Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason, Bektasi ve Melami Jöntürkler  (Okunma sayısı 44283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 11:54:37 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bir Halifebabaya Göre
Mason, Bektasi ve Melami Jöntürkler

Merhum Halifebaba Turgut Koca'dan kalan evrak arasinda bulunan, kendisinin hazirladigi "Ittihat Terakki Üyeleri" baslikli bu listeyi arastirmacilarin dikkatine sunuyorum.

MASONLAR: Ali Fuat (Cebesoy), Agaoglu Ahmet Bey, Abdurrahman Seref, Dr. Akil Muhtar (Özden), Abdullah Cevdet, Dr. Bahattin Sakir, Besir Fuad (Ilk pozitivist), Cavit Bey (Maliye Naziri), Cevat Abbas (Bey), Esref Sencer Bey (Kusçubasi), Edip Servet Bey, Halil (Kut) Pasa (Enver Pasa'nin amcasi), Hüseyin Cahit Yalçin, Halil Serif Bey, Ismail Canpolat Bey (Dahiliye Naziri), Kara Kemal Bey, Kazim Nabi Bey, Kazim Nami Duru, Mehmet Resit, Mahmut Sevket Esendal, Nuri (Killigil) Pasa (Enver Pasa'nin kardesi), Osmancikli Nuri, Dr. Nihat Resat Belgevi, Dr. Riza Nur, Sait Halim Pasa, Semsettin Günaltay, Dr. Tevfik Sükrü Bey, Talat Küçük (Muskara), Prof. Veli Bey, Yusuf Akçura, Hüseyin Kadri Bey, Hüseyin Hasim Sanver, Mithat Pasa, Nuri Bey (Yeni Osmanlici).

BEKTAŞİLER: Ahmet Riza Bey (Ayan Reisi), Ahmet Izzet Pasa, Ahmet Nesimi Bey (Hariciye Naziri), Ali Haydar Mithat, Ali Sefik Izmirli, Ali Rüstü Hersekli, Ali Riza Kirimi, Asaf Dervis, Ali Riza Pasa, Gazi Ahmet Muhtar Pasa, Ismet Fazli Bey, (Debreli) Behçet Efendi, Esat Pasa (Draç mebusu), Eyüp Sabri (Akgöl Bey), Avlonyali Ferit Pasa, Selanikli Fazli Necip, Seyhulislam Ürgüplü Hayri, Hasan Riza Pasa (Hudeyce mebusu), Çerkes Hayrettin Pasa (Tunuslu), Hilmi Tunali Bey, Halil Muvaffak Bey, Sair Hüseyin Siret, Kimyager Hüseyin, Hasan Tosun Bey, Gümülcineli Ismail Bey, Ibrahim Temo, Dr. Ismail Ibrahim Efendi (Dobrucali), Kamil Pasa, Lütfi Fikri Bey (Dersim mebusu), Mahmut Pasa (Çürüksulu), Mithat Sükrü Bey (Bleda), Çorum mebusu Muhiddin Bey, Mahmut Nedim Pasa, Giritli Muharrem, Milasli Murat Asker, Veteriner Mehmet Bey, Mustafa Ragip, Mustafa Hayri Ürgüplü, Dr. Nazim Bey, Nabi Bey (Yücekök), Ömer Naci (Muallim Naci), Izmir Valisi-Mebusu Rahmi Bey), Rauf Ahmet Bey (Istanbul Mebusu), Dr. Rusuhi Bey, Hariciye Naziri Rifat Pasa, Refik Bey (Manyasizade Adliye Naziri), Dr. Rifat, Eczaci Rasit Tahsin, Resat Pasa Matli, Dr. Refik Nevzat Bey, Recep Peker, Binbasi Sabri Bey, Sezai Bey (Surayi Ümmet Redaktörü), Bosnali Veli Bey, Yakub Cemil Bey, Saffet Lütfü Tozan.

MELÂMİLER: Ahmet Sükrü (Maarif Vekili), Ali Suavi, Ahmet Vefik Pasa, Ahmet Mithat Efendi, Bezmi Nusret (Kaygusuz), Cemal Pasa, Fevzi Çakmak, Hafiz Hakki Pasa, Hüseyin Avni Pasa, Kadir Efendi (Hoca Mehmet Kadir Nasih), Mustafa Asim Efendi, Mehmet Tahir (Bursali) , Damat Mahmut Pasa, Necmettin Molla (Adliye Naziri), Naili Efendi (Naksibendi, Seyh Abdülkadir'in kardesi), Ömer Seyfettin, Menemenlizade Rifat Bey, Miralay Sadik Bey, Sami Pasazade Sezai, Saffet Pasa.

MASON + BEKTAŞİLER: Ali Fethi (Okyar), Ahmet Bedevi Kuran (R. K.), Cemal Bardakçi, Ethem Ruhi Balkan, Fuat Balkan, Nigde Mebusu Hayri Efendi, Ihsan Namik Bey, Kazim Karabekir Pasa, Seyhülislam Musa Kazim Efendi, Dr. Miralay Mehmet Ali Baba, Mehmet Cemil, Namik Kemal, Riza Tevfik Bölükbasi, Salih Cimcoz (Istanbul Mebusu), Prens Sabahattin Bey, Talat Pasa, Cemal Pasa, Kara Vasif Bey, Ziya Pasa, Hakki Baha Bey.
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2007, 02:51:42 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 08, 2007, 10:58:45 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Tassavufta tek bir yol göstericin olur. Başka bir örgüte yada iki yol göstericin olamaz. Eğer bektaşi tarikatına bağlı kişi tam anlamıyla mason olmuşsa o kişi tarikattan uzaklaştırılır. Çünkü kendi mürşidinden şüphe etmiş olur. Kısacası hem bektaşi hem mason olan kişiler ikili oynamıştır ama gerçekten neye inandığı meçhul insanlrdır.
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 08, 2007, 02:23:16 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Masonluk bir din olmadigi icin, bir Masonun bektasi olmasi Masonluk tarafindan herhangi bir tepkiyle karsilanmaz.

Alıntı
Baþka bir örgüte yada iki yol göstericin olamaz.
Masonlugun o gosterici yada emir veren bir kisisi yoktur. Masonluktada kendi inandigin Yuce Yaradana gore dusunur  ona gore davranirsin. Dinine baglilik derecen tamamen senin tercihindir.

Alıntı
Eðer bektaþi tarikatýna baðlý kiþi tam anlamýyla mason olmuþsa o kiþi tarikattan uzaklaþtýrýlýr.Çünkü kendi mürþidinden þüphe etmiþ olur.
Neden? Bektasilik "Masonlugun bir din oldugunu" mu dusunuyor? Bektasilikte, bir Mason yeterince bektasi olamazmi?

Alıntı
Kýsacasý hem bektaþi hem mason olan kiþiler ikili oynamýþtýr ama gerçekten neye inandýðý meçhul insanlrdýr.
Ben buna ikili oynamak demezdim. Masonlar genellikle baska bircok dernegede uye olan kisilerdir. Masonlarin neye inandigi mechuldur. Dogru. Cunku Masonlugun Dini yoktur. Her dinden uyeler vardir. "Masonlarin dini sudur" diyemezsiniz. Masonlukta; bir Mason nasil kiliseye yada kendi ibadet hanesine gidep orda aktif yada pasif uye olursa, ayni sekilde gene bir Musluman Masonda bektasilik yada mevlevilik dergahlarina uye olabilir. Ama Bektasi dergahi eger "biz aramiza Mason olmayiz" diyorlarsa. Bu onlarin tercihidir.

Gel. Ne olursan ol, gene Gel
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2009, 11:53:59 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 08, 2007, 04:36:37 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sizin aranızda bir yol göstericiniz var olduğunu düşünüyorum. Bektaşi demicem tassavuf diye hitap edicem. Tassavufta bir tek yol gösterici vardır. Yol göstericimiz bizi sadece Allah a ulaşma konusunda yol göstermez. Yol göstericilerimiz hem dini hem bilimsel yönden çok üst düzeyde bilgilidirler ama istisnalarda olabilir çünkü bize göre Allah her mürşide(yol gösterici) aynı ilmi vermez. Bu yüzden bize mürşidimiz her yönden bize yol gösterir. Dolayısıyla tassavvufta 2 yol gösterici olmaz.

Şubat 08, 2007, 06:02:16 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Sizin aranızda bir yol göstericiniz var olduğunu düşünüyorum.
Her insanin ornek aldigi, yolunu izledigi kisiler vardir. Elbette Masonlugunda bilgili, erdem yol gostericileri olmustur. Ama bunlar bizi Yuce Yaradana yaklastirmak yada ona ulasmamizi saglamak icin degil, daha iyi birer birey olmamiz icin yardimci olurlar. Dini bir amaclari yoktur. Yonetici degil yardim edici yada ogreticidirler. Yani sizin taniminiza benziyor.

Alıntı
Yol göstericilerimiz hem dini hem bilimsel yönden çok üst düzeyde bilgilidirler
bu konuda benziyoruz.

Alıntı
Bu yüzden bize mürşidimiz her yönden bize yol gösterir. Dolayısıyla tassavvufta 2 yol gösterici olmaz.
ayni amaca gittikten sonra yol gostericilerin sayisi farketmemeli diye dusunuyorum.

Şubat 08, 2007, 06:54:22 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Aynı yola giden 2 yol gösteciye tabi olmak diye bir şey yoktur tassavvufta. Bu bize Allah tarafından söylenen kurallardan bir tanesi. Sadece bir kural .
İki yol göstericinin bilgisi aynı değildir. Kimi çok bilgili kimisi az bilgilidir bu yüzden 2 kişi arasında kalmamak için tek yol gösterici olmalıdır. Ama sonuçta aynı yere ulaşırız. Yol gösterici ne kadar yüksek mertebedeyse, bilinçli bir öğrenci çok çabuk yüksek mertebelere ulaşabilir.

Şubat 09, 2007, 04:53:27 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Aynı yola giden 2 yol gösteciye tabi olmak diye bir şey yoktur tassavvufta. Bu bize Allah tarafından söylenen kurallardan bir tanesi. Sadece bir kural .

Tasavvufta ayni yola giden 2 yol gostericiye tabi olmak diye birseyin olmamasi, gercekte 2 yol gosterici olamaz anlamina gelmez. Iki (veya daha fazla) yol gosterici eger AYNI yere goturuyorsa, ne ala. Bu bize Allah tarafindan soylenenlerin bir tanesi demissiniz. Sanirim tesbihte hata yaptiniz zira, sizin anlatiminiza gore Allah yoluna birden fazla kimse yol gosteremez. Bu durumda Hicbir peygamber gercek peygamber degil, hicbir ruhani lider, din adami muntazam degil. Hepsi sonucta insanligi Allah yoluna goturmeyi amaclamiyormu?
Alıntı
İki yol göstericinin bilgisi aynı değildir. Kimi çok bilgili kimisi az bilgilidir bu yüzden 2 kişi arasında kalmamak için tek yol gösterici olmalıdır. Ama sonuçta aynı yere ulaşırız. Yol gösterici ne kadar yüksek mertebedeyse, bilinçli bir öğrenci çok çabuk yüksek mertebelere ulaşabilir.
O tek secilen yol gostericinin digerinden daha iyi oldugunun ayrimini kim yapar? O yuksek mertebeye onu kim getirir? O kisinin destekleyen tabani mi yoksa gercek bilgisi mi? Tabiki bu ikisi normalde el ele gider, ama ve fakat bu dusunceleri gercek hayata uygulayinca bir gecerliligi kalmiyor. Sizin anlatiminiza gore, Allah'in sadece bir tane peygamber gondermis olmasi, ve bu peygamberin en bilge en yuce olmasi gerekir. Aksine, uc temel dini yonlendirmis olan tabiri caiz ise ANA peygamber gonderilmistir (Baska kutsal kitaplara gore bu sayi degisiktir, zira sonradan gelecegi tanimazlar). Bu sizin anlatiminiza biraz ters dusmuyor mu? Ayrica sizin bu dusunce yapiniza gore Muslumanligi kabul etmeyenlerin (Hristiyan, Yahudi, vs) cok gecerli bir sebebi var. Onlara Hz. Muhammed'in onlardan daha bilge ve iyi bir peygamber oldugunu nasil aciklayacaksiniz? Sizin taniminiza gore tasavvuf buna izin vermez. Ayrica Hristiyan kelimesinin anlamini arastirmanizi tavsiye ederim. Bir ip ucu vereyim, kelimenin kokeninden yola cikin.

Kendi mantiginiza dayanan hur ve ozgur dusuncelerinizi bekliyorum, bir yerden duydugunuz, veya size anlatilmis olanlari degil.
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2007, 05:17:31 ös Gönderen: fbracer »

Şubat 09, 2007, 07:14:12 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Allah her kavime elçiler gönderir. Bu da bir çok doğru yol göstericilerin olduğunu gösterir. Siz eğer yol gösterici olsaydınız kapınız herkese açık olurdu. 2 yol gösterici değil dünya da yüzden çok Allahın elçileri var. Sadece kişi bir tane elçiye tabi olur. Belki daha bilge bir elçiyi görür kendince onda tabi olur. Bir de kişilerin mertebeleri varıdır. Sizin dereceleriniz gibi. Elçilerinde mertebeleri vardır. Ne kadar yüksek mertebedeyse insanlara o kadar yardım edebilir. Yani öğretmen ne kadar tecrübeliyse öğrencisine o kadar yardımcı olabilir.

Yol göstericilerin makamını yani derecesini Allah ve yüksek makamdakiler bilir. Kimin daha iyi olduğunu Allah belirler ama kişiler de bunu izleyerekte tahmin edebilir. Kişi kendi ibatetiyle yaptığı hizmetle daha yükseğe ulaşır.

Allah sadece bir tane peygamber gönderdi demedim. Biz hristiyanlığıda hak din olarak biliriz museviliğide. Şuan Allah ın yolunda olan yahudiler var onlara da elçi gönderilmişdir ama onların dinin ismi musevilik. Hristiyanlar da öyle. Bizce dinler diye de bir şey yoktur. Bir tane din vardır.

Hristiyan kökeni yola çıkın bizde bu da vardır sratı müstakim bu bizim yolumuzdur biz bu yolda nefsimizle mücadele ederiz. İslam teslim olmak biz bu yolda ruhumuzu fizik bedenimizi nefsimizi ve en sonunda irademizi Allah a teslim ederiz ve tüm peygamberlerde bizim peygamberimizdir Hz İsa da Hz Musa da .

Hz Muhammed bütün peygamberlerden üstündür çünkü onun kitabı bozulmadı dünyada en çok o tanınıyor. Hayatından da yola çıkarakta bunu anlayabilirsiniz. En başarı gösteren peygamber odur. Ama bütün peygamberleri canımızdan çok severiz çünkü hepsi Allah için savaşmıştır.

Şubat 09, 2007, 07:40:18 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Allah her kavime elçiler gönderir. Bu da bir çok doğru yol göstericilerin olduğunu gösterir. Siz eğer yol gösterici olsaydınız kapınız herkese açık olurdu. 2 yol gösterici değil dünya da yüzden çok Allahın elçileri var. Sadece kişi bir tane elçiye tabi olur. Belki daha bilge bir elçiyi görür kendince onda tabi olur. Bir de kişilerin mertebeleri varıdır. Sizin dereceleriniz gibi. Elçilerinde mertebeleri vardır. Ne kadar yüksek mertebedeyse insanlara o kadar yardım edebilir. Yani öğretmen ne kadar tecrübeliyse öğrencisine o kadar yardımcı olabilir.

Yol göstericilerin makamını yani derecesini Allah ve yüksek makamdakiler bilir. Kimin daha iyi olduğunu Allah belirler ama kişiler de bunu izleyerekte tahmin edebilir. Kişi kendi ibatetiyle yaptığı hizmetle daha yükseğe ulaşır.

Allah sadece bir tane peygamber gönderdi demedim. Biz hristiyanlığıda hak din olarak biliriz museviliğide. Şuan Allah ın yolunda olan yahudiler var onlara da elçi gönderilmişdir ama onların dinin ismi musevilik. Hristiyanlar da öyle. Bizce dinler diye de bir şey yoktur. Bir tane din vardır.

Hristiyan kökeni yola çıkın bizde bu da vardır sratı müstakim bu bizim yolumuzdur biz bu yolda nefsimizle mücadele ederiz. İslam teslim olmak biz bu yolda ruhumuzu fizik bedenimizi nefsimizi ve en sonunda irademizi Allah a teslim ederiz ve tüm peygamberlerde bizim peygamberimizdir Hz İsa da Hz Musa da .

Hz Muhammed bütün peygamberlerden üstündür çünkü onun kitabı bozulmadı dünyada en çok o tanınıyor. Hayatından da yola çıkarakta bunu anlayabilirsiniz. En başarı gösteren peygamber odur. Ama bütün peygamberleri canımızdan çok severiz çünkü hepsi Allah için savaşmıştır.
Bunlar sizin sozleriniz mi? Eger oyleyse cok guzel, ve tamamen benim soylediklerimle ortusuyor, ama ve fakat sizin ONCEDEN osylediklerinize ters dusuyor. Saniyorum gene bir yanlis anlama soz konusu.
Sizin
Alıntı
Aynı yola giden 2 yol gösteciye tabi olmak diye bir şey yoktur tassavvufta.
ve
Alıntı
İki yol göstericinin bilgisi aynı değildir. Kimi çok bilgili kimisi az bilgilidir bu yüzden 2 kişi arasında kalmamak için tek yol gösterici olmalıdır.
beyanlariniz yukarida yazdiklariniza tamamen ters dusuyor malesef.

Şubat 09, 2007, 08:06:26 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Demek istediğim bir sürü yol gösterici var bunlardan bir tanesini seçmeliyiz. Bir tane tercihimizin olması lazım. İki kişiyi yol gösterici seçersek bunun bazı sakıncaları olabilir söylemek istediğim budr.