlarda girenlere oranla çok daha kolay uyum sağlayabilmektedir.

Beri yanda, "genç" sözcüğüyle hangi yaş aşamasından söz ediyoruz acaba? Zaten 21 yaşını tamamlamış olanlar Masonluğa girebiliyor. Tamam, bu kuramsal, biraz lâfta kalıyor ama 30 yaşındaki bir kişi hâlâ genç sayılmaz mı? Gençlik ne zaman sona erer ki?... Dolayısıyla bu açıdan bakıldığından "gençler" için aynı bir masonik kuruluş bilinmasına hiç de gerek yok.

Kötü mu olur? Hayır. Aksine, iyi olur ama Masonluk açısından öyle önemli bir gereksinme değil.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 08, 2011, 02:10:56 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer gençseniz, çevrenizde düşlerinizin içine tüküren biri mutlaka vardır.(F.Sinatra)
Şu dönemde ülkemizi geçtim Dünya'da genç olmak cesaret ister. Cesareti olanında en yakından tanıdığı, fikrini paylaşabileceği yaratıcısı vardır. Bu fikirden yola çıkarak gençken derin ve yoğun düşünce sevkiyatı olan bir zümreye bağlanmak kişiye yarar değil zarar verir. Dağına göre kar misali..

Masonlar gençlerle beraber ama bu gençlerin tümü Mason çocuklarıdır :) Haliyle yalnızca Mason çocukları, Masonluk içinde gençlere yönelik talep veya soru sormalı(bence). Aksi, konu saygı duyulacak bir yere varmıyor. Türkiye'de Mason çocuklarınında eğitim, askerlik, kariyer, iş hayatı derken en az 26-27 yaşından önce kafasını kaşımaya vakti olmadığı için bu konuda bu gidişle tam verim sağlanması zaten çok güçtür.

Sn. ADAM gençliğin ne zaman bittiğini öğrenmek, soruya cevap veren kişinin yaşına göre değişir :) Sizin için 40 yaşta gençtir ama bana göre 28 de gençlik biter. Gençliğin zirve bulduğu yaş ortalamasıda 20-25 arasıdır(bence).

Şubat 08, 2011, 12:39:46 ös
Yanıtla #5

Masonlar gençlerle beraber ama bu gençlerin tümü Mason çocuklarıdır.

Bu kanı nasıl oluştu bilmiyorum. Doğru mu diye merak ediyorsanız, hayır değil. Genç sınıflaması nerden başlar tartışmasına girmem, ülkede içki içmek için bile 24 yaşında olmak lazım, varın siz hesaplayın kim gençtir...

Zaten neden gençler için "özel" bir bölüm olması gerektiğini de anlamıyorum. Masonlukta kısıt yaş değildir. Tabi ki Dernekler Kanunu gereği 18 yaş sınırı vardır, ben bundan sonrası için konuşuyorum. Kısıt yeterliliktir. Maddi, sosyal, entellektüel yeterlilik. Ülkemiz koşulları bunlara ulaşmaya hangi yaşta müsait oluyorsa, o yaş Masonluk için başlangıç yaşıdır işte... Bunun kişiden kişiye değiştiğini unutmamak lazım.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 24, 2012, 08:22:37 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Masonlar gençlerle beraber ama bu gençlerin tümü Mason çocuklarıdır.

Bu kanı nasıl oluştu bilmiyorum. Doğru mu diye merak ediyorsanız, hayır değil. Genç sınıflaması nerden başlar tartışmasına girmem, ülkede içki içmek için bile 24 yaşında olmak lazım, varın siz hesaplayın kim gençtir...

Zaten neden gençler için "özel" bir bölüm olması gerektiğini de anlamıyorum. Masonlukta kısıt yaş değildir. Tabi ki Dernekler Kanunu gereği 18 yaş sınırı vardır, ben bundan sonrası için konuşuyorum. Kısıt yeterliliktir. Maddi, sosyal, entellektüel yeterlilik. Ülkemiz koşulları bunlara ulaşmaya hangi yaşta müsait oluyorsa, o yaş Masonluk için başlangıç yaşıdır işte... Bunun kişiden kişiye değiştiğini unutmamak lazım.

Saygılarımla.

Sayın Mustafa Kemal.

Bu başlığın üzerinden 'yıl' geçmesine rağmen yazıp yazmama arasında gidip geldim ve bu soruyu sormaya karar verdim.. Ülkemiz koşulları konusundaki entellektüel yeterlilik konusundaki yorumunuzun üzerine şu soruyu sormak istiyorum.. Ülkenizde yaşayan yabancı.(!) Sizin ülkenizin yeterlilik düzeyinden mi değerlendirilmelidir ? Yoksa kendi kültürü ve kendi kültürünün entellektüel konularda yeterlilik süresine göremi değerlendirilmelidir ? Cevabınız.. Veya başka mason üyeler ve harici üyelerin cevapları için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ağustos 25, 2012, 12:17:57 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. BULGARIA;
Öncelikle yazıp yazmama noktasında yazmaktan yana taraf olduğunuz daha doğrusu  tercihinizi ''sormak''tan yana kullandığınız için teşekkür ederim.
Mustafa Kemâl Kardeş'ime sormuşsunuz kendisininde toleransına sığınarak ben cevaplamak isterim.

Ülkemizde yaşayan yabancının yanındaki ünlem işâretinizi anlamamakla berâber şunu söyleyeyim, kişi nerede olursa olsun Mason olmak istemesi bir başlangıçtır. Entellektüel birikimi bu yolculukta kendisine yardımcı olabilecek önemli özelliklerdendir.   Ancak sâdece entellektüel düzeyine göre değerlendirilmez. Yeterlilik derken neyi kast ediyorsunuz?
Nasıl Mason olunur ? sorusu ile ilgili onlarca şey bulabilirsiniz bu forumda.

Bu vesîle ile saygılarımı sunuyorum.

Ağustos 25, 2012, 08:31:44 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır; zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır. Peyami SAFA

Efendiler öncelikle şunu belirtmek isterim. Yukarıdaki cümle benim bakış açımı aydınlatmaktadır. Hayatda yaş alarak değil yaşayarak seviye atlarız. Bu seviyeler zaten gözle görülürdür.
Örneğin , sokaktan geçen birini çevirelim. Soralım. Ne zaman hayatında ruhsal olgunlaşma yaşadın.
Yanıtlar klasik. üniversite(okuduysa) , askerlik , evlilik , ebevyn kaybı veya hiç oluşmamış ebeveyn tatmini , maddi sıkıntılar... sayabiliriz daha. ama çok değil. yinede sayabiliriz. sayabilirsiniz. Fakat söylemek istediğim şudur ki , "Her insanın bulunduğu yaş , Hakettiği yaş değildir."
Ve bu ülkede (yaşadığım için ülkemden örnek veriyorum farklı yerlere çekilmesin lütfen)
Bu ülkede nice gençler var , hakettikleri yerlere sırf yaşlarından ötürü ulaşamamaktalar , ve nice Yaş almışlar vardır ki , ve nice yaş almış aktif insanlar vardır ki kendileri odaklı  "Yaş alarak olgunlaşamamış aktifler örgütü" kurmak isteyeceğiniz türden...
Ben 21 yaşındayım. Bende yaşadığım hayat'ın gereği kendimden yaşça çok büyük insanlarla ticaret yaptım.15 20 30 40 50 hatta 60 yaşında Sohbet ettiğim beni seven sayan çağıran bizzat arkadaşlarım abilerim dostlarım var.
Bence gençlik birliği yapılmalı mı ? Benim yanıtım hayır olur. Çünkü ruhsal ve mental asimilasyon ancak tecrübeli yaş almış abilerimizin arasında yaşanabilir.
Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2012, 08:49:15 öö Gönderen: Timsah »

Ağustos 25, 2012, 09:32:28 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sn. BULGARIA;
Öncelikle yazıp yazmama noktasında yazmaktan yana taraf olduğunuz daha doğrusu  tercihinizi ''sormak''tan yana kullandığınız için teşekkür ederim.
Mustafa Kemâl Kardeş'ime sormuşsunuz kendisininde toleransına sığınarak ben cevaplamak isterim.

Ülkemizde yaşayan yabancının yanındaki ünlem işâretinizi anlamamakla berâber şunu söyleyeyim, kişi nerede olursa olsun Mason olmak istemesi bir başlangıçtır. Entellektüel birikimi bu yolculukta kendisine yardımcı olabilecek önemli özelliklerdendir.   Ancak sâdece entellektüel düzeyine göre değerlendirilmez. Yeterlilik derken neyi kast ediyorsunuz?
Nasıl Mason olunur ? sorusu ile ilgili onlarca şey bulabilirsiniz bu forumda.

Bu vesîle ile saygılarımı sunuyorum.

Sayın apprentice,

Öncelikle ilgi, alaka ve soruya verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Nasıl mason olunur başlığını sanırım artık ezberlemek üzereyim. :) Sadece sayın Mustafa Kemal'in yazdığı o iletideki küçük kısım dikkatimi çekti.. Elbetteki mason olma yolunda ilerleyen veyahut da mason olma isteği bulunan birisinin entellektüel düzeyde bir miktar yol katedmesi şart.. Bunu şu şekilde özetleyebilirim başımdan geçen bir küçük anı ile.. Ben ilkokulda henüz sıraların üzerine sevdiğim sanatçıların adını kazırken, bir gün bir büyüğümün üniversiteli arkadaşları ile toplanıp ders çalışmasına tanık oldum.. Yaşadığım şoku tahmin edebilirsiniz.. Demem o ki yanlış anlaşılmasın ama kahvede okeye dönen bi abimi alıp locaya sokarsan bir şok dalgası vücudunu sarar diye düşünüyorum :) Çok uzattım sanırım yazı yazmam gerekiyor birkaç kağıt yazasım var bugün.

Saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: