Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Book Crossing  (Okunma sayısı 5576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2008, 01:11:53 öö
  • Ziyaretçi

Cafe'de, otel lobisinde, sinema'da kitap bulursaniz, sasirmayin hemen icine bakin, book crossing olabilir :)
BookCrossing Amerika'da yeni bir moda cikmis: Birtakim Mechul kisiler, kamuya acik yerlere birtakim kitaplar birakiyorlarmis.
Diyelim bir parka gidip bir banka oturuyorsun, bankta bir kitapla karsilasiyorsun. Mahallede yasayan bircok kadinin ortaklasa kullandigi 'camasir yikama merkezine' gidiyorsun, makinelerden birinin ustunde bir kitap. Trene biniyorsun, aa,koltugunda bir kitap bulunuyor.'Marketten' alisveris ederken elini atiyorsun,birisi biskuvi paketleriyle cips paketlerinin arasina bir kitap yerlestirmis. Telefon kulubesine giriyorsun, telefonun yaninda bir kitap... Define bulmak gibi!
Roman, siir, oyku, deneme, artik bahtina ne cikarsa...
Bu moda İtalya'da ve Fransa'da da yayilmakta.
Kitabi birakan kisi kimligini gizli tutuyor, kitabin parasini da helal ediyor.
Tek ricasi var, siz de okuduktan sonra buna benzer bir yere birakin da baskalari da yararlansinlar.
Fakat bunu baslatan kisi belli:
Ron Hornbaker adinda, Missouri eyaletinden Bir bilgisayarci.
Bu olaya 'BookCrossing' deniyormus. 'Kitap gezdirme' diye mi tercume edelim..Fransa'da boyle 'crossing' yapan dokuz bin kisi varmis daha simdiden, ortalikta dolasan serseri kitap sayisi da on bini gecmis...
Bu nedir biliyor musunuz arkadaslar? Bu bir Cesit 'okuma ve okutma kampanyasidir'.Paylasmaktir Ve basli basina bir projedir.
"LONDRA'DAKİ UYGULAMA TURKBUKU'NDE DE BASLAMIS, Turkbuku'nde plajdayim. Bir baktim, yattigim yerde bir kitap var.. Adi,"Yildizli,yagmurlu geceler"..
"Ah,biri unutmus" derken, kapagini acip icine bakmak istedim ve beni sasirtan bir yazi gordum; "Ben bu kitabi severek okudum. Ve bitirdigim Yerde birakiyorum Sizin de seveceginize eminim. Severseniz okuyun, sevmezseniz aynen buldugunuz yerde birakin. Okursaniz, numara verdikten sonra siz de oldugunuz yerde birakin lutfen.. 03 / 2005 Turkbuku.."
03.. Ucuncu kisinin bu kitabi biraktigini belirtiyormus.. Diger iki kisiden biri İstanbul'da birakmis, digeri ise Bodrum'da birakmis.. Ben aldim kitabi İstanbul'a geldim ve hala okuyorum. Bitirince ben de "04"ve nerede okumussam yazip birakacagim.. Megerse bu yeni adetmis..
Ozellikle Londra'da cok yayginmis. Parklarda birakiyorlarmis okuduklari kitaplari insanlar.
Londra'da birakilan bir kitap Kuzey İrlanda'dan cikmis.. Bakalim benim birakacagim kitap nereden cikacak?
Elinizdeki kitabi buldugunuz ilk noktaya birakmadan once http://www.bookcrossing.com sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Siteye girince 2.5 milyon kitabin hala dolasmakta oldugunu goreceksiniz.
Amaclari tum dunyayi bir kutuphaneye cevirmek!!!
Kitaba bir etiket aliniyor, sisteme kitapla ilgili bir takim giriliyor, bu etiket uzerinde ise bulana kitabin BookCrossing eylemi icersinde birakildigi, eger ulasim imkani var ise sisteme bulunma ile ilgili ve eger el degistirecekse bir sonra birakilacagi durak.. vs ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu sayede kitabinizi takip edebiliyorsunuz.

Mart 12, 2008, 03:40:13 ös
Yanıtla #1

Tam olarak bu sekilde calismiyor book crossing. Bir tanidigim bu olusumun bir parcasiydi. Ondan duydugum kadari ile toplantilari, gorusmeleri oluyormus ve orada degisim yapiyorlarmis.

Amerika'da soguk yerlerde islemez bu yontem, zira homeless tabir edilen evsiz barksiz olan kisiler bu kitaplari ya ruzgara karsi kullanirlar ya da isinmak icin yakarlar.

Benim kitapligimda en az dort yuz eser vardir. Daha tumunu okuma firsatim olmadi fakat yavas yavas ilerliyorum. Kitapligimdakileri paylasmaktansa, yeni bir tane alip bu olusuma katkida bulunmayi dusunebilirim.
Spes mea in Deo est

Mart 12, 2008, 08:41:10 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Tam olarak bu sekilde calismiyor book crossing. Bir tanidigim bu olusumun bir parcasiydi. Ondan duydugum kadari ile toplantilari, gorusmeleri oluyormus ve orada degisim yapiyorlarmis.

Amerika'da soguk yerlerde islemez bu yontem, zira homeless tabir edilen evsiz barksiz olan kisiler bu kitaplari ya ruzgara karsi kullanirlar ya da isinmak icin yakarlar.

Benim kitapligimda en az dort yuz eser vardir. Daha tumunu okuma firsatim olmadi fakat yavas yavas ilerliyorum. Kitapligimdakileri paylasmaktansa, yeni bir tane alip bu olusuma katkida bulunmayi dusunebilirim.
Bilgiler için teşekkürler Sn. Lux_e_Tenebris. Çok güzel bir oluşum bence. Tabii anlattığınız gibi sekteye uğrardı sanırım eğer yukarıdaki yol ile kitaplar dolaşıyor olsa idi. Kitaplığınız gayet genişmiş, görmeyi isterdim kitaplarınızı. Ben kitapları çok severim ama buaralar başka şeyler okumaktan fırsat bulamıyorum. Sırada bekleyen 4 kitabım var şuan...

Mart 21, 2008, 04:35:36 ös
Yanıtla #3

Bilgiler için teşekkürler Sn. Lux_e_Tenebris. Çok güzel bir oluşum bence. Tabii anlattığınız gibi sekteye uğrardı sanırım eğer yukarıdaki yol ile kitaplar dolaşıyor olsa idi. Kitaplığınız gayet genişmiş, görmeyi isterdim kitaplarınızı. Ben kitapları çok severim ama buaralar başka şeyler okumaktan fırsat bulamıyorum. Sırada bekleyen 4 kitabım var şuan...
Rica ederim.
Spes mea in Deo est

Mart 21, 2008, 04:51:55 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

4 kitabın içine bir de Hiram' ın Anahtarı eklendi ama şuan ilk sırayı aldı ve okumaya başladım :)

Mart 21, 2008, 04:56:36 ös
Yanıtla #5

Ilginc kitaptir.
Spes mea in Deo est

Mart 21, 2008, 05:00:25 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Ilginc kitaptir.
Siz okudunuz mu? Şuan büyük bir ilgi ile okuyorum ve kafamda yorumlayarak devam ediyorum kitaba. Yazarlar azda olsa kendi kendimize anlamamızı beklemişler bazı şeyleri biz okuyuculardan.

Mart 21, 2008, 05:36:52 ös
Yanıtla #7

Her okudugunuza da inanmayini tabii ki :)
Spes mea in Deo est

Mart 21, 2008, 05:42:29 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Her okudugunuza da inanmayini tabii ki :)
Anlaşılmıştır :) Bende büyük bir heyecanla okuyorum, hani inanmakta istiyorum :D