Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MARAŞ KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜ  (Okunma sayısı 9055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2008, 07:01:43 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın M.Akyol

O mitinge katılan tüm dernekleri kurum ve kuruluşları partileri vede insanları orada gördüm siz o mitingten
bahsederken pkk yı nasıl yamalıyorsunuz anlamadım ama şu var DHAP veya DTP herne ise oradaydı CHP SDP ,
insan hakları dernekleri, Katlıyama uğrayanların yakınları ve birçok Alevi Derneği vs hepsi orada idi belki katliamı
yapanlar dan bile orada olabilirler. Aleviler orada geçmişin hesabını sormuyor yasını tutuyorlar hangi yüzle
geldiniz demezler..

Mitingi düzenleyenler Alevilerdir ve mitinge katılanlarda  Alevilerdir oraya gelen her can birdir Alevidir olmasa bile

Ben orada sadece Alevi gördüm orada ne pkk nede apo diye bağıran vardı.
Ama siz burada sanatçı pkk lı diyorsunuz Ferhat Tuncun Kürt Alevisi olduğunu unutuyorsunuz ben bunu anlamadım.
Sanatçı olarak gelmese de birey olarak gelebilir o zaman ne derdiniz.
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2008, 07:04:19 ös Gönderen: semsin »

Aralık 25, 2008, 07:02:39 ös
Yanıtla #11

Bakmak yetmez,görmek gerek !
Maraş'ı unutmadık,unutmayacağız ve tabiiki bu olay üzerinden nemalananları da unutmayacağız .
Bilgi , en kutsal güçtür !

Aralık 25, 2008, 07:07:06 ös
Yanıtla #12

Ferhat Tuncun Kürt Alevisi olduğunu unutuyorsunuz ben bunu anlamadım.

Sanatçı olarak da gelebilir :) Kimse buna birşey diyemez ki.. Hem Sanatçılar, Toplumun gözü ve kulağıdır. Onların da Kişisel Görüşleri - Kişisel İnançları olabilir, bu yüzden de Saygı duymak gereklidir.

Saygılar, 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 26, 2008, 12:54:00 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sahne alması ayrı,normal vatanş gibi gelmesi ayrı.Yani bunun arasında sınırlar,dağlar var.Elbette ki normal vatandaş olarak gelebilir, ancak;
Eğer ki bu mitingi düzenleyen dernek ferhat tuncun bu düşüncelere sahip olduğunu bile bile ona sahne aldırıyorsa,burada bir çelişki var demektir,
Bakınız tekrarlıyorum çok basit bir mantık;
Maraş Katliamının ne kadar acı bir şey olduğunu herkez biliyor,özümsüyor ve bunu insan olan herkez kınıyor.Maraş Katliamı bir terördür.Bunu kabul ediyoruz peki pkknın katlettiği insanlar,bu bir katliam değilmidir.Maraş Katliamını lanetlemek için oraya toplanan kişiler ve bu mitingi düzenleyen dernek ferhat tuncun pkknın katliamlarına destek verdiğini,pkknın konserlerinde bulunduğunu bilmiyor mu?Yani böyle birşey olabilir mi?Videolarda mevcut,bırakınız gelen kişilerin ellerindeki pkk bayraklarını,sahnede bile aponun resimleri var.
Kısa ve öz bu bir çelişki değilmidir?
Diyorsunuz ki ferhat tunç alevi,tamam alevi olabilir,ama alevi olması mı önemli yoksa pkknın yaptığı katliamlara destek verirken,maraş katliamına karşı gelmesimi önemli?
saygılar

Ama siz burada sanatçı pkk lı diyorsunuz Ferhat Tuncun Kürt Alevisi olduğunu unutuyorsunuz ben bunu anlamadım.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2008, 01:08:12 öö Gönderen: M.Akyol »

Aralık 26, 2008, 05:11:06 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:) Pkk yanlısı bir iki parti ve dernekte vardı orada mitingte herhangibir taşkınlık olmadı , yasımızı çok iyi anlıyorlardı hoş gelmişlerdi.
Ferhat TUNC ta  geniş bir kitleye hitap etmektedir ve hitap ettiği kesim olarak öncelikle sol kesimler ve Aleviler gelir ve bir çok Alevi etkinliğinde de sahne almış Alevilere hiç bir zaman uzak olmamış özünü de sözünü de bilmiş derneğe gidecek başka kapı bırakmamış sanatçımız . Belkide mitingi düzenleyen derneğin sözü sevilen bir üyesidir.
Oraya gelene niye geldin diyen Alevi doğmuş olsa bile  Alevi olamaz .

Aralık 26, 2008, 03:26:58 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

1-Bay semsin öncelikle şunu belirtmek isterim sürekli Aleviler deyip duruyorsunuz,siz kendiniz için konuşun sürekli olarak  ırkçılık,etnikçilik  yapan insanların söylemlerini söylüyorsunuz.İnsanları ayırıp durmayın,düşünebiliyormusunuz ben de burada namaz kılan kılmayan,oruç tutan tutmayan diye insanları dinen ayırdığımı.Biz Aleviyiz derken yaptığınız ayrımcılıkla , başkasının da biz şucuyuz-bucuyuz dinen şunu yapıyoruz diyen kişinin ayrımcılığı arasında bir fark göremiyorum.Çünkü ikiside din anlayışı.Katliamın ırkı,etniği olmaz.Katliamda ölen insanlar Türk vatandaşlarıydı.Maraş Katliamı sadece Alevilere yapılmış bir katliam değildir.Türk vatandaşlarına yapılmış bir katliamdır,kendinizi Alevi diyerek ayırmamanızı öneririm.Çünkü ben de siz de aynıyız bir farkımız yok.Bunu söylememin nedeni şu;siz böyle ben Aleviyim derseniz,Maraş Katliamı Alevilere yapıldı derseniz ozaman bu 2 etnik grup arasındaki çatışmaya dönecektir.Ama siz,ben,başkaları bunu Türk Milletinin vatandaşlarına yapılmış bir katliam olarak görürsek ve dillendirilirsek bu terör olarak daha iyi anlaşılmış olur.Lütfen kendinizi Alevi olarak ayırmayınız,bunu iyimser,candan ve kardeşce söylüyorum.Çünkü kendinizi öncelikle Alevi olarak ayırdığınızda kendinizi başkalaştırıyorsunuz,sizlere yani Alevi kökenli insanlara öncelikle Alevi olarak bakılıyor.Ben veya burada ki insanlar dini inanışlarına göre nasıl gruplaşmıyorsa veya kendisini diğerlerinden ayıran adlandırmalar kullanmıyorsa bence siz de söylemeyiniz.
Bunları yaşamışsınızdır veya biliyorsunuzdur ama ben size bir örnek vereyim; bir arkadaş grubu içerisindesiniz ve o grup içerinde kendini Alevi olarak ayıran birisi varsa,o kişi hep Alevi olarak anılır ve bu etnikçilikten başka birşey değildir ama bunu yapan Alevi olarak kendini sürekli tanımlayan kişidir.Aynı namaz kılan kılmayan,oruç tutan tutmayan diye ayrımcılık yapan insanlar gibi.
Benim laflarım sizin şimdiye kadar duyduklarınıza,inancınıza ters düşebilir ama artık bırakın şu Alevi,Sunni,Şii,Hanefi ayrımlarını.İstediğiniz dine inanın.Eğer İslamiyete inanıyorsanız belli yani ortada yani saklı gizli birşeyi yok.Hz. Ali'nin,Hz. Ebubekir'in,Hz. Ömer'in İslamiyete inanışı yaptıkları,Hz. Muhammed'den bir farkı yoktur.Hz. Ali İslamiyete inanan her kişi için çok önemlidir aynı Hz. Ömer'e olan sevgisi gibi.İnanınız Hz. Ali'de sizin böyle gruplara ayrılmanızı istemezdi.Ben şahsen mesheplere inanmıyorum nedeni de İslam Peygamberinin ölümünden sonra çıkmasından dolayı.Hatta Hz Ali,Hz. Ömer'den sonra çıkmıştır.Mesela Hz. Ali'nin kılıçını dövme yaptırıyorsunuz,kolyesini takıyorsunuz,bence bu kedini diyerlerinden ayırmaktan başka birşey değildir.
Bir de şunu düşünün mesela bir Hristiyan Müslümanlığı bir arakadaşından gördü hoşuna gitti ve araştırmaya başladı Müslüman olamak için; önce Camiiye gitti namaz kılındığını gördü,Kadiri tarikatının yerine gitti kafa sallayan insanlar gördü,Cem evine gitti sizin zikirlerinizi gördü.
Sizce İslamiyet hangisi ve bu Müslüman olmak isteyen kişi hangisini yapacak?ve de geldi size de sordu Cem evleri Hz. Ali,Hz. Muhammed zamanında da varmıydı ve onlarda bu zikirleri yapıyormuydu diye ne cevap verirsiniz.

2-Sol görüş ve aleviler derken genelleme yapmamanız gerekir.Sizin genellemeniz biraz abartma sanatına kaçtı, sol-sağ gibi bir koyun grubuna dahil olan kişilerden bahsediyorsanız benimde çevrem de kendini sol görüşlü olarak gören küçük ideolojik görüşlü koyunlar var ama kendileri ferhat tunçdan hoşlanmazlar kesinlikle,çünkü o pkk yanlısı.

3-Alevileride genelleştirmeyin,ferhat tunç Aleviler tarafından seviliyor demek benim bakış açımdan çok komik çünkü benim tanıdığım Alevilerden kesinlikle böyle bir şey yok.Bunu nerden biliyorsunuz derseniz,benim çok çok yakın arkadaşlarım var yanılıyorsunuz ve sizin gibi ben Aleviyim diyerek kendilerini farklı bir insan türüymüş gibi ortaya koymuyorlar.

Ferhat TUNC ta  geniş bir kitleye hitap etmektedir ve hitap ettiği kesim olarak öncelikle sol kesimler ve Aleviler gelir ve bir çok Alevi etkinliğinde de sahne almış Alevilere hiç bir zaman uzak olmamış özünü de sözünü de bilmiş derneğe gidecek başka kapı bırakmamış sanatçımız . Belkide mitingi düzenleyen derneğin sözü sevilen bir üyesidir.

Oraya gelen münferit kişiler beni ilgilendirmiyor,önemli olan resmen sahneye çıkartılan kişidir.
Oraya gelene niye geldin diyen Alevi doğmuş olsa bile  Alevi olamaz

Özetle Alevilere değil Türk Milletine yapılan Maraş Katliamının, pkknın yaptığı katliamlardan hiç bir farkı yoktur.Eğer pkknın yaptığı katliamları onaylayan kişileri o dernek ve o mitinge gelen kişiler kendine yakın görüp sahne aldırıyorsa,Maraş Katliamına saygısızlık etmiş olur eğerki Maraş Katliamıyla pkknın yaptığı katliam arasında bir fark olduğunu düşünmüyorsanız.Çünkü ikiside Türk Milletine yapılmıştır.

saygılar
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2008, 03:29:02 ös Gönderen: M.Akyol »

Aralık 26, 2008, 08:00:51 ös
Yanıtla #16

Sanırım bu seferki Konu'mu buldum : '' Alevilik ''. Biraz araştırma yapsam iyi olacak :D

Bu arada küçüklüğümden beri Adana'da yaşadığımdan malum orada Aleviler çoğunluktaydı ama o kadar çok güzel bir şekilde kaynaşmıştık ki anlatamam. Gerçekten Insancıllar ve sıcak kanlılar..

Severim Yaratılmıştan Ötürü...

Bi de @ Ali  hakkında bir yerde önemli bir detaya rastlamıştım ve inanılmaz ama gerçek diye buna derler :D Tanrı'nın Baş Meleklerinden Biri olan Cebrailin @ Ali olduğu yönünde bir duyum aldım ki araştırmalarıma göre ise hakikaten de Melekler, Insan olarak Dunyaya geliyorlarmış. Yani bu bir şekilde günümüzde bile hala aramızda Uzaylıların yaşayabileceği duyumunu biraz olsun ön plana çıkartıyor gibi..

Gerçekten de @ Ali çok fazla Aydın ve İleri Görüşlülüğü ile tanınmış, haliyle de O'nun İzinden gidenler ise Aleviler; İleri görüşlü olmalarıyla tanınmışlardır ama dikkatimi çeken husus ise neden @ Muhammed taraftarlarının gerici oldukları (!) bunu hala çözemedim ya, aslında beni ilgilendirmiyor ama bir şekilde beynimi kurcalıyor ve üzerinde düşünmekten doğrusu kendimi alamıyorum. Neyse, sanırım zaman ilerledikçe öğreceneğimiz ve tanık olacağımız çok şey var gibi...

Aralık 26, 2008, 09:40:25 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben Alevilerden bahsetmiyorum siz yanlış anlamışsınz ben o mitingi düzenleyen ve o mitinge gidenlerden
bahsediyorum genelleme yapmayınız.

---Düzenleyen vede gidenler dediğinizde benim genellememe hiç gerek yok siz yeterince genellemişsiniz.

Oraya gelen münferit kişiler beni ilgilendirmiyor,önemli olan resmen sahneye çıkartılan kişidir.

---Zaten olayın çıkış yeri ve geriye kalan tek yer veya bölge

Ülkemizde yüzlerce sanatçı,şarkıcı varken özellikle o kişinin seçimi benim kafamda o dernek ve o mitinge
gidenler hakkında soru işereti bırakmıştır

---genelleme-(me) uslubunuz bende de soru işareti bırakmıştır.

Umut ediyorum;Aynı ferhat tunç değildir,yani böyle bir mitingde böyle bir ırkçı düşünceleri olan
kişiye sahne vermek bu mitingin başka şeylere hizmet ettiğini gösterir

Bay semsin öncelikle şunu belirtmek isterim sürekli Aleviler deyip duruyorsunuz,siz kendiniz için konuşun
sürekli olarak  ırkçılık,etnikçilik  yapan insanların söylemlerini söylüyorsunuz.İnsanları ayırıp durmayın,
düşünebiliyormusunuz ben de burada namaz kılan kılmayan,oruç tutan tutmayan diye insanları dinen ayırdığımı

---Ne yapalım ırkçı etnikçi yaptınız da siz nasıl olur da Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarını Ferhat Tunc'un
(Ferhat TUNC Halen TC vatandaşıdır) katılmış olduğu bir etkinlikten dolayı zan altına katıyorsunuz. (Ülkemizde yüzlerce sanatçı,şarkıcı varken
özellikle o kişinin seçimi benim kafamda o dernek ve o mitinge gidenler hakkında soru işereti bırakmıştır)

Daha öncede dedim bana ne ferhattan ahmetten :) genellemeye o kadar alıştım ki banane ebu-bekir den ömer den
ali den size ben o mitingte idim diyorum siz oradaki insanların vede benim Maraşının yasını tutmamızı
nasıl oluyorda başka yerlere maal ediyorsunuz. Ben koyun oldum da size nesiniz yoksa kurt musunuz.
(Hiç dert etmeyim Ebu-Bekiri de bilirim Ömeri de Ali yide Ali(Ulu ,Yüce) olanıda)
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2008, 09:46:03 ös Gönderen: semsin »

Aralık 27, 2008, 07:41:33 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bi de @ Ali  hakkında bir yerde önemli bir detaya rastlamıştım ve inanılmaz ama gerçek diye buna derler  Tanrı'nın Baş Meleklerinden Biri olan Cebrailin @ Ali olduğu yönünde bir duyum aldım ki araştırmalarıma göre ise hakikaten de Melekler, Insan olarak Dunyaya geliyorlarmış

Sayın Isabell duyumlar üzerine fazlaca yoğunlaşmayın Ali için duyumların geçerliliği olmayacağından dolayı  Mevlanın kaleminden "Nat-ı Ali" yi inceleyelim daha geçerli vede kabul edilmiş sayılır.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=920.msg40082#msg40082

Aralık 27, 2008, 12:36:57 ös
Yanıtla #19

Sayın Isabell duyumlar üzerine fazlaca yoğunlaşmayın Ali için duyumların geçerliliği olmayacağından dolayı  Mevlanın kaleminden "Nat-ı Ali" yi inceleyelim daha geçerli vede kabul edilmiş sayılır.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=920.msg40082#msg40082

Anlıyorum, Teşekkürler Sevgili Semsin :)