Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden bir baba yahut dede olunmasına izin verilmiyor?  (Okunma sayısı 5636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 27, 2013, 06:15:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu mesajımda öne bir adım atıyorum.Araştırmalarımda mason olmakla ilgili karşıma sıkça gelen bir sözden bahsetmek istiyorum.Masonluğa üyelik zor şartlar altında gerçekleşiyor.Üyeliğe alınacak kişide ki kriterlerin en güçlü olasılığı onun babasının yahut dedesinin mason olmasında yatıyormuş.Yani babası ve dedesi mason ise kolaylık sağlanır.Bu durumu elbette anlıyorum mason üstadlar kardeş oldukları için onların çocukları da yeğenleri sayılır.Elbette amcaları tarafından kolaylık sağlanmak zorundadır fakat ben araştırmalarımda birçok insanın loca kapısından çevrildiğini gördüm.Elbette bilinen bişey vardır.Fakat yine de şunu soruyorum neden bir baba yahut dede olunmasına izin verilmiyor?
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Şubat 27, 2013, 09:15:57 ös
Yanıtla #1

Öncelikle hoşgeldiniz Sayın evvah.

Masonluğa başvuru yapan kişide babası yahut dedesinin Mason olması aranan bir kriter değildir. Fakat böyle olması, muhtemelen işleri kolaylaştırır.  Masonluk için her şeyden önce hür olmak (hem bedensel hem zihinsel), inançlara saygılı olmak, bir yaratıcıya inanmak, felsefeye ve yükümlülükleri yerine getirebilecek kadar zamanı olmak aynı zamanda da iyi bir mesleğe sahip olmak gerekir. Mason olmayan kimselere "harici", Masonluk harici yaşama da "harici yaşantı" denir. Harici yaşantısında sıkıntıları olan kimseler, Mason olamazlar. Zira Masonluğa gereken ilgi ve alakayı gösteremezler. Maddi sıkıntılardan arınmış olmak önemlidir. Zira Masonluk, bir yoldur. Bu yol çetrefilli, zor ve aşılması gereken engellerle doludur.

Maddi olarak Masonluğa hazırsanız sırada manevi yaşam vardır. Her şeyden evvel sevgi, saygı ve bilgiyi tanımak ve bunlara susamış olmak gerekir. Masonluğa, bilime, dinlere, felsefeye ilgi duymak, kendini her daim geliştirmeyi ihmal etmemek gerekir. Bundan sonra zaten çevrenizde Masonları göreceksiniz. 2 Masonun size kefil olması takdirinde, hakkınızda yapılacak araştırma neticesinde Mason olup/olamayacağınıza karar verilir. Böylece siz de bir baba yahut dede olabilirsiniz.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Şubat 28, 2013, 08:27:08 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Mason olmak isteyen kişi,öncelikle neden mason olmak istediğini kavramalıdır.

Görüyorum ki,daha bu konuda hiç araştırma yapma gereğini duymayanlar,mason olmanın peşine düşmüşler.

Bu şekilde aradığınızı bulamazsınız.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 28, 2013, 09:48:10 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre bir insanın masonlukta ki öğretilere sahip olması için mason olmasına gerek yoktur.Hiçbir zaman masonluğu insanın bir ihtiyacı olarak görmedim sadece seçenek olarak vardır.Burada sorulan soruların üyelerin açtıkları konuları tümden onların hisleri,onların düşünceleri gibi algılanması çok yanlıştır.Bu tıpkı bir yazarın yazdığı kitaplarda ki içeriğin tamamını yazarın başına yakmaktır.Elbette eser yazarı yansıtır,fakat tam anlamıyla değil.Umarım yeterince anlaşılmışımdır sayın ceycet.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 04, 2013, 04:25:35 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.peacewings konuyu dağıtmadan net ve yalın olarak çok iyi bir cevap vermiş.Konu uzmanı olmama rağmen, uzmanı olan kişilerin'de verebileceği bir cevap, yazılanlardan farklı olmayacaktır.
Cogito ergo sum.

Mart 04, 2013, 06:15:08 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın khael,

Katkınız için teşekkürler.

Saygılarımla.

Ç.A

Mart 04, 2013, 07:59:42 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Burada aklıma takılan kimin "izin"vermediği konusu çünkü masonlukla ilgili öğrendiklerimizin arasında kalbinde mason olabilmiş herkesin mason olabileceği bilgisi var.Dolayısıyla burada bir izin vermek ya da vermemek durumu sözkonusu değil.

Kişiye bu izni verecek olan kişinin yine kendisi oluyor.Kalbinde mason olmak,masonluğu bir harici olarak kalbinde hissedercesine mason gibi yaşayabilmek olarak algılandığında şunu söylememiz mümkün,kalbinde mason olmuş kişi,kendisinden başkasını da görebilecek göze,muhtacın sesini duyacak kulağa ve bütün insanlığı kucaklayabilecek bir kalbe sahip olmalıdır o sürekli "ben"demeyen ve kendisindeki eksikliği, yoksunluğu fark edip bu eksik taraflarını "yontmaya"aday olmalıdır.

Eğer biz neden mason olmamıza izin verilmiyor dersek o zaman bu insanlara birazcık haksızlık etmiş olmaz mıyız?

Saygılarımla.
Memento Mori

Mart 05, 2013, 08:44:02 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada aklıma takılan kimin "izin"vermediği konusu çünkü masonlukla ilgili öğrendiklerimizin arasında kalbinde mason olabilmiş herkesin mason olabileceği bilgisi var.Dolayısıyla burada bir izin vermek ya da vermemek durumu sözkonusu değil.

Kişiye bu izni verecek olan kişinin yine kendisi oluyor.Kalbinde mason olmak,masonluğu bir harici olarak kalbinde hissedercesine mason gibi yaşayabilmek olarak algılandığında şunu söylememiz mümkün,kalbinde mason olmuş kişi,kendisinden başkasını da görebilecek göze,muhtacın sesini duyacak kulağa ve bütün insanlığı kucaklayabilecek bir kalbe sahip olmalıdır o sürekli "ben"demeyen ve kendisindeki eksikliği, yoksunluğu fark edip bu eksik taraflarını "yontmaya"aday olmalıdır.

Eğer biz neden mason olmamıza izin verilmiyor dersek o zaman bu insanlara birazcık haksızlık etmiş olmaz mıyız?

Saygılarımla.

Sayın erim,

Gözlem ve izlenimlerinizi kutlamakla birlikte sizi sorularınız hakkında aydınlatmak ve başlığı tam ifade etmek istiyorum.Başlığı sanırım farklı algılamışsınız orada kasıt zaten kişinin ''kendi içinde mason olduktan sonra'' ki süreci sorguluyor.Bu o kadar üzerinde durabileceğimiz bir konu başlığı değil elbette fakat yine de devam edelim.Sorularınızı paylaşmanız dileğiyle.

Saygılarımla.

Ç.A