Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bursa Mason Locası  (Okunma sayısı 16698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 09, 2014, 06:58:40 ös

Merhaba, ben Bursa'da oturuyorum. Bursa'daki locadan bir masonla tanışmak istiyorum. Aslında biriyle tanıştım, görüştüm. Masonlukla alakalı kafamdaki tüm soruları sordum. Çeşitli şeyler öğrenmek adına da birtakım materyaller istedim, kabul etti. Bir iki gün içinde arayacağım, dedi ;ama dönüş olmadı. İçimde büyük bir merak var ve doğru materyallere ulaşmak için bir masonun yardımına ihtiyacım var. İnternetteki süprüntü bilgileri okumak istemiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. Yaşım 26 ve ben yaşlarda ya da benden 8-10 yaş büyük bir masonla tanışmayı istiyorum.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Mart 09, 2014, 07:35:26 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İnternetteki süprüntü bilgileri okumak istemiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Burası da bir internet forumu. Umarım bu forumdaki bilgileri kastetmiyorsunuzdur "süprüntü" derken. En iyisi siz forumun arama motorunu kullanarak önce bir aradığınız sorulara yanıt arayın. Bulamazsanız sorun, yanıtlanır.
Live long and prosper.

Mart 09, 2014, 07:40:44 ös
Yanıtla #2

Sayın Arachnida, forumumuzda o kadar çok bilgi mevcut ki neredeyse şunu söylemek mümkündür: bir haricinin edinebileceği bilginin sınırlarına dayanılmış durumdadır. Ne kadar masonla tanışırsanız tanışın alacağınız bilgiler bununla sınırlı kalacaktır. Çünkü anladığım kadarıyla bu forumdaki mason dostlarımız bir haricinin edinmesi mümkün olan neredeyse her bilgiyi yazmışlardır. Masonlukta dış dünyaya bilgi vermekte kişisel ayrım yapılmayacağını tahmin ediyorum.

Bu nedenle sorularınızı burada sormanız daha doğru görünüyor. Ayrıca Sayın Spock'un da belirttiği gibi, soru sormadan önce forumda iyice arama yapmanızı öneririm.

Son olarak, internetteki süprüntü derken bu forumu dahil etmediğinizi varsayıyorum. Buraya da süprüntü diyorsanız artık size diyecek bir şey kalmaz.

Mart 09, 2014, 08:11:24 ös
Yanıtla #3

Gerçekten harikasınız baylar. Başlığımı tekrar gözden geçirin bence. Özellikle üzerinde durduğum nokta internetteki süprüntü bilgiler değildi, yan bilgi sadece. Akşama kadar internet başında değilim. Ben bir masonla tanışmak istiyorum, bunu da belirttim. Bir kişiyle tanıştım diye belirttim. Cımbızla bir kelimeyi çekmişsiniz ve ondan yola çıkarak bana gönderme yapıyorsunuz. Galiba bu insanların doğasında var. BURSA LOCASI'ndan biriyle tanışmak istiyorum, doğru materyaller konusunda beni yönlendirmesini istiyorum. Elimde bir kitap olsa fena olmaz hani. Günün belli saatlerinde, uygun zamanlarda açıp hemen okuyabilirim. Umarım anlamışsınızdır.

Mart 09, 2014, 08:27:04 ös
Yanıtla #4

Yorum yapacaklardan ricam lütfen yazılan her şeyden kötü sonuçlar çıkarmayın. Özellikle de bir yazının içinden bir kelimeyi seçip de ondan yola çıkarak karşınızdakini karalamayın. Gerçekten insanlardaki bu tuhaflıkları anlayamıyorum. Ben bir masonla tanışmak istiyorum, amacım bu. Geri kalan kısım ise benimle görüştüğüm masonu alakadar eder.

Mart 09, 2014, 08:37:57 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sn arachnida
Merakımı mazur görün lütfen.
Neden sizinle yaşıt veya 8-10 yaş büyük olmalı bu mason?

Aradığınız "doğru materyaller" nelerdir?

Haklılığınız şüphe götürmez, internet üzerinde çöp bilgi çok fazla. Ancak Forum incelendiği zaman görülüyor ki, masonlar.org doğru bilgi verme konusunda büyük bir istisna. Ne yazık ki mason dost edinme, loca adresi edinme ve mason olma konusunda aynı yeterliliği gösteremiyor.
Sadece bilgi...

Belki size dönüş yapacak olan masonun aramasını beklemek de bir tercih olabilir.

Saygılar

Mart 09, 2014, 08:59:04 ös
Yanıtla #6

Merhaba Özkan Bey, sorularınıza hemen cevap vereyim,

1) Neden yaşıt ya da biraz daha büyük biri? Çünkü benim buluştuğum beyefendi benden yaşça büyüktü. Sanırım 30 ve üzeriydi. Ben belli periyotlarla görüşebileceğim birini istiyorum, sohbet etmek, konuşmak istiyorum bilgi almak amacıyla. Sonuç olarak yüz yüze bakmak daha başka bir şey. Görüştüğüm beyefendiyi yormak, zahmet vermek istemediğim için o şekilde yazdım. Akşama kadar çalışan biriydi sonuçta.

2) İnternet üzerinden birçok şey okuyabilirim. Elimin altında bir kitap olması daha başka. Bir de benim merak ettiğim şeyler biraz farklı. Okuduğum şeylerden yola çıkarak kafama takılan her şeyi forumda paylaşmak başka, yüz yüze konuşurken sormak başka.

Yazdıklarım art niyetle yazılmadı; ama siz de bilirsiniz ki bir toplumda muhakkak ortalığı karıştırmak amacıyla bazı şahıslar çıkabiliyor. Bunlara siz de şahit olmuşsunuzdur. Ben herhalde kullandığım forumdaki bilgiler kötüdür, yanlıştır deyip de üstüne bir de burada yazı yazacak değilim.

Mart 09, 2014, 10:20:31 ös
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın  arachnida

Forumumuz da başvuru koşullarında belirtildiği gibi  üyelerimize kişişel bir yardım da bulunulmamaktadır. Ayrıca bu tür kişişel yardımların istenmesi yasaktır. Ancak siz kendi emeğiniz ve çabanız ile bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Masonluk hakkın da merak edilen bir çok sorunun yanıtı forumumuz da mevcut, buna rağemen açıklanmasını istediğiniz konularda soru sormaktan merakınızı çeken konularda paylaşımda bulunulmaktan çekinmeyiniz.

Dileyin, size verilecek, arayın bulacaksınız.

Kapıyı çalın size açılacaktır.

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 10, 2014, 01:04:57 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. arachnida

Öncelikle foruma hoşgeldiniz... Masonlar.org internetteki en kapsamlı türkçe masonik kaynak demek yanlış olmaz sanırım. Hatta çoğu yabancı masonik forum sitesi bile bu site kadar kapsamlı değil. Dolayısıyla öncelikle türkçe bildiğiniz için kendinizi şanslı saymalısınız.

"Demişsiniz ki doğru bilgilere ulaşmak için bir masonun yardımına ihtiyacım var !" Tam Yeri! Masonlar.org bir mason değil birden çok mason tarafından yönetilir ve sorularınız gayet güzel bir şekilde cevaplanır. Ayrıca arşive biraz göz atacak olursanız buradaki çoğu bilgiyi birçok açık yerde göremeyeceğinizi belirtmek isterim. Ayrıca bu sitedeki arşivi neredeyse hiçbir "satın alınacak kitapta" bulamazsınız...

Diğer yönden "İnternetteki süprüntü bilgileri okumak istemiyorum." cümlesini bu forumda kullanırsanız bu devasa arşive ve bunun için emek sarfeden insanlara hakaret etmiş sayarım sizi. Lütfen cümlelerimizi dikkatli kullanalım...

Ayrıca sizin elinizde bir avantaj var... Demişsiniz ki bir masonu şahsen tanıyorum. Bu site de onu bulamayan bir dünya insan var. Siz bulmuşsunuz ne kadar güzel! Ancak siz birşeyler istemişsiniz geri dönüş olmamış... Şimdi masonluk hakkında birşeyler öğrenmek isteyen sizseniz ne yapacaksınız ? Kovalayacaksınız... Araştıracaksınız ve peşini bırakmayacaksınız... Bu işler emek sarfetmeden olmaz. Bu forumdaki arşivi ciddi olarak bir okuyun... Ne demek istediğimi sizde isterseniz fazlasıyla anlayacağınıza şüphem yok.

Şimdi size başka bir soru soralım madem. Ya o konuştuğunuz mason bu siteye üye ise veya bu siteyi düzenli takip ediyorsa... o kişiye ayıp olmadı mı şimdi ? Hem birinden birşey rica ediyorsunuz. Üstüne peşinden koşmuyorsunuz... Birde burdan kişiye sitem ediyorsunuz... Hiç olmamış... Şimdi düşünün bakalım o kişi size daha temkinli yaklaşır mı yaklaşmaz mı ?

Burası masonlar ile hariciler arasında masonik çöpçatanlık yapan bir arkadaşlık sitesi değil, haricilere doğru ve kaynağından bilgi ulaştırmaya çalışan bir platform. Foruma üye olurken kurallar arasında açıkça belirtirmekte ve cezalarda belirtilmektedir. Sn. Arais nezaket göstermiş ve size bir ceza vermemiş ancak bu yönetici masonlardan bir ceza almayacağınız anlamına gelmez...

Lütfen forum kurallarına riayet edelim...

Lütfen, okuyalım, araştıralım, kafamıza takılanları buradan soralım...

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt