Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasıl bir allaha inanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 16589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2013, 12:59:14 ös
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tebrikler sn.nosam33

Bu tarz yaklaşımları sever ve desteklerim bencede Sayın peacewings söyleminde ve tesbitlerinde haklı idi sizde bunu düzeltmek ile çok iyi bir iş yaptınız tekrar tebrikler.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 15, 2013, 01:33:23 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

;D ;D ;D
İyi ki bu formdayım.
Teşekkürler Sayın Karahan ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 15, 2013, 01:42:37 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlıkta benim Forumdaki adıma değinilmesine hiç gerek yoktu.

Zaten bu başlık yeterince anlamsız olduu için ilgiye de değmiyordu.

Ancak mademk ilgilendik; bir noktayla dikkat çekelim: Burada nasıl bir allaha inanıldıoğı söynerken, allah cins isim kipinde yani hiçbir özelliği yok. Üstelik bunun nasılı sorulduğuna göre de bunlardan çok sayıda olduğu belli de hangi nitelikte olanına inandığımız soruluyor.

Bunun yanıtını vermek için iki şey gerekli.

1- Birbirlerinden farklı olanlar nitelikleri de gösterilerek sıralanırsa, belki içlerlnden biri seçilebilir.

2- Bunlardan birine mutlaka inandığımıza ilişkin bir ön kabul var. Belki de onlardan hiçbiri değil. Belki de bizim çok daha yüce bir inancımız var. Niçin inanalım ki o sizin küçük allahlarınızdan birine? Kendisini inanılası kılmak için ne yapmış?

Dahası sorulan allah, adından belli ki  bir Arap icadı. (Yoksa Eloah'tan mı benzetme?)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 15, 2013, 08:10:13 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi burada bir arkadaş kendisine ait olmayan bir metni düşüncelerini yansıttığını düşünerek yayınlamış .Gerçekten de kendisine bazı forum kullanıcıları tarafından güzel ve yol gösterici yanıtlar verilmiş. Bazı şeyleri okuyup kendi çıkarımlarını yapmasının daha doğru olduğu vurgulanmış ki burada ki ve dünyada ki amaç budur zaten. Araştır, oku, öğren, sorgula! Ancak bazı akil arkadaşlar ise hadleri olmadığı halde neye inanıyorsun şeklinde bir soru yöneltmiş. İnanç sorgulamaları bu gibi akil arkadaşların haddi olmadığı halde bir de örnekleme yapmış. Kaşık ,çatal ,Atatürk hangisine inanıyorsun. Böyle bir üslupla soru sorulursa senin inandığın değerlerle ile ilgili olarak ta başka materyaller örnek gösterilip kıyaslanabilir. Dünyanın hayran olduğu ve üzerindeki topraklarda yaşadığın Cumhuriyeti kuran bir liderin bu örnekle ve bu konuda soru malzemesi yapılmasını oldukça yadırgadım. Konu din konusu ve arkadaşın bir takım sorunları var belli ki. Burada dinden, Allah'tan, peygamberlerden kitaplardan örnek vermeniz gerekirken konuyla hiç alakası olmayan bir lideri bu konunu içine katmaktaki amacı hem kınıyor hem de bunun ne amaçla yapıldığını da çok merak ediyorum. İlgili akil arkadaş zahmet edip cevap verirse bende bu merakımı giderebilirim. Hepinize saygılar sunarım.

Nisan 15, 2013, 08:23:51 ös
Yanıtla #34

Hatırlayamadığım, üstelik okuduğumda eh biraz da saçmalamışım (biraz da yanlış bilgiler verdiğim) dediğim bu başlıkta, Sayın NOSAM33 üslubundan ötürü özür dilemiş. Bazen hepimiz sinirli-üzgün-kırgın olur, o sıralar kötü günler geçiriyor olabiliriz. Yahut bir şey oluverir de, insan bunun hıncını bir başkasından çıkarıverir.

Geriye döndüğümde şöyle bir çıkarım yapıyorum:

Başlık "Nasıl bir allaha inanıyorsunuz?" şeklinde... Oysa "Nasıl bir yaratıcıya inanıyorsunuz? " olmalıydı. Zira "Allah" kavramı, İslam dinin asıl kaynağı olan Kur'an'ı Kerîm'de belirtildiği kadardır. Bunu anlatmaya çalışmış, ardından da kendi düşüncelerimi sıralayıvermişim.

Sayın NOSAM33 benim düşüncelerimin bir kısmına katılmamış. Doğaldır. Kendilerinin küçük bir üslup sorunu vardı, o da bugün çözülmüş.

Ben de gerek bu başlık altında gerekse de diğer başlıklarda, herhangi bir kimseyi incittiysem özür dilerim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 15, 2013, 10:40:48 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Bu soruya iki türlü cevap vermek mümkün.
Bir fiziksel olarak.
Iki ruhsal.

Bildiginiz gibi doga bosluk kabul etmez yani dogada bosluk yoktur , bu bence düsünceler icinde gecerlidir.

Siklarimizdan ikincisini sagolsunlar bizim dinler zaten aciklamislar yani allahin hangi özelliklere sahip oldugunu , neleri sevdigini, neleri sevmedigini, bizden neler bekledigini vs. vs. bize bildirmisler veya bize belletmisler hatta bize dayatmislar.

Birincisinede söyle bir cevap vermek mümkün dünyada bir yaraticiya veya diger bir deyimle allaha inanan herkesin kafasinda bir allah tasfiri vardir bence ve ben aklimdaki allah tasfirine bundan 15 yil önce AEG firmasinda calisirken rastladim.

Sizlerden rastlayan oldumu?

Nisan 22, 2013, 12:46:59 öö
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Vahdet-i vücuda inanıyorum.

Nisan 23, 2013, 10:50:32 ös
Yanıtla #37
  • Uzman Uye

Bakınız, bir taraftan kayıtsız şartsız inanıyor, uğruna hayatımızı feda edebililiyor ama diğer taraftan nasıl bir varlık olduğunu düşünmeye bile korkuyoruz. Bu bir çelişki değil mi ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"