Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ak ve pak  (Okunma sayısı 4505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2011, 04:41:51 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ne demek?

Beyaz ve tertemiz.

Ancak Masonlukta böyle kullanıldığı pek görülmüyor. İlle de ak ve pak.

Bu terimin tek bir kullanım yeri var bildiğimce (yanlış biliyorsam düzeltilsin), o da Masonluğa girmek üzere önerilen/girmek isteyen bir haricinin locadaki işlemleri sırasında. Bu işlemlerde “skrüten” olarak anılan gizli oylamanın sonucu alındığında.

Skrüten denilen gizli oylamada verilen oylar ya evet ya hayır yani ya olumlu ya olumsuz; referandum gibi. Bu oylamada Masonlukta geleneksel olar “bûl” denilen bilyeler kullanılıyor. Bu bilyeler iki renkli beyaz (ak) ve kırmızı ya da siyah.

Oylamaya katılan her mason, sonra değerlendirilmek üzere bu bilyelerden birini kullanıyor. Bunun uygulanmasında birbirinden farklı yöntemler var ama sonuç kullanılan olumlu ve olumsuz oylar.

Önerinin ya da istemin kabul edilmesi, işlemin olumlu yürümesi için olumlu ve olumsuz oyların birbirine oranla sayısı nasıl olmalı? O ayrı bir konu. Ancak şu seçenek her zaman var: Tüm oylar olumlu; hiçbir pürüz yok.

İşte bu durum ak ve pak olarak niteleniyor.

Sanırım masonlar bir toplantıda böyle bir işlem yapılıp da üstad-ı muhterem yapılmış olan skrüten sonucunun ak ve pak alındığını duyurduğunda pek sevinirler. İlgili harici bunun farkında bile değildir. Sonradan haberi de olmaz çünkü ona söylense söylense işlemin sonucunun olumlu alındığı söylenir. Oysa işlemin sonucunun olumlu alınmış olması demek ile ak pak çıkmış olması aynı şey değildir. Hariciye o kadarı yeter; yetmeli. Şayet duru görü gibi bir parapsikolojik yeteneği varsa, o anda içine bir mutluluk yayılabilir, gönlünü huzur kaplayabilir belki.

Ak ve pak…

Hoş bir terim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 27, 2011, 05:25:38 ös
Yanıtla #1

"Ak ve Pak" güzel bir deyimmiş. Şu anda HKEMBL'da kullanılan deyim bu değildir. Ritüel dilindeki eskiye dönüşten önce belki kullanılıyordu, bilemiyorum. Belki de ÖMBL hala bunu kullanıyordur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 27, 2011, 10:18:04 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM yine cok guzel bir noktaya temas etmis. Ben de kendi obediyansimda uygulanani kisaca anlatmak istiyorum. Forumu takip edenler bilir ama ben yeni katilimcilarimiz icin bir kez daha ABD'de bulundugumu bir kez daha belirtmek istiyorum ki kafalarda bulaniklik kalmasin.

Bizde kullanilan oylama kutusuna "Ballot Box" denir. Bu kutunun icinde siyah kupler ve beyaz bilyeler vardir. Siyah red, beyaz ise kabul anlamina gelir. Dikkat edilmesi gereken husus siyahin kup seklinde olmasi gerektigidir boylece kutunun icine elinizi soktuktan sonra cikartmadan, ve kimse gormeden oyunuzu gonul rahatligi ile verebilirsiniz. Amac zaten oylamayi "anonymous (gizli)"  sekilde yapmaktir.

"Ak ve pak"a denk gelen bir deyim biz kullanmiyoruz. Sadece "temiz (clear)" tabiri kullaniliyor.

Saygilar

In Thy name we have assembled!

Mayıs 27, 2011, 11:26:04 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın ADAM, Sayın Mustafa Kemal ve sayın  Potentate,  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.  Bu arada daha önce konusu geçtiği için ;
        Şayet  izliyorsa buradan sayın Hacamat'a da seslenmek istiyorum. Sayın Hacamat, işte Masonlar,  biz haricilere bunları öğretiyorlar. Bunları Mason olmayanlar  bu kadar açık- seçik anlatabilir mi ? Bence  bunun için sitenin adı da amacına  çok uygun düşüyor.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 28, 2011, 12:05:07 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Saygılar
Sayın Alşah; atladığınız bir konu var sanırım sayın ADAM Mason değil...
Saygılarımla

Mayıs 28, 2011, 01:39:46 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

O zaman bu durumu da Masonların birşeyler öğrettiğine yahut masonluğun harici olarak öğrenilebildiğine kanıt gösterebiliriz sanırım.Sayın HAcamat forumu biraz karıştırırsanız, -benim de geçenlerde denk geldiğim bir yazı- Masonluk öğrenilebilir. Ama nasıl ya da ne kadarı? Elinizde kapı vardır, anahtar vardır.Ama o anahtarın o kapıyı açtığını bilmezseniz elinizdekilerin size hiçbir faydası olmayacaktır.

Saygılarımla

Mayıs 28, 2011, 02:21:09 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Ak ve Pak" güzel bir deyimmiş. Şu anda HKEMBL'da kullanılan deyim bu değildir. Ritüel dilindeki eskiye dönüşten önce belki kullanılıyordu, bilemiyorum. Belki de ÖMBL hala bunu kullanıyordur.

Saygılarımla.

sayın Mustafa Kemal,
''ritüel dilindeki eskiye dönüş''  kısmını biraz açabilir misiniz rica etsem? temelde merak ettiğim ritüel dilindeki eski ve yeni?

saygılarımla...
אלי

Mayıs 28, 2011, 02:41:02 ös
Yanıtla #7

Sn. relic,

Zaman zaman ritüellerde, tüzüklerde, vb. kullanılan dil gözden geçirilir. Dönemin kullanımına uygun hale getirilir. Örnek vermek gerekirse 1909 yılında kullanılan ritüeli bugün anlamak neredeyse imkansız. Yapılan, bazı görevlilerin ismleri gibi kelimeleri yenilemektir. Nazırı Evvel, 1. Nazır olmuştur mesela.

Ama bir dönem gelmiş, sanırım 1980'lerin sonu gibi, biz tekrar daha eski kelimeler kullanmaya başlamışız. (Tam tarihi bulmak için ritüelleri zaman sırasında karşılaştırmam lazım. Bunu zaten yapacağım, amacım başka aslında, ama bu konuda kesinleşir.) Saygıdeğer Üstat derken tekrar Üstadı Muhterem demeye başlamışız mesela.

Sebebini bilmiyorum, tahminim var sadece. Söylemi ÖMBL'dan tamamen ayırmak istenmiş olabilir. ÖMBL daha güncel bir Türkçe kullanmaya çalışıyorlar bildiğim kadarıyla.

Dilde eskiye dönüşten kastettiğim budur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 07, 2011, 08:56:21 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok teşekkür ederim sayın Mustafa Kemal...
אלי