Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Büyük Üstat Mesajı  (Okunma sayısı 26118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 04, 2012, 04:09:51 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

1- Sorularınıza cevap verdim.
2- Hakaret olarak algılamayı seçtiğiniz cümleyi icinde bulunduğu paragrafla iliskilendirseydiniz yanlış anlamayacaktınız.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Aralık 04, 2012, 11:59:34 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM haklı, bütününü yayınlamayı düşündüğüm, şu anda HKEMBL ( Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası) En Muhterem Büyük Üstadı olan Sayın Remzi Sanver'in, HKEMBL'nın araştırma ve yayın organı olan Mimar Sinan dergisinin son sayısında yayınladığı demecini Sayın ADAM'ın belirttiği gerekçe ile foruma aktarmaktan vazgeçmiştim. Fakat konu bu başlık altında gündeme gelince aktarmaya karar verdim. Sayın Sanver'in dediklerinin forum üyelerimizin de merak ettiği birçok konuya ışık tuttuğunu düşünüyorum. Bu yüzden yayınlanması  çok yararlı olacak kanısındayım... İyi okumalar ve iyi anlamalar dilerim.

Sevgili Kardeşlerim,

Masonluk insan aklının ürünüdür. Masonluğun ritüellerini, temel ilkelerini, değişmez addedilen kurallarını hep insan aklı üretmiştir. İnsan aklı ise üretir ve çeşitlendirir. Dolayısıyla, Masonluğun doğuşundan bu güne geçen asırlar içerinde birbirinden farklı Masonluk anlayışlarının ortaya çıkmış olması gayet doğaldır.

Anlayışlarında farklılaşan Mason örgütleri arasındaki ilişkilerin mahiyeti, kısmen yerel tercihler, kısmen de dünyadaki gelişmelerle alakalıdır. Muntazam Masonluk anlayışını benimseyen Büyük Locaların konuya ortak yaklaşımı, kendi temel ilkeleri dışında faaliyet gösteren Mason örgütlerinin üyeleriyle, Loca çalışmalarında bir araya gelinmemesidir.Öte yandan, bu kurala uyulduğu müddetçe, bu örgütlere mensup Masonlarla kurulacak ilişkilere getirilen herhangi bir kategorik kısıt yoktur.

Dünya ölçeğinde kabul gören bu yaklaşım, Muntazam Masonluğun Türkiye'deki yegane hakimi ve temsilcisi olan Büyük Locamız tarafından da benimsenmiştir.Yasalarımız, ülkemizde farklı temel ilkelerle faaliyet gösteren Büyük Locaların mensuplarıyla Loca çalışmalarında bir araya gelinmesine izin vermemektedir. Diğer yandan bu durum, ortak değerlerimizi güçlendirmeye yönelik işbirliklerine mani değildir. Bilhassa, bir asrı aşkın tarihimizin yarısından fazlasının ortak olduğu Özgür Masonlar Büyük Locası ile dostane ilişkiler içerisinde olmamamız düşünülemez. Bu Büyük Loca ile yıllar önce haricilere dair kritik bilgilerin paylaşılması ile başlayan ve son zamanlarda ortak arşiv çalışmaları ile devam eden karşılıklı ilişkinin, önümüzdeki yıllarda gelişerek süreceğini umuyorum.

Yeri gelmişken Türkiye'de Kadın Masonluğu konusunu da değerlendirmek isterim. Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimizin dışındadır. Dolayısıyla, Kadın Masonluğu'nu temsil eden Mason örgütleriyle ilişkilirimiz, Loca çalışmalırında bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır. Ancak bu durum, Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelemez elbette. Aksine bize yakışan bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Sevgili Kardeşlerim,

Muntazam olan ve olmayan Masonluk ayrımı Türkiye'ye nispeten geç gelmiş ve dünya örneklerinin aksine, tek bir kurumun içinde yaşanan kavgalı bölünmeyle ortaya çıkmıştır. Bu da, ülkemizdeki farklı Masonluk anlayışları arasındaki ilişkilerin, dünya normlarının dışında bir gerginlikle başlamasına ve sürmesine yol açmıştır. Tarihimizin kendimize özel şartlarından kaynaklanan bu durum artık geçmişte kalmıştır. Bu günden geleceğe baktığımda, Türkiye'deki farklı Mason örgütlerinin kendi anlayış ve kurallarıyla kendi yolarında yürüdükleri, ancak birbirleriyle dostça ilişkiler içerisinde oldukları; Nazımca söyleyecek olursak " Bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" var oldukları bir Türk Masonluğu görüyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2012, 12:21:10 öö Gönderen: enelsır »
enelsır

Aralık 05, 2012, 12:29:53 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Alıntı
Büyük Loca ile yıllar önce haricilere dair kritik bilgilerin paylaşılması ile başlayan

Yazının içeriğinden cımbızla çekip çıkardığım yukarıdaki ALINTI beni fazlasıyla şaşırttı ?  ???

Saygılar

Not:Harici olan birisinin  , Masonluğu ikiye ayırdı söylemi bana biraz manidar geldi .     :-[
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 05, 2012, 12:37:19 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın NOSAM33, sizden bir ricada bulunsam... Şu son iletinizde ne demek istediğinizi bize biraz açarak anlatabilir misiniz? Samimiyetime inanın lütfen... Neyi cımbızla çekip çıkardınız, size ne "manidar" geldi? Ben anlayamadım. Anlatmanızı, aydınlatmanızı beklerim.
enelsır

Aralık 05, 2012, 12:46:13 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayın enelsır ;
Çok basit ; Mason olmayan bir kişinin bilgisini   istenmesiyle nasıl oluyor da aklı selim İnsanlar birbirinden ayrılıyorlar . Masonların durumu ile  neyse fazla detayı girmiyeceğim.Konuyu araştırırsanız neden ayrılığın olduğunu daha net bulursunuz .Eğer bendeniz de konuyu yanlış biliyorsam , sayenizde doğruya ulaşırım. :)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 05, 2012, 12:50:37 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın NOSAM33, lütfen, ama lütfen okuyun, ama kendinizi vererek okuyun. İşte tam da bu yüzden aktarımı yaptığım iletinin sonuna iyi okumalar ve "iyi anlamalar" diye yazmıştım.

Belki yanlış anlamışsınızdır. Olamaz mı? Lütfen tekrar okuyun.
enelsır

Aralık 05, 2012, 01:36:31 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın enelsır ;

Birkaç gündür birşetler paylaşıyorum ve iyi oku vb. cümlelerle yüklenme oluyor .

1-
Alıntı
Ne alaka Büyük Loca ile yıllar önce haricilere dair kritik bilgilerin paylaşılması ile başlayan
bu alıntıdan bilenler için cevap içindedir ;

Alıntı
Türk Masonluğu niçin ve nasıl bölünmüştür?
 Bölünmenin etkenleri olarak, 1964 ve 1965 yıllarında Türkiye Büyük Locası içinde geçmiş bazı olaylar gösterilmiştir. Hatta kamuoyunda Türkiye’deki Masonluğun ikiye bölünmüş olmasının nedeni “o sırada politikaya atılmış olan Süleyman Demirel’e, mason olduğu halde Masonluk ile ilgisi olmadığına ilişkin gerçek dışı bir belge verilmiş olmasının sonucu” olarak gösterilmiştir. Fakat bu iş o kadar basit değildir. Çünkü Türk Masonluğunun bölünmesi bu olayın üzerinden iki yıl kadar bir süre geçtikten sonra oluşmuş, bu süre boyunca daha birçok olay yaşanmıştır.

Burda tekrar üstüne basarak ifade ediyorum bir kimse istemediği takdirde Mason olduğunu kimse açıklayamaz , böyle bir yazıdan sonra benim gibi bir Harici nasıl tavır takınır . Yukarıda gerçek dışı şeklinde ifade edilen ayın Demirel olayınada Sayın Üstat teke Tek proğramındada net bir şekilde açıklık getirmediğinden dolayı ben önceki ileti yazdım . Şayet böyle bir durum yok ise bu konu hala Özgür Masonlar Locasında neden mevcut. Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 05, 2012, 08:46:37 öö
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır'a kendi adıma teşekkür ederim.

Sanırım başkaları da bana katılır.

Bu mesajın bütünü madem böyledir; o zaman bunun üzerine Forumun sayın Mason üyelerinden yorum ve değerlendirme bekleriz.

(Bu arada Sayın NOSAM33 bir yorum getirmeye çalışıyor ama ne demek istediğini ben de anlayamadım. Kendisi kendi yazdığını okuyunca ne demek istediğini anlıyorsa ne mutlu ona; o anlatabiliyor da ben anlayamıyorum demektir. Diğer yorumları aldıktan sonra belki benim de anlayabileceğim bir tarzda basitleştirerek yeniden yazar.)
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2012, 08:50:29 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 05, 2012, 12:25:02 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Üstat Mason'un Haricilere ait KRİTİK bilgilerin  paylaşımı denen  cümlesine  takıldım . Masonların biz Harici olan Kişi ve/veya kişilere ait ne gibi bilgi verebilir ?
Bence acaip olan burdaki ifadedir Sayın ADAM .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 05, 2012, 01:29:54 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın NOSAM33'e yanıt:

Sayın ADAM'ın Mustafa Kamil adlı bir kişinin sorusuna, sizin sorunuza paralel bir soru, verdiği cevap şöyleydi:

Yazı şu balığın altında geçiyor: "Türkiye’deki mason örgütlerinin ilişkileri nasıldır?"
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,8324.0.html

Mustafa Kamil:

"Sayın Adam,

Ülkemizdeki 2 Büyük Loca'da 2000'li yıllarda bir yakınlaşmanın olduğunu fakat engellendiğini belirttiniz. Bu engellemenin detaylarına girebilirmisiniz. 2010'lu yıllardaki durum hakkında da kısaca bilgilendirebilirmisiniz. Ben Mason değilim. Bu konuları geçmiş zamanlarda az buçuk okumuştum."

ADAM:

"... İkinci neden ise örgütlerin yönetimsel bir sorunundan kaynaklanır. Şöyle bir örnek verelim. Bir büyük locada falanca üye, bir olay yaratmıştır. Bu o kadar önemlidir ki, o büyük loca onu artık kendi bünyesinde üye olarak tutamaz; hakkında gerekli işlemleri yapar ve üyeliği düşürülür. Fakat falanca bunun üzerine gidip öteki büyük locaya üye olmak üzere başvurur. Öteki büyük locanın ise bu olaydan haberi yoktur, dolayısıyla sonuç olarak karakteri bakımından Masonlukta yer almaması gereken bir kişiyi alır ve benzer bir olayın doğması bakımından farkına varmadan bir risk altına girer. Bu gibi sorunların karşılıklı olarak bilinmesinde, büyük locaların birbirlerini bu bağlamda bilgilendirmelerinde yarar görülmüştür."

Sayın ADAM'ın belki burada yazılanlara eklemek istedikleri olabilir, "Büyük Loca ile yıllar önce haricilere dair kritik bilgilerin paylaşılması" sözünde yukarıdaki paragrafa ek bazı bilgiler de verilebilir.

Saygı ve sevgilerle.