Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KADIN MASON BÜYÜK LOCASI  (Okunma sayısı 78643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2010, 04:40:23 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye'de şu anda üç büyük loca var.

Her ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonlar Büyük Locası ve Kadın Mason Büyük Locası.

Bu forumun sayın üyelerinden kimisi de dahil olmak üzere, bu büyük localardan son ikisinin geçerli birer mason örgütü olmadığını ileri sürenler var. Dillerine takmış oldukları terim "Muntazam Masonluk". Yaşım elvermese, şu "muntazam" sıfatının ne olduğunu anlayabilmek için sözlük karıştırmam gerekir. Ötekilerin neden "muntazam" olaümadığına ilişkin ise doğru dürüst bir açıklama yok.   Öyle ki biraz didiklemeye girişecek olsanız, aslında kendisini "muntazam" olanrak gösteren Haür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın aslında niçin o muntazamlığın tanımı uyanrınca muntazam sayılmaması gerektiği bile savunulabilir. Böyle bir savunma aslında biraz polemik olacaktır ama en azından bir tartışmayı açar ve öteki iki büyük locanın da varlığını, varlıklarının gerekçesini ortaya çıkarır.

Bir baüşka başlık altında forum üyelerinden Sayın Hiramsavaş Özgür Masonlar Büyük Locası'na ilişkin bilgi istedi diye dayak yemediği kaldı. Hazır söünü etmişken bari bu konuda bilgi edinmek isteyenler için ben de bir internet sitesi önereyim: www.mason-mahfili.org.tr  Çünkü anlatmaya girişsem, o sitedekilerden pek de farklı bir diyesim olmayacağı gibi, belki ben de dayak yerim; neme gerek!

Konumuz ise tüm bunların dışında: Kadın Mason Büyük Locası...

İşte bunu hiç kabullenemeyenler, kadınlara özgü bir mason örgütü olamayacağını, hele Türkiye'de bunun kesinlikle olanak dışı olduğunu söyleyenler var.

Öyle diyenler var da, güneş de balçıkla sıvanmıyor işte.

Başka yazılarımda Kadın Mason Büyük Locası'nın 1991 yıolında kurulmuş olduğunu,  yurdumuzda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa'da olmak üzere toplam 13 locası ve 1000'e yakın üyesi bulunduğunu belirtmiştim sanırım. (Loca sayısı bu arada artmış da olabilir.)

Ancak bu söylem yetmiyor. Kimileri kanıt isiyor; kimileri de belge...

Şimdi ben bu forum üyelerindeki amasonlara  şöyle bir soru yöneltsem acaba yanıtı verilebilir mi? "İstanbul Aslanyatağı'nda bulunan bina kimin tarafından kime satıldı?" Bu sorunun yanıtını bilenler yanıtlamasalar bile elbette soruyu niçin sorduğumu anladı. Ötesi onlara kalmış. Bu sorunun yanıtı verilirse bir kanıt sayılır mı, onu da bilemem doğrusu. Kimileri bunun bir söylenti olduğunu ileri sürebilir.

Peki, kanıtı nasıl bulacağız?... TC iİçişleri Bakanlığı'na mı sorsak "Türkiye'de Kadın Mason Büyük Locası adlı bir dernek var mı, yok mu?" diye... Olduğunu söyleseler ne çıkar? Öyle bir dernekbulunabilir; her isteyen gidip kendi benimsediği bir ad altında bir dernek kurabilir. O ad altında bir derneğin olması gerçekten de masonik çalışmalar  yapan öyle bir büyük loca bulunduğunu kanıtlamaz.

Peki, kanıtı da bırakalım, belgeye gelelim.

Şu an elimizdeki belge bir dergi. İşte şu da derginin kapak resmi.

Bunun hiçbir anlama gelmediğini söyleyebilirsiniz. Dikkat ederseniz, aşağıya doğru iyi görünemeyen ve ayrıntısı seçilemeyen bir küçük yuvarlak var. İşte o Kadın Mason Büyük Locası'nın mührü. Keşke daha büyük olaydı. Keşke derginin adını da açık açık yazmış olsalardı.

Bir dergi yayınına bile girişmiş olan bir büyük loca hâlâ "yok"  ya da "olamaz" sayılabilir mi?

Bence Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nı "yok" ya da "geçersiz" sayanlar, öyle yapacaklarına,yurdumuzun içinde bulunduğu ve karşı karşıya olduğu güncel sorunları anımsayarak (bunları bana saydırmayın) bu kurumun varlığından ötürü onur duysa ve AYDINLANMA ışığının toplumumuzu oluşturan katmanlara bir de bu kanaldan uzandırılabileceğini göz önünde tutsa çok daha iyi olmaz mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 15, 2010, 06:35:18 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu tip örgütlenmeleri yok saymakla onların birer masonik teşkilat olmadıklarını söylemek aynı şey mi? Evet KMBL adıyla örgütlenmiş ve kadınların da Mason olabileceğini söyleyen ve yalnızca kadınları üye olarak kabul eden bir örgüt vardır. Buna yoktur diyemeyiz de. Bina ile ilgili soruya zaten bir cevap istenmiyor. Ama bina ile de varlık-yokluk iddiası veya düzenli-duzensiz savı nasıl ispat edilir ki?

KMBL vardır ancak bu örgüt düzenli değildir. Oradakilerin Kendilerini ne ile tanımladıkları da önemli değildir. Düzenli Masonluk tarafından tanınmaz, taninmamaktadir.

Saygılar.

Ekim 15, 2010, 08:06:50 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Gelelim OMBL hakkında soru sorana birdayak atılması lafına... Buna alınırım. Çünkü bu gercegi yansıtmaz. Bu Forumda onlarca başlık yüzlerce mesaj bulunmaktadır OMBL hakkında hiçbirinde de kimseyedayak atılma raddesinde bir ifade yoktur. Forum Yonetimi olarak biliniyor ki Masonluktan kastımız Duzenli Masonluktur. Burada Mason olarak kabul edilen üyeler bir Duzenli Masondurlar. Dolayısıyla konulara Masonlarin -mavi, kirmizi renkli uyeler-ve aklı erdiğinde dili döndüğünce okuyup gördüğünce  site yoneticilerinin -yesil renkli- verdikleri cevaplar bu bakış acisiyladir. Ve şimdiye dek OMBL ile ilgili olarak sorulan sorulara verilen cevaplar bir dayak atılmasını kalındı eleştirisini hiç hakketmemektedir.

Spesifik olarak biramsavas tarafından açılan konuya bir üye tarafından verilen ara yapılması tavsiyesini içeren cevaptan yola çıkarak böylesi bir eleştiri -itham demeyeyim- yapılmasını doğru bulmuyorum. Kaldı ki üslup acısından zaten bana göre son derece sorunlu olan bir üye tarafından yazılanın sanki sitenin genel yapisiymis gibi yansıtılması kabul edilemez. Ayrica, ilgili mesajda da OMBL ile ilgili soru sorulması değil o soruların daha önce cevaplanmasi sebebiyle arama yapılmaması eleştirilmiş ve yine söylüyorum üslup acısından tartışılabilir bir arama yapılması tavsiyesi verilmiş.

Son olarak, sizin forumda actiginiz konularin bazilari var ki bunlar OMBL ile ilgili Allah askına hangisinde bahsettiginiz tarzda bir cevap verildi?

Bunları özel mesajla yazabilirdim Ama madem siz genele yazdınız görüşümü genelde paylaşmayı uygun gordum. Toleransla bakacaginiza eminim.

En derin saygılarım ve içten sevgi ve selamlarımla
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2010, 08:11:50 ös Gönderen: skullG »

Ekim 15, 2010, 09:11:20 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Adam Bey,

Öncelikle bu konuyu açtığınız ve KMBL dergi kapağını paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben de ÖMBL konusuna mesaj yazıp o konunun hiç de gereksiz olmadığını söylemiştim. Zaten forum bunun içindir. Spesifik konular açılır ve tartışmalar, bilgilendirmeler, paylaşımlar yapılır. Ayrıca forum kullanıcılarının çoğu konuya "Bu zaten konuşulmuştu" diyip işin içinden çıkmak yerine 2 satır yazı eklemelerinde bir sakınca görmüyorum. Ben burdan başka bir çok forumda daha yazıyorum ve herhangi bir konuyla alakalı önceden yazılmış sayfalarca yazı olunca hepsini okumak bir hayli zor olabiliyor. Onun yerine o tartışmaların içinde olan kişinin kısa bir özeti konuyu sıcak olarak takip etmek isteyen okurları çok memnun edecektir. Tabi bunu hiç birşey araştırmayıp konulara abuk sabuk yazılar gönderen kullanıcıları savunmak için söylemiyorum ama ekşi sözlükteki gibi her gördüğü yerde "bu konu ankettir" tespitini yapan yazarlara benzettiğim forum yazarlarını da pek tasvip etmiyorum.

Ben her ne kadar muntazam değil olarak tanımlansalar da alternatif masonik faaliyetleri çok faydalı buluyorum çünkü bu olaya farklı açılardan yaklaşıyorlar. Tabi bunları söylerken şu ana kadar bu konularla ilgili yaptığım araştırmalara dayanarak söylüyorum. Yoksa tabiki burda bahsettiğimiz diğer localardan masonlar olsa da konuyu birinci ağızdan dinlesek. Bir de belirtmek isterim www.mason-mahfili.org.tr adresi google aramalarında mason vb. kelimeleri arattığınızda çıkan bir site değil. Sanıyorum özellikle öyle ayarlanmış. Sitenin adını bile girseniz aramalarda çıkmıyor. Burdan ayrıca bu forumu takip edenler varsa KMBL'nın da bir web sitesi açmalarını ve kendileri ifade etmelerini tavsiye ediyorum.

Saygılar, Sevgiler..

Ekim 16, 2010, 10:38:54 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlaşıldı... Tartışacağız. Hem tartışma hayli sert olacak.

Konuyu Sayın Hiramsavaş'a doğrudan söylenmiş sözün dışında tutacağım.  İşin o yönünün zaten doğru dürüst bir yanı yok. Elbette bir üyeye forumda iyice bir arama yaparsa ilgilendiği konuyu bulabileceği söylenebilir ama bunu deyişin de nezih olan bir tarzı vardır.

Tartışmaya gelelim... Sayın SkullG'nin diyeceklerimi toleransla karşılayacağına eminim. Ancak başkaları da aynı toleransı gösterebilir mi, orasını bilemem.

KMBL düzenli bir mason örgütüdür. Masonluğun evrensel örgütlenme kurallarına uygun bir tarzda oluşturulmuş ve aynı niteliği koruyarak Türkiye'de 19 yıldan beri çalışmaktadır.

Başka ülkelerde de KMBL gibi düzenli kadın mason örgütleri vardır. Dahası kadınların ve erkeklerin birlikte üye oldukları düzenli karma örgütler de vardır.

Onlara düzensiz (pardon, düzensiz değil gayri muntazam) diyenler, masonik düzenin nasıl olması gerektiğini kendilerine göre tanımlamakta, bunu evrensellikten uzaklaştırarak sınıfsallaştırmakta, ayrıca uluslaraarası boyutta bir politik-ekonomik eğiilimle de kullanmaktadırlar. Ne yazık ki, kimileri de Masonlukta düzenin asıl öğesi olan özgür ve bağmsızlıklarını koruyamamakta, o politik ve ekonomik bakımdan baskı yapanlara kendilerini uydu etmekte, hatta onların ilkelerini onlardan daha coşkulu bir tarzda savunmaktadırlar.

Bana göre Masonlukta asıl düzensiz örgütler, Masonluğun amaç ve ilkelerine daha baştanuyumsuz davranarak Masonluğa kabul edecekleri üyeler arasında ayırımcılık gütmekte olanlardır. Cinsiyet ayırımcılığı da bunlardan biridir. Kimi mason örgütleri çoktan çağ dışı klmış olan ataerkil toplum düzenini Masonluğun kendi bünyesi içinde koruma çabasını sürdürmekten kendilerini alamamaktadır.   Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir.

Öte yandan, elbette bir mason örgütü bir diğerini kendine göre düzensiz sayma yetkisini korur ve böyle saydığı için de o örgütle masonca ilişkiler kurmaz. Ancak bir mason örgütü çıkar da kendisiyle aynı evrensel amaç doğrultusunda çalışmakta olan bir başka mason örgütünü âdeta suçlar ve küçültürcesine (bu bağlamda "klandesten" terimi de kullanılmıştır) düzensiz olduğunu belirtecek olursa, bu ayıptır. Bunun gerekçesinin ne olduğu da bellidir  ama ben işi bir de oraya götürmek istemem.

Bence bizim için şu sorunun yanıtı önemli olmalıdır: Türkiye'de Masonluğun varlığının yararlı olduğuna inanıyorsak, bir de kadın mason örgütünün bulunması yararlı mı zararlı mıdır?

Ekim 16, 2010, 11:15:10 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Bir baüşka başlık altında forum üyelerinden Sayın Hiramsavaş Özgür Masonlar Büyük Locası'na ilişkin bilgi istedi diye dayak yemediği kaldı. Hazır söünü etmişken bari bu konuda bilgi edinmek isteyenler için ben de bir internet sitesi önereyim: www.mason-mahfili.org.tr  Çünkü anlatmaya girişsem, o sitedekilerden pek de farklı bir diyesim olmayacağı gibi, belki ben de dayak yerim; neme gerek!

Bu satırları bu forumu ve yöneticisi olan kardeşlerimi tanımayan birisi olarak okusam. Eyvah adama ne yapmışlar bu Hür Masonlar diye evhama kapılırdım emin olun.

Öncelikle Sayın hiramsavas "dayak yemiş" mi? Ona bakmamız lazım sanırım. Bu konuda forum üyelerimizden Sn. Mozart kendisine cevap vermiş. Öncelikle ben cevabı kopyalayayım;

"
Bay hiramsavas,

Başka bir konuda açıp soru sormuşsunuz ve bu yukarıdaki sorularınız gibi her ikisini de bu internet sitesinide araştırmadığınız okumadığınız belli. Yani insan soru sorarken, yahu önce bir araştırayım der. Araştırmanız ise 2 dakikanızı almaz, yukarıda "Ara" kısmı var oraya tıklayın istediğinizi araştırın. Lütfen yani, hazır cevap öğretir ama öğrendiğinizi ilerletmez, geliştirmez.
Size yol göstermek bana düşmez, bir dostunuz olarak söylediklerimi kabul ediniz. Kabul etmiyorsanızda, Siz bilirsiniz.

Sevgiyle
"

Şimdi; Sn Mozart site yönetiminde mi? Değil

Sn Mozart' ın mesajı ÖMBL' a ilişkin bilgi istemekle ilgili herhangi bir menfi eleştiri içeriyor mu? Hayır. Bilakis aramaya teşvik eden bir mesaj.

Kaldı ki Sn. Mozart' ın eleştirisi hangi cümle ile bitiyor? "Size yol göstermek bana düşmez, bir dostunuz olarak söylediklerimi kabul ediniz. Kabul etmiyorsanızda, Siz bilirsiniz."

Keşke dayak yenilecekse ben böyle bir dayağı her gün yesem. Sanırım Sn. Adam "Kabul etmiyorsunuzda" ki "-da" ekinin dahi anlamında olmasına rağmen ayrı yazılmamasını dayaktan saydı...?

Bu forumun standartlarına ve nezaketine çoğu üyeden fazla aşina olan Sn. ADAM ' ın bu yaklaşımını açıkçası çok yakışıksız buldum. Zira yaptığı sitemizin devamlı ve katılımcı üyelerinden olan ancak Mason ya da forum yöneticisi olmayan bir üyenin üzerinden ad homineme girişmek.

Açıkçası bir Mason olarak 'Ad hominem'  e dayalı ûslubun her türlüsünü gördüm sanıyordum. Böylesini de görmek varmış. Sn. ADAM' ın da canı sağolsun.

Masonluk hemşireleri de içeren fakat üyeleri erkeklerden oluşan bir ezoterik kardeşlik organizasyonudur. Bu organizasyonun (tüm ezoterik organizasyonlar gibi) kendine has bir geleneği ve kuralları vardır. Bu kurallar inisiasyondan itibaren bireyde ve toplulukta yarattığı / yaratacağı gelişmin ve tekamülün temel noktalarıdır. Bunlar yanlış uygulanır ve /veya uygulamada hata yapılmaz mı elbette yapılmıştır. Bazılarının hür olmadıkları ve köle olanlar olduğu sebebiyle organizasyona zamanında zenci insanların kabul edilmemesi bunlar arasında sayılabilir.

Fakat Sn. ADAM' ın kadınlar konusundaki iddiaları bu doğrultuda değerlendirilemez. Bin yıllardır süregelen ve nasıl çalıştığı / çalışacağı belli bir kuruluşa (diğer tüm düzenlilik tartışmalarını bir kenara bırakarak.) " Bu da onlara kadınlara karşı erkeksi bireysel üstünlük tutkusunu (bu bir bakıma da aşağılık duygusudur) doyuma ulaştırma olanağı vermektedir." diye saldırmak ad hominemin diğer bir uygulamasıdır. Bu cemiyetin duvar işçilerinden oluştuğu dönemden beri çalışma sistematiği erkeklerin kabulü üzerinedir. Kadınlar yönetici olarak (Örn: İngiltere Kraliçesi) çalışırken de bu böyleydi daha öncesinde de yani durumun bir cinsiyet ayrımcılığı ile uzaktan yakından alakası yok. Konu çalışma sistematiği ile alakalı. Sn. ADAM' ın araştırmış olduğundan emin olduğu tekris töreninde bir memenin açılmasını bile buna bağlayanlar var.

Kadın Mason Örgütü gibi kendi içinde çelişkili bir kuruluş varolamayacağına göre tartışma sorusu şu olmalıdır. Paramasonik kuruluşlar yararlı mıdır? Cevabı da kesinlikle evet.

Kendisini ne isimle isimlendirsin. Paramasonik ve düzensiz olan bu kuruluşların da genel masonik algıya zarar vermekle beraber hür masonluk yolunda bilgilendirici olmaları açısından yararlı olacağına inanıyorum.

Ad hominemle olsun başka şekilde sinirlendirilmekle olsun landmarkları harici alemde veya haricilerle tartışmayacağımdan bu konuda daha fazla katkım olacağını zannetmiyorum.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ekim 16, 2010, 11:57:44 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım bir duyarlı noktama basıldı. Ben de öylesine yazdım. Ne yazmış olduğumu okumadan gönderdim. Bundan ötürü kırıcı oldum. Oysa böyle bir şey yapmayı hiç istemem ve elimden geldiği kadar da bundan kaçınırım. Hiç kimsenin adına doğrudan açık bir ileti de göndermem. Hiç kimseyi dediklerinden ötürü bireysel olarak hedef almamaya elimden geldiğince özen gösteririm.

Her kimi üzmüş ya da kırmışsam özür dilerim.

Ancak bir kadın mason ya da karma mason kuruluşunun "paramasonik" olarak nitelendirilişini de doğrusu içime sindirememem.

Kimileri Masonlukta örgütlenme kurallarını kendilerini göre tanımlayabilir. Yapmaktadırlar da. Bu tanımlar arasında çelişkiler olabilir. Vardır da. Ancak bunların hepsi de MASON kuruluşudur. Kimilerinin ötekileri öyle görmeyişi, bu bağlamdaki gerçekleri değiştirmez. O sadece bir göreli yaklaşımdır.

Masonluğun gelenekleri vardır. Kimileri bunları binlerce yıl eskiye inşaatçı örgütlerin döneamine kadar götürmektedir. Bunun doğruluğu ya da yanlışlığı bile ayrı bir tartışma konusudur. Ancak kimileri var ki, onlar Masonluk örgütlerinden yararlanmak suretiyle kendi uluslararası ekonomik politikaları uğruna birtakım girişimler sergilemiştir. Bunun sonucunda da evrensel Masonluğa tek başlarına, bir tartışılmaz otorite gibi sahip olmaya girişmişlerdir. Bunda başarılı olduklarını da teslim etmeliyim. Ancak bunun böyle oluşu dünya yüzünde Masonluğun tek tip olduğunu göstermez. Değildir de. Farklı farklı Masonluklar vardır. Hepsi de Masonluktur.

Başka ne diyebilirim ki...

Ekim 16, 2010, 01:14:44 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bu olay dinlerde de var. Ana mezhepler diğer mezheplere iyi davranmaz, onları yokmuş sayarlar. Bu da benzer bi olay. Tek farkı burda peygamber tartışması yerine gayrimuntazam tartışması var. Masonluğun bir din olmadığını biliyorum ama arada benzerlikler var. Bakarsınız günün birinde bu tartışmalar aşılır.

Ekim 16, 2010, 02:11:18 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Gözlemleyebildiğim kadarı ile kadınların mason sayılmama nedenleri olarak biz haricilere açıklanan, 'gelenekler ve kadın zaten yücedir' sebepleri tatmin etmemektedir.
'Belki' bizler ile tartışılmayan başka ve daha derin sebepler vardır; bu durumda en azından bilmediğim ve bize anlatılmayan sebeplerden dolayı kadınların bir pencereden düzenli mason sayılmadıklarını, yani mason sayılmadıklarını anlarım.

Şu hali ile 'gelenekler' açıklamasından hariciler pek tatmin olmuş değil.
Biliyorum bu masonları hiç ilgilendirmiyor, madem bir platform var kısmen karşılıklı, bizlerde fikirlerimizi yazıyoruz.

Yazar Aytunç Altındal kitabında 'iskoç ritüelistleri ay'a bağlı olan kadınlardan güneş ritüeline uymalarının beklenemeyeceğini ileri sürmektedirler' ifadelerini kullanmıştır. Eril-dişil prensipler ve güneş kültü izahları hariciye yapılamazsa sorana gelenekler der geçersiniz.

Kimbilir bu belkide işte bilmediğimiz sebeptir. Ancak eğer gerçek haricilere açıklanan kadarsa, yani sadece gelenekler ise bunun bizlerce düşünceli karşılandığını bilmek istersiniz, belki.

Öte yandan KMBL 1989 yılında Jones Apartmanında çalışmaya başlamış.
Onların masonluğunu kabul etmeyen haricilerden daha masonlardır.
Masonluğun faydalı bir örgütlenme olduğunu düşünenler olarak, KMBL nin sadece kadın olduğundan dolayı insana ve dolayısı ile ülkeye, dünyaya yararı olmayan bir örgütlenme olduğunu ifade etmek yersizdir, tarafgirliktir.

Saygılarımla

Ekim 16, 2010, 02:28:55 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben öncelikle daha farklı bir şey sormak istiyorum.Bizim ülkemizde var olan KMBL Örnek aldığımız, taraflarından tanındığımız ülkeler de de var mı?

Saygılarımla...