Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yilmaz Ozdil Yazisi  (Okunma sayısı 11194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2008, 05:14:38 ös

Kont, Dük filan...

Kayseri eşrafından tornacı hacı Ahmet Hamdi efendinin oğlu Abdullah, dün akşam, Windsor hanedanının várisi, Kral 6’ncı George’un kızı, Birleşik Krallık Hükümdarı, İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth Alexandra Mary ile birlikteydi.

*

Rize Güneysulu taka kaptanı Ahmet reisin Kasımpaşalı oğlu Tayyip ise, Yunan Kralı 1’inci George’un torunu, veliaht Galler Prensi’nin babası, Greenwich Baronu ve Edinburgh Dükü, Prens Philip Mountbatten ile sohbet etti.

*

Atatürk işte budur.

*

Devrimlerine savaş açılan Mustafa Kemal, takunyalıların öve öve bitiremediği saltanatı kovmasaydı... Abdullah ile Tayyip, ofis olarak kullandıkları Dolmabahçe Sarayı’nda bahçıvan bile olamazdı! Çünkü, bahçıvanlık makamı bile babadan oğula geçiyordu.

*

Homongoloslar bugün hálá "smokin caiz mi, değil mi" diye tartışırken, Mustafa Kemal, Batı standartlarını aşan bir vizyonla, Anadolu insanının önünü açmış; tornacı çocuklarına, taka reisi çocuklarına "fırsat eşitliği" sağlamıştı.

*

Eminönü esnafı imam Ahmet Bey’in kızı "first lady" Hayrünnisa Gül, balkabağının faytona dönüştüğü "peri masalı"nı andıran gecede, Kraliçe’yle göz göze geldiğinde neler hissetti, bilmem...

Ama 105 parçalık yenilmez armadayla Çanakkale’yi geçemeyen İngiltere’nin Queen Elizabeth’i, dün, hayranlığını özetleyen şu kelimeleri yazdı Anafartalar Kahramanı’nın özel defterine...

"Mustafa Kemal’e saygılarımı sunmak benim için büyük onurdur.”

Virtus junxit mors non separabit

Mayıs 14, 2008, 05:18:46 ös
Yanıtla #1

Guzel bir yazi. Her ne kadar kullanilan bazi kelimelere ve yakistirmalara katilmasam da, Ulu Onder'i ovdugu, ve overken gecerli sebepler gostermesi hosuma gitti.
Spes mea in Deo est

Mayıs 14, 2008, 05:29:23 ös
Yanıtla #2

Alıntı
Ama 105 parçalık yenilmez armadayla Çanakkale’yi geçemeyen İngiltere’nin Queen Elizabeth’i, dün, hayranlığını özetleyen şu kelimeleri yazdı Anafartalar Kahramanı’nın özel defterine...

Sn. V.I.T.R.I.O.L. Üstadım,

Şu an ülkemizdeki yeni moda Çanakkale zaferinin Mustafa Kemal ve arkadaşlarıın çabası ile değil iman güçü ile kazanıldığı, gökten mucizeler indiği , düşman gemilerinin göksel bir takım mucizerele batırıldığı şeklindeki propoganda.Son zamanlarda rehber eşliğinde Çanakkale turuna çıkan varmı bilmiyorum ancak gitmeyi düşünen aydın kafalı birisi var ise yanına sinir hapı alıp öyle gitsin yoksa kafaya huni takıp geri dönebilir.Bu durum milli eğitim bakanlığının bastırdığı kitaplardada bu şekilde anlatılıyor.

Omnia mors aequat

Mayıs 14, 2008, 05:30:40 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn.VITRIOL
Bu güzel anımsatma için teşekkür ederim.
Saygılarımla
stilus absentis...

Mayıs 14, 2008, 05:44:54 ös
Yanıtla #4

Alıntı

Sn. V.I.T.R.I.O.L. Üstadım,

Şu an ülkemizdeki yeni moda Çanakkale zaferinin Mustafa Kemal ve arkadaşlarıın çabası ile değil iman güçü ile kazanıldığı, gökten mucizeler indiği , düşman gemilerinin göksel bir takım mucizerele batırıldığı şeklindeki propoganda.Son zamanlarda rehber eşliğinde Çanakkale turuna çıkan varmı bilmiyorum ancak gitmeyi düşünen aydın kafalı birisi var ise yanına sinir hapı alıp öyle gitsin yoksa kafaya huni takıp geri dönebilir.Bu durum milli eğitim bakanlığının bastırdığı kitaplardada bu şekilde anlatılıyor.

Bu cok ilginc ve uzucu. Eger ki Milli Egitim Bakanligi bile bile egitim verkem yerine hurafeler ile beyin yikiyor ise, olmadigi soylenen amaclarin var oldugu asikardir demektir.
Iman gucunun etkisi olmusmudur? Muhahkkak. Insanlar iman gucu ile savasmismidir? Muhakkak. Fakat sen gercekleri goz ardi edip, sirf bir amac ugruna bunlari on plana cikartiyorsan bir art niyet oldugundan suphelenirim. Keske konu hakkinda detayli bir bilgi bulabilsek.
Spes mea in Deo est

Mayıs 14, 2008, 05:48:33 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Çanakkale ilinde ikamet eden birisi olarak diyebilirim ki gercekten uzucu ve dogmatizm kokan bir cok degısık anlatımlar yakın zaman zarfında artmıs bulunmaktadır....Ve Luxe ustadın dedıklerıne sonuna kadar katıldıgımıda belırtmek ısterım...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 14, 2008, 05:53:07 ös
Yanıtla #6

Çanakkale ilinde ikamet eden birisi olarak diyebilirim ki gercekten uzucu ve dogmatizm kokan bir cok degısık anlatımlar yakın zaman zarfında artmıs bulunmaktadır....Ve Luxe ustadın dedıklerıne sonuna kadar katıldıgımıda belırtmek ısterım...
Biraz daha detayli bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Bu arada Canakkale cok guzel bir sehrimizdir. Bir kac kez ziyaret etme firsatim olmustu. Deniz kenarinda bir yurume alani vardi, civil civil. Hala duruyormu bilemem.
Spes mea in Deo est

Mayıs 14, 2008, 05:53:27 ös
Yanıtla #7

Turgut Özakmanın "Diriliş " i yazma sebeplerinden biriside yukarıda yazdıklarımdır.Bunu bir programda kensisi de açıklamıştı.Adamların kullanmadıkları  yozlaştırmadıkları hiç bir değer kalmadı ne yazıkki.
Omnia mors aequat

Mayıs 14, 2008, 06:08:29 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Biraz daha detayli bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Bu arada Canakkale cok guzel bir sehrimizdir. Bir kac kez ziyaret etme firsatim olmustu. Deniz kenarinda bir yurume alani vardi, civil civil. Hala duruyormu bilemem.

Detaylı bılgı vermek yerıne bır ornekten bahsetmem yerınde olacaktır sanırım;
Bir sure evvelı ilimizde izlenen bir dizinin bir bolumune kesıt olsa gerek cekımler yapılmıstı sanırım ızleyen bır kac kısı cıkacaktır...Dizide basrollerde oynayan aktor içki ve kumar muptelası maddıyata cok onem veren manevıyatı cokmeye yuz tutmus bir genc ıdı ,lakın bır gece ruyasında kendısıne Canakkale'ye gelmesı konusunda bır baskı hıssedıyor ve ruyalar devamlı bır hal alıyordu...O da elıne fotograf makınasını alıp Çanakkale'nın yolunu tutuyordu..Canakkale'ye vardıgında da hatırlamak babında soyluyorum Anafartalar ısımlı hotelde ıkamet edıyordu..Daha sonra yanına bır rehber alarak milli parkı gezmeye baslıyor rehber kendısıne sureklı burada savas zamanında gerceklesen ılahı nıtelıktekı olaylardan bahsedıyor ve katmerlendırerek anlatıyordu..Ve rehber eklıyordu sehıtler hala bazı geceler gozukmektedır...Lakın kısı onu dınlemıordu bıle..!..Tam olarak hatırlayamıyorum sahıs bır sekılde savas alanında kayboluyor ve gece karanlık basınca sehıtlerı gormeye baslıyor ve kendını harbın ortasında buluverıyor sehıt olanlar,gazı olanlar v.saıre....O na yolu bolugun sakası gosterıyor ve bır sekılde yardımcı oluyordu saka 14 yaslarında bır cocuk ıdı....Elınede bır mendıl verıyor..Adam bır anda kendısıne gelıyor ve anlıyor kı gorduklerı bır ruya lakın elındede cocugun yanı sakanın verdıgı mendıl durmakta herneyse toparlayalım bu herturlu kotuluge muptela sahıs arastırıyor kı dedesı Çanakkale'de sehıt olmus....Ve sahıs dını gereklılıklerlerıne sarılarak dogru bır yolda yasamaya baslıyor...Buyrun kararı sız verınız....İşte son halıyle tanıtım seklımız..

Bu arada evet o sahıl serıdımız hala duruyor..Tekrar gelecek olursanız beklerım...
Saygı ve sevgılerımle
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 14, 2008, 06:33:38 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Çanakkale demişken Assos'u anmak istedim. Ne güzel biryerdir orası.
Sn.VITRIOL'den konu dışına çıktığım için özür dilerim.
Saygılarımla
stilus absentis...