Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk insana neler öğretir?  (Okunma sayısı 38134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2007, 04:27:24 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn Einsof,

Bu konuda lise yıllarımda (ki oldukça uzun bir geçmişe tekabül ediyor) bir felsefe hocamın söylediklerini asla unutmam,

"Düşünmek zenginlere has bir lükstür, çünkü çalışan o sırada ekmeğini kazanmakla meşguldür."

O zamanlar çok kızdığım bu sözün doğruluğunu çalışma hayatına girince gördüm.

Bir bilgi daha, Masonlar zengin değildir ama asgari olarak ortadirekten olmaları beklenir. Hatta üyelik aidatını dahi ödemekte zorlanan çok sayıda emekli olmuş kişi Masondur. Bu insanların zenginliği ise fiziki zenginlikten çok, ruhsal zenginlikten ibarettir.
Tempus fugit...

Haziran 01, 2007, 04:32:01 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Omnia Tempus Alit
Aktardığın söz çok güzel gerçekten..Geçen gün bi arkadaşım sence Allah nedir nasıl bi varlıktır diye sordu,bende cebinde duruyo şu anda bak görürsün dedim..İnsanlar parayla allahı neden ayrı tutarlar anlayabilmiş değilim :)
Sevgiler..

Haziran 01, 2007, 06:20:57 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu kadar büyük manevi altyapısı olan bir birliğin sonunda gidip "Fakirler mason olamaz" dusturuna takılıp kalması ne acı değil mi?Malesef parası olmayan insanların "Allah sevgisiyle kalpleri ısınamayacak iyiliği yayamayacak ahengi öğrenemeyecek,Cehalet, itibarsızlık, cürüm ve kanunlara itaatsizlik gibi hususlara mahkum olacaktır..
Ne acı bi durum :)

sevgili einsof,
sizin bu fakirlerin mason olamayacağı dusturuna takıldınız kaldınız. sitede niçin olunamayacağına dair bir çok yazı mevcut. Sn. Omnia'nın yaptığı açıklama aslında çok güzel özetliyor.

dünya gailesiyle uğraşan, ailesinin gereksinimlerini yeterli bir şekilde karşılayamayan birisinin mason olduğunu düşünsenize, Loca'da kese dolaştırıldı ve herkes gücünün yettiğince para atıyor içine ona sıra geldiğinde oraya koyabilecek parası yok, yada muntazam ödentisini ödeyemiyor, bu onu daha fazla sorunlu hale getirmez mi?

ayrıca fakir olmayanlar mason olamıyorsa zenginler mason oluyor demektir şeklindeki mantıkta yanlış... mason olabilmeniz için, hayatınızı geçindirebilecek kadar kazanç bekleniyor, ödentileri ödeyebilme, yardımlara iştirak edebilme vs. bunun içinde trilyonlara sahip olmanız gerekmez

Omnia Tempus Alit
Aktardığın söz çok güzel gerçekten..Geçen gün bi arkadaşım sence Allah nedir nasıl bi varlıktır diye sordu,bende cebinde duruyo şu anda bak görürsün dedim..İnsanlar parayla allahı neden ayrı tutarlar anlayabilmiş değilim :)
Sevgiler..

bu görüşünüze katılamayacağım, parayla tanrıyı denklemek pek mantıklı gelmedi bana

Haziran 01, 2007, 06:32:47 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bu kadar büyük manevi altyapısı olan bir birliğin sonunda gidip "Fakirler mason olamaz" dusturuna takılıp kalması ne acı değil mi?Malesef parası olmayan insanların "Allah sevgisiyle kalpleri ısınamayacak iyiliği yayamayacak ahengi öğrenemeyecek,Cehalet, itibarsızlık, cürüm ve kanunlara itaatsizlik gibi hususlara mahkum olacaktır..
Ne acı bi durum :)

sevgili einsof,
sizin bu fakirlerin mason olamayacağı dusturuna takıldınız kaldınız. sitede niçin olunamayacağına dair bir çok yazı mevcut. Sn. Omnia'nın yaptığı açıklama aslında çok güzel özetliyor.

dünya gailesiyle uğraşan, ailesinin gereksinimlerini yeterli bir şekilde karşılayamayan birisinin mason olduğunu düşünsenize, Loca'da kese dolaştırıldı ve herkes gücünün yettiğince para atıyor içine ona sıra geldiğinde oraya koyabilecek parası yok, yada muntazam ödentisini ödeyemiyor, bu onu daha fazla sorunlu hale getirmez mi?

ayrıca fakir olmayanlar mason olamıyorsa zenginler mason oluyor demektir şeklindeki mantıkta yanlış... mason olabilmeniz için, hayatınızı geçindirebilecek kadar kazanç bekleniyor, ödentileri ödeyebilme, yardımlara iştirak edebilme vs. bunun içinde trilyonlara sahip olmanız gerekmez

Omnia Tempus Alit
Sevgiler..

bu görüşünüze katılamayacağım, parayla tanrıyı denklemek pek mantıklı gelmedi bana

Bu klasiktir. Fakir edebiyati yapmak en kolay islerden birisi.
Dinimiz bile zekat konusund, ve birden fazla konuda "kendine ve ailene bakabiliyorsan" "seni zora sokmayacaksa" "imkanin elvriyorsa" tarzi telkinlerde bulunurken bir dernegin uyelerine koydugu sartlar neden bu kadar tartisiliyor anlamiyorum.

Fenerbahce klubune de Galatasaray klubune de genelde parasi olmayanlar uye olamaz (en azindan uyelik ucretini odeyemeyecek olanlar). Hic bunlar elestirilmez ama sirf mason oldugu icin her seyi elestirilir.

Sacma geliyor bana.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 01, 2007, 06:55:23 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Masonluk oncelıkle durup durup neden fakırler mason olamıyor ? demekten sızı alıkoyar ve sebebını arastırmanız ıcın sıze ılham verır yanı gercek bılgıyı bulmak ıcın işte masonluk boyle birseydır...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 01, 2007, 06:59:13 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Alıntı
Masonluk oncelıkle durup durup neden fakırler mason olamıyor ? demekten sızı alıkoyar ve sebebını arastırmanız ıcın sıze ılham verır yanı gercek bılgıyı bulmak ıcın işte masonluk boyle birseydır...

İlk defa duydum bu fonksiyonunu Siz nerden biliyorsunuz?
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2007, 07:02:50 ös Gönderen: LuckyEye »

Haziran 01, 2007, 07:01:55 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Kanaatımce boyle olmalı ve masonluk bilim ve arastırmayı desteklemelı sadece yorum..Elbette Mason degılım..Anlatmak ıstedıgım Fakırler neden Mason olamıyor dıye dusunup duracagına arastırırsın ve sonuca gercek sonuca ulasırsın...Hepsi bu kadar
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2007, 07:06:12 ös Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 01, 2007, 07:03:40 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Anladım ifadelerinizde kesinlik ibaresi vardıda bir an için yorum olduğunu idrak edemedim

Nisan 27, 2008, 02:01:55 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürlüğe saygı başlığı altını okuyup katılmamak elde değil..

Amerika da köleliğin kaldırılmasında fikir ve eylem olarak en çok çalıştığına inandığım insan Thomas Jefferson dur ve kendisi Masondur...Kendisi bugünkü faşist Amerikan devletinin değil bundan yıllarca önce temelleri atılan Özgürlükler , Umutlar ülkesi  Amerikanın  kurucularındandır..

Elinde kölelik gibi ücretsiz bir üretim faktörü varken insanlığa yakışmayan bu müesseseyi kaldırmak için çok çalışmışır.
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Şubat 01, 2009, 02:04:05 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

masonluk bence insana, ışığı aramak için gerekli yöntemi ve düşünce sistemini öğretiyor...

saygılarımla,