Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DTP Kapatıldı  (Okunma sayısı 6922 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2009, 04:59:02 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Ceycet

Tespitlerinize katılıyorum o bölgede var denilen sorunlar aslında tamamen sosyolojik ve refahla ilgili bence.

Fakirliğin ve eğtimsizliğin kol gezdiği bir yerde sadece terör olur.Sadece sizin hakkınızı kolluyorum diyen sözde aydınlar olur,çaresizlik umut tüccarlarını vampire döndürür en büyük av sahasıdır.

Dünyanın tüm karışık bölgelerine bakın sosyolojik açıdan hepsi birbirine benzer herhalde tesadüf olduğundan bu böyle olmamıştır.

Tuhaf olanı ise kendisi ile bu kada öykünen bir ülkenin,demokrasi ve gelişmişlik naraları atarken bu halde olması ,politikacılarının ise sadece işi ucuz popülist politikalar haline getirmeleri ne kadar acı.

Benim yaş kuşağım bir demirel ve ecevit dönemlerindeki hamaset yapan ve ucuz popülist politikacıları idi. 12 eylülü yaşayan insanlar olarak o zamandan bu zamana ülkemde bu anlamda değişen fazla bir şey olmadığını görmek çok acı.

Uyanamayan ve aymayan popülistlerin yönettirildikleri bir ülke olmaktan umarım çıkarız.Yoksa bu kürt sorunu biter sıraa hali hazırda altı pişmiş duran alevi sorunun var daha oda biterse sanırım lazlar çıkar sahneye ,liste uzar gider.

TÜRKİYEM MANDA DEVLET OLMAKTAN ÇIKMALI ARTIK.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 15, 2009, 04:59:43 ös
Yanıtla #21

DTP'nin kapatılmasıyla ilgili dikkat çekmek istediğim bir takım hususlar var;

Ben, siyasi bir partinin kapatılması bunun demokrasiyle bağdaşıklığına değinmeyeceğim

DTP, PKK ve onların temsil ettiği tüm görüş ve kesimlerin ortak söylemi, sözde sosyalist bir ağızla, ezilen halkın yükselişi doğrultusundadır.

Şahsi kanaatim herhangi bir pkk'lının ya da DTP'linin tam olarak komünizm veya Marx'ı okumadığı doğrultusunda (ki şayet okumuş olsalarda, marxist aile yapısının ve komünal yaşamın kendilerine ve kültürlerine ne kadar uzak olacağının bilincinde olurlardı).

Bu bağlamda görülüyor ki, siyasi yada silahlı kanatları propagandalarında, kürt halkının ezildiği ve artık ezilenlerin iktidar olma zamanın geldiği yönünde.

Hal böyle olunca, seçilmiş vekillerin, mecliste bir araya gelerek oluşturdukları partinin kapatılması, onların söylemlerini desteklemek olmuyor mu?

Ben DTP'nin söylemlerini desteklemiyorum, partinin kapatılmasının demokratik ve adli boyutlarına da inmiyorum, ben bambaşka bir konu öne sürüyorum, DTP'nin kapatılması ve yıllarca bu partilerin kapatılması göstermiştir ki;

Bu ülkede kapatılan her partinin yenisi rahatlıkla kurulabilir ancak kapanan her partinin oy sayısı ve taraftar kitlesi artar.

SAYGILARIMLA...

Ben, ben olanım

Aralık 15, 2009, 05:25:41 ös
Yanıtla #22

Ben bölgenin fakirliği konusunda diğer üyelerle hem fikir değilim.

Her evde iki tane klima, bir tane plazma televizyon ve bilgisayar, iki/üç tane çanak anten varken, elektirik parası ödenmez, vergi alınmaz, çocuk yardımı yapılır ve kaçakçılık neredeyse serbestken.

Emek istemeyen hayvancılık mesleği ve terör örgütünün tekelinde ki kaçakçılık bu denli yaygınken, bölge fakirlikten uzak hatta ve hatta terör orada bir istihdam kaynağı halindedir demekten kendimi alamıyorum...

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Aralık 15, 2009, 06:05:38 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Rigormortis

Bölgede var olduğu söylenen sorun aslında var ama adı yanlış konmuş baştan.Ben burada bir yazı yayınladım kısıtlı devlet adı bir okumanızı tavsiye ederim.Bugünkü kürt sorununu her ne kadar içime sindiremesemde maalesefki kabül etmeli ve adını doğru koymalıyız.

Çoklu toplumların özelliği olsa gerek devlet eşit dağıtım ve paylaşım yapamıyor.Daha işin başında o bölgeye bakışı ve yaklaşımı belli olan politikalarla işe başlamış.Gerek eğitimli insan eksikliği gerek ekonumik ve sosyolojik sorunlardan dolayı devlet doğuya ilgi göstereceğine tam tersi ve en kötüsü o bölgeyi aşiret ağalarının eline bırakarak devlet içinde devlet kurdurmuştur adeta.

Devletin kendi kanunları batıda,doğuda ise aşiret kanunları olan bir sistem olmak zorunda kalmış.

Devleti buna zorlayan ise yine aşiret ağaları olmuş.Cumhuriyet döneminde yapılan toprak reformunu doğu halkı kabul etmeyince devlet başka yol bulacağına doğu halkını ağaların kucağına bırakmış.

Doğunun gelişememesindeki bu durum aslında dünyanın küresel kölelik düzenidir yani alan memnun satan memnun.Halkının köle olmasını önemsemeyen bir devlet yapısı her ülkeyi eninde sonunda batırır.

Aslında doğu halkının isyanı buna batı insanı standartlarında bir yaşama sahip olmak istiyorlar.

Ben bunu birazda haçlı seferleri sırasındaki avrupanın durumuna benzetiyorum.Doğuya seyahatler yapıp yeni şeyler keşfeden gezginlerin anlattıkları ile kıpırdanan avrupalının sefillikten kurtuluş hikayesidir haçlı seferleri benim için.

Doğu halkının yeni jenerasyonuda artık tam anlamı ile gezgin ve sıradaki doğulu gençler daha eşitlikçi daha fazla imkanlar istiyorlar.Ama oradaki düzensizliğe zamanında ve yerinde hamlelerle müdahale etmeyen devlet dış güçlerin törpülediği bu gençleri va halkıda kullanamsını maalesef engelleyemiyor.

Devlet ilgilenmeyip başı boş bırakıncada doğunun halkı sizin dediğiniz işleri yapmak zorunda zaten.

Devletin sınırlarını biz halk olarak çizmeden toplumsal olguların yönünü halk vermezise devlet sorun çözen değil sorun çıkaran olmaktan kurtulamayacak sanırım.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 16, 2009, 01:12:11 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Partinin kapatılması hiçbirsey teşkil etmiyor. Türkiye parti mezarlığı biri kapanır digeri açılır. Bu bence CoZum değil.
Bence 2 insan a. 5. Yıl siyasi yasakta CoZum değil. Ömür boyu vereceksin. Zaten secimler 5 yılda 1
. Bir sonraki secimde yeniden aramızda olacaklar.

O yüzden Ömür boyu siyasi yasak getireceksin. Sonra izlemeye tabi tutacaksın, akillanirlarsa ki başka çareleri yok yasağı kaldıracaksın.

Bu kadar basit.

Aralık 16, 2009, 05:27:40 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Bu DTP neymis be. Tum Turkiyeyi bir birine katti nerdeyse.

Aralık 16, 2009, 05:56:06 ös
Yanıtla #26

Sn. Türk, siz bir hayli haddinizi aşıyorsunuz gibime geliyor gerçi bu kadar ucuza indirgenmeniz, sizin ne kadar çok alt tabanlarda fikir sahibi olduğunuzu göstermektedir. Olayları bile değerlendirirken ne kadar çok çirkefleşif basitleştiğinizin farkında mısınız bilemiyorum gerçi işin bu yönü beni hiç ilgilendirmemekle birlikte sadece yazılanları okuyup, gülümsemekle yetiniyorum. Ucuz düşünce pazarında herkes kendi kapasitesine göre konuşur.

Anlamlı değerlendirmeler yapılarak seviyenin en üst konumunda bulunabilenlerin önemini şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum :)  Neyse burada ilkokul çocukları gibi tartışma yapmak yerine -ki çok gereksiz buluyorum- Süreç, bize en iyisini gösterecektir. Ben izlemede kalmayı yeğliyorum.  
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2009, 06:01:52 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 16, 2009, 08:28:34 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sn. isabell, burada fikirlerimi paylaşmam sizi neden bu kadar çok rahatsız etti?.. bence bu mesaj'ı bu sayfaya yazarak aslında siz kendi seviyenizi belli etmiş oluyorsunuz. 21. yüzyılda yaşıyoruz hatırlatmak isterim.

burada iyi veya kötü yok doğru veya yanlış vardır. bu yüzden buradayız. doğru olan'ı öğrenmek adına bu bir forum herkes kendi fikrini alenen beyan edebilir.

ama aşağılayıcı cevap'lar yazmanıza bence hiç gerek yok.

sizi ahlak-i edeb'e davet ediyorum. sağlıcakla kalın.

Neyse burada ilkokul çocukları gibi tartışma yapmak yerine -ki çok gereksiz buluyorum-

siz bencede tartışmayın. tartışmak erdem ister, hoşgörü ve nezaket gerektirir.