Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kapıyı Çalmak  (Okunma sayısı 10573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2015, 11:54:04 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil!
Ne zaman? Bilmem!
Yeter ki o kapıda durmayı bil!
Mevlana

« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2015, 11:56:39 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 03, 2015, 11:58:03 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu güzel sözü nasıl değerlendirelim?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 03, 2015, 11:59:20 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu güzel sözü nasıl değerlendirelim?

Ben bu sözü okuduğum zaman bana, ''masonlukta kapıyı çalmak'' tabirinin anahtarını söylüyor. Kapıyı çalmak maharet değil, çalmasını bilmek maharet. Peki nasıl bilinir? Bilemem, belki öğreniriz. =)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 04, 2015, 12:12:40 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tamam şimdi oldu.☺

Kapının açılacağı belki yalandır...

Açılacaksa kapı,neden kapalı olsun ?

(Soru değil şahsi görüşüm)

Mevlana'nın sözüne kulak verin o zaman."Yeter ki o kapıda durmayı bil"
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 04, 2015, 01:57:21 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Petite et dabitur vobis, quaerite et invenietis, pulsate et aperietur vobis.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ağustos 04, 2015, 04:37:27 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dikkat edin...

Mevlana'nın sözünü ettiği kapı bir başka tür "kapı".
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 04, 2015, 04:46:42 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mevlanada dergah kapısından ,mürşid kapısından bahseder.Aslında çokta farkı yok,lakin masonlar kapıyı açmak için oldukça fazla nazlanıyor,işi sıkı tutuyor.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 04, 2015, 06:47:22 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hep bir kapıdan söz ediliyor... Biryerlerde çalınmak için bekleyen bir kapı var yani... Ne garip! Ben hiç böyle bir kapıya rastlamadım.

Kim bilir?  Belki yıllardır kalbimde, omzumda, alnımda, dahası bir madalyon gibi boynumda taşıdığım "kapıyı" açabilme gailesi ile şu sözü edilen "kapıyı" kaçırmışım demek ki...

Fakat düşünüyorum da... Bahsettiğim  kapı bulunup... Çalınıp... İçeriye buyur edilmeden... İster Masonluk, ister Mevlevilik olsun... Açılan her kapının arkasında karanlık bulunur. Bu ne kötü olur! Aydınlığa muhtaç... Onu arıyorken hem de.
« Son Düzenleme: Ağustos 04, 2015, 06:51:34 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Ağustos 04, 2015, 06:59:43 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Usta çırak ilşkisini temel almış bütün öğretilerde kapı vardır. Ama öğretinin amacı ve içeriğine göre anlamları farklıdır.

Benim bu paylaşımdan anladığım Alevilik,Bektaşilikte anlatılan 4 kapı 40 makam öğretisidir. Güzelde bir hikayesi vardır.

Dost bahçesinin gülüyem,
Ben gülümün bülbülüyem,
Dört kapının kilidiyem,
Açabilirsen gel beri.

Yunus Emre

Öğrencilerinden biri Mevlana’ya sormuş; “Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?”

“Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi rahlelerine eğilmiş. sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım.”

Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat akşetmiş. Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlana’nın öğrencisini yere yıkmış.

Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var. Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat akşetmiş. O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış. Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.

Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış. Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.

Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.

Öğrenci Mevlana’ya dönmüş, olanları anlatmış.Mevlana; “İşte sana istediğin örnekler…

- Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını sana iade etti.

- İkinci, tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı, tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi.
“Sana kötülük yapana bile iyilik yap”. Onun için döndü, oturdu.

- Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradan’dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

- Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir. İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile…

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ağustos 04, 2015, 08:11:00 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hep bir kapıdan söz ediliyor... Biryerlerde çalınmak için bekleyen bir kapı var yani... Ne garip! Ben hiç böyle bir kapıya rastlamadım.

Kim bilir?  Belki yıllardır kalbimde, omzumda, alnımda, dahası bir madalyon gibi boynumda taşıdığım "kapıyı" açabilme gailesi ile şu sözü edilen "kapıyı" kaçırmışım demek ki...

Fakat düşünüyorum da... Bahsettiğim  kapı bulunup... Çalınıp... İçeriye buyur edilmeden... İster Masonluk, ister Mevlevilik olsun... Açılan her kapının arkasında karanlık bulunur. Bu ne kötü olur! Aydınlığa muhtaç... Onu arıyorken hem de.

Sevgili enelsır dostum

Tam yazımın üzerine öyle güzel yazdınki,bu forumda gördüğüm masonluğu bu kadar isteyen ve hakeden başka öncelikli birini tanımadım.Yazdığım o serzeniştede sn.enelsır aklıma gelmemişti doğrusu,eskisi kadar foruma sık ilgi göstermediğinden olsa gerek.
Sn.enelsır bu iğstek ve arzusu ile bir kapıya gitse idi yolu yarılamıştı belkide.

Sitemlerinde çok haklı.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo