Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AZERBAYCANDA MASONLUK ?  (Okunma sayısı 33960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2008, 07:40:57 ös
  • Ziyaretçi

Azerbaycanda masonluk neden yok?Cok zangin bir ulke yardim acisindan soyluyorum cok faydasi dokunur bu benim dushuncem bilmiyorum ama olmasini cok isterdim.cunki zor oluyor her dafa istanbula gelib gitmek aktivitelere katilmakne bilim mason olmak ucun ugrashmak dogrusunu soylersem zoruma gidiyor yani Azerbaycanda yardim seven insan yokmu yani nasil oluyor bu mason adini tashiya bilen insanlik yokmu yani butun hur insanlar Turkiye ve basqa ulkelerdemi toplanmish yani. nasil oluyor bu anlamadim gitdi?

Ocak 03, 2008, 01:44:33 öö
Yanıtla #1
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sordugunuz sorunun cevabi sualinizin icinde bulmak mümkün.
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ocak 03, 2008, 06:07:34 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Azerbaycanda masonluk neden yok?Cok zangin bir ulke yardim acisindan soyluyorum cok faydasi dokunur bu benim dushuncem bilmiyorum ama olmasini cok isterdim.cunki zor oluyor her dafa istanbula gelib gitmek aktivitelere katilmakne bilim mason olmak ucun ugrashmak dogrusunu soylersem zoruma gidiyor yani Azerbaycanda yardim seven insan yokmu yani nasil oluyor bu mason adini tashiya bilen insanlik yokmu yani butun hur insanlar Turkiye ve basqa ulkelerdemi toplanmish yani. nasil oluyor bu anlamadim gitdi?

anlamadım ki ?
siz istanbula niçin gelip gidiyorsunuz ve hangi aktivitelere katılıyorsunuz?

Ocak 03, 2008, 06:21:43 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

yani nasil oluyor bu mason adini tashiya bilen insanlik yokmu yani butun hur insanlar Turkiye ve basqa ulkelerdemi toplanmish yani. nasil oluyor bu anlamadim gitdi?
Ne garip bende bişey anlamadım .????
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ocak 03, 2008, 11:13:11 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Türkiye'deki masonlar, Azerbaycan'da bağımsız bir locanın kurulması için çalışmalarını tamamladı. 'Azeri Kardeşler'in isimleri de belirlendi. Türkiye'deki masonlar, Azerbaycan'da uzun zamandır sürdürülen siyasi girişimlerden sonuç alınmaya başlandı. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın yayın organı Tesviye dergisinde, bağımsız bir Azerbaycan Büyük Mason Locası'nın yakında kurulacağı belirtilerek, "Kurucu olmak isteyen 'Kardeşlerin' ismini içeren liste ile, Azerbaycan'da misyonu devralacak temsil ve temessül yeteneğine sahip haricileri tekris etme yolunda çalışmalar başladığı bildirildi. Bugün değişik vadilerde Loca çalışmalarına muntazaman devam etmekte olan Kardeşler ve tekris olmayı bekleyen hariciler, Bağımsız Azerbaycan Büyük Locası'nın kurulmasında üzerlerine düşen onur verici görevi gerçekleştirecekler" denildi. Sovyetler Birliği döneminde yasak olan masonik örgütlenme, Sovyetlerin dağılmasından sonra da Azerbaycan'da mevcut yasal mevzuat gerekçe gösterilerek engellenmişti.

TÜRKİYE'DE EĞİTİM

2003 yılında "Hazar Locası" olarak Türkiye Büyük Mason Locası bünyesinde faaliyete başlanmış, ancak bir türlü Azerbaycan Büyük Locası kurulamamıştı. Siyasi bir takım girişimler sonucunda şimdi bu aşamaya gelindiği bildirildi.

2003'TE KARAR ALINMIŞTI

Türkiye Büyük Mason Locası, 14 Haziran 2003 tarihli toplantısında, ileride Azerbaycan'da kurulması düşünülen bağımsız bir Büyük Loca'nın çekirdeğini oluşturacak bir Loca kurulması için çalışmalara başlanması kararı almıştı. Bu amaçla "Üçgen"ler olarak bilinen İstanbul, Ankara, İzmir Vadileri'nden beşer yetkili masonun katılımıyla bir komisyon kurulmuş, "Yeni Ufuk" adı verilen komisyonun başkanlığına da bir azeri olan Behzat Rızvani getirilmişti. Komisyonun sekreterliğini ise Ankara Vadisi'nden Ali Herischi üstlenmişti. 2003 yılından bu yana Azerbaycan'da yürütülen çalışmalarda Azeri mason sayısının bir kaç misline katlandığı, mason olan Azerilerin Türk masonlar tarafından eğitildiği belirtildi.

Reklam yayınlama kararı aldı

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın yayın organı olan Tesviye dergisi reklam yayınlama kararı aldı. Dergi, daha önce de bir dönem reklam kabul etmiş, ancak Loca'nın tepkisi üzerine reklam yayınlamaktan vazgeçilmişti. Loca'nın son toplantısında yeniden ele alınan reklam konusu, ara bir formülle tekrar benimsendi. Reklam verecek üyelerin müracaatları önce bir komisyon tarafından değerlendirilecek ve değerlendirme sonucu yayınına izin verilecek.

(Yeni Şafak)

Ocak 05, 2008, 10:40:08 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Saygideyer masonlar ve uyeler. bu gun turkiyenin azerbaycan ucun yarada bileceyi mason locasi ancaq turkiyede taninir ve burada da Bakude devlet tarafindan taninarak qeydiyyatdan kecmesi bi az sorun cunki burada tekce siz Turkler diyil, baska ulkelerinde yaratmak istediyi bi loca vardir ki, onlarda gizli halde calisiyor ve devlet tarafindan taninmalari icin caba harcliyorlar.

Ocak 07, 2008, 02:04:28 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet sunu ıyı bılıyoruz kı ulkelerdekı bosluklardan faydanılarak bır cok kısı kendısıne loca acabılır...Ne kadar Mason olurlar o ıstısna ......  bırlesık locaları yıkarak kendılerıne pay cıkartacaklarını sananlar bugun harıcı alemın oyuncagı durumuna dusmus ve bazı kesımlere hıcbır zaman olamadıkları! Masonları kotuletmek ıcın bu nacız bırlıgın bazı parcalarını saptırarak satmaya kalkmıslardır...Bugun bazı sıtelerde ve kanallarda gosterılen vıdeolar buna en ıyı ornektır....Mason olmanız sız yada sızı sececeklere kalmıs bır sey degıldır dogarken anlınızdakı ısık bunu belırler....
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 07, 2008, 09:22:38 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bir insan kendisini Mason ilan edemez. Bir insan ancak Masonlar tarafindan kabul edilerek Mason olur.

Ocak 07, 2008, 09:54:44 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Ulu Mason,

Masonluktan (doğal olarak) ne kadar uzak olduğunuz açıkca ortada. O yüzden sizi bilgilendirmeyi kendime borç bilirim. Türklerin oluşturduğu Masonluk, diğer devletlerin oluşturduğu Masonluk diye bir şey yoktur. Masonluk tektir. Masonluk her ülkede milli ögeler taşısa da evrenseldir. Bir yerde Masonik faaliyet var ise vardır, yok ise yoktur.

Bizlerin gözleri daha önce de kendisine Mason diyen ancak Masonluktan fersah fersah uzakta olan kişileri görmüştür. Bundan sonra da görecektir. Buna şüphe yok. Şu anda da Azerbaycan' da Muntazam bir Loca bulunmamaktadır. Bunun için çalışmalarını sürdüren Kardeşlerimiz hakkında bilgi forumumuzda da mevcuttur.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3111.msg23735;topicseen#msg23735

Saygideyer masonlar ve uyeler. bu gun turkiyenin azerbaycan ucun yarada bileceyi mason locasi ancaq turkiyede taninir ve burada da Bakude devlet tarafindan taninarak qeydiyyatdan kecmesi bi az sorun cunki burada tekce siz Turkler diyil, baska ulkelerinde yaratmak istediyi bi loca vardir ki, onlarda gizli halde calisiyor ve devlet tarafindan taninmalari icin caba harcliyorlar.

Tempus fugit...

Ocak 08, 2008, 01:35:46 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

"Dixitque Deus: 'Fiat lux'. Et facta est lux" ( "Tanrı, 'Işık olsun' diye buyurdu ve ışık oldu") .
Laus Deo (Övgü Tanrıyadır.) !!!  Bunun nasıl gercek olduguna ınanıyorsam bir okadarda uluMason'un Masonlukla uzaktan yada yakından bagı olmadıgına ınanıyorum...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..