Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye de Hür Masonlar Locasında Kadın üyemiz varmı? Yoksa neden?  (Okunma sayısı 6756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2017, 08:44:30 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sorunun yanıtı elbette yoruma açık ama katılanlar bunu bambaşka yerlerde arıyor. Bunun o ülkedeki politik rejim ya da ekonomiyle ilgisi yok.
Konu doğrudan Masonluk ile bağlantılı.
Fakat yanıtı ben verecek değilim.
Haydi bir ipucu: ABD ağırlıklı olarak İngiliz {Anglosakson} Masonluğu'nu izlemiştir. Fakat İngilizler kadınların mason olmasını kendi tutucu tavırlarıyla engelleyemezken, Amerikalılar buna kendilerine özgü Amerikanvarî tavırlarıyla farklı bir çözüm bulmuşlardır.
Yanıtı bulmak için durduk yerde spekülasyon yapmak yetmez. Biraz araştırma gerekir. Bunun için Forum'un arşivinden de yararlanılabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 03, 2017, 09:13:16 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette bir önceki yazıda dediklerimin buradaki başlıkla doğrudan ilgisi yok.
Onun için ise şöyle denilebilir:
Türkiye'de bu başlıkta yazılı olduğu gibi Hür Masonlar Locası diye bir kuruluş yoktur.
Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Özgür Masonlar Büyük Locası vardır. Her ikisinin de üyelerinin tümü erkektir.
Bir de Kadın Mason Büyük Locası vardır. Onun üyelerinin tümü kadındır.

Mayıs 04, 2017, 12:27:59 öö
Yanıtla #12

ADAM,Masonlar Organizasyon Sitesini incelerken,Sayın Masonun paylaşmış olduğu bir kısa başlık ve arkasından sizin ve Mason üyelerin ve üyelerin paylaşımlarini inceledim.Okadar paylaşım içinde Sayın Mason dahil içime en çok sinen bir bayan olarak sizin düşünceleriniz.Biz bayanları incitmeden güzel ifade etmişsiniz.Ama Kadın Mason olmaz konusunda ben üyelerle aynı görüşte değilim.Nedeni çağ atliyoruz.Bilim ileri gidiyor ama Masonların "Kadınlar Mason olmaz" konusunda fikirleri değişmiyor.Süleyman Peygamber ve Hiram usta yaşasa bu duruma itiraz ederdi......Masonlar Organizasyon Kadın Mason konulu başlıktan kısa paylaşım......Kadınlar neden Mason olamaz?

Orta Çağ’dan gelen bir geleneği sürdüren Hürmasonluk kadınları kabul etmez. Eşler ve Mason kızlarıyla birlikte toplantılar yapılır, Mason eşleri kurdukları derneklerle öğrencilere burs verirler, Masonlar’ın hayır işlerine yardımcı olurlar, ancak loca çalışmalarına katılmazlar. Dünya’da, hepsi gayrı muntazam, birçok müstakil kadın Mason teşkilâtı vardır. Türkiye’de de böyle bir dernek yeni kuruldu. Bunlar Hürmasonlar’ın regalyalarını (önlük, eşarp), ritüellerini, benzer merasimlerde kullanırlar. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın bu kadın ve diğer gayrı muntazam teşkilâtlarla hiç bir resmî teması olamaz. Aksi takdirde kendi gayrı muntazam duruma düşer ve dünya muntazam büyük localarıyla olan ilişkileri kopar. .... Kaynak: Masonlar Organizasyon.... Mason
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2017, 12:31:31 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mayıs 04, 2017, 12:37:00 öö
Yanıtla #13

ADAM, ABD de  bir çok üye clubler yardımlaşma dernekleri olduğunu biliyorum.ABDde Kadın Mason clubleri ezbere konuşmak istemiyorum araştırıp bu konuya donecem.Sizin geçmişte paylaşmış olduğumuz konudan bir kesit kopyala yapıştırla paylaşmak istiyorum.....Bence bu konuda yanlış düşünenler söz konusu.

Bu bağlamda özelikle İngilizler (İngiliz masonlar) kusurlanıyor ya da suçlanıyor.

Bu haksızlık.

Önce İngilizlerin genel tutumunu bilmek gerek.

Bunu şöyle bir örnekle anlatayım: Çok yıllar önce bir ara profesyonel işimin gereği olarak Londra'da bulunuyordum. Görüşmelerde bulunduğum şirketin üst düzey yöneticisi beni bir akşam yemeğine götürdü. Londra'nın pek seçkin bir semtinde bir özel kulüptü beni götürmüş olduğu yer. Masonluk gibi geleneksel bir kulüp. Duvarlarını birçok eski fotoğraf ve anı eşyası süslüyordu.

Kulübün bir özelliği de salt erkeklere özgü oluşuydu.

Merak edip, biraz da yadırgayarak sordum neden böyle diye.

Çok ilginç bir yanıt aldım: "Kadınların da kendilerine özgü benzer kulüpleri var."

Dolayısıyla İngiltere'de erkeklerin masonluğu ve kadınların mason olamayışı bakımından yadırganacak bir durum yok. Ha, İngiltere'de kadın mason locaları ve örgütleri de var, o ayrı. Hatta kadın ve erkek masonların bir arada localarına üye oldukları karma mason örgütü de var; o da apayrı. Çoğunluk erkeklerde; ötekilerin pek esamisi okunmuyor.

Masonluğun dünya çapındaki nüfusunun çoğunluğuna sahip olan ABD'ndeki durum da İngiltere'dekinden pek farklı değildir sanırım. Ancak orada bir de kadınların Doğu Yıldızı (Eastern Star) adlı örgütü var ki, mason büyük localarıyla boy ölçüşebilir.

Dünyada anaerkil aile yapısını izlmekte olan bir ülke olsa, orada Masonluk da olsa, mutlaka önce kadın locaları olacak, sonra erkek. Belki erkek locaları hiç olmayacak bile.

Fransa başta olmak üzere bazı Orta Avrupa ülkeleri sanırım cinsiyet eşitliğini (dolayısıyla ayırımsızlığını) daha çok önemsiyor, daha iyi uyguluyor. Bizim ülkemizde de bu, anayasamız ve yasalarımız her ne derse desin ancak belli kentlerin kentsel kesiminin bir bölümünde geçerli; tamamında bile değil. Trakya ve Ege'nin bir bölümü dışında kırsal kesimi hiç sormayın. Belli kentlerin dışındaki kentlerde ise durum çok daha vahim.

Böyle olunca, bizim masonlarımızın büyük bölümünün de "Kadınlar mason olamaz." deyişini niçin yadırgamalı ki... Onlara göre öyle. HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı bu bağlamda her ne derse desin. Onlara göre kadınların Masonlukta yeri yoktur, tıpkı Anadolu'nun bazı yerlerinde kadının adının bile olmayışı gibi. İşte hepsi bu.

Bu böyle mi olmalıydı? Madem böyle olmuş böyle mi gitmeli?

İşte orası bir başka değerlendirme konusu. Olan başka, olması gereken ya da dahi iyi, doğru ve güzeli başka...

Bence masonlar, hangi örgütün üyesi olurlarsa olsun, olması gerekenin peşinde koşmalı, onun gerçekleşebilmesi için uğraşmalı....Masonlar Organizasyon...ADAM.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mayıs 04, 2017, 01:25:31 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Bu kadar yazı , zaman , emek  niçin ?
Olurmu olmazmı ?
OLMAZ ...

Saygılar

Not. Masonluk kurallara uymaktır .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 04, 2017, 01:38:20 öö
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu kadar yazı , zaman , emek  niçin ?
Olurmu olmazmı ?
OLMAZ ...

Saygılar

Not. Masonluk kurallara uymaktır .
8keske dediğin gibi olsa .
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 04, 2017, 01:41:36 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 04, 2017, 08:25:14 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pek âlâ olur ve oluyor.
Evrensel Masonluk tutucu Anglosaksokların hegemonyası altına girmiyor, girmez.
Güneş balçıkla sıvanmaz.
Kimileri emperyalistlerin uyduluğunu yaparak muntazamlık iddiasıyla çırpınıp durur. Dileyen onların peşine takılır.
Berikiler ise kendi çağdaş düzenin korur.
Bu bir tercih sorunudur.

Mayıs 08, 2017, 11:09:59 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluğun gelişmiş olduğu her ülkede kadın masonlar var. İngiltere dahil, ABD hariç.
Demek ki o 18. yüzyılın yasaları olması gereken yerde, tarihin sayfaları arasında kalmış.
Fakat en büyük mason nüfusunu barındıran ABD neden bu işin dışında?
Belki bu soruya kesin bir yanıt verilemez ama doğruya yakın bir tahminde bulunulabilir. Sadece biraz geniş açılı bir araştırma yapmak gerek.

Sayın ADAM,

Bu sorunuzun yanıtı kanımca A.B.D.'de bulunan Kadınlar için Masonik Yan Kuruluşlar'ın fazla olması ile özetlenebilir. Şu şekilde, The Order of Eastern Star (3.000.000 üye), The Order of DeMolay (200.000 üye), The Order of White Shrine of Jerusalem (200.000 üye) vs. toplamda 4.000.000 gibi önemli bir sayısal etkinliğe ulaşmaktadır. Bu örgütlerin çoğu kadın-erkek karışık olup, masonlar tarafından kurulmuş ve gerek yönetim gerekse üyelik kapsamında masonlar tarafından da iştirak edilen yapılardır. The Order of Eastern Star (3.000.000 üye) üyelerinin çoğu kadındır ve bu kadınların çoğu mason eşleri ya da kızlarıdır. A.B.D.'de Düzenli Masonluk'ta Masonik Yan Kuruluşlar'ın önemli katalizör olduğu bir gerçektir.

Saygılarımla.
Nec Plus Ultra

Mayıs 08, 2017, 09:11:20 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğru yanıt.
Bu yüzden Amerikalıların kadınların mason olmasına ihtiyacı yok.
Fakat Demolay başka; o mason çocukları için. White Shrine da bambaşka bir paramasonik örgüt. Daha birçokları var.
Eastern Star ise, paramasonik olmasına karşın erkeklerin masonluğu ile yarışır.