Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: GOTİK MİMARİ  (Okunma sayısı 34747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2008, 11:54:12 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin arkadaslar. Bence biraz abartiliyor. Tamam bu yukarida gosterdikleriniz gotik mimariye ornek olabilirler. Hatta tam bir gotik mimariden yapilmis camilerde olabilir. ama Sayin alaaddinin demeye calistigini ben galiba anliyorum. kendisi Islam mimarisinin daha huzur verici bir anlam tasidigini soylemeye calisiyor.

siz her ne kadar gotik mimariye ornek olarak bazi cami resimleri gostermis olsanizda esas islam mimarisinde, gotik mimariye pek yer yoktur. islam mimarisi daha cok yesil, kubbeli, islemedense boyamayi tercih eden mimari bir tarzdir.

mimarlik konusunda cok bilgili degilim.sadece gorduklerim ve mantigimi kullanarak konusuyorum. nitekim sizin verdiginiz orneklere karsilik olarak bende su ornekleri vermek isterim.

Sonuc olarak demeye calistigim, Turkler ve Osmanlinin bati kiyisi tabiki avrupanin mimarisi ve kulturunden etkilenmis olacaktir. Mimar sinanin yaptigi bazi yapitlarin gotik mimariyi hatirlatmasininda nedeni bu diyorum. Cunku avrupaya yakindik ve onlardan kultur alis verisi yapiyorduk. Fakat islami daha ciddi ve sert yasayan, ulkelere baktigimizda goruyoruzki gercek islam mimarisi hicte gotik degil. Sayin Bra nin soyledigi gibi "goge ulasma" yi temsil eden kuleler elbette var ama Sayin alaaddinin soyledigi gibi yapilar daha cok yuvarlaklar uzerine kurulu.  Islami temsil eden hilal gibi.

Ağustos 06, 2008, 11:56:20 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Batiya (avrupaya yakin) islamiyet tabiki onlardan etkilenmis ve esinlenmistir. Ama Islamiyetin kokeninde, temelinde gotik yapilarin yada gotik mimarinin agir oldugunu hic sanmiyorum. Bana gore Islam mimarisi daha cok yuvarlaklar, boyamalar, yesil agirlikli tonlar ve kubbesel bicimlerden olusmustur.

Ağustos 06, 2008, 12:05:50 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Çok teşekküreler Sn.Pasha bir siz anladınız beni.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 06, 2008, 12:26:26 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Pasha
Örnekleriniz çok güzel. Tabiki tüm İslam Mimarisini Avrupada ki bir döneme (Gotik) mal etmek yanlıştır. Evet sizin ve sayın alaaddin'in belirttiği gibi islam mimarisinin en önemli unsurlarından olan KUBBE, yapıları bir Gotik yapısı gibi keskin göstermiyor. Aynı olmaları da beklenemez zaten. Sayın Alaaddin bizim göğe yükseliş dediğimiz sivrilikten bahsetti.
Aynı olmasa bile İslam Mimarisinde de bu etki kullanılmıştır. Hemde küçümsenemeyecek derecede kullanılmıştır.
Ancak bu sözümden lütfen İslam Mimarisinin temelinde Gotik Mimarisi yatar gibi bir düşünce anlaşılmasınç.
Gotik mimarisi bir sürecin sonudur. Hristiyan hatta daha da özünde Katolik mimarisinin geldiği son noktasır. Aynı son nokta bizde Mimar Sinan (ve dönemi ile) gelmiştir. Camilerimiz bugünkü formuna o zamanda gelmiştir.1500 lerden bahsediyorum. O zamandan bu zamana camiler hep aynıdır. Ben her iki inancın mimari anlamda geldiği son noktayı değerledirdim.
Tabiki Kubbe islam mimarisinin en karakteristik formlarından birisidir. Buda şüphesiz yapılara bir yumuşaklık katmaktadır. Ama kullanım amacı yapıları daha oval yapmak için değildir. Bir gök kubbe inşa edilmelidir. Bu hep yapılmıştır. Pantheon ilk örneklerdenir. Aya Sofya (Kilise dönemi) aynıdır. Selimiye de bu son noktaya gelmiştir. Amaç tekrar ediyorum gök kubbedir. Kiliselerinde tavanlarına baktığınızda kırma çatı değil tonozlar görürürüz. İnşaat hesapları o dönemde bu kadarına izin vermiştir. ve yapılabildiği kadarı ile gök kubbe yapılmıştır katedrallerde. Sinan bir başka büyüklüğü de bu hesapları geliştirmek olmuş ve kubbenin sınırlarını çok zorlamıştır.
Yapıların önemi, değeri ve mesajını anlamak için değerlendirmelerimizi görünen şekilden çok arkasındaki düşünceyi anlayarak yapmamız lazım.Zira yuvarlak, kare, yeşil gibi değerlendirmelerle bu yapıları anlamaya kalkarsak ne Selimiye Selimiye olur ne de Notre Dame.

Saygılarımla

Not: Sivri bence Eiffel Kulesidir.   :)
stilus absentis...

Ağustos 06, 2008, 12:27:00 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Çok teşekküreler Sn.Pasha bir siz anladınız beni.

Sayın Alaaddin birbirimizi anlıyoruz zaten.
stilus absentis...

Ağustos 06, 2008, 12:29:33 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Harika yapılar
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Ağustos 06, 2008, 12:45:33 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

İslam mimarisi bence; dış mimariye pek önem vermemiştir. İç mimarisine daha önem vermiş ve muhteşem olduğu kanaâtindeyim. Çiniler olsun vesayre.
Burdan ben şunu çıkartıyorum.

İnsanda önemli olan dış güzellik değil, iç güzelliktir.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 06, 2008, 12:54:46 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Alıntı
İslam mimarisi bence; dış mimariye pek önem vermemiştir. İç mimarisine daha önem vermiş ve muhteşem olduğu kanaâtindeyim. Çiniler olsun vesayre.
Çok haklısınız.Bizde zaten resim olsun heykel olsun biliyorsunuz bu tip kompozisyonlar yok. O nedenle çiniler, ayetler, çeşitli kalem işleri vs. kullanılmış.
Sade ama huzur verici bir mekanlar olmuştur.

Alıntı
Burdan ben şunu çıkartıyorum.
Bende şunu çıkarıyorum
Güzellik O'nun kendisidir. Biz O'ndan feyz alıyoruz.
Saygılarımla
stilus absentis...

Ağustos 06, 2008, 01:01:55 ös
Yanıtla #28
  • Hemşire
  • Yeni Katilimci
  • *

Bence herşeyi bir kıyaslama içerisinde değerlendirmemize gerek yok...bütün güzellikleri kendi eşsizliği içerisinde değerlendirsek daha güzel olmaz mı? Gotik mimarisini inanılmaz etkileyici buluyorum,inanılmaz detaylar ve emek...Özellikle yakından bir örnek görme şansınız olduysa daha iyi  anlayabilirsiniz ama bu  Süleymaniye Cami'nin muhteşem ve bambaşka duygular yaşatacak kadar etkileyici  oldugu gerçeğini değiştirmiyor...

Ağustos 07, 2008, 07:53:31 öö
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Bu dusunceye katilmiyorum. Insan disina oldugu kadar icine, icine oldugu kadar da disina ozen ve tertip gostermelidir. Baskalari icin degil yaratilisi icin. Rumi'nin "Ya oldugun gibi gorun ya gorundugun gibi ol" ifadesini ben bu meyanda anliyorum. O guzeldir, guzeli sever.
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2008, 07:56:17 öö Gönderen: Kirlangic »