Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Mason olma isteğiniz kabul edilseydi, yakın çevrenizle paylaşırmıydınız ?

Evet paylaşırdım
22 (27.2%)
Sadece dostuma söylerdim
7 (8.6%)
Sadece eşime söylerdim
12 (14.8%)
Kimseye söylemezdim
30 (37%)
Bilmiyorum
10 (12.3%)

Toplam Oy Verenler: 42

Gönderen Konu: Mason olduğunuzu açıklar mısınız?  (Okunma sayısı 56192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2011, 02:52:18 ös
Yanıtla #40

masonluğun bırakın gizlenmesini, aksine , övünülecek ve hariciler tarafından özenilecek bir yapı olduğunun kabül gördüğü bir toplumsal yapı

Sn. Prometheus,

Masonların bu cümleyi kabul edip etmeyeceğini mi sordunuz?
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 24, 2011, 04:40:55 ös
Yanıtla #41

sn prometheus,
kabül etmek bir kenera, ileri toplumlar için masonluğun hedeflerinden biri de aşağı yukarı o dur. Şüphesiz daha ileri ve aydın bir toplum, ancak ve ancak, önce içinde bulunduğu toplumu için çabalayan, emek harcayan, yaratıcı fikirler ve sosyal yenilikler sunan ve bilim, eğitim, sağlık, kültür ve de sanat gibi alanlarda lokomotif roller üstlenen seçkin ve donanımlı süper insanları kucaklamakla, teşvik etmekle ve sürekli istikrar ve gelişimi istemekle olunur, tam tersi, nerede bir başarılı insan olsa, onu sanki masonluk kötü bir şeymiş gibi mason etiketi ile yaftalayarak değil.
Sonuç olarak, masonluğun 20. yy dan kalma bayatlamış alışkanlık ve tutumlarla sürekli kötülendiği ve adeta kusarcasına nefret edildiği bir toplumdan ziyade, 21. yy da olması gereken yaklaşımla, yani masonluğun takdir edildiği ve benimsendiği, çalışkan ve vizyon sahibi, yeni  zeki gençlerin masonlara imrendiği ve adeta mason olmak için sarf edilen çabanın aleni desteklendiği bir topluma geçen  Türkiye, daima hep ileride, daha ileride olacaktır.
Umarım o günleri de yakında görmüş olacağız
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Mayıs 24, 2011, 04:51:40 ös
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sanırım anlatamadım, kusuruma bakmayın.
Herkese malolmayı (ayan beyan), masonlar isteyecek mi anlamında sormuştum. Sonuçta kardeşlik kavramı zayıflayacak bu sefer. Tabi bir sürü detay çıkacak ortaya. Mesela masonlar, masonluğun herkes için olmadığını iyi insanın iyi yapılacağını söylerler. Bu sefer bunlarla ilgili sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 24, 2011, 05:55:37 ös
Yanıtla #43
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım bazen yanlış bir anlatım yapılıyor; dolayısıyla anlatılmak istenen yerine yanlış bir şey anlaşılıyor.

Şimdi acaba Sayın Prometheus ne diyor?

"Masonlar, Masonluğun herkes için olmadığını söylüyor."

Şimdi ben bunu yorumlamalı mıyım, yoksa Sayın Prometnheis'tan bununla ne demek istediğini sorsam daha mı iuyi olur?

Sanırım sormak daha iyi. O açıklasın. Ben yanlış algılayıp ters bir yorum yapmış olmayayım.

Masonlar, iyi inbsanın iyi yapılacağını mı söylüyor? Hangi masonlar nerede söylüyor bunu?

Bunlarla ilgili ne gibi sıkıntılar çıkacak ortaya?

Sonuçta kardeşlik kavramı niçin zayıflayacak? (Zaten yeterince güçlü mü ki zayıflayacak?)

Sonunda bu bir masonun mason olduğunu açıklamasını nasıl etkileyecek "Ben masonum." diyebiliyorsa eğer.

Kusura bakmayın ama ben darma dağın oldum.  Burada ne anlatmak istiyorsunuz ve bunu konu başlığı ile nasıl bağdaştırıyorsunuz?

Bunu açıklarsanız belki anlar ve katkıda bulunmayı düşünebilirim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 24, 2011, 06:09:40 ös
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,
Konunun dağıldığının farkındayım, ancak en ufak bir soruda da başlık açılır mı emin değilim. Sayın sahnesarsan,
Alıntı
.....ama geleceği parlak bir toplum olarak, masonluğun bırakın gizlenmesini, aksine , övünülecek ve hariciler tarafından özenilecek bir yapı olduğunun kabül gördüğü bir toplumsal yapıya geçmeliyiz.
Diye bir arzuda bulunmuş..

Böyle bir şeyin olup olamayacağını, yani masonların bu derece açılıp açılamayacağını sordum.
Çünkü;
-Masonluk da bir kardeşlik anlayışı var,(buna ters düşüyor)
-Masonluk da amaç iyi insanı daha iyi yapma mottosu var,(buna aykırı)

Dilerseniz siteden bu yazıları size bulup gönderebilirim.

Saygılarımla...

Saygılarımla.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 30, 2011, 06:04:18 öö
Yanıtla #45
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu sitenin cogu diger Mason uyesine gore yeni bir Mason olarak benim bu konuya yaklasimim su sekilde.

Cekirdek aile tabir edilen anne,baba ve kardeslerime girdikten sonra haber verdim. Boyle bir zorunlulugum yoktu ancak bekar biri olarak bunu uygun gordum. Sunu da soylemem gerekir ki, girmeden once babamla bu konuda kisa bir konusma yapmis ve onun Masonluga karsi olmadigini tespit etmistim. Ailemin cekirdek aile disindaki kismina bu konuyu hic acmadim. Bunun yaninda, yakin bir akraba meclisinde Masonlugun sozu acilirsa veya bana bir soru yoneltilirse, Mason oldugumu gururla soylemekten cekinmem.

Es konusuna gelecek olursak. Benim bulundugum yerde (ABD), kisi eger evliyse, sorusturma surecinde Loca'nin belirledigi 3 kisilik arastirma komitesi genelde aday ve esiyle onlarin evinde bir araya gelirler. Esin de bilgilendirilmesi ve gorusunun alinmasi onemlidir. Bunun temel sebebi, kisinin Mason olmasinin onun ev hayatinda bir sorun teskil etmesini istemememizdendir. Masonlar, huzurlu bir aile yapisina cok onem verirler, bunun bozulmasina sebep olmak istemezler.

Is hayatimda Mason oldugumu aciklamama yolunu sectim. Cok cesitli ulkelerden insanlarin birarada calistigi bir yerde olmamin da etkisi oldu. Herkesin farkli gorusleri olacaktir, yaptigim is disindaki kriterlerle degerlendirilmek istemem. Bunun yaninda, ofisimde, ancak Kardeslerimin fark edebilecegi bir (aslinda iki) sembol bulunuyor, ola ki is arkadasim olan bir baska Kardesim dikkat eder de, sonsuz mesafede kalmamis oluruz diye.

Gunluk hayata gelince. Arabamda bir isaret tasimiyorum. ABD'nde arabada ait olunan klup veya kardesligin isaretin tasimak cok alisilmadik birsey degil. Ancak ben biraz da heyecanli bir kisi olmanin etkisiyle her zaman cok dogru araba kullandigimi sanmiyorum. Arabama isaret koydugum anda, ona layik olamayacak davranislar icine girerek Kardesligi kotu gostermek istemem.

Evimde de herhangibir isaret bulunmamakta ancak kutuphaneyi alici gozle inceleyen misafirlerin Masonluga bir ilgim oldugunu anlamasi cok zaman almayacaktir. O zaman da Masonlugumu saklamiyorum. Bir insani evime davet etmissem zaten belli bir yakinlik soz konusudur, guvenirim.

Arkadaslara olan yaklasimim da yine tutuculuk yonunde. Diger Kardeslerimin belirttigi gibi, takim elbiseyle bazi aksamlar bir yerlere gitmek turunden bircok durumda sorular yonelebilir. Bu tur senaryolarda cok yakin arkadaslarim disinda Masonlugumu aciklamiyorum. Onun disinda, konu acilmadan cok yakin arkadasim da olsa soylememenin dogru oldugunu anladim. Bunun sebebi de ozellikle bazi ulkelerde (Turkiye dahildir) toplumun genelinin Masonluk konusunda propaganda yuzunden negatif bir fikrinin olmasidir.

Bir de cesitli yerlerde tanimadigim Kardeslerle karsilasmak durumu var. Ornegin bir dinlenme veya eglence mekaninda, baska bir sehirde, markette, sokakta ve bunun gibi. O zamanlarda eger imkan varsa her zaman gider kendimi tanitirim, tabii ki Kardes olduguna emin olduktan sonra.

Sayin Prometheus'un degindigi noktaya gelecek olursam. Herkesin Mason oldugu bir toplum mumkun olmadigi gibi bir amac da degildir. Benim kisisel gorusum, her Masonun, yeminlerine bagli, Masonlugu gunluk hayatindan ayirmadan yasadigi toplumlarin Masonluktan faydalanmasinin en ust duzeyde olacagi yonunde. Bunun disinda herkesin, veya onemli bir yuzdenin Mason olmasi ne gerekli ne de mumkun. Benim icin onemli olan Masonlugun uyelerini en iyi sekilde yetistirmesi ve uyelerin de gelenegin devamini ellerinden gelen en iyi sekilde saglamasi.
« Son Düzenleme: Haziran 30, 2011, 06:27:57 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 01, 2011, 01:28:10 öö
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bulunduğum şehir itibarı ile locaya girebilmemin imkanı olmadığından yorumda bulunmak benim açımdan saçma olacaktır.

Ancak

Çok konuşmak istediğim bir konu...Acaba açıklamak mı munasip olan yoksa ketumiyet mi?Ben bu konuda şöyle bir yol izlerdim.Kapıyı hep açık bırakırdım gerek konuşmakla,gerek sembollerle...Ve kapıyı çalmaya aralıktan girmeye vakıf  olan kişi buyursun gelsin...

Sevgi ve Saygılarımla...

şeklindeki yoruma baktığımda ketumiyetin daha uygun olduğunu düşünmekteyim. Kapının çalınması için illa kapının herkes tarafından görülebilir bir yerde olması gerekmemektedir.

Kapıyı çalmay amuktedir olan kapıyı arar bulur ya da hayat onu bir yerde kapınını önüne çıkarıverir diye düşünüyorum.

:) her ne kadar loca olmaması nedeni ile benim gibi yerlerde yaşayan haricilerin önüne kapı çıkması imkansız da olsa :)

zamanın neyi getireceği belli olmaz değilmi.

tüm bunlara rağmen muhalif düşüncelerin forumda tutulmasının forumun canlılığı ve sürekliliği için büyük bir önem arz ettiğinin de bu soruda farkına vardım. soru tarafıma basit geldiğinden cevaplamayı bile düşünmezken konuya daldıktan sonra ve cevapları tetkik ettikten sonra muhalif düşüncelerin beyanları akabinde masonların beyanlara karşı cevaplarını okumak öğrenme bilgilenme açısından tarafımıza destek veriyor. Algımızı açıyor.

bekle, izle, gör, hisset, anla...

Temmuz 01, 2011, 04:29:45 öö
Yanıtla #47
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Gunluk hayata gelince. Arabamda bir isaret tasimiyorum. ABD'nde arabada ait olunan klup veya kardesligin isaretin tasimak cok alisilmadik birsey degil. Ancak ben biraz da heyecanli bir kisi olmanin etkisiyle her zaman cok dogru araba kullandigimi sanmiyorum. Arabama isaret koydugum anda, ona layik olamayacak davranislar icine girerek Kardesligi kotu gostermek istemem.

Supersin Eureka Kardesim! :)

Ben de ABD'de yasiyorum ve bilindigi gibi burda Mason olarak yasamak tehlikeli bir sey sayilmaz. Burda da bize karsi cok onyargili insan var ama bunlar zarar verecek insanlar degil. Zaten ABD'nin bu tarafi son derece mukemmel. Siz hangi dinden olursaniz olun, hangi siyasi gruba uye olursaniz olun, hangi dernege uye olursaniz olun, sizin basiniza bu yuzden fiziksel bir sey gelme ihtimali oldukca dusuk.

Turkiye'de Mason kelimesini duymus kisilerin %90'inin Kardesligimize kotu baktigini dusunursek, Mason oldugunu aciklama durumu biraz farkli noktalara kayiyor.

Dolayisiyla elbette Masonlar olarak Turkiye gibi dar goruslu ve siddet yanlisi insanlarin cok oldugu bir ulkede tabii ki cok daha dikkatli olmak zorundayiz. ABD'de ise cok rahat Mason olarak yasamak. Kardeslerimizin plakalarinda olsun, arabalarinin farkli yerlerinde olsun Masonluga ozgu isaretler gorebiliyorsun. Oysa ki ayni seyi Turkiye'de yapsak eminim ki bir sabah arabamiza geldigimizde arabanin paramparca oldugunu goruruz.

Ben sahsen bana bir sekilde Mason olup olmadigimi soran herkese Mason oldugumu soylerim. Ama onun disinda boyle bir konuya gerek yokken, sirf konuyu acip ben Mason'um diye bahsetmem.

Ama Turkiye'ye donecek olursam eger, oradaki tutumum icinde oldugum yere ve bana bu soruyu soran kisiye gore degisebilir elbette. Masonluk gurur duydugumuz bir kimlik de olsa, eger hayatimizin tehlikede oldugunu seziyorsak eminim ki Mason oldugumuzu reddetmemiz yanlis olmayacaktir.
YY & Y

Temmuz 02, 2011, 11:15:52 öö
Yanıtla #48
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bende sayın moonlight gibi düşünüyorum kalbim Mason bir locada üyeliğim olmamasına rağmen bir rozet takıyorum ve gururla omuzlarımı gerip yürüyorum bence bu bir onur ve inanıyorum ki zamanı gelince kardeşlerin arasında yer alacağım, Konu başlığını daha uygun haline değiştirdiğiniz için teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Davranışınız beni son derece duygulandırdı...zira şu an sahip olduğunuz duygular bana o kadar yakınki...dostça tebriklerimi kabul edin lütfen..
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Temmuz 03, 2011, 12:23:14 öö
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mason olmayan birisinin rozet takıp taşıması uygun karşılanırmı desem konuyu çok mu saptırmış olurum
bekle, izle, gör, hisset, anla...