Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Olası İran-ABD çatışması ve Bölge Güvenliği  (Okunma sayısı 8718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2011, 01:58:12 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sn.418

Sanırım ben sizi ve nedemek istediğinizi anladım benim için konu tamamlanmıştır.Söylediklerimde ciddi ve ısrarcıyım.Siz güçlü kimse menfaatin icabı  onun yanında yeralmakta fayda var diyen zihniyetteki insanlardansınız.Benim için problem yok ben daha militanım daha özgürlükçüyüm daha ezilen ulusların çıkarına düşkünüm.Bu kadar.
Sayın karahan,

ABD ye savaş açmak istiyorsanız siz bilirsiniz, ama tavsiye etmem , ayrıca sevdiğiniz ezilen diye tabir ettiğiniz milletler tarih boyunca kazık atmıştır türk milletine.... youtube dan girin abd nin savaş videolarını izleyin sonra ak47 nizle dinci grouplara katılıp savaşmak isterseniz bilemem....
benim burda kimsenin düşüncesini değiştirme gibi bir durumum olamaz sizin düşünceniz farklı olabilir oda sizin görüş açınız, ama benim düşündüğümü düşünüyor devlette o kadar insanı sonu kötü olan bir macaraya atmaya deymez bence....
ayrıca kimler için ?? araplar mı ?? hiç sanmıyorum, ayrıca çindede neler olduğunu ve tepki çekmediğinide biliyorsunuz... ama bu konuda daha fazla tepki var buda saçma eğer ezilmiş diyorsan o kısmada bakmanlazım bence...
türkiyenin içinde ezilen adam yok mu ? var, ana yasa vs... türkiyeyi nasıl bir gelecek beklediği belli değil iyice karanlık biryere sürüklemek ne derece doğru ? sizin dini duygularınız mantıktan ve devlet yönetiminden farklı olması doğaldır, türkiyedeki sistem gereği din ve devlet ayrıdır...
karar mekanizması mantıkdır...

Saygılarımla,
418

Ağustos 04, 2011, 06:33:16 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

İnsanlar duygusal hareket ederse genelde büyük kayıplar yaşanır. Mantıkla hareket ederse az kayıpla yaşamını sürdürürler. Sayın 418'in fikirlerine katılıyorum o yüzden.

Nefsi emmarede olan insan alçak görünmekten hoşlanmaz. Bir üstünü düşman olarak görür. Müslümanların  yahudi ve hristiyanlara karşı düşmanlıkları bu alçaklık kompleksinden ileri geliyor.

Kuran'da da geçen fil olayında Hz.Muhammed'in dedesinin Kabenin koruyucusu olarak görev yaparken fil ordusuyla Kabe'yi yıkmaya gelen Ebrehe'ye hiç itiraz etmemesi; fakat yaptıkları görüşmede sadece ordunun yolda el koydurğu develerini geri istemesi üzerine Ebrehe şaşırınca sen nasıl bir Kabe koruyucususun ben de anlaşma yapacaksın engel olmaya çalışacaksın diye düşünürken sen gelmiş develerini düşünüyorsun sadece diye sorar. Hz.Muhammed'in dedesi ise develer benimdir Kabe Allah'ındır. Onu ancak o koruyabilir. der. Ve meşhur fil olayı yaşanır tüm ordu kuşların attığı taşlarla helak olur.

Yani kutsal topraklarmış, arzı mevutmuş, mescidi aksaymış, kabeymiş bunlar boş işler. İnsanların savaşmaları için tahrik unsurundan başka bir şey değiller. Bu gün filistinliler örneğin topraklarını satmaya kalksalar Yahudiler onları ihya ederlerdi. Fakat alçaklık kompleksinin verdiği etkiyle açlıktan ve sefaletten kırılıyorlar. Bunu da Kuran ve islam adına diye kutsallıkları kirletiyorlar.

Sonuçta hepsimiz nefsimizin elindeyiz. Ve hiç bir kutsal kelime ve eşya bize yakışmıyor.

Saygılarımla.

Ağustos 04, 2011, 06:45:13 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Masor1976

Siz alçaklıl kompleksinin sanırım anlamını bilmiyorsunuz yukarıdaki yazınız o kadar gerçekdışıki size nasıl cevap yazılır bilemiyorum.Bir kere bun lar boş işler dediğiniz şeyleri siz hakikaten böyle düşünüyorsanız inancı olan insanlara büyük saygısızlık yaparsınız.Bence başka terimler kullanmalısınız yada inanç konusunda insanların inancını çukura itersiniz,biride kalkar senin inancını sorar ve sorgular bunlar boş şeyler dediğinizde dolusunu bili,yor olmalısınız heleki kesin biliyorsunuzdurki bunlar boş işler diyebiliyorsunuz.

Bizler bu sitede herkesin inancınada (her neye inanıyorsa)Varlıklarınada,kişiliklerinede sonsuz saygı duyup rencide ve tahrik etmeden,tek bir amaç için birbirimizden bir fazla bildiğimiz ne varsa onu öğrenmeye ve bu şekli ile ilgi alanımıza farklı lezzetler ekip olabilirsek kamil insan olabilme mücadelesi veriyoruz.Kahvehane ağızlı genelde polemiklere giden muhabbetlere fazla rağbet etmeden burada dostça en önemlisi kardeşçe varlığımızı sürdürüyoruz.

Yorumlarınızdaki ifadeleri kasıtlımı yazıyorsunuz gerçek kendi düşüncelerinizmi ayırt edemiyorum bazen ,Ama aklen benden üstün vasıflı birini neden düşman göreyim bunu kompleks hastalıklı inbsanlar yapar siz eğer herşeyi kompleks hastalığına bağlarsanız anlatılanları okumuyor sadece nötr konuşmak istediğinizi düşünürüm.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 04, 2011, 07:30:27 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan. Kuran'da ulul emre yani yöneticilere itaat emrediliyor. Yani anarşizm yasaklanıyor. Mantıken de güçlü bir olguya başkaldırı hem başarısız olur hem de ciddi kayıplar verilir. Tarihten örnek vermek gerekirse Spartacus iyi bir örnek. Spartacus yüzünden yüzbinlerce köle ve asker ölmüştür. Fakat kölelik devam etmiştir.

Aynı şekilde 2.Abdulhamit'in dogmaları nedeniyle osmanlı yok edilmiştir. Bu gün Filistin'de ve çevre ülkelerdeki akan kanın nedeni 2.Abdulhamit'in dogmalarıdır.

Yani yukarıda bir cümle sarfetmiştim  "İnsanlar duygusal hareket ederse genelde büyük kayıplar yaşanır. Mantıkla hareket ederse az kayıpla yaşamını sürdürürler."

Ben 2.Abdulhamit'in yerinde olsaydım aynı şekilde hareket ederdim. Çünkü benzer dogmalar bende de var. Fakat mantıklı ve nötr yaklaşınca mevzuya güçlüye başkaldırmanın neden Kuranda yasaklandığını görebiliyoruz.

Saygılarımla.

Ağustos 04, 2011, 07:33:24 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Tv programlarındaki herşeye inanmayın , abd ırakta başarısız oldu yok afkanistanda başarısız oldu vs.. bunlar gerçeği yansıtmıyor milletin gazını almaya yönelik şeyler bunlar ABD gibi bir kuvvetle kimse boy ölçüşecek durumda değil o yüzden ismi süper güç....
şuan savaşlar toplar tüfeklerle yapılmıyor, adam sen ormanda gezerken tepit edip kafanın ortasına bombayı çakıyor, yani bence jihad için ölme derim ama sen bilirsin tabiki seçim senin...
ben şimdi abd sempatizanı yada "hayranı" mı oldum ?? ayrıca ABD türkiyenin dostudur, ve çok iyi ilişkileri vardır bunuda belirtmeliyim onlarda kendilerine göre terrörle savaşmak istiyor ve amerikan vatandaşlarını en iyi şekilde yaşatmak istiyor her devlet gibi yani şeytan yerine koymaya gerek yok, o güç başka bir devlette olsa kimbilir neler yapabilir....
ayrıca bi çok cemaat abd ile arası iyidir saymama gerek yok, dua ederler abd'ye, sayın Başbakanımızda amerikan askerleri için dua etti , ne derece türkiyenin abd arası iyi anlamışsınızdır umarım...
big brother diye boşuna demiyorlar bu düzen böyle, amerikalı arkadaşlarımda oldu eskiden iyi insanlarda var amerikalı öyle şeytan gibi görmeye gerek yok, israillilerde iyi efendi beyfendi insanlardır hatta abd^lerden daha çok severim, kültürümüz daha yakın...
hayatımda arapları askerde tanıdım, ve ikisi arasında karşılaştırma yaptım, arkadaş olarak bence bir arap yerine yahudiyi seçerim bunu bir türk olarak söylüyorum ,
ABD'nin savaş gücü gözünüzde canlanması açısından bir video yolluyorum

US Air Force Air Power

gerçekleri hayranlık olarak algılamayın , tabiki kimsenin fikrini değiştirecek değillim teknoloji yi bilimi bırakıp, farklı şeylere yönelmek faydadan çok zarar getirir...  önce tartışma adabı önemli olduğu inancındayım , tartışmayı en iyi bilen milletlerin başında ingilizler geldiğini düşünmekteyim, gerçekten kültürel olarak iyi bir özellikleri var bizim TV programlarımızda bile her tartışmadan kavga çıkıyor.... buda hoş bir davranış değil kanaatimce....

Ağustos 04, 2011, 09:07:30 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu gün Filistin'de ve çevre ülkelerdeki akan kanın nedeni 2.Abdulhamit'in dogmalarıdır.

Sn.Masom1976,  Filistin ve çevre ülkelerin bu konumda olmalarının yegani sebebi kendi hatalarıdır, bir ülkenin kendi hatalarını başka bir ülkeye yada ülkenin başındaki kişiye yüklemek çok düz bir mantıktır.
ingiliz casuslarının gazıyla osmanlıya karşı ayaklanan ve arkadan vuran araplar istedikleri özgürlüklerine kavuşmuşlardır.
Filistin zamanında özgürlüğüne kavuşmuştur.ve bu özgürlüğü kendileri istemişlerdir..ve istekleri doğrultusunda ülkeleri iyi yönetemeyip bu duruma düşmelerini Osmanlı'ya yüklemek çok saçmadır.

Saygılar
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 04, 2011, 09:33:30 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Araplar arkadan falan vurmadilar efendim. Kendi milletleri icin savastilar, iyi ki de savastilar. Ha milliyetciliklerini ve ozgurluklerini yasayabildiler mi, hayir ama insallah ona da yavas yavas geliyoruz.

Osmanli Ingilizlerin "pis" oyunlari yuzunden, Araplarin arkadan vurulmasi yuzunden degil; gucsuz oldugu icin parcalanmistir. Gucsuz Osmanli kaybetmistir, guclu olanlar kazanmistir. Bu gucsuzlugunu her anlamda kullaniyorum, sadece silah veya asker gucu olarak algilanmasin. Guclu olsaydi, akilli olsaydi da parcalanmasaydi! Ama hem gucsuz hem de "akil"siz Osmanli paramparca olmustur.

Ayrica sayin 418'in soylediklerine de cok buyuk oranda katildigimi belirtmek isterim.
YY & Y

Ağustos 07, 2011, 05:50:58 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Konunun çok dışına çıktık fakat bir yalnış anlaşılmayı çözmem gerek.

Sn.Laus Deo yukarıda bahsi geçen "araplar" dan kastım tüm arapları kapsamamaktadır.Mekke Şerifi Hüseyin’in İngilizlerle anlaşarak bazı bedevi kabileleri ayaklandırması gibi ihanetleri kapsamaktadır.İngilizlerin daha sonra yerine getirmediği "bağımsızlık vaadi"  ile işbirliğine girdikleri Şerif Hüseyin'in ve oğullarının komuta ettiği bedevi kabileleri, Mekke-Maan hattında, yani  büyük cephenin gerisi'nde İngiliz kuvvetlerine yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazmış olduğum(Ağustos 04, 2011) yazıya  bakınca vermiş olmakta hissettiğiniz cevabın doğru olduğunu belirtmek isterim.Lakin vurgulamak istediğim nokta ile anlaşılan nokta arasında büyük bir fark olduğunu belirtmek isterim.Sanırım uzunca anlatmayıp kısaca özetlemek isterken anlam kargaşasına sebep oldum.

Ağustos 04, 2011 tarihli yazımda bahsetmek istediğim Arapların Osmanlı yüzünden değil kendi hatalarından sebep bu durumda olduklarıdır.Yazımın içinden sadece bir bölümü çekip incelemek takdir edersiniz ki anlam bütünlüğünü bozmuştur.

Osmanlı Devleti, imparatorluk vasfını yitirip aklı-selim kararlar alamadığından dağıldığı aşikardır.Lakin "Bu gün Filistin'de ve çevre ülkelerdeki akan kanın nedeni 2.Abdulhamit'in dogmalarıdır." gibi bir genelleme yapılması hem Osmanlı Devletine haksızlık hemde Arap yöneticilerine haksızlıktır(Yok saymak) .
Aradan geçen onlarca seneye rağmen bu durumu Osmanlı Devletine yüklemek yakışı kalmaz olarak kaanat getiriyorum.

Nasıl ki bir insan hatayı ilk önce kendisinde aramalıdır ki daha sonra çevresine bakabilsin, devletler ve milletler içinde aynısı geçerlidir.

Bu konuda herkesin yorumu farklı olacaktır.Hepsine saygıyla yaklaşırım, okurum ve yorumlarım.Aklım hangisine yatıyorsa onu kabul ederim, şimdilik düşüncelerim böyle, aksini düşünmem için ortaya detaylarıyla bir yorum ve belge konulması gerekir.Yeniliklere açık bir insanım ve "at gözlüğü" ile yaklaşmam konulara.Dolayısıyla konu ile ilgili bilgisi yorumu belgesi olan arkadaşlardan rica ediyorum, beni lütfen bu konuda aydınlatınız.Tabiki yeni bir konu açarak.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 06:05:51 ös Gönderen: hailstorm »
Omnia in numeris sita sunt/her şey sayılarda gizlidir

Ağustos 07, 2011, 06:05:50 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sayın Hailstorm. "Bu gün Filistin'de ve çevre ülkelerdeki akan kanın nedeni 2.Abdulhamit'in dogmalarıdır." lafı benimdi. Ahirette nasıl hesap veririm endişesiyle yapılmış dünyevi bir hataydı. Son nefesine kadar doğru bildiği konuda mücadele vermesi nedeniyle kahraman olarak niteleyenler olacaktır. Dogmalar insanı mantıklı düşünceden mahrum ederek ciddi hatalara sevkedebiliyor.

Benzer dogmalar bazı yahudilerde de var. Yani siyonizm dogması gibi idealler uğruna milyonlarca insanın öldüğü savaşlar çıkarılmıştır. Siyonizm dogması karşısında osmanlının yenilgisini izliyoruz tarihte. Fakat siyonistler 2.Abdulhamit'e son bir şans tanımışlardır. Haklarını yememek lazımdır yani. Fakat 2.Abdulhamit intihar etmeyi seçmiştir.

Bu nedenle mantıklı ve bilimsel yaklaşımla laiklik düzeni örneğin Avrupa'da uygulandığında imrendirici bir görüntü arz ederken; Çin'de ve Türkiye'de özelikle İsmet İnönü zamanında ve darbe zamanlarında insanlık dramına dönüşmektedir. Akılcılığın, bilimin ve hümanizmin hangi görüşten hakim olursa olsun her ülkeye hakim bir temel zihniyet olması temennilerimi yenilemek isterim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2011, 06:22:58 ös Gönderen: Masor1976 »