Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MASONLUĞUN YAŞAMA BAKIŞI (1)  (Okunma sayısı 3850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2010, 04:12:42 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

GİRİŞ

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın kimi üyeleri, Türkiye’de tek bir mason örgütü bulunduğunu ileri sürüyor.

Gerçi kimileri bu kadar katı ve kesinci değil; bunun yerine, Türkiye’deki tek “muntazam” mason örgütünün Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olduğunu belirtiyorlar.

“Muntazamlık” -benim Türkçe benimseyişim uyarınca “düzenlilik”- ile bunun karşısındaki “gayri muntazamlık” yani düzensizlik olguları Masonlukta başlı başına bir konu… Bu forum alanında bu konu (düzen) üzerinde uzun uzun durmuştum. Kendi benimsediği ilkelerin “tek doğru” olduğunda diretenlerin bu tutumu olağan karşılanmalı ama böyle bir tutumun onaylanabilir yanı yok.

Yukarıdaki sıraya göre ikinci görüşte olanlar şunu teyit ediyorlar demektir: «Türkiye’de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na göre düzenli olmasa da, başka mason örgütleri de var.»

Peki birinciye ne demeli?

Denilebilecek tek şey, belki biraz ağır kaçacak ama şöyle: «Güneş balçıkla sıvanmaz.»

Nitekim Türkiye’de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın yanı sıra Özgür Masonlar Büyük Locası hatta bir de Kadın Mason Büyük Locası bulunduğu açıkça ortada; bunu yadsımak ya bilgisizlik ya da bağnazlık demektir. Bu ise gerek bilgisizliğe gerek bağnazlığa karşı olan masonlara yakışmaz. Üstelik bu olgunun kimi zaman Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üst düzey yöneticileri tarafından açıkça benimsenmiş olması ve sınırlı boyutta da olsa iletişim kurulması da söz konusu ama haydi işi o yönü üzerinde durmayalım. Bu kabullenmezlik diretmesi bence biraz “kraldan fazla kral yandaşı” tarzında bir tutum takınan kimi masonlara özgü. Tutumlarını önce kendi ilkeleriyle, akıl ve bilgelik yoluyla değerlendirmeleri gerek.

Bütün bunları bu sitenin üyeleri arasındaki masonların büyük çoğunluğunun Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üyesi oluşundan ötürü yazdım. Ancak önceki tartışmalarımızdan biliyorum ki aralarında gerek tutumları gerekse düşünceleri bakımından hiç de belirttiğim gibi katı olmayanlar var. Onları tenzih ederim.

Yeni başlayacağım bu yazı dizisinin konusu, bir bakıma Özgür Masonlar Büyük Locası’nın görüşlerini yansıtmak olacak.

Bunu yapmakla, bir de önceki deyişlerim nedeniyle sakın Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na karşı ve Özgür Masonlar Büyük Locası’ndan yana bir tavır takınmakta olduğum sanılmasın. Bu forum alanındaki bir dizi yazımda Özgür Masonlar Büyük Locası’na birtakım eleştiriler yöneltmiştim. Nitekim bu yazı dizisinde de bir yandan bu büyük locanın kendi yayınlarından alıntılar aktarırken diğer yandan bireysel görüşlerimi de belirtecek, denk düşerse ya da gerekirse eleştirmekten de geri kalmayacağım. Ancak bunları Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın tutumu açısından değil,  kendi perspektifimden yapacağım.

Nitekim ilk eleştirim bu kitapçığın başlığı: Türkiye’de sözlük anlamında “Özgür Masonluk”tan söz edildiği zaman bu hepsini, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nı da kapsar. Özgür = Hür. Bu iki sözcük arasında hiçbir fark yok. Başlık “Özgür masonlar Büyük Locası’nın Yaşama Bakışı” biçiminde olmalıydı. «Ne fark eder?» demeyin; çok fark eder. Biz burada böyle denilmek istendiğini kabul edelim; zaten sanırım öyle.

Peki ya Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın yaşama bakışı?... Onu da aynı şekilde inceleyecek miyim?

Elbette… Neden olmasın? Yeter ki elimde dayanacak belge bulunsun. Bu incelemeler bire bir tutmayabilir, birbirinin karşılığı olmayabilir ama sıra ona da gelir umarım.

Peki, buna niçin gerek duydum?... Sırf forumda bu konu üzerinde de bir yazı dizim olsun diye mi?

Hayır, ondan değil… Zaten yeterince yazıyor hatta kimilerini bunaltıyorum. Bu arada elime Özgür Masonlar Büyük Locası’nın yayımlamış olduğu üç kitapçık geçti. Hem bunların kapsamını forumda ilgilenenlerin bilgisine sunmak hem de ilginç olabilecek bir irdeleme yapmak istedim.

Bu kitapçıklardan ilkinin adı bu yazı dizisinin başlığı: “Türkiye’de Özgür Masonlar Büyük Locası’nın Yaşama Bakışı”. 16x24 cm boyunda 16 sayfalık ince bir kitapçık. Bunu gözden geçirirken, alıntıları tarama ve dönüştürme yöntemiyle yapmayı öngörmüştüm. Ancak bir şey dikkatimi çekti; sanki ben bu yazıları daha önce bir başka yerde okumuşum gibime geldi. Özgür Masonlar Büyük Locası’nın internetteki resmi sitesine girdim. (www.mason-mahfili.org.tr) Bingo. Bu yazıların tümü orada da var. Ben de tarayıcı ile uğraşacağıma oradan kopyalayıverdim.

Şimdi diyeceksiniz ki, «Madem internetteki sitede bu yazılar zaten var. Burada sadece linki vermek yetmez miydi? İsteyen o siteye gider, açar, orada istediğince okur. Forum alanını böyle bir aktarma ile doldurmak, işgâl etmek niye?

Dedim ya!... Amacım bu yazıları olduğu gibi aktarmak değil. Bunların üzerine kendi görüş ve yorumlarımı da eklemek istiyorum. Hatta gerekirse eleştirmek. Üstelik böylece forumda bu incelemeye katkıda bulunmak isteyenler için bir tartışma ortamı açmak. Yoksa forumun ne anlamı kalır?

Bu yazı dizisinin “GİRİŞ” niteliğindeki bu ilk bölümüne burada son veriyorum. İzleyen bölümde asıl aktarma ve irdelemelere başlayacağım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.