Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ketumiyet (Tartışma Konusu)  (Okunma sayısı 8929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2015, 09:28:54 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar değerli Masonlar.Org üyeleri.

Ketumiyet sizce nedir?
Bir insan hangi durumda ketumluğunu kaybeder?
Bir insana ketum diyebilmek için hangi özelliklere sahip olması gerekir?
Ketumluk doğuştan mıdır? Sonradan mı kazanılır?

Dilerseniz ben başlayayım.

Ketumiyet bence sır tutabilmek ve aynı zamanda konuşulması gereken zamanı bilmektir.
Bir insan ona verilen sırrı, menfi çıkarları için açığa çıkarttığı ve sırra zarar verdiği zaman ketumluğunu kaybeder. ( Sadece menfi çıkarlar değil. )
Bir insanın ketum olması için öncelikle patavatsız olmaması gerekir. Nerede ne konuşacağını bilmesi gerekir. Ayrıca 3 düşünüp 1 konuşması gerekir. Ona verilen sırrı, söylememesi gerekenleri, gerekirse kendisinden bile korumalıdır.
Ketumluğun doğuştan olduğunu düşünmüyorum. Eğitim, öğretim, ahlak anlayışı ve kişinin kendisini ne derece yetiştirdiği ile alakalıdır.

Siz değerli üyelerimizin de yorumlarını büyük bir merakla bekliyorum.

Saygılarımla.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 09:47:43 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Bence;
Ketumiyet mi oda nedir ?
Ben öyle bir şey bilmiyorum.
Kim demiş, onu ki ?
Demektir...
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ağustos 13, 2015, 10:38:15 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ketumiyet hem sır tutabilmek hemde insanın sahip olduğu bilgiyi ehil olmayanlardan saklayabilmektir.

Halk arasında genellikle suskun insanlara ketum denir ama ketum olmak susmak değildir. Aklın hükmüyle yerinde ve yeterince konuşabilmektir.

Ketumiyet birçok erdemin önünde gelir.Ketum olmamak yalancılık, onursuzluk,güvensizlik, tutarsızlık gibi birçok kötü ahlaki sıfatı içinde barındırır.

Nefsine hakim olamayan insan ketumiyet sahibi değildir. Ketumiyet sahibi insan bu erdemini kaybetmez,kaybetmemelidir..

Ketumiyet doğuştan değildir.Yetiştirilme tarzı, bulunduğu çevre,ahlaki eğitim, kişinin kendini yetiştirme tarzına bağlı olarak kazanılır.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ağustos 13, 2015, 10:41:42 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın mbulut fikirlerime ayna tutmuş.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 15, 2015, 12:24:16 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ketumiyet her anlamda, her yerde ve her konuda önemlidir. Bu konuda genelleme yapmak yanlış olmaz herhalde.
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Ağustos 15, 2015, 05:37:41 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Hiç bir yazılana katılmıyorum.  çok patavatsizimdir. aklıma geleni pat diye yuzune söylerim. sır saklama olayina gelince aklımda sır niteliği olan hersey dost ve düşmanıma ait olsun saklarim. Beton dökerim üzerine kokusu bile çıkmaz.

Ama sonradan öğrenilir sözüne katılıyorum.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2015, 05:39:46 ös Gönderen: BlueRay »

Kasım 26, 2018, 04:58:09 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Bilebildiğim kadarı ile ketumiyet, masonluğun en temel ilkelerindendir. Kişinin kendisinin mason olduğunu açıklaması ketumiyet ilkesinin ihlali olmamakla birlikte, bir masonun, mason olan başka bir kişiyi sözle ya da herhangi bir davranışı ile deşifre etmesi ketumiyet ilkesinin ihlalidir. Peki, bu ihlalin yaptırımı kişinin masonluktan ihraç edilmesi midir?

Saygılarımla.
Kendini bil.

Kasım 26, 2018, 07:01:26 ös
Yanıtla #7

Ketumiyet,bir çok erdemin kazanımından sonra yeşerebilecek bir çiçek.Bazen, en son ettiğin yemini unuttuğunda; bazen ise,yüreğinde yüzlerce şekilde ifade edebiliyor iken,dilinin tutukluğunda...

Sen Özelsin

Kasım 26, 2018, 09:22:26 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Ketumluğum nedeniyle çok üst görevlerde bulunanların bile benim bildiklerimi bildiklerini zannetmiyorum. Bu nedenle de hep aranan olmuşumdur. Yani ben, görürüm, duyarım fakat susarım. Ketumluk tanımının bunlar olduğunu düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 27, 2018, 01:28:58 ös
Yanıtla #9

Ketumluğum nedeniyle çok üst görevlerde bulunanların bile benim bildiklerimi bildiklerini zannetmiyorum. Bu nedenle de hep aranan olmuşumdur. Yani ben, görürüm, duyarım fakat susarım. Ketumluk tanımının bunlar olduğunu düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.

Benim eski bir arkadaşım da aynen sizin gibiydi sayın Alşah; kendisine halen hayranlık duyarım.

Nerde ve ne zaman konuşulması gerektiğini çok iyi bilirdi.Muhappete mütevazi başlar fakat konuştukca insan onun derinliğine cekilirdi.Asla ben demez ve insanlar hakkında kötü konuşmazdı.

Sır sakladığı,insanları dinleyip sözlerini kesmediği için herkes ona sıkıntısını derdini anlatırdı; o yüzden sadece bir kaç kez yakındığını hatırlıyorum.Çok az kez kendi hakkında konuşurdu.Etrafında insan çok olurdu fakat aslında yanlız gibiydi.

Tahminime göre; sessizliği,duruşu,üslubu ve tavrı herhangi bir taraf taşımadığı için yanlış anlaşılıyordu.Fakat çevresi sonunda ya ona benzemeye çalışıyor,yada gizliden ona hayranlık duyuyordu.

Böyle insanları tanımak ve tanımış olmak, gerçek bir onur.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2018, 01:33:25 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin