Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa giriş başvurusu nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 99253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2010, 11:22:25 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Oncedende birkac mesajinizda ingiltere buyuk locasi tarafindan taninmadikca duzenli degilsiniz gibi sozler soylemissiniz. Ama benim bildigim kadariyla herhangi bir duzenli loca tarafindan tanindikca duzenlisiniz demektir. Yani ingiltere buyuk locasindan baslamis olsada suanda sizin duzenliliginizi kabul edecek yuzlerce loca var. Yaniliyormuyum? Her yerde bicok kez soylemisler, bir duzenli loca tarafindan taninmadikca duzenli sayilmazsiniz diye.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 25, 2010, 11:23:34 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yani duzenliliginize karar veren ingiltere degil. Onun kagida doktugu geleneklerin temsilcileri.

Mart 25, 2010, 01:16:04 ös
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki DÜZEN kavramı üzerinde uzun boylu bir açıklama serisi yazmıştım. Bu albette forumda basit bir aramayla bulunur. Zaten pek eskiden de değildi.

Bir özetleme yaparsak şunu diyebiliriz: Dünya yüzündeki mason kuruluşlarının DÜZEN kavramının tanımı üzerinde farklı tutumları var; bu nedenle kimilerine göre düzenli olanlar ötekilere göre düzensiz sayılıyor.

Bu işin dünya çapında belli bir otoritesi var mı? İngiltere Birleşik büyük Locası öteden beri o otoritenin kendisi olduğu iddiasında. Tipik İngilizvari tutum. Bunu elbette bu kadarlma da bırakmayarak, zamanında uluslararası ekonomik politikanın ve bir de çekişme ve çatışmaların en elverişli olduğu bir dönemde başta ABD büyük locaları olmak üzere birçoğunun onayını almış; kimisine de baskıyla kubul ettirmiş. Dolayısıyla ta o zamandan yani 1920'li yıllardan bu yana (bu arada elbette bir de 1929 tanıma koşulları ve onun ekleri olan 1932 ve 1938 bildirgeleri var)  Anglosakson Masonluğu olarak anılan topluluğu oluşturmuş. Dünyanın en geniş mason nüfusu (yaklaşık dörtte üçü) bu topluluk içinde yer alıyor. Buna elbette hiçbir diyecek yok. Ancak Masonluk işte o büyük toplulukla bitmiyor. Bir de azınlık durumunda olanlar var. Çoğnluğun hep ve her bakımdan haklı olduğu, çoğunluğun istemlerine ille de uyulması zorunluğu Masonluk gibi bir kurumda benimsenebilir mi?

Sayın Asli elbette haklı. Anglosakson Masonluğu topluluğu çerçevesinde "düzenli" bsayılabilmek için ille de İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın doğrudan onayı gerekmez. Zaten İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın düzenli saydığı birtakım mason örgütlerinin öteki büyük localarca da düzenli olarak benimsenmesi zorunluluğu da yok; örneğin ABD'ndeki Prince Hall Büyük locaları böyle.  Fakat konuyu Türkiye gibi bir ülke açısından alacak olursak, iş dönüp dolaşıp İngiltere Birleşik Büyük Locası'na bağlanıyor. Öyle olmasıydı,  Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası ille de İngiltere Birleşik Büyük Locası tarafından tanınabilmek için 1968-1969 yıllarında olağanüstü bir çaba ortaya sermezdi. 

Özetle, bence bu işte Masonluğun ilkeleriyle davranılmasından çok uluslararası ekonomik politikaların dümen suyunda gidilmiş ve gidilmesine devam ediliyor.

İngiltere Birleşik Büyük Locası, kendi uygun gördüğü kuralları ve yöntemleri "Masonluğun gelenekleri" diye lanse etmiş. Ardından bir de Landmarklardan söz eder. (Onları da heyli uzun boylu irdelemiştim bu forumda.) Geçiniz!... İngiltere Birleşik Büyük Locası Masonluğun Landmarklarının neler olduğuna ilişkin gıdım açıklama yapmış değil Masonluğun tüm tarihçesi boyunca. Dolayısıyla o tutumun doğruluğuna ve geçerliliğine ancak o tutumu gözü kapalı destekleyenler ile Masonluğun tarihini ve ayrıntılarını çok iyi bilmeyenler kanabilir.

Zaten öyle oluyor.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 25, 2010, 02:11:44 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sizin bu konudaki asiri rahatsiz halinizi neye benzetiyorum biliyormusunuz? Lutfen yanlis anlamayin saldiri amaci ile degil elestri ve ayna tutma dusunun.

Farkli mason kuruluslarini farkli dinler olarak dusunursek. Bir tarafta kendi dinine gucluce inanan ve geleneklerien bagli bir topluluk var. Bir taraftada o topluluk hakkinda kolaylikla sert sozler sarfedebilen taninmayan bir topluluk var. Belki cirkin bir benzetme olacak, o yuzden anlayisinizi bekliyorum ama eger muslumanligi hkembl dersek ve yahudiligi ozgurler dersek soyle bir goruntu ortaya cikiyor. Bir tarafta sesi cok cikan ve sesi ne kadar cikarsa ciksin umursanmayan bir avuc asi var. Diger tarafta koklu, gelenekli, sadik kocaman bir topluluk var. Bu topluluk soylenen laflaran yapilan sozlu kiskirtmalara hic bir karsilik bile vermezken yahudiler onlarin yanlis oldugunu kendilerinin dogru oldugunu bagirip duruyorlar. Neden yahudilerde muslumanlar gibi farkli dusunce, inanc ve sistemlere saygi duyarak birlikte sakin sakin yasayamiyorlar? En azindan birbirlerini gormezlikten gelemiyorlar? Cok yazdim ve belki bu mesajin yeri burasi degil. Pardon :)

Mart 25, 2010, 04:15:22 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn ADAM
düzenli ve muntazam bir loca olarak tanınabılmek için illa ingiltereden onay almanız gerekmıyor, hür kabul edilmiş masonlar anayasasının ve loca kurmak için gerekli çalışmaların yapıldıktan sonra size loca için gerekli düzenlemeleri sunan üyük loca tarafından tanınmanız zaten sizi muntazam ve düzenli bir loca olarak tanınmasını sağlar diye biliyorum.

tabiki HKEMBL dışındaki locaları loca olarak kabul etmemem duygusal bağlamlarımdan çıkardığım bir sonuç var bu forum altında buzamana kadarki yazdıklarım gibi buda aklımla ve okuduklarım yada anlatılanlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda yapmış olduğum açıklamalardı. yanlıştır yanlışsa bilen kişiler yahut ta sizin tarafınızdan duzeltılmesı doğruyu öğrenmeme yardımcı olacaktır. özgür masonlar locasının muntazam localar tarafından tanınmadığını biliyorum. kadın masonlar locası hakkında zaten mason locası olarak gormuyor dememım sebebı kadınların mason olamayacağına fayanmakta.

saygılarımla

Aralık 19, 2010, 02:44:07 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sonuç özet: Türkiye'de üç büyük loca vardır; Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonlar Büyük Locası, Kadın Mason Büyük Locası. Ayrıca bir de bağımsız çalışan loca var.

Sayın ADAM,
Bağımsız çalışan loca konusunda biraz daha aydınlabilir misiniz?
Saygılarımla

Aralık 19, 2010, 07:48:12 öö
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Sn.Adam : Bunu içtenlikle isteyen kişi, mason derneklerinin adresini bulabilir, yürekliyse gider kapıyı çalar. İnternet aracılığıyla iletişim sağlayıp dileğini iletebilir. İyi niyetli olduğu anlaşılırsa, gerekli tanışmalar sağlanır.

Demiş ancak bunun o kadar da kolay olmadığını düşünüyorum. Eğer loca bariz ortada bir yerde değilse adresi bulamaz :)

Aralık 19, 2010, 08:59:36 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İki konu...

Birincisi bağımsız localar ama o bu başlığın konusu değil.  Sayın kmldmn'den şöyle bir ricada bulunsam: Bu soruyu ayrıca ortaya atarsanız yanıtlayayım. Elbette benden başka yanıt veren de olabilir.

Sayın waldow'un dediğine gelince... Doğru, pek kolay değil. Ancak kimin için kolay değil? Bu işi öylesine düşünmüş olan birisi için. Hatta öylesine düşünmüş olan birisi, bulamayınca kısa süre içinde pes eder. Fakat kafasına ve gönlüne koymuş olan birisi bu konuda başarıya ulaşır. Örneğin bu forumda bir ara üyelerden bir Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın merkezine gittiğini, ordada çok iyi karşılandığını anlatmıştı. Demek ki iyi niyetle istenirse olabiliyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 19, 2010, 05:10:21 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,
Bağımsız localarla ilgili gerekli başlığı açtım, ilginize teşekkür ederim.
Saygılarımla

Ekim 29, 2014, 11:49:59 ös
Yanıtla #29

İsteyin size verilecektir, arayın bulacaksınız, kapıyı çalın size açılacaktır.....

Neyi aradığını bilmek gerek. Aranan Masonluksa ya da bir derneğe üye olmaktan ibaretse o halde o aradığını zannedenden fersah fersah uzaklaşacaktır. Her yakınlaşma çabası ondan uzaklaşmayla sonuçlanacaktır. Evet bulanlar sadece arayanlar olacaktır ama aramakla bulunamazdır da. Ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlamaz. Nerede arayacağını bilmeyen hiçbir zaman bulamaz.

Dolayısıyla neyi istediğini de bilmek gerek. İstenen bir derneğe üye olmaksa, beyhude bir istektir bu. Bir binanın içine girilmiş ya da girilmemiş ne fark eder.

Binaya girmek... kapıyı çalmak. Hangi kapıyı çalacağını bilemek ve daha ötesi nasıl çalacağını bilmek. Cümle kapısı değil ki her çalan girebilsin ya da her kapı oraya açılmıyor ki çalınan herhangi bir kapıyla aranan bulunabilsin.

Böyle başlanır sorulara, sonra daha derine inmek için can atarsa yürek, akıl Bilgi'ye Hikmet'e açsa, adım adım inilir derinlikere aranan taştır bulunan bizlik, bizde bütünleşebilmiş benlik...

Sayin skullG,

Tum samimiyetimle belirtmek isterimki, yukarida yazdiklariniz bu forumda beni en cok heyecanlandiran paragraflar oldu.  Ozellikle son paragrafi okurkenki hislerimi aciklamakta zorlaniyorum.

Her harfinde bir anlam, isaret var sanki.

Nacizane tesekkurlerimi kabul edin.

Saygilarimla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK