Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AKP'li değilim ama oyum AKP'ye  (Okunma sayısı 6926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 09, 2014, 04:15:02 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bende bu başlığa yazayım istedim,yazılanları okuduktan sonra karar verdim ve özgür irademle müsadenizle az bir şey günah işleyeceğim.

Günah işleme özgürlüğü belki yeni duyulmuş bir söz gibi lakin değil,Metin külünk belki bu sözü amacı doğrultusunda tamda yerinde söyleyememiş lafı oturtamamış olabilir ama ben bu olayı şöylşe anlıyorum;

İnsanoğlu beşerdir yani şaşar çoğunlukla,özgür iradeli bir varlıktır bu iradeyi kullanan taraflardan biri günah işleme özgürlüğüdür tıpkı doğru iş yapma özgürlüğü gibi.Bu iki zıt kavram bireye özgür irade izni veriyor ,birey tercihini yapar ve sonuçlarına katlanmak koşulu ile günahta işleyebilir iyi işlerde yapabilir.Bir kadına yahut bir çocuğa tecavüz eden bir sapığa hiç bu işi zorla yaptırıldığına dair bir bilgi duymadım ben.İnsan hertürlü sonucuna katlandıktan ve kabul ettikten sonra hertür günahı işleyebilir bunun önünde engelde yok engelde konamaz zaten.

Bu forumda bu konuya yazı yazanlar bilgi paylaşanlar kaçınız günahsızsınız,herhangi bir günah işlerken kaçınmayı hiç düşündünüzmü?yahutta kaçabildinizmi?Her kullanılan cümleyi sadece eleştirmek için fikir söyleyeceksek  işimiz var demektir.Hz.isa'dan bir mesel vereceğim yuhanna incilinde geçer bir başka konuda daha aynı örneği vermiş idim.

Recm olayıdır anlatacağım konuyu tamamını değil sonuç kısmında isanın o müthiş sözünü tekrar edeceğim sadece.

İsa kendisine recm kararıvermesi için getirilen kadın için şöyle der;
İçinizde en masum ve günahsız kim ise ilk taşı ona o atsın.

Karahan.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 10, 2014, 03:19:41 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir kadına yahut bir çocuğa tecavüz eden bir sapığa hiç bu işi zorla yaptırıldığına dair bir bilgi duymadım ben.İnsan hertürlü sonucuna katlandıktan ve kabul ettikten sonra hertür günahı işleyebilir bunun önünde engelde yok engelde konamaz zaten.

Bu forumda bu konuya yazı yazanlar bilgi paylaşanlar kaçınız günahsızsınız,herhangi bir günah işlerken kaçınmayı hiç düşündünüzmü?yahutta kaçabildinizmi?Her kullanılan cümleyi sadece eleştirmek için fikir söyleyeceksek  işimiz var demektir.

Öncelikle verdiğiniz örneği felaket boyutunda yanlış bulduğumu söyleyeyim,
kimse birinin kafasına silah dayayarak "git buna tecavüz et" demez dediğim gibi örnek yanlış
ama insanı suça iten sebepler vardır, geçmişinde sarsıcı birşey yaşamıştır ve bu sorunuyla yüzleşmemiştir(tedavi vb.) bir çığ misali büyür ve patlar, sonuç suç..

Son cümlenizi konu ile pek alakadar bulmadım yada tam olarak adının önünde vekil sıfatı bulunan varlığın sözlerini anladığınızı sanmıyorum..

tekrar edelim,
varlık demiş ki;

"17 Aralık'ın felsefi boyutu konuşulmadı. 17 Aralık'la insanların günah işleme özgürlüğüne müdahale edildi. Günahları ortaya saçarak Allah'ın hududuna müdahale ediliyor.”

varlığın demek istediğinden ben şunu anlıyorum;

"kolluk güçlerini kaldıralım ki insanlar günahlarıyla yakalamasın,
sonra yargıyı kaldıralım ki kimse günahlarından dolayı ceza almasın,
nasıl olsa tanrı var onun işine karışmayın bizi o yargılar"

benim, varlığa soru sorma fırsatım olsaydı şunu sorardım;
"çok çok çok yakınınıza biri tecavüz ettikten sonra yakalansaydı, allahın hududuna girilmemesi ve günah işleme özgürlüğüne herhangi bir gölge düşmemesi için şikayetinizi geri çektiğiniz gibi bu işi örtbas etmek içinde elinizden geleni yaparmıydınız?"

şahsen ben neresinden bakarsam bakayım varlığın sözlerinde elle tutulur hiçbirşey göremiyorum..

destekleyebilirsiniz, sevebilirsiniz
ama

"Her kullanılan cümleyi sadece eleştirmek için fikir söyleyeceksek  işimiz var demektir."

böyle bir konuya böyle bir cümleyle yaklaşmanızı üzücü buldum,
saygılar..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Mart 10, 2014, 01:34:05 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Vardığınız yargı ile benim anlatmak istediğim ve anlatmaya çalıştığım şey ile pek bağdaşmıyor.Ben şahsın mülakatını dahi okumadım sadece yorum yaptığım şey günah işleme özgürlüğü idi ,günah işleme özgürlüğü varmıdır yokmudur ,şahsın kafasının içi ile alakam yok.İnsan fıtratına ve benim inancına göre yorumladım olayı neresini felaket olarak gördünüz anlamadım.Hz.isanın sözleri ile bitirdimki daha net anlaşılsın diye.İnsanlar kendilerini hep masum ve günahsız sayarlar ,işledikleri günahlarıda günahtan ,kabahatten pek saymazlar.Günah işlemek ise oldukça kötü bir kavram olarak görülür tıpkı şeytan gibi ,şeytanla özdeş olduğu için.Halbuki bu kavram iyiliğin olabilmesi için iyiliğin yeryüzüne hakim olabilmesi için iyiliği günaha çirkinliğe ihtiyacı vardır herzaman ki kötülüğü görüp anlayabilip ders alabilelim diye.Sözlerimde problem olduğunu düşünmüyorum.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 10, 2014, 01:44:19 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Bu resimin bir anlamı yok bence de.. Günah dediğimiz şey zaten sadece bu resmin ne yansıttığı mı? Bu kadar basit mi?? Değil..

Mart 10, 2014, 07:47:32 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Vardığınız yargı ile benim anlatmak istediğim ve anlatmaya çalıştığım şey ile pek bağdaşmıyor.Ben şahsın mülakatını dahi okumadım sadece yorum yaptığım şey günah işleme özgürlüğü idi

sorun şimdi çözüldü 8)
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Mart 10, 2014, 07:49:09 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

değerli zakabunya,
o resim
işin mizahi boyutudur,
zaten her günah dendiği zaman "seks" anlayacak kadar sığ olmadığımız kanaatindeyim..

K. Atatürk

Mart 10, 2014, 10:48:08 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Değerli BuZ size katılmakla birlikte, bazan bundan üzülerek şüphe ettiğim de oluyor ne yazık ki..

Mart 12, 2014, 01:04:14 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Günah işlem özgürlüğü" diye bir kavram var mı arkadaşlar, daha önce böyle bir şey duyan var mı? Bu tıpkı devenin önüne bir tutam ot atıp da yardan atlatmaya benziyor. Yani demek istiyorlar ki "biz kötü bir partiyiz, bize oy verilmesi günah, ama günah işleme özgürlüğü diye bir şey var  ki bize oy vermek günah olsa da siz bu hakkınızı kullanın ve bize oy verin" gibi bir anlam. Bu insanlar bendeki dine olan zerre kadar bir inancı da kökünden söküp attılar. Bunlar böyle yaptıkça böyle konuştukça artık olağan üstü ve tanrısal hiçbir şeye inanasım gelmiyor.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Mart 25, 2014, 04:43:29 ös
Yanıtla #18
  • Yeni Katilimci
  • *

Günahın tarifini tam olarak yapamam ama akla ilk gelenin bu olmaması gerek. Hatta birisi -varsa eğer- gerçek günahı anlatsa da, konuyu detaylı konuşsak.

Mart 25, 2014, 08:54:53 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın "Ati" günahın tanımını yapmak bize değil kimseye düşmez. Günahın tanımı neredeyde bütün kutsal kitaplarda neredeyse aynıdır. Bu kitaplar usülüne uygun bir biçim biçimde karıştırılıp gereken yer bulunup incelenebilir. Fazla orlanmayacaksınız. Emin olabilirsiniz.

Saygılarımla.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."