Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar İle İletişim  (Okunma sayısı 15516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 09, 2014, 02:04:22 ös
  • Ziyaretçi

Öncelikle herkese ve özellikle de bu iletime cevap yazma lütfunda bulunacak sayın üyelere teşekkürlerimi iletiyorum.Uzun zamandır forumu takip ediyorum ve olabildiğince bilgi edinmeye çalışıyorum fakat forumda tam cevabını bulamadığım ve merak ettiğim bir konu var.Masonluğun doğru tanınması için toplumda verilen çabanın farkındayım peki mason olmayanların masonluğu yakkından tanıması için gidebileceği diğer masonlarla tanışıp konuşabileceği bir kurum vb. imkan var mı?

Temmuz 09, 2014, 03:31:37 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kişinin sosyal nitelikleri varsa, birtakım sosyal aktivitelerin ortamında ve çevresinde bulunuyorsa, bu aktevitieler de mason localarının kısmen yoğun olduğu  yerlerdeyse, o kişi oralarda masonlara rast gelebilir. Onların mason olduğunu bilmeyebilir ama bunu anlamak ona düşmüş bir şeydir.

Nasıl anlayacak?

Bu Forumda birçok bakımdan mason nitelikleri anlatılıyor. Kişi bulunduğu ortamda gördüğü fakat tanımadığı insanların tutum ve davranışlarına, konuşmalarına, başkalarıyla olan ilişkilerinin tarzına bakacak. Bunlar bir masondan beklendiği gibi mi? Değilse geçiniz.

Bir masondan beklendiği gibiyse, o kişi(ler) ille de mason olmayabilir. Bundan sonra biraz daha sabırlı olup eleme yapmak gerekecektir.

Eh, masonlar da sıradan birer insandır. Alınlarının üzerinde mason yazmıyor.

Bazı zaman masonlar, tanıtım yapmak amacıyla mason olmayanların da katıldığı,zaten özellikle mason olmayanlar için toplantılar düzenler. Biraz seyrek olur bu işler ama yakalayınca kaçırmamak gerek.

Başka....

Masonlar, mason localarının bulunduğu çevrelerde özellikle akşam saatlerinde üçerli-dörderli gruplar halinde buluşarak söyleşir. Kendilerini oralarda da görmek ve biraz medeni cesaret kullanarak tanışma isteminde bulunmak gerek.

Görüyorsunuz ki bu işlerin çaresi var. Hem bu kadar da değil; başka çareler de var. Ancak bunu isteyen kişi öyle armutun pişip ağzına düşmesini beklememeli. Beklerse o armut hiç pişmez. Altına ateş atmalı. Gerçekten de istiyorsa, kendisi bu konuda bir etkinlik göstermeli. Doğru etkinlik olumlu sonuç verir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 09, 2014, 03:42:05 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın ADAM çok güzel yanıtlamış. Soruyu soran sayın BMY için yanıta bir katkı da şu olabilir. Kadın masonların sayısı erkeklere oranla daha az ve her yerde locaları yok sanırım. Bu bakımdan özellikle İstanbul ve Ankara'da yaşamak belki tanışmak açısından kişiye biraz daha avantaj sağlayabilir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 09, 2014, 03:56:49 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

merhaba.ben mason değilim olmak isterdim tabiki.masonlarla konuşmak onlarla bir araya gelmek diye bir soru soran biraderim.sana şöyle söyleyebilirim,toplumda ne kadar üst düzey bürokrat siyasetçi başarılı esnaf sanatçı varsa zaten masondur.sen mason olduğunu bilmeyebilirsin ama onlarla zaten konuşmuşsundur.ha ne konuşacaksın merak da ettim yani.masonluğu öğreneceğim mason olmak istiyorum vs diyorsan da senin aramana gerek yok.sen gerekli şartları sağlarsan zaten onlar seni bulurlar. saygılarımla

Temmuz 09, 2014, 04:04:17 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır.

Yanlış; kesinlikle yanlış...

Günümüzde üst düzey bürokratlar arasında pek az mason var. Masonların Türkiye'deki sayısının çok daha az olduğu dönemlerde daha çokmuş.

Siyasetçiler arasında masonlar yok denecek kadar az.

Başarılı esnaf sanatçılar arasında pek az olduğu da biliniyor.

Dolayısıyla masonları onların arasında aramak yanlış. Sıradan, orta halli fakat eğitimli ve kültürlü insanların arasında aramalı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 09, 2014, 04:45:52 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Evet kadın mason tanımak daha zor, ama gerçekten istenirse tanıdık biri mutlaka vardır.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 09, 2014, 06:05:57 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Syn.ADAM'ın son iletisindeki her kelimelere bende katılıyorum .Özellikle doktor,avukat,mühendis meslekleri ağırlıklı şahsi görüşüm.
Cogito ergo sum.

Temmuz 09, 2014, 06:37:31 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonları ya çok zenginlerde yada çok zeki,geleceği parlak kişilerde arayın. Onun dışında hiç kimseyi hayrına mason yapmazlar. Bir toplulukta eğer ki bir kişi sizin psikolojinizi etkileyecek ve bazı kalıplarınızı yıkacak vuruşlarda konuşuyorsa,bakımlıysa,üslubu yumuşak ve konuşması tane taneyse,görüşleri modern sosyal yapıya uygunsa muhtemelen mason/mason adayı/masonluğu hakeden birisidir. Zira bu topluluk kalıpları,yargıları ve en önemlisi duygularla hareket etmeyi kabul etmez. Yanlış kabul edilmez. Mantığınızı,zekanızı iyi kullanmanız,hazır cevap olmanız ve geleceğe dair güzel şeyler vaat etmeniz gerekmektedir. Tabi bu saydıklarım milyarder değilseniz geçerli.

Temmuz 09, 2014, 06:45:31 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın MisticMind kimlerin mason olabileceği konusunu iyi anlamamış anlaşılan.
Söylediklerinde yanlışlıklar var.

Milyarder olmakla mason olmak arasında hiç bir ilişki yoktur.

Kültürlü, eğitimli, masonluk ülküsünü benimseyen, geçimini sağlayabilen, ödenti yükümlülüğünü yerine getirebilecek her birey mason olabilir. Tabi şartlar, yer ve zaman uygunsa...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 09, 2014, 06:47:05 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haklısınız üstat. Lakin benim burada kastım sadece onlar olur demek değil.Milyarder olmak mason olmanın en kolay yollarından birisidir. Bunu vurgulamak istedim.