Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Girmek zor  (Okunma sayısı 8082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 11, 2013, 03:31:08 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce Sayın park10'un yazısı:

"selamlar, degerli formdaşlarım pek degerli sy.ADAM  açtgı bu  guzel konu  için ayrıca  şükranlarımı sunarım, öncelikle * neden MASON ların bir  halklar ilşkiler bürosu yok? * neden piyasada antimasonık yayınlar fazla?

kapali bir  yapılaşma tamam peki biz hariciler için neden  bu kapidan içeri girmek zor? çok kolay gıbı görunuyo aslında mekanları bellı kapıyı çalın açılacak gibi kapıyı nasıl çalmamız gerek bunu neden söylemiyorsunuz? benım neden tanıdgım bir mason yok neden benide locaya öneren yok? bende evrensel bir kardeşlik istiyorum ..okumak gerek, büyük bir şirketın yönetici olmak gerek veya çok ünlü bir akademiye  rektör olcaksın iyi maaşın olcak...yok  ben okuyamdim aklim yetmedi okulumu bitiremedim. MASON olamıycakmıyım ben  yanı?

şimdi neden, pratik düşünceden yoksun ve ebncil bir toplumuz neden sadece ezbercilik üzerien eğitim göruyor çocuklarımız neden halen  kitaplar yasak? nedeN başka inançli insanlar  bogazları kesılıp katlediliyor inaniyorumki bu  formdaki MASON insanlar  localarinda burda yazılanaları birbirleriyle konuşuyordur bir nevi localara  hitap ediyormuşum gıbı düşündum lütfen biraz daha kolaylaştırın.Saygılarımla.."

Buna Sayın asimov'un sözü:

!

"Noktalama işaretlerini kullanmadığınız veya yerinde kullanmadığınız için yazınızı okuyup anlamak çok zor.
Ayrıca o kadar çok soru sormuşsunuz ki hepsine nasıl yanıt verilecek? Nasıl bir konu başlığı konulacak?
Sorularınız birbiriyle ilişkisiz: Masonluğa girişin kolaylaştırılması ile çocukların iyi eğitim alamaması arasında nasıl bir ilişki var?
Yazınızı toparlarsanız, sorularınızı netleştirirseniz, biz de katkı yapabiliriz."

Sayın park10 taraından verilmiş olan yanıt/açıklama:

"peki konuyu özetliyeyim;

giriş zor  bunu yapmalarındakı amacı az cok çözümluyorum yanı  zor bir iş yapıyorlar  nizamları zor, ÜLKÜ MABEDİ kurmak her yigidin harcı degıl.
Alıntı

Masonluğa girişin kolaylaştırılması ile çocukların iyi eğitim alamaması arasında nasıl bir ilişki var?

şu ilişki var kanımca ; ben kendimden örnek verdim burda yani ilk ögretimde  ezberciligi degilde pratik egitimi verselerdi belki  şimdi bende bir kalp hastalıkları doktoru olmuştum  suç bendede var belki okuyanlar ayrı bır sistemdemi okudu lar ama onlar benim gibi bu harçta kum olmak istemiyorlar.
Alıntı

sorularınızı netleştirirseniz

aslında karmaşık olsada yine aynı  noktaya gelecegiz bekleyiniz ve görünüz... saygılarımla.."

Böyle yapınca pek de güzel olmadı çünkü aktarılmış alıntılanr var. Ben o işi düzenlemeyi beceremiyorum.

Sonuç şu ki Sayın park10, Masonluğa girmenin zor olduğunu söylüyor.

Ben onunla aynı görüşte değilim aslında. Zor görülmesinin nedeninin Masonluğa zaten giremeyecek kimselerin yakınmasına dayandığını düşünüyorum.

Şöyle ki;

Bu forumda bu konular ile ilgilenen pek azı mason çoğu harici katılımcı var.

Masonları bir yana boırakalım; onlar zaten içerde... Harici olanların hepsi Masonluğa girmek istese... Bu konuda bana sorulsa "Ne dersin?" diye...

Bu işin değerlendirmesi bana düşmez elbette ama kimilerine isterlerse girebileceklerini kimilerine ise bu düşüncelerini şimdilik ertelemelerini önerirdim.

İşte karşılarında zorluk görenler, herhalde bu istemlerini sonraya bırakmalarını önereceğim kişiler olurdu. Tersine desek belki daha doğru: Bu bağlamda karşılarında zorluk görenler, bu istemlerini şimdilik ertelerse iyi ve doğru olur diyebiliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 11, 2013, 04:23:15 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sy. ADAM, alakanıza ve göstermiş oldugunuz tutumma en derin saygılarımı sunarım. Yanlış anlamayın kendımı geliştirmeyi zorluk olarak görmuyorum benım gördügüm zorluk bilginin yanlış verilmesi yani   gidecegimiz yolun  yanlış işaretlenmesi.
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Ocak 11, 2013, 07:02:21 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kişinin Masonluk ile olan ilgisi iki aşamalıdır.

Birinci aşama Masonluğun ne olduğunu ne olmadığını, Masonlukta neyin nasıl olduğunu ya da olmadığını öğrenmektir.

Kimileri için amaç bu bilgiyi edinmektir. O kişi bundan sonrasına ilgi duymaz.

İkinci aşama Masonluğa girmek, mason olmak için girişimde bulunmaktır.

Kimileri vardır ki bu aşamaya birincisini atlayarak geçer. Masonluğa da grer. Ancak bunun sonrası genellikle hüsran ile sonuçlanır. Birinci aşama o hüsran olasılığını sıfıra indirmez kuşkusuz ama hiç olmazsa azaltır.

Eğer bu iki aşamayı izlemek zorsa Masonluğa girmek zordur.

Bunun dışında niçin zor olsun ki?... Masonlar aralarına yeni kardeşler katılmasını mutlulukla karşılar. Birçok mason adayından daha çok ister onun bir an önce mason olmasını. Ancak kuralları, yöntemleri vardır ve bunlar düzenin gereği izlenecektir; o ayrı.

Acaba zorluk denilince başka şeylerden mi söz ediliyor?

Herkes mason olamaz.  Mason olamayacak kişilerin sayısı mason olabileceklerden çoktur.

Aslında mason olamayacak bir kişi Masonluğa girmenin zor olduğunu söylüyorsa haklıdır; zordur onun için Masonluğa girmek.

Örneğin Masonluğa girecek kimsenin dürüst olması gerekir. Aslında dürüst olmasa bile başkalarının onu dürüst bir kimse olarak tanıması gerekir.  Eğer bir mason olmak isteyen bir kimse dürüstlüğü konusunda bir güvence veremiyorsa, onu kabul etmezler.

Örneğin bir mason adayı  meramını hem yazarak hem konuşarak iyi anlatabilmelidir. Bu da öz dilini iyi bilmesini gerektirir. Çok kimse vardır ki, üniversite mezunudur ama gerek söz gerek yazıyla iki kelimeyi bir araya getiremez, ne demek istediğini anlatamaz. Böyle bir kimsenin Masonluğa alınması düşünülemez; zordur. Bu barikatı aşan hiç yok mudur? Vardır ama masonların çoğunun hitabeti iyidir; yazdıkları da okunası ve anlaşılasıdır.

Örneğin bir mason adayı yaşamını düzene koymuş, asgari düzeyde yaşam kaygılarını gidermiş olmalıdır. Masonlar, bu gibi kaygılar içinde olan bir kimsenin aralarına girmesini pek istemez. çünkü bu diğer herkesten önce kendisine sıkıntı verecek, Masonlukta kalışı uzun sürmeyecektir. Dolayısıyla o nitelikli bir kişinin Masonluğa girmesi zordur.

Örneğin bir mason adayı birçok konuda "Benim bildiğim bildik, çaldığım düdük" der de bu sözünden ve tutumundan hiç de geri adım atmaz. Bir diğeri, kendisiyle tanıştığınızda adının başına "Prof Dr." ya da "Yük. Müh." gibi bir sıfat ekler. Onun Masonluğa girmesi biraz zordur çünkü yaşamında her nasılsa edinmiş olduğu o unvanların altında ezilmiş, kendisini onların sayesinde yüceltmeye çalışıyor gibi bir izlenim vermektedir.

Hani masonların hep zengin kişiler olduğu söylenip durur ya... Eğer bir kişi Masonluğa girmek için yüklü bir bağışta bulunacağını belirtiyorsa, masonlar o kişiye kuşkuyla bakar, olasıdır ki onu hiç de aralarına almak istemezler. Çünkü gücünü parasının gücüyle sağlayan kişi, tüm diğer nitelikleri ne kadar üstün olursa olsun Masonluğa yakışmaz.   

Daha başka örnekler de vereyim mi?

Evet, Sayın park10 haklı. Kimileri için zordur Masonluğa girmek hatta masonlara yaklaşmak.

Bu yolun yanlış işareti nerede?

« Son Düzenleme: Ocak 11, 2013, 07:05:39 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 11, 2013, 07:23:11 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Mason olmaya inanan İnsan Mason olur . Zorluk vb. şeyler tefarruattan öteye gitmez İSTERSEN HER ŞEY OLURSUN .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 11, 2013, 07:31:08 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

İsteyen kişi içeriyede girer, bir sade kahve eşliğinde muhabbet de eder, mason sıfatı da alır hatta belki mason bile olur. Bu sorun şu sıkıntı olaylarını düşünmeye başladığı anda kişi.. ı ıh..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 11, 2013, 09:52:10 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Herkes, her mesleği yapamayacağına göre; herkes de mason olamaz. Masonlukta bir meslek olduğuna göre.

Bu forum bir harici forumu. Masonların sayısı az. Konular çoğu zaman haricilerin bakış açısına göre şekilleniyor.

Bu forum üyeleriniz çoğunluğu masonluğu gerekten öğrenmek için buradayken, bir kısmı aradıklarını bulamadan ilgisini yitirip ayrılıyor.

Demek istediğim o ki:
Bir şeyi istemek için önce doğru tanımak gerek. Sayın ADAM'ın öncelikle dediği bu sanıyorum.

Masonlukla öyle veya böyle tanışanlar gizem, güç, ayrıcalık, statü gibi kavramların arkasına sığınarak mason olmak ister. Masonluğun özündeki bilimsellik, felsefe ve hümanizim ne olacak?

Kitap okumayan, hayatının temeline bilimselliği koyamayan bir kişi mason olabilir mi?

O zaman bazı kimseler için mason olmak zordur.

Sayın ADAM yazısında çok güzel özetlemiş.

Önce tanıyalım, öğrenelim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2013, 10:00:07 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Haziran 13, 2014, 06:44:51 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM'ın dediklerine aynen katılıyorum. Mesela ben de bu siteye üye olduğum zaman direk Mason olabilirm ne var ki Mason olduktan sonra da öğrenirim falan diyordum.Ve bu sitede paylaştım. Ve bana gelen yanıtlara kulak verdim. Araştırmaya başladım.Gerçekten bu sitede paylaşılan diğer konulara ve yorumlara baktım. Şimdiki ben ile önceki benin arasında gerçekten çok büyük bir değişim var. Çünkü sadece okumuyor, yaşamaya başlıyorum. Ve şimdi önceden anlayamadığımı yaşayarak anlıyorum. Mesela bir örnek verecek olursam; sinirliydim ama bu sitede paylaşılan masonluk hakkındaki bilgiler kardeşliği anlatıyor. Ve ben artık önceki ben olmadığımı anlıyorum. Meğer etrafımda ne kadar da değerli insanlar varmış. Gerçekten bu siteye çok borçluyum...

Haziran 26, 2014, 02:31:54 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında bu konu bir harici için dile getirilmesi zor bir konu. Nasıl Mason olurum?

Herhalde ilk bu foruma giren herkes bu konuda bir başlık açıp sorusuna cevap bulma niyetinde. Bulamadığı için de "girmesi çok zor" demekte. Belkide beklemek gerek. Daha fazla araştırmak ve öğrenmek gerek. Tam anlamıyla ne beklediğini bilmeden bu kadar hevesli girmek, hayal kırıklığı da yaratabilir. Bildikten sonra-ki kanımca hazır olduğunu gösterir-sonra denemek gerekir. Zaten öğrendiklerin sana sirayet edecektir. Değiştiğini görecek ve kapıyı çalmak isteyeceksindir. Ama öyle ama böyle bir kere deneyeceksindir. Olmadı mı? Öğrendiklerin sana yeter. İyi olmak için illa Mason olmaya gerek yok. İyiysen zaten iyisindir. Yolunda devam et.

Belki bildiklerini paylaşmak seni daha mutlu edecektir

Saygılar

Haziran 26, 2014, 03:30:44 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın Ersin yazdıklarınız çok mantıklı ve de tanıdık geldi. Büyüklerimiz de olsa böyle söylerdi gibi geliyor bana. Kafamın içinde tekrar tekrar dönüyor yazdığınız ya da söylediğiniz şeyler. :)

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 26, 2014, 04:06:16 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim Sayın Bulgaria. İçimden gelenleri yazdım. Aklın yolu bir. Büyükleriniz ile aynı fikirde olmaktan da gerçekten çok memnun oldum.

Saygılar