Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Müslüman aday başka bir Hıristiyan ülkede Mason olmak isterse?  (Okunma sayısı 51630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 12, 2009, 08:24:18 ös
Yanıtla #20

Sn. uyeler, kutsal kitaplardan bahsettigimize dikkatinizi cekerim. Alaya alinmayacak kadar ciddi konulardir, biraz daha dikkatli olmanizi rica edecegim.

Size gore oyle olabilir, fakat baskalarina gore kutsal olan seyler farkli olabilir. Siz saygi duymuyor olabilirsiniz, ama bu sebepten dolayi insanlarin kutsalina saygisizlik etmeye gerek yoktur.
Sayın Lux ; Kutsal olan sadece insandır.
Spes mea in Deo est

Şubat 12, 2009, 08:26:51 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

olamaz bu bence  her insanin bir dini vardir ve inancina gore kutsal kitabina el basar ..

Ben Tek Tanrının öğretisi diyorum :D Bir kitabı diğerinden ayrı düşünmek veya ayırmak . :D neyse

prosedurel nedenlerden dolayi bu mumkun olmayabilir. ? Açıklana bilir nedenler mi bunlar ?

Şubat 12, 2009, 08:27:59 ös
Yanıtla #22

olamaz bu bence  her insanin bir dini vardir ve inancina gore kutsal kitabina el basar ..

Ben Tek Tanrýnýn öðretisi diyorum :D Bir kitabý diðerinden ayrý düþünmek veya ayýrmak . :D neyse

prosedurel nedenlerden dolayi bu mumkun olmayabilir. ? Açýklana bilir nedenler mi bunlar ?
Malesef hayir.
Spes mea in Deo est

Şubat 12, 2009, 08:28:54 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. uyeler, kutsal kitaplardan bahsettigimize dikkatinizi cekerim. Alaya alinmayacak kadar ciddi konulardir, biraz daha dikkatli olmanizi rica edecegim.

Size gore oyle olabilir, fakat baskalarina gore kutsal olan seyler farkli olabilir. Siz saygi duymuyor olabilirsiniz, ama bu sebepten dolayi insanlarin kutsalina saygisizlik etmeye gerek yoktur.
Sayın Lux ; Kutsal olan sadece insandır.

Sayın Lux ; yüzyılın sorusunu yönelttiniz.
Hep şöyle bir anlayış mevcuttur.
İnançlara özgürlük.
Bende derim ki buna
Vay beee,
Vatandaşın inandığı düşüncenin kitabı benim hayatım üzerinde yok etme yetkisi verip tarih sahnesi katliamlar sahnesiyken kime niye özgürlük veya tolerans göstereyim.
Sorunun doğrusu şöyledir.
İnanana değil, inanmayana özgürlüktür.
Hadi biz inanana saygı gösterdik
Peki bizi inananın şiddetinden kim koruyacak.

Şubat 12, 2009, 08:30:28 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben Tek Tanrının öğretisi diyorum :D Bir kitabı diğerinden ayrı düşünmek veya ayırmak . :D neyse

prosedurel nedenlerden dolayi bu mumkun olmayabilir. ? Açıklana bilir nedenler mi bunlar ?

Tamam semsin iyidiyorsunda, bu tek tanrı kim ;
Elohimmi (tanrılar)
Yahvemi
İsa'mı
Allah'mı

Herkesin tek tanrısı başka başka.Mit aynı tanrı başka. ;D

Şubat 12, 2009, 08:39:11 ös
Yanıtla #25

Ben Tek Tanrýnýn öðretisi diyorum :D Bir kitabý diðerinden ayrý düþünmek veya ayýrmak . :D neyse

prosedurel nedenlerden dolayi bu mumkun olmayabilir. ? Açýklana bilir nedenler mi bunlar ?

Tamam semsin iyidiyorsunda, bu tek tanrý kim ;
Elohimmi (tanrýlar)
Yahvemi
Ýsa'mý
Allah'mý

Herkesin tek tanrýsý baþka baþka.Mit ayný tanrý baþka. ;D

Bu tarz bir yaklasimi sizden beklemezdim. En azindan bu kadar yazilar yazip arastirma yapmis oldugunuzu gordukten sonra herkesin tek tanrisi baska baska diyebiliyor olmaniz cok ilginc. Hatta mitin ayni olup tanrinin baska oldugunu iddia etmeniz. Cidden tum okuduklarinizdan bu cikarimi yaptiysaniz uzucu...

Yanlis hatirlamiyorsam gecen gun de tek tanriya inananlarin coklu tanrilara inananlara karsi olan tepkilerini elestiriyordunuz.  Bunu yaparken tum tek tanrili olanlari bir tutuyordunuz.

Ilginc.
Spes mea in Deo est

Şubat 12, 2009, 08:44:25 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:D sayın degas

Ben 3 kitabı 1 kabul ediyorum  siz neden bu isimleri bir kabul etmiyorsunuz :D Siz hangisi olabilir hesabına değil  isimlerin  manasına  bakın.

Şubat 12, 2009, 08:47:59 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu tarz bir yaklasimi sizden beklemezdim. En azindan bu kadar yazilar yazip arastirma yapmis oldugunuzu gordukten sonra herkesin tek tanrisi baska baska diyebiliyor olmaniz cok ilginc. Hatta mitin ayni olup tanrinin baska oldugunu iddia etmeniz. Cidden tum okuduklarinizdan bu cikarimi yaptiysaniz uzucu...

Sayın Lux , yazdıklarımın tamamen arkasındayım ama.Herkesin tanrısı farklı.İstersenizde kanıtlarım.

Şubat 12, 2009, 08:49:07 ös
Yanıtla #28

Sayın Lux , yazdıklarımın tamamen arkasındayım ama.Herkesin tanrısı farklı.İstersenizde kanıtlarım.
Memnun olurum.
Spes mea in Deo est

Şubat 12, 2009, 08:55:01 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Memnun olurum.

Eski Ahit Oluşum Kronolojisi ;

1- Eski Şarkı ve ilahiler (debora) ve Efsaneler..........İ.Ö 1000'den sonra
2- Yahveciler..............................................................İ.Ö 850'den sonra
3- Elohimciler.............................................................İ.Ö 550'ye doğru
4- Musa,Yeşu,Hakimler,Samuel,Krallar,tesniyeciler tarafından işlenmesi...İ.Ö 550'ye doğru
5- Kahinler,Levlililer,Çıkış,Sayılar............................İ.Ö 444
6- Musa kitaplarının kahinlerce yazılması.................İ.Ö 450'den sonra
7- Tarihler,Ezra ve Nehemya kısımları......................İ.Ö 300 'e doğru

Elohim ve Yahve için:   http://www.hristiyan.net/mcdowell/22.htm

2C. Temel Cevap

Temel Cevaba Cevap ;

Metinlerde Tanrı , kendisinden söz ederken (en kritik sahnelerde) birici çogul şahıs kullanır. Sözgelimi ; Tekvin ilk ayeti olan “ Başlangıçta Tanrı gökleri ve yeri yarattı “ nın orijinal metni , “ Başlangıçta Elohim gökleri ve yeri yarattı. “ dır.

Burada Elohim sözcüğü İbranicede “ilah, tanrı “ anlamına gelen Eloha’ nın çoğuludur.Ve tek tanrılı bir din kitabının ilk bölümü ilk sırada olması anlaşılır değildir.

Elohim kelimesi ağırlıklı olarak Genesis içerisinde Tanrıdan söz etmek için yinelenir ve okuyucu dil bilimsel bir saçmalık olarak konunun özüne gitmez ;

İbrani inanç sistemi farklı medeniyetlerin farklı tanrı anlayışı ile sentezlenmiştir. Elohim kavramı Batı semitik kabile ve topluluklar ; Kuzey Suriyeden Sianaya’dek Tanrıbilimsel anlamda “ Elohim “ kavramını içeren tapınımı binlerce yıldır sürdürürler.

Kenan/Ugarit mitolojisi içerisindeki “Elohim “ tapınımı detaylı incelendiği zaman Eski ahitle başlamayan ve çoğul tanrıları kast ve tapınımının yapıldığı rahatça izlenebilir.

Tanrı kavramını anlatan sözcük, bütün sami dillerinde aynıdır :

Akad.............." ilu "
Kenan............" il "
İbrani............." el "...çogullaştırılmış...elohim
Arami............"El..Elah "
Güney Arab...." il ve İlah "
Süryanilerde....."Aloho"
Babil tanrısı......"Ba'al"

Yahve kökeniyle olarak gelişim evresini takip ederseniz, Elohim ile bağlantısı olmadığını görürsünüz,

İbranilerin geneksel tanrısı/tanrıları , el / elohim , Mısır tanrısı ATON'u (İbranicesi Adonai) katmış ve sonra bu iki tanrıyı YHWH diye kodlayarak yahudi tarihi sürecinde ulus olmanın temel şartı olan tek ve tanrıya inanç doğrultusunda tekilleştirmiştir.

Mısır çıkışı tanrıya adak ve dua üst yönetim tarafından Adonai ismiyle yapılmış, YHWH tanımlaması, Tevratta, Ben Olan Ben diye yapılmış, (Çıkış 3/14) butanımlama daha sonra felsefe içinde kullanılan son soyutlama yada özdeşlik ilkesi olarak varlık anlamına gelmiştir.Bu Ezoterik geleneğin içinde bulunan betimlenemez ve tanımlanamaz olan diye benimsenen YHWH, tetragram olarak literatüre geçmiştir.

Kısaca Elohim halkın çoklu tanrısı YHWH Mısır tabanlı üst yönetimin başta çadırlarda daha sonra Süleymanın tapınağındaki Ezoterik geleneğinin tanrılarıdır.