Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanriya inanmayan mason olurmu?  (Okunma sayısı 50389 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2009, 12:30:54 öö
Yanıtla #40
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Fransa'daki muntazam Büyük Loca Grande Loge Nationale Française dir.  wev adresi: http://www.glnf.fr/

Ağustos 06, 2009, 09:49:17 ös
Yanıtla #41
  • Aktif Uye

Anlasıldığı kadarıyla muntazam masonluk kesinlikle kabul etmiyor. Özgür localılar gibi mason gözüken muntazam olmayan localarda kabul var.

Ağustos 07, 2009, 11:34:40 öö
Yanıtla #42
  • Uzman Uye

Tanrıya inanıp inanmamaktan çok, acaba Tanrı olarak ya da başka bir isim altında inandığımız Yaradan aynı mı? Acaba Tanrı nedir ya da ne değildir forumda buna dayalı bir konu var mı bilemiyorum, sizden ricam sizlerle bunu konuşmalıyız.
Acaba Allah'a inanmayan bir kişi, başka bir tek Yaradana mı inanıyor? Yok mu, var.
Acaba "Ben"O"yum,"O"ben değil" neyi ifade ediyor?, Sevgi sizin için ne anlam ifade ediyor.
Acaba Yaradan, ağaçlarla bütünleşmiş balta girmemiş bir Orman-Tabiat ya da bütünleşmiş saf Sevgi olabilir mi?
Kendinizi farkındamısınız?
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2009, 11:37:37 öö Gönderen: M.Akyol »

Ağustos 07, 2009, 12:54:43 ös
Yanıtla #43
  • Uzman Uye

Tanrıya inanıp inanmamaktan çok, acaba Tanrı olarak ya da başka bir isim altında inandığımız Yaradan aynı mı? Acaba Tanrı nedir ya da ne değildir forumda buna dayalı bir konu var mı bilemiyorum, sizden ricam sizlerle bunu konuşmalıyız.
Acaba Allah'a inanmayan bir kişi, başka bir tek Yaradana mı inanıyor? Yok mu, var.
Acaba "Ben"O"yum,"O"ben değil" neyi ifade ediyor?, Sevgi sizin için ne anlam ifade ediyor.
Acaba Yaradan, ağaçlarla bütünleşmiş balta girmemiş bir Orman-Tabiat ya da bütünleşmiş saf Sevgi olabilir mi?
Kendinizi farkındamısınız?

Sayın Akyol,

Size kendisini "O"konumda hissettirebilen;tanımlanabilen veya tanımlanamayan her "algı",sizin "O"na yakıştıracağınız hertürlü sıfat ı,istisnasız hakediyordur diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 07, 2009, 05:12:32 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Sevgili M.Akyol,güzel bir konuya değinmişsiniz.Aslında bu konu farklı bir başlık altında tartışılabilir.İsterseniz siz bir başlık açın ve fikir sahibi olarak öncü olun.Ben de fikirlerimi paylaşmaktan ve fikirlerinizi okumaktan zevk alacağım...

Mart 12, 2011, 12:25:02 ös
Yanıtla #45
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Birçok başlık altında hep aynı şeyi yineleyip duruyoruz.

Bu başlık 2009 yılından kalma.

Forum üyelerinden kimileri, Sayın katılımcılar Masonluğa girebilmek için bir yüce yaradana inanmanın zorunluluğu üzerinde durdukça, ben de bu bağlamda bunun sadece Masonluğun bir kanadı için geçerli olduğunu, evrensel düzeyde tüm Masonluk için geçerli sayılamayacağını yinelemeyi sürdüreceğim.

Bunun bir de gerekçesi var:

Masonluğun evrensel amacı tüm insanlar ve tüm toplumlar için ayırımsız olarak "ülkü mabedi" ya da "insanlık mabedi" olarak nitelenen bireysel ve toplumsay barış ve mutluluğun gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır.

Buna itirazı olan var mı?

Burada kullanılmakta olan "mabet" sözcüğü bir simgedir. Bunun herhangi bir din ya da dinsel inançla bağlantısı yoktur. Yoksa Masonluk bir tür msyonerlik kurumuna dönüşür.

Amaçlarının gerçekleştirilebilmesi bakımından Masonluğun benimsemiş olduğu ilkeler özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve toleranstır.

Tüm bu amaç ve ilkelerde ulu yaradan (kimine göre Tanrı) diye bir kavrama gereksinme yoktur. Çünkü bu amaçların hiçbiri ilâhî değil, hepsi dünyevîdir.

Bu nedenle, belirtilen türde bir inancı olmayanların mason olmasına engel de yoktur. İnançtan önce gerekenler dogmadan ve boş inançlardan sıyrılarak, onur sahibi ve erdeml, insanı ve insanlığı seven (hümanist)  bir kişi olmaktır.

Buna itiraz edenler olabilir elbette. Ancak o itiraz edenler sarece kendi benimdedikleri türde bir masonluk tanımı yapıyor, evrensel değil.

Kaldı ki bir mason Masonluğa girerken inançlının da ötesinde dindar bir kişi bile olabilir. Buna hiç kimse karşı çıkmaz. İnancın Masonlukta zorunlu olmadığını ileri sürenler de karşı çıkmaz çünkü Masonluk insanlara inançsızlığı aşılamaya çalışan bir kurum değildir. Din ve inaünç diretmesi insanlar arasında sadece ayırımcılık ve giderek çatışma yaratır. Bu da Maesonluğun temel ilkeleriyle çelişir.

Ancak bir mason Masonluğa girerken inançlı olmasına karşın sonradan inancırnnı yitirebilir. Hiç kimse onu kapının dışına koyamaz. Bu bağlamda hiç kimsenin, hiçbir organın, hiçbir kurumun yetkisi yoktur. Aksi takdirde Masonlukta vicdan özgürlüğü yok demektir ki bu da Masonluğu Masonluk yani yapıcılık olmaktan çıkarıp kırıcılığa, yıkıcılığa dönüştürür.

Kimi masonlar, kendi üyesi oldukları kuruluşun eğilimi uyarınca bu dediklerime karşı çıkabilir. Ancak bu dediklerime karşı çıkmayacak mason kuruluşları da vardır. Yiğitler yoğurdu birbirlerinden farklı biçimde yer.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 26, 2011, 02:01:10 ös
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Sayın Dino, Degas ve Lucifer arasında 2009 yılında geçen görüşmeleri Forum'un yeni bir üyesi olmam nedeniyle şimdilerde okuyabildim.
Konu şu: Tanrı'ya (ya da Yüce bir yaratıcıya) inanmayan kişi mason olabilir mi?
Verilen yanıtlardan şunu öğrendim: Bir haricinin mason olabilmesi için ilk koşul onun Tanrı'nın varlığına inanması...Anladığım veya bildiğim kadarıyla bu koşul yüzyıllardır süregelen geleneklerin gereği. Ama bunun bir de açıklaması yapılmalı kanımca... Neden bu koşul öne sürülmüş? Elbet akılcı ya da makul diyelim bir nedeni olmalı?

Belki o tarihlerde bu konuda bir açıklama yapılmış ama ben yerini bilmediğim için "eğer varsa" ulaşamadım. Hangi linkle yada yöntemle bu açıklamalara ulaşabilirim yardımınızı bekliyorum.

Şimdi bu durumda Tanrı kavramına inanç dizgesinde yer vermeyen Budizm, Jainizm gibi inanç sistemine bağlı kişiler ile tanrıtanımazlar eş deyişle ateistler mason olamazlar.

Bu kişileri de içine almak için elbette Masonluğun bir reform yapması da söz konusu olabilir ama bildiğim kadarıyla Masonlukta bu türlü değişimler pek kolay yapılmıyor.

Şimdi daha ilginç bir soruya geliyorum.

Masonluğa girmek isteyen bir kişi Tanrı konusunda "agnostik" veya "tanımaz" bir tutum içinde ise, ancak girmek için heveslendiği bu kuruma kabul edilmek için yalan söylemek gibi erdem dışı bir davranışa tevessül etme durumu ortaya çıkmaz mı?

İsterseniz daha da nesnel bir söyleme geçeyim: Çevremde mason olarak tanıdığım bazı kişiler var ki kendileri ateist olduklarını alenen söylüyorlar ve maalesef muntazam mason örgütü olduğunu söyledikleri derneğe girmişler. Bir bakıma yakan söylemişler.

Kişileri "yalan söyleterek" bir kuruma kabul etmek ne denli etiktir bilemiyorum. Masonluğa girecek kişiye bu tür bir soru sorarak kuruma kabul etmek yerine bu tür soruları hiç sormamak, kişinin inancını kendi vicdanında özgürce taşımasını sağlamak daha doğru olmaz mı?

Ağustos 26, 2011, 08:05:36 ös
Yanıtla #47
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Dede,

"Yalan soyletmek" demissiniz; fakat ben buna katildigimi soyleyemeyecegim. Cunku boyle bir eylemi gerceklestiren kisi, yani yalan soyleyerek bir gruba dahil olmaya calisan kisiyi neden baskalari zorla yalan soyletmis olsunlar ki? Yalan soyleyen, bu yalan ne olursa olsun, kendi ozgur iradesiyle bu yalani soylemistir ve bu yalandan sorumlu tutulacak kisi sadece o kisidir.

Birileri yalan soyleyerek Mason olmaya calisiyor diye Masonluk kurumuna suc bulmak bence hatali bir tutum olur.

Kisi gercekte ne kadar iyi, durust, namuslu olursa olsun, yalan soyleyerek, aslinda inanmadigi bir kitaba el basarak yemin edebiliyorsa bu zaten o kisinin gercekte Masonlugu haketmedigini gosterir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 28, 2011, 11:32:38 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Sayın Dede'nin düşüncelerine büyük ölçüde katılıyorum. Tanrı'ya yada Yüce Yaratıcı'ya inanma ile ilgili soru  bence de inanmayan insanları yalan söylemek mecburiyetinde bırakabilir. Nitekim, sayın Dede çevresinde ateist olmalarına rağmen Mason olan tanıdıkları olduğunu açıkça bildiriyor. Demek ki, ateistler de  Muntazam Mason olabiliyorlar ve hem de yalan beyanlarda bulunarak.  Belki bu sitede hiç kaale bile alınmaz ama  y.ne de  düşünülmesi gereken bir konu olarak görüyorum  sayın Dede'nin önerisini.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 29, 2011, 09:01:12 öö
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu daha önce başka başlıklar altında da gündeme geldi.

Sayın Laus Deo elbette "Hayır!" diyecek. Başka "Hayır!" diyecek olanlar da var. Onlar dememiş; yeter bulmuşlar Sayın Laus Deo'nun deyişini.

Ancak Sayın DEDE'nin yazısının kapsamında yanıtlanmayı/tartışılmayı bekleyen başka noktalar da var.

Ben bugüne dek bunlara hiç dokunmadım; sitemizin üyesi olan masonlar gerekli açıklamaları yapar diye.

Şimdi bayram rehaveti çökecek çoğunluğun üzerine. Korkarım bu konu olması gerektiği gibi ele alınmadan kalacak yine.

Ancak ben bir kötülük yaptım. Bu başlığın linkini bir yana not ettim yeniden bulamam diye. Bayram ertesi gündeme getireceğim.

Ancak elbette bu arada bu başlık altında tartışmayı sürdürmek isteyenlere bir engel yok.

Bayramı olanlara mutlu bayramlar dilerim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.