Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: York Ritinin çıkış yeri hangi ülkedir?  (Okunma sayısı 12162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2007, 08:49:44 ös
  • Uzman Uye

Bir arkadaşım İngilteredeki York şehrinde çıktığını idda etti
bende emin olmak için size soruyorum

Nisan 02, 2007, 10:14:41 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

York Riti, Tapinak Sovalyeleri tarafindan baslatilmistir. Tapinak Sovalyeleri bircok ulkeden olusan hiristiyan sovalyelerle kurulmustur. Kaynagi ve onculugunu Fransiz sovalyeler yapmistir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 02, 2007, 11:00:21 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yanliz Rit olarak ve spekulatif olarak Masonluga karismalari, Ingilterenin York sehrinde baslamistir. Bu dogru.
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2007, 11:15:49 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 04, 2007, 11:46:32 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Yanliz Rit olarak ve spekulatif olarak Masonluga karismalari, Ingilterenin York sehrinde baslamistir. Bu dogru.
verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Aralık 22, 2010, 02:20:19 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2007 yılının Nisan ayında Sayın Shemuel bu soruyu ortaya biraz şaka yollu atmış ama aslında Masonlukta hayli önemli bir konu bu.

Kusura bakmasın ama Sayın MASON'un vermiş olduğu kısa yanıta katılmıyorum.

Sitemizin ABD ve Kanada'da yaşayan, yeni sayılabilecek mason üyeleri var. Onlar bu soruya benden çok dahaü iyi yanıt verecektir ama ben bildiğim kadarıyla bir özet yapayım.

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekir: Yort Riti'nin adı, evet, İngiltere'nin kuzeyindeki York kentinden gelir ama ritin orada o kentte doğduğu ve sonra diğer yerlere yayıldığı için değil. İngiltere'de Londra Büyük Locası'nın kuruluşundan kısa bir süre sonra böyle bir kuruluşa karşı çıkan eski meslek localarınının başını York Locası çektiği ve daha sonra bu ülkede Eskiler ve Modernler çekişmesi başladığında, artık İngiltere Büyük Locası adını almış olan Modernlere karşı çıkan Eskiler'in "York Masonları" olarak da anılmış oluşundan ötürü... York Masonları teriminin karşıtı bir bakıma "Londra Masonları" olur ama masonik yazında böyle bir terime pek rastlanmıyor.  

Yurt Riti'nin 18. yüzyılda İngiltere’de oluşturulmuş ve sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınarak orada geliştirilip yaşatılmış olduğunu söylemek sanırım pek yanlış sayılmaz. Aslında açık, kanıtlı, belgeli bir bilgi yok. Kimilerine göre simgesel üç dereceden sonra gelen altı dereceli bir rit. Bu dereceler, günümüzdeki uygulamanın benzerleri ama tıpatıp aynı değil. Kimileri ise York Riti'nin 13 dereceli olduğunu belirtiyor. Daha başka görüşler de var ama bence hepsi birer varsayım.

Bu bağlamda tüm masonik yazarların birleştikleri nokta, eskiden bu ritin derecelerine alınan masonların iyi birer Hıristiyan olmaları gerektiğinin öngörülüşü.

Bir de şu nokta var: 18. yüzyılda İngiltere'de gerek Eskiler gerek modernler cephesinde "rit" kavramı pek benimsenmiyor. Bu bir Fransız icadı ve Masonluk ile bağdaşmaz görülüyor. Buna karşın İngiltere'de gizli çalışan yüksek derece uygulamaları var. Bunların gizliliği de bildiğimiz genel gizlilik değil; büyük localardan gizli saklı.

Bu arada bir de Royal Arch derecesi sorunu var. Kimilerini göre bu zaten 3. derecenin içinde. Kimilerine göre ise sonradan eklenmiş. Şunu da anımsayalım: İngiltere Büyük Locası, Masonluktaki 3. dereceyi resmen ancak 1738 tarihinde kabullenmiş. (Masonluğun tarihinde pek ilginç bir yıl bu 1738)

Kimilerine göre 1813 yılında İİngiltere Birleşik Büyük Locası’nın kuruluşuyla birlikte, adı öyle olsun ya da olmasın, varlmığı ortalıkta dolaşan York Riti de ortadan kalkmış çünkü  York Riti’nino tarihteki  son aşaması olan Royal Arch, Masonluktaki standart üç derecenin bir uzantısı olarak benimsenmiş. Dolayısıyla ritin varlığına gerek  kalmamış.

İngiltere'de durum öyle ama Amerika'da farklı. Zaten Amerikalı masonların tutumu baştan beri farklı. Amerikalılar bu rite Eski York Riti adını verip, kendilerine düzenledikleri bir diğer benzer ama farklı mason ritine “Modern York Riti”  adını vermişler. Bu rit daha sonra birtakım başka değişikliklere de uğramış. Bu arada ünlü Amerikalı mason tarihçi ve yazar Albert G. Mackey'in buna “Amerikan Riti” adını taktığını da görüyoruz ama anlaşılan bu sadece onun ansiklopedisinde kalmış; pek benimsenmemiş.

York Riti'nin bana pek ilginç gelen bir amblemi var. Bunu galeriye yerleştirdim; buraya da ekliyorum. (Yorumsuz)

Benim diyebileceğim bu kadar. Şimdi sıra yanlış olanın düzeltilmesi ve diğer katkılarda.

« Son Düzenleme: Aralık 22, 2010, 02:29:26 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 22, 2010, 03:40:18 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM çok güzel açıklamış.Ek olarak birçok kaynakta York Ritine,Amerikan Riti dendiğini gördüm.Benim bildiğim kadarıyla 3 sembolik dereceleri var. Royal Arch Chapter ,Council of Royal & Select Masters Cryptic degrees,Grand Encampment of Knights Templar.Bu 3 derecenin altında 3 ayrı grup halinde 11 yüksek derecesi olduğunu biliyorum.

Saygılarımla

Aralık 22, 2010, 06:35:15 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bence gerekli bilgiler gerek Sn. MASON tarafindan gerekse Sn. ADAM tarafindan verilmis ve ustune soylenecek pek birsey kalmamis. York Ritinin York ta dogdugu dogrudur. Rituelistik bazi sebeplerden dolayi Ancientlar 4. bir dereceyi gerekli bulmuslar ve bu 4. dereceye de Royal Arch demislerdir. Aslinda soyle bir benzetme yapabiliriz, o donemlerde Ancientlara gore 3. ve 4. dereceler birbirlerine kompliman yapiyorlardi ve onlar 4. dereceyi almamis bir Masonun yolculugu tamamlamamis oldugunu dusunuyorlardi.

Son olarak eklemek istedigim sey Sn. ADAM'in yazmis oldugu guzel yaziya minik bir duzeltme olacak. York Ritine girmek icin illaki Hristiyan olmaya gerek yoktur. Uc vucuttan olusan York Ritinin sadece 3. vucudu Hristiyan olmayi temel bir ilke olarak koymustur. Bu durum en azindan benim bulundugum Masonik cevrede yapilan bir uygulamadir, diger eyaletlerdeki York Riti uygulamalari hakkinda ise bir fikrim yok. Yani ilk iki vucuda girip pekala York Ritinde aktif bir rol alabililirsiniz. Fakat tabi ki 3. ve son vucuda (Knights Templar - Tapinak Sovalyeleri) giremeyeceginiz icin yine seyahatiniz yarim kalmis olacaktir.
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.