Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: sosyalizm ve tapınak şovalyeleri  (Okunma sayısı 8027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2007, 10:32:57 ös
  • Ziyaretçi

sosyalistlerle tapınak şovalyeleri ve masonlar aynı tabandanmı geliyorlar?
bağları yoksa simgelerin bağlantısı tamamen rastlantımı?

Mart 06, 2007, 03:09:34 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonlugun yada Masonlugun herhangi bir kolunun hicbir politik yonle ortak calismasi yoktur. Simgelerin benzemesi tamamen tesaduf yada bilgi disidir. Masonik simgelerin bircogu normal hayatimizda bircok yerde kullanilan, orta dogu ve eski Misir zamaninda cikmis simgelerdir. Tapinak Sovalyelerinin ust duzey birer Mason olduklarini baska bir konuda aciklamistim. Bu nedenle Tapinak Sovalyelerinin ayni simgeleri kullanmalari dogaldir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 06, 2007, 08:53:54 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

masonluğun veya kollarının siyasi bir çalışması olmayabilir ama bu sosyalizmle aynı tabanda gelmedikleri anlamına gelirmi?

Mart 06, 2007, 09:37:28 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Benim bakis noktama gore, masonluk insansevgisi,hosgoru,,baris vs..gibi konulari kendine esas alir. Politika'da konu insan oldugu icin bircok politikaci tarihte ve gunumuzde masonluga ilgi gostermistir bu cok dogaldir. Fakat masonluk kesinlikle politikacilar icin bir basamak degildir. Tapinak sovelyeleri ve sosyalizme gelince. Tapinak sovelyeleri kudus'u aldiklarinda kendileri barbar ve katolik bir yapiya sahiplerdi. Zamanla bu topraklarda sufiler,ismailler,fatimiler ile iliskiye gectiler ve birtakim ogretilere sahip oldular. Bu ogretiler yukarda'da bahsettigim gibi insanseverlik,barisseverlik,hosgoru vs..dir. Templer'ler avrupaya geri donduklerinde bu ogretileri yaymaya basladilar ve guclendiler. Tabiki boylelikle sosyalizmin tohumlarini avrupaya attilar daha sonra ronesans,fransa devrimi vs.. Kisacasi tapinak sovelyeleri avrupaya sosyalizm tohumlarini attilar fakat sosyalistlerle hicbir iliskileri yoktur. Saygilar

Mart 06, 2007, 10:23:30 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

benim bildiğim tapınakçılar kuduse (jerusalem) hacıları taşıyordu.
maddi durumlarıda bayağı iyiymiş ama fransa kralı onlara neden kıl olmuş anlamadım.

Mart 06, 2007, 11:10:05 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sevgili Prodon,

Masonlugun bircok politik fesefeyle oldugu gibi Sosyalizimin felsefi yonuylede, benzerlikleri oldugu dogrudur.

Sevgili Shemuel,

Tapinakcilar, Kuduse sadece haci tasimiyorlardi. Orayi korumaya ve kusatmayada gidiyorlardi. Kuduse ulasmadan once Tapinakcilarin ekonomik durumu pek iyi degildi. Fransa Kralinin onlardan rahatsiz olmasinin nedenlerinden biri, onlarin Kudusten dondukten sonra asiri guclenmeleri ve giderek devlet-i bir yapiya sahip olma ihtimalleriydi. Baska bircok nedenleri var. Bunlarin bircogu komplo teorileri ve kisisel yorumlardir.

« Son Düzenleme: Mart 06, 2007, 11:22:23 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 06, 2007, 11:39:23 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

bence tamtam ve Mason guzel aciklamis ama,

tam demiski, baris, hosgoru gibi seyler acisindan dusunursen evet sosyalizme benziyor.

ama sagciliktada, dinciliktede hemen hemen her seyde zaten insanlar "biz baristan yanayiz, biz hosgoru severiz" falan diyolar yani sonucta gene Mason un dedigi gibi, felsefik yonden bakarsan iyi olan herseye benzetebilirsin. aslinda sadece Masonluk degil. amaci iyi olan hersey zaten birbirine benzer yonler tasir.

ben gene konuyu derinlestirip felsefi bi sekle sokuyorum. o yuzden susayim :)

Mart 07, 2007, 10:21:23 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

tapınakçılar papa veya fransa kralında kaçtıkları zaman taş ustalarıyla birleşiyorlar  yani ilk sendikalleşme dediğimiz
olay! daha sonraları bu oluşumlar sendikal faaliyet olarak karşımıza çıkıyor.
  Sendikaların fransa devrimi ve sonrası gelişimi sosyalizmin gelişimiyle oluyor
masonlukta taşustalarının sendikasıysa bu sosyalizmle bağlantılı yada aynı tabanda geldikleri anlamına gelmezmi!?

Mart 07, 2007, 11:00:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bu mantikla o kadar cok seyi birlestirebilirsiniz ki... Ama bir bag/sebep sonuc iliskisi olma ihtimali tabiki var.  Direk bir etki yok.