Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Henoteist Mason olabilir mi?  (Okunma sayısı 6909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2016, 01:54:00 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bahsetmiş olduğunuz "değişmez" kurallar başta Masonluğun akılcı/bilimsel yönünü ve bilginin ilerleyişini inkar etmektir.

Liberal ekolün ve bunun ülkemizdeki temsilcisi obediyansın, kendi kuralları çerçevesinde, kendi doğru bildiği yolda ilerlemesi bizleri ancak memnun eder.

Fakat Sn. peacewings'den alıntıladığım yukarıdaki cümle, biz geleneksel masonluk mensupları için geçerli değildir. HKEMBL, akılcı/bilimsel yolda, yine bilimin verdiği ışıkla ilerlemeyi ve bilginin mensupları arasında bu şekilde yayılmasını esas alır. Yaradana inanmayı giriş şartı olarak benimsemek, bizleri akılcılıktan, bilimsellikten, rasyonellikten uzaklaştırmaz. Yukarıdaki cümleyi okuyan bir kişi, HKEMBL mensuplarının, olayları bilimle veya rasyonellikle değil, metafizik ile açıklamaya çalıştıkları izlenimine kapılır. Böyle bir şey yoktur. Türkiye'de liberal ekol, Yaradana inanmayı giriş şartı olarak benimsememesine rağmen, geleneksel masonluktan daha bilimsel ya da akılcı değildir.
Live long and prosper.

Haziran 09, 2016, 04:25:14 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki HKEMBL hangi inanca inanan kişileri kabul ediyor?

Alıntı yapılan: Christopher Haffner, Workman Unashamed: The Testimony of a Christian Freemason, Lewis Masonic, 1989, sf.39
Şimdi kardeş Muhammed Bokhary ve kardeş Arjun Melwani arasında Locada ayaktayken boyun eğdim ve selam verdim. Kafamın içinde bunların teslisi ne için Evrenin Ulu Mimarı olarak algılandı var. Kardeş Bokhary için bu Allah olarak ortaya çıkmıştır; kardeş Melwani bunu muhtemelen Vişnu olarak algılamaktadır. Ben buna inanıyorum çünkü tek bir Tanrı var, Ben üç olasılık ile yüzleşiyorum:
Ben Tanrıya dua ediyorken onlar şeytana dua ediyorlar;
Kendi Tanrıları yok, onlar hiçbir şey için dua ediyorlar;
Onlarda aynı Tanrıya dua ediyorlar, onların doğasında bu anlayış henüz kısmen eksik (gerçekten benim — [1 Korintliler 13:12])
Bende tereddütsüz üçüncü olasılığı kabul ettim..[/quote]

Yukarıda ki ifadede ki gibi Vişnu yada farklı yunan mitolojisi gibimsi birden fazla tanrının olduğu inanışlara mensup kişileri HKEMBL  kabul ediyor mu?

Haziran 09, 2016, 07:53:12 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dönüp dolaşıp söylenen söz "Muntazam Masonluk"...
Kime göre "muntazam"?
Dünyadaki mason sayısının çoğunluğunu elinde tutan Anglosaksonlara göre...
Peki, öteki Masonluklar ne olacak?
Masonluğun temelleri Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik ise, kendini tanımlanmış bir inanca bağlı olmak zorunda tutmayan yani tutsak etmeyen, özgürlüğünü koruyan bir kimse mason olamayacak mı?
Belki mason kurulşlarından bazıları, o kendilerine "muntazam" diyenler onu kabul etmez.
FAKAT MASONLUK ONLARDAN İBARET DEĞİLDİR; ONLARIN TEKELİNDE DE DEĞİLDİR.
Gerçekten özgür olan insanların da mason olduğu kurumlar var. Tamam, onlar dünyadaki masonların toplam sayısının belki ancak dörtte birini oluşturur hatta belki daha da az.
FAKAT GELİN SADECE NİCELİĞE DEĞİL DE NİTELİĞE DE BAKALIM.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2016, 07:58:53 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 09, 2016, 08:10:09 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu arada, Sayın Spock çok önemli bir noktaya parmak basmış.
Türkiye'de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın tutumunun öncelikle bilimsellik ve akılcılıktan yana olduğundan, dogmalara ve bağnazlığa karşı çıkıldığından kuşku duyulmamalı.
Fakat bir ulu yaradana inananların hatta sıkı dindarların sadece o büyük locaya üye olabileceği de sanılmamalı.
Kişinin isterse önceki inancını değiştirebileceği, bunun döneklik olmadığı da bilinmeli.
Tüm bunların ötesinde, bu konu genelse yani tüm Dünya Masonluğu bakımından işleniyorsa, Türkiye'deki mason örgütlerinin tutumunun pek önemli olmadığı da söylenebilir; en azından şimdilik.

Temmuz 06, 2016, 07:56:09 ös
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Fikrimce, Masonluğun ateist üyelerinin bulunmamasının nedeni kesinlikle felsefiktir. Ateist, yani Tanrıtanımaz, bir kişinin hayatını amaca bağlamayışı Masonluğa zihniyet olarak uzaktır. Ateizm oluşmuş bir düşüncedir. Tanrı'nın varolmadığını kabul etmiştir. Oysa ki bir Mason, her zaman arayış içerisindedir. Kişi arayışta olduğunu değil de, Tanrı'nn varolmadığını kabul etmişse akılcı Masonluğa layık görülmez.

Saygılarımla.

Temmuz 06, 2016, 08:04:50 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tanrı'nın var olduğunu söylemek de yanlıştır yok olduğunu da.
Nereden biliyorsunuz?
Birileri öyle demiş siz ona mı inanıyorsunuz.
İyi, inanın. Kendinizi başkalarının fantezilerine tutsak edin tercihiniz öyleyse.
Ben bilimselliğe güvenmenizi, aklınızı kullanmanızı ve gerçekleri araştırmanızı öneririm.
Öyle yaparsanız, Tanrı'nın ne var olduğunu ne de olmadığını söyleyemeyeceğinizi, bunun abesle uğraşmak olduğunu görecek, var olduğunu varsayacak olursanız onun "Tanrı" sayılamayacağını anlayacaksınız. Tersine, yok olduğu kanısına varırsanız, bunu bilimsel olarak kanıtlayamayacağınız için çökeceksiniz.
İyisi mi, siz Tanrı ile değil, İnsan ile ilgilenin. Bu bir işe yarar. 

Temmuz 07, 2016, 03:13:32 öö
Yanıtla #16

Sıradan dinlerin, gökler de duran yaratıcısı, İnananlarına; gözlerini kapayıp, diz çökmesini söyleyip, başarıya ulaşabileceklerini zannettiren bir diktatör olmasından; Ezoterik dinlerin zıtlıklarda ki tekliği bulma formüllerinde ki Tanrı dan daha saçma değildir.

"Evren Tanrı dır" diyenler bir açıdan haklı olabilirler: Evren karanlıktır; en az cehaletin zihni kadar. "O" karanlık cahil zihin de, bir tek  din parla ya bilicek yıldız'a dönüşebilir; çünkü O din, parla ya bilmek için, O Evren kadar karanlık bir zihine ihtiyaç duyar.

Yok olduğum da her bir zerremin, evrene yayılmasını, cennet ve yahut cehennemler de gezmesine tercih ederim.

« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2016, 03:37:42 öö Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Temmuz 08, 2016, 05:48:01 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kime göre "muntazam"?
Masonluğun temelleri Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik ise, kendini tanımlanmış bir inanca bağlı olmak zorunda tutmayan yani tutsak etmeyen, özgürlüğünü koruyan bir kimse mason olamayacak mı?
Belki mason kurulşlarından bazıları, o kendilerine "muntazam" diyenler onu kabul etmez.
Gerçekten özgür olan insanların da mason olduğu kurumlar var. Tamam, onlar dünyadaki masonların toplam sayısının belki ancak dörtte birini oluşturur hatta belki daha da az.
Uzun zamandır gelmiyorum ama gördüğüm kadarıyla yine her konuya liberal masonluk penceresinden cevap verip konuyu muntazamlık-ömbl cilik davasına çevirmeye devam ediyorsunuz. Menemene atılan domates gibi her konunun içine aynı şeyi ekliyorsunuz... Artık bu menemencilikten kurtulma vakti gelmedi mi?

Temmuz 08, 2016, 06:48:48 ös
Yanıtla #18

En iyisi Sayın Samuray forum yönetimine ulaşsın. Liberal Masonluğa ilişkin yazıp-çizmenin yasaklanmasını talep etsin. Böylece domates, menemen filan bunlardan kurtulmuş olur. Kafasını kurcalayan o kötü düşüncelerden uzaklaşıp rahata erer. Ne dersiniz? Ne güzel olurdu, değil mi? Düşünsenize Muntazam (!) Masonlar ne derse o olacak. Bunları sorgulayan, karşı çıkan, eleştiren hiç kimse çıkmayacak. Tıpkı dogmalar gibi... Az düşünmeyi, çok inanmayı sevenler için ne büyük bir nimet olurdu.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Temmuz 09, 2016, 12:59:21 öö
Yanıtla #19

Kime göre "muntazam"?
Uzun zamandır gelmiyorum ama gördüğüm kadarıyla yine her konuya liberal masonluk penceresinden cevap verip konuyu muntazamlık-ömbl cilik davasına çevirmeye devam ediyorsunuz. Menemene atılan domates gibi her konunun içine aynı şeyi ekliyorsunuz... Artık bu menemencilikten kurtulma vakti gelmedi mi?

Çok ilginç bir bakış açısı "Vay anasını" diyorum.
Sen Özelsin