Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Insanin DNA sifresini cözen Doktorun sözleri!  (Okunma sayısı 10061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2008, 12:18:55 öö
Yanıtla #10

Sn. Kırlangıç,

Neyi anlatmak istediğimi gerçekten anlamadığınıza tüm iyi niyetimle inanıyorum :)

Semboller açık bilgi vermemek için kullanılırlar ve yoruma ve sorgulamaya açıktırlar.Yukarıya çıkan bir insanın neden aşağıya inmek istediği üzerinde düşünmenizi rica ediyorum.Şu kadarını söyleyeyim aşağıya iniş iyi bir amaç içindir.Alıntı yaptığınız kısımdaki yazımda birbirinden farklı 2 olgudan bahsetmeye çalıştım.Sizi veya okuyanları düşünceye sevk ettiysem ne mutlu bana :)

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mayıs 02, 2008, 12:42:11 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Anlamadim evet, bunu itiraf etmistim :) Acizane soyle dusunuyorum, kisinin asagiya inmesi ihtiyactan olmaz. Ancak ya zaruriyetten olabilir veya zirveden ayagi kayarak duserse asagiya inebilir.Veya zirvede havalar cok sogumaya baslar , deniz seviyesine azcik yaklasmak icin asagiya inmek isteyebilir .:) (Tabi bu kismi espriydi.)

Yine zaruriyetle alakali olarak, basi doner, bu kadar zirveyi kaldiramaz, istemese de asagi inmeye dogru yola cikar. 

Mesela zirve bazilari icin tehlikeli olabilir dedigim gibi. Zirvedeyim diye bayram etmeye baslarsa asagi inip tekrar benligiyle yuzlesmesi, eski alcakgonullulugune donmesi icin geri gonderilebilir..

Fakat hepsini bir kenara birakiyorum, sizin dediginiz bu asagi inme iyi bi sey ise sayet, demek ki hala zirveyle ilisigini kesmemis demektir. O halde bu asagida yardima ihtiyac hasil oldugu icin asagi ya gonderilmis olmasi ya da kendi rizasiyla yardima gitmis olmasi halidir. Dediginiz gibi, yoruma acik. Ancak ezoteristler bilebilir..

Bir de su soruyu sormustum sanirim daha onceki mesajimda. Kisinin bulundugu o zirve, zirvelerin en zirvesi midir? Yani butun olgulardan daha otede,  daha askin, daha yuksek, enlerin eni?

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2008, 12:48:43 öö Gönderen: Kirlangic »

Mayıs 02, 2008, 07:01:19 öö
Yanıtla #12

Alıntı
Fakat hepsini bir kenara birakiyorum, sizin dediginiz bu asagi inme iyi bi sey ise sayet, demek ki hala zirveyle ilisigini kesmemis demektir. O halde bu asagida yardima ihtiyac hasil oldugu icin asagi ya gonderilmis olmasi ya da kendi rizasiyla yardima gitmis olmasi halidir. Dediginiz gibi, yoruma acik. Ancak ezoteristler bilebilir..

Doğru...Zirve yada öz ile ilişik hiç kesilmez.Rıza esastır ve hür iradeye asla müdahale olmaz.

Alıntı
Bir de su soruyu sormustum sanirim daha onceki mesajimda. Kisinin bulundugu o zirve, zirvelerin en zirvesi midir? Yani butun olgulardan daha otede,  daha askin, daha yuksek, enlerin eni?

Hayır.Ne yazıkki tek bir zirve yapıp ondan sonra yan gelip yatamıyoruz :) İnsanı kozmik bir yolcu olarak düşünürseniz yolunun nekadar uzun olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Omnia mors aequat

Mayıs 02, 2008, 08:58:01 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Alıntı

Hayır.Ne yazıkki tek bir zirve yapıp ondan sonra yan gelip yatamıyoruz :) İnsanı kozmik bir yolcu olarak düşünürseniz yolunun nekadar uzun olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bahsini ettigim zirve kisinin kendisi baska bir deyisle kendi olusturdugu degil,  eninde sonunda bir zirvenin bir yolun sonunun zaten oldugu... Ve bu zirvenin en tepesinde sadece Tanri'nin oldugu gercegi. Masonik ogreti Tanri'nin zirvesine ulasma gayesini mi kapsiyor bilemiyorum fakat gayelerden biri ise bence bu Tanri'lasma, Tanri  olma iddiasidir ki, ölümlu bir insan, ustune yildirim dusse ölebilecek bir ölümlü insan, beynine kursun siksaniz olecek bir insan,  nasil Tanrilasma iddiasi gudebilir bilemiyorum? Bir insanin Tanrivari olmaya calismasiyla, , Tanri  olmaya calismasi arasinda devasa farklar vardir. Gucu yetse farz-i muhal, omru yetmez. :) Hayir efendim sadece karakter sabitligi, aklin ve ruhun zirvesi olarak deniliyorsa  bu, zaten ruhi , akli olarak Tanrilasan bir insanin  o noktadan sonra Tanriya ihtiyaci kalmaz ki. ? Tanri'nin kendisi ben olmus olurum. Oyle degil mi? Ha kudertim senin gibi olmama yetmez cunku sen boyle yaratmissin ama akli ve ruhi olarak Seninle ayni noktada omuz omuza durabilirim mi oluyor ? Ote yandan Tanri'yi ornek almasi ve O'na benzemeye  calismasinda ise bir yanlislik yok. Cunku neticede bizi yaratan O, bizim sahibimiz O, dolayisi ile Yaraticisina yakisir sekilde, O'nun sanina yarasir sekilde O'nun ozelliklerine talip olmasinda bir sorun yok. Binaenaleyh, kisi bu noktada bile daima haddini ve yerini asla unutmaz. 

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2008, 09:15:18 ös Gönderen: Kirlangic »

Mayıs 02, 2008, 11:41:56 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Güzel bir noktaya gelmişsin Sevgili azizem, daha öncede bu soruyu başka bir konu başlığında sormuştum ama cevabını alamadım. Kabbala felsefesinde bildiğim kadarı ile bu var zaten. Yeri gelmişken aynı soruyu bir daha sormak isterim, cevap ala bilmek ümidi ile:

Kabala için bir nevi Tanrı’ nın seviyesine ulaşmak, O’ndan bağımsız hareket edebilmek ve bir başkasının kaderini bu şekilde etkileyebilmekten söz edilir bu büyü müdür? Masonlukta yeri var mıdır?

Mayıs 13, 2008, 08:46:57 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sukut ikrardandir :) Bak bu da bir cevap unutma :)

Mayıs 13, 2008, 10:25:37 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Güzel bir noktaya gelmişsin Sevgili azizem, daha öncede bu soruyu başka bir konu başlığında sormuştum ama cevabını alamadım. Kabbala felsefesinde bildiğim kadarı ile bu var zaten. Yeri gelmişken aynı soruyu bir daha sormak isterim, cevap ala bilmek ümidi ile:

Kabala için bir nevi Tanrı’ nın seviyesine ulaşmak, O’ndan bağımsız hareket edebilmek ve bir başkasının kaderini bu şekilde etkileyebilmekten söz edilir bu büyü müdür? Masonlukta yeri var mıdır?
Kabalist yazarlara ait bazı ilginç kitaplar piyasada hala mevcut. Kimilerinin adı "Tanrı Gibi Olmak", ve hatta kimilerinin adları da "Tanrı Olmak"..

Tanrıya benzemek isteyen birinin, Tanrı olmaktan kaçınmasını şahsen anlamsız buluyorum.

"Ömür yetmez", "ölümlüyüz", yahut da "gücümüz yetmez"...  Bence bu konularda o kadar da emin olunmamalı. Eskilerin "el vermek" dedikleri birşey vardır. Tarikat şeyhinin, tüm yeteneklerini yalnızca bir müride aktarması olayıdır. Ama kafa karıştıran şey, sanki kendi ruhunu da öğrencisinin bedenine transfer ediyor gibi görünmesidir. Bu yalnızca bir örnektir, enerji kapılarını kullanmasını bilen insanların daha da neler neler yapabileceğini, ben şuanda asla tahmin edebileceğimi düşünmüyorum.

Masonlukla ilgili bağlantıları bilmiyorum. Bunlar benim kişisel yorumlarım. Ama ritüel konusunu sormuşsunuz, eğer masonluğun farklı bir din olduğunu bulsanız, yani öyleyse, ne değişecek ki?
Adı üzerinde, "inisasyon amaçlı" bir ezoterik sistem.. İnisasyon amacındaki hangi yol, bir dine uymuştur?
Uyamaz efendim, kusura bakmayın, çünkü ezoterik bilginin içeriğine kıyasla dinler yavan kalmaktadır..
Bence böyledir yani,)
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2008, 10:27:39 öö Gönderen: Belial »