Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Denge  (Okunma sayısı 6895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 29, 2015, 01:05:17 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üslup hatası olabilir ben yeniden sorayım; Kuvvetin hareket ettirdiğini yazmışsınız ki doğrudur; hareket düz çizgi olarak mı yoksa eğri olarak mı meydana geliyor? umarım doğru sormuşumdur. Sonuçta siz anlamışsınızdır.önemli olan bu konuda alacağım cevap. Çünkü bilime tek yönden bakmıyorum, ve bu tek yönlülüğün dışına çıkıyor ve gerek sizlerden gerek farklı kaynaklardan pekiştirmeye çalışıyorum. Düşünen ve sorgulayan tüm insanlar gibi. Çağrışımlar la bütüne varmaya çalışıyoruz. Çünkü Evrenimizde daha keşfedilmemiş o kadar yerler ve işleyiş planlar var. Tepkiler bizi sadece sorgulamalarımız 'da   çekincelik yaratır; bırakalım  ufkumuzun cevabını farklı bilgilere açılsın, sonuçta okul sıralarda oturmuş çocuklar değiliz ve tüm bilim adına çalışanlara saygılıyız;yenilere de, kadimlere de
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2015, 01:30:16 ös Gönderen: hypatia »
Sevgi ile kalın

Ağustos 29, 2015, 01:28:20 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Konu başlığı yanlış yerde açılmış ve bazı kişilerin saçmalıklarıya doldurulmuş durumda.

Bu konu parapsikoloji bölümünde açılırsa katkı yapamam ancak yeri burası ise ben de yerbilimsel açıdan "İzostatik" dengeden bahsedebilirim.

Ama o zaman bir sürü boş laf çöpe gitmeli, silinmeli.

Sayın propulsion bir bilim adamına yakışan ölçüde çok güzel katkılar yapmış çünkü konu fizik ve Doğabilim başlığında açılmış.

Onun yazdıkları teşekkürü hak ediyor.

Bilim adamlarını hazmedemeyenler ise kendi boşluklarında debeleniyorlar, saygısızlıklarıyla komik duruma düşüyorlar.

Gerisi boş laf...

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2015, 01:32:48 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 29, 2015, 01:47:11 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn etimolog ve Fay Frin. Bu çıkışların ardından size açmış olduğum Hermes'in Kehanetleri başlıklı konuya uğramanızı söyleyebilirim. Ayrıca Mason arkadaşlardan konunun buraya yakışıp yakışmadığı halinde alabileceğim önerilere de uymaya hazırım; ve bu içerikli bilgilerin yasak olduğu konusunda uyarılara da. Ama sanmıyorum ki yasak olduğu, sadece bu tür bilgilere içerleyenlerin  sayfa bahanesiyle gösterdikleri taşkınlık sonucu olduğunu sanıyorum.

Buna rağmen yinede sorumun cevabını samimiyetle bekliyorum. Teşekkürler.
Sevgi ile kalın

Ağustos 29, 2015, 02:11:15 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hermes'in kehanetlerinin olup olmadığını bir yana koyalım. Belki vardır.

Tarihte Hermes diye bir kişinin yaşamış olup olmadığını da bir yana koyalım. Belki yaşamıştır. Yaşamış olsa da olmasa da "Hermetizm" diye bir şey var ve bu Bilim alanında da, Felsefe alanında da Masonlukta da çok önemlidir.

Fakat söz kehanete gelince...

Fizik ve diğer doğabilimlerinde kehanetten söz edene sadece bir garip gülümsemeyle bakarlar.

Sayın Hypatia'nın dertlendiği üzere, o gibi içerikler bu Forumda hiç de yasak değil. Burası özgür bir ortam.

Fakat Forum öylesine tüm konuların gelişigüzel bir şekilde yazılabileceği tarzda düzenlenmemiş. Her bir alan için ayrı bir bölüm konmuş.

Sayın Hypatia'nın o çok meraklı olduğu konular için de alanlar var. İsterse gider orada yazar. Bir katkıda bulunabileceksek bulunmaya çalışırız. Bilmediğimiz konulara ise bulaşmayız.

Bu nedenle de, burada, bu bölümde okült bilgilerden falan söz edenler gülünç duruma düşer. Onlar öyle sanmasa da biz, pozitif bilimciler onlara gülünç duruma düştüklerini hatırlatırız.

Onlar için üzülürüz. Gülünç duruma düşmelerini istemeyiz.

Ancak kendileri, kendilerini gülünç duruma düşürmek için diretiyorlarsa, eh, kendi düşen ağlamaz.

Ben de şimdi burada Michel Gauquelin'in bulgularından söz edecek olursam, gülünç duruma düşerim. Fakat o bulguları Parapsikoloji bölümünde anlatırsam, kimse bana yanlış yerde olduğumu söylemez.

Burada bir şiir yazar ya da bir edebiyatçının yapıtını aktarırsam, o da farksız bir yanlıştır. Çünkü burası, bu alan, Fizik konusundaki görüşme ve paylaşma alanıdır. Burada Kimya konusu bile gündeme getirilmemelidir çünkü onun için de ayrı bir bölüm vardır.

Sayın propulsion çok önemli bir söz etti. Bu foruma üye olmak yetmiyor. FORUMU KULLANMAYI ÖĞRENMEK DE GEREKİYOR.

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2015, 02:16:29 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 29, 2015, 02:30:20 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Adam! dertlenen yok dertlenen sizlersiniz, ve üslubunuza dikkat edin. Buradaki konumunuz beni hiç ilgilendirmez ama saygı çerçevesin de epey yol kaydetmeniz gerekicek. Yaşınıza istinaden, bu gibi çıkışlarda asıl komik olanlar belli. İstediğiniz üslubu kullanın bu kişilerin mührüdür.
Burada söz konusu sayfa ise sadece bunun ifade edilmesi yeterlidir fakat anlaşılan paylaşılan konularda bir iki kelime can acıtmış olacak ki yazılara tepki, sayfadan daha çok oluştu. Bunu anlamayacak kadar aptal değil buradaki arkadaşlar ama kendilerini daha akıllı sananların akıllılığı tartışılır;ki konu da bu değil konu başka yerlere çekiliyor.

Ben yine de sorumun cevabını alabilirmiyim? Birazda soru cevap hakkıma burnunuzu sokarsanız memnun olurum.

Sevgi ile kalın

Ağustos 29, 2015, 05:48:38 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Bu başlık, iki gündür Masonlar. org forumunun gündemi haline geldi. Ve iki gündür muhtemelen birçok ziyaretçi bu bölüme şöyle bir göz gezdirdi. 

Kimisi gruplarda bu tür şeyler olabilir derken kimi de 'bu ne hal' dedi.

Sadece ziyaretçiler mi ; değil.  Ben de belki bir şeyler kaparım diye girip okudum iki gün.   Ama üzülerek söylemeliyim ki , başlığa dair bir şey öğrenemedim. 

Konu dışında ise bir kalbin nasıl kırıldığını,  bunun profesyonelce  (bilim adamca) nasıl izah edilebildiğini öğrendim.

Öğrenmez olaydım.

Onun için derim ki, kalp kırmak kabeyi yıkmak gibidir. Kelimelerden balta yapıp cellat olacağımıza birbirlerimizin feryatlarını kardeşçe duymaya çalışalım..  Birbirimizi sevelim, birbirimize müsamaha gösterelim.

Bu, işin sadece manevi tarafı.  Bir de bu işin  fark edilmeyen maddi tarafları var. O taraflar da forum direncini her gün biraz daha düşürüyor. .Çünkü  bizler burada kişisel kusmuklarla uğraşırken,Forumun vitrinini bunlarla doldururken önemli sayabilecegimiz konular geride kalıyor ve üstü uzun süre açılmamak üzere kapanıyor. 

Allah bilir o önemli konular bir daha nasıl gündeme gelecek.

Hatta birileri benim bu yapılan bilek yarışına Karışmamın yanlış olduğunu,  kendi işime bakmam gerektiğini çıkıp söyleyebilir. Ancak unutmayalım ki, bu forum hepimizin.

Onu bu tür bilek güreşleri ile yormayalım,bu tür ucuz şeylere kurban etmeyelim derim.

Derim de, duyan olur mu bilmem...

« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2015, 05:57:19 ös Gönderen: İNSAN »

Ağustos 29, 2015, 06:56:40 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Sevgili hypatia,

Hermesin Kehanetleri konu başlığına şimdi bakacağım. Teşekkür ederim.  :)

Sevgiler... Fay Frin
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ağustos 29, 2015, 07:50:43 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.İnsan'ın feveranlarına katılıyorum.

Forumda Başta sn.adam olmak üzere konu başlığı ile alakalı bir çok uyarı aldım bende,normaldir dikkatten kaçabilişr anlayamayabiliriz.
Sn.Arais yahut mason arkadaşlar hemen müdahale edip konuyu ilgili yere açarlar.

Çokta dert edilmemesi gereken bir durum aslında konuyu açan için.
Bu forumda tıpkı masonluk gibi bir düzen içerir ve herşeyi kapsar.
Birbirimizin dilinden anlamamak,yanlış anlamak,yahut yanlış anlamaya meyilli olmak,bir ara bende hepsi vardı.

Kavgva dövüş ede ede milletle evrildim biraz.Kavga edip kalp kırmakla bir yere varılmıyor.

Sn.Adam her hali ile forumda belirli bir ağırlığı olan ve bir saygıyı hakeden bir kişilik.
Onun sözleri eleştirel(bazan biraz ağır)oluyor ama o kadar kişisel didişmeye pek enerjisi yok,çünkü yaşlı ve onu bundan uzak tutmak lazım.

Forumda işi doğru yapıp uyarıları ciddiye alıp konunun özüne inilmesi daha doğru.
Açılan başlık çok iyi söylenecek bir kaç lakırdı bulunur lakin biraz hanımların sakinleşmesi lazım sanırım.
Sn.Propolsion'uda ilgi ile takip mettiğimi söylemeliyim,sn.asimov dan sonra bir bilim adamının daha olması ve bilgilerini bize aktarmaları çok hoş,
karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 29, 2015, 08:20:09 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konunun başlığında bir şeyler anlaşılması için zaman bırakılmadı. İnsanların, özellikle toplumumuzun duymak istemedikleri yada kendi fikirlerine ters konulara karşı tahammülsüzlük ve saygısızlık diz boyu şu an. Üzülmekten çok tiksinti duydum.
Alın birilerini hakaretvari yerlere vurun diğerini göklere çıkarın;alın size dengesizliğin tam göstergesi. Burada söylenecek çok güzel bir söz var ama elimden sadece acımak geliyor. Bilim adamı yada adam adına sığınıp bu vahim davranışlar ne bana ne başkalarına bir şey kaybettirmez ama ardından giden genç nesle çok şey kaybettirir.  Bu nesile örnek olacak en önemli öğreti sabır ve hoşgörü..Evrensel ahlak diye bir şey var, bunu hice saymanın hiç bir haklı sebebi yoktur.
Sevgi ile kalın

Ağustos 29, 2015, 08:26:09 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Sevgili karahan,

Ben gayet sakinim. Bana yazılanların hepsini okudum ve bakın tartışmayı uzatmadım bile. Sorun olan şey bilimsel şeyler paylaşmak değil ki. Bilimsel şeyleri ben de paylaşıyorum.

Sorun olan şey, 'ben bilirimcilik' yapmak. Karakterim gereği, 'ben daha iyi bilirim' tarzından hiç hoşlanmıyorum. Herkes bilmediği oranda cahildir, her birimiz bilgiye açız ve bir şeyler öğrenmek istiyoruz. Bilimsel bir konuda paylaşım yaptığımda yanlış bir bilgi paylaşmışsam eğer 'istenilen eleştiri, gerekirse en ağır şekilde' yapılabilir. Ama 'konuyu oraya açtın, yok buraya açtın.' Bunları vakit kaybı olarak nitelendiriyorum. Sevgili hypatia'nın konusuyla ilgili tartışamadık bile.

Forumda gruplaşma var. Paylaşımları beğenilen üyelere övgü veya eleştiri yapılıyor. Ben de bilimsel şeyler paylaşıyorum. Bana neden övgü veya eleştiri yok ? Geçenlerde mitolojik bir hikaye paylaştım, bir Allah'ın kulu da kalkıp bir şey yazmadı. İlgilenmek istediğiniz insanlarla ilgileniyorsunuz. Benim Masonluk ile ilgili bilgisizliğim ortada. Ben sürekli Masonlukla ilgili bir şeyler paylaşamam. Ama Sayın ADAM'ın bir gün olsun bir tane yazımın altına bir şey yazdığını görmedim fakat iş eleştirmeye geldiğinde herkes burada.

Bir seneyi aşkındır bu Forumdayım. Kiminle bir olayım çıkmış, kime hakaret etmişim, kime saygısızlık yapmışım ben ? Bir kişi bunun örneğini veremez. Çünkü saygısızlık kavramı, benim karakterimde yok. Kendi doğrularımı söylediğimde herkes karşı cepheye geçiyor.

Ben eleştiri yaparken bile 'aman karşımdaki beni yanlış anlamasın, kırılmasın' şeklinde davranıyorum. Ancak bu Forumda bir avuç insan dışında bunu göremedim ben. Foruma ilk geldiğimde 'dini içerikli paylaşımlar' yaptım diye neler neler söylendi bana, edebimle cevabımı verdim, şikayet bile etmedim. Ben haddimi bilen bir insanım. Sizler istediğiniz insanı, istediğiniz gibi eleştirince oluyor ama ben eleştiri yaptığımda Forum ayağa kalkıyor. Bireysel yüklenme mi yapılacakmış bana ? Peki, öyle olsun.

FAY FRIN...
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...