Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsan Oğlu  (Okunma sayısı 12775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 19, 2007, 03:33:19 ös
Yanıtla #10

Uygun bir dille acikladiginiz dusunceleriniz icin ozure hic gerek yokki  Sn. Supernova. Siirden ayni seyleri anlamamis olabiliriz. Kaldiki ben bu siriin sizin tam da konuyu actiginiz andaki sozlerinize paralellik tasidigini dusunmusken. Yani mekan farki olmaksizin '' insan '' olabilmek gibi ...

Saygilarimla,
Virtus junxit mors non separabit

Haziran 19, 2007, 03:35:36 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kisinin medeniyet seviyesi, egitim ve kulturune baglidir. Toplumlarin medeniyet seviyesi ise, yonetim bicimlerine baglidir. Buna gore, kisilerin yada yada toplumlarin ne derece medeni oldugunu bulabilirsiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 19, 2007, 03:40:57 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Mystic.,
Tamam şimdi , ben tanrının dünya işlerine pek karıştığını düşünmüyorum da, yazdıklarınızı idrak etme eyilimi  gösteremedim, özürler. Tamam ozaman kabaca sene sonunu bekleyelim de ,dua edelim bizim öğretmen kırık vermesin. kaba olmadı değilmi yazdıklarım ? ne sürçili lisan ettiysek affola.

Saygılarımla.
Sayin Supernova,

Insan ve Hayvanin en onemli karakter farklari: vicdan, irade ve mantiktir.

Verdiginiz ornek icin sunu soyleyebilirim, bir kanisi Cin e goturerek oradaki bir Tazi ile anlasmasini elbette bekleyemezsiniz. Fakat, yuzlerce kanisi Cin e goturerek oranin butun kulturune yavas yavas ayak uydurmasini, onlar ile kaynasmasini ve hatta yuzyillar gecmesi sonucunda onlara gore fiziksel degisimler gecirdigini gorebilirsiniz. Ilk baslarda olusan ve kaos gorunen bu duzenden, bir sure sonra, (yeterince disiplinli yonlendirilirlerse) saglam ve ahenk dolu bir sistem cikacaktir.

Saygilarimla

Sayın Mason,
O zaman diyebiliriz ki İnsanlık daha yolun başın da, yada yavaş öğreniyor... Tamam ben alacaklarımı aldım, bekle ve gör taktiğide, ömrüm yetmez .... Zaten varlığımında ne kadar önemsendiği tartışılır, yada var oluşu neden gerçekleşti, ringa sürüsündeki bir balık işte....
Saygılarımla

Haziran 19, 2007, 03:52:55 ös
Yanıtla #13
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Insanligin yavas ogrendigi konusunda size hak veriyorum. Toplumsal medeniyet seviyesi yonetime gore degisir demistim. Butun insanlari bir toplum olarak dusunun. Yonetim ise Yuce Yaradandir. Bizlere irade, mantik ve vicdan vermistir ve bizleri irademize birakmistir.

Yuce Yaradan, bizleri kendi istedigi tek bir karaktere sokmamistir. Bizlere irade vererek, Isigi ve dogru yolu kendimizin bulmasini istemistir. Bizler de bunu, irademizi kullanarak, tecrubelerimize dayanarak yapiyoruz. Yavas ilerlememizin sebebi, Yaradanimiz degil, kendi irademiz ve bu iradeyi yanlis kullanmamizdir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 19, 2007, 03:57:37 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Teşekkürler Sayın Mason.

Haziran 19, 2007, 04:58:36 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Yazilanlara kisa bir ornek ile cevap vermeye calisacagim.
O iki kanis belki kavga etmeyebilir, anlasabilirler. Ta ki ikisi de ac kalinca ve ortalarina bir parca et atincaya kadar. Vahsi bir savas seyretme ihtimaliniz olabilir.

Ayni kosullarda insanlar (insan olan insanlar), once bir uzlasma, paylasma yoluna gitmeye calisirlar diye dusunuyorum.

Haziran 19, 2007, 05:47:57 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Haklısınız. Katılıyorum. ;)

Haziran 19, 2007, 08:15:02 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

İnsanoğlu bu evrende yaratılmış en zeki canlıdır.Her canlıda zekavardır fakat bunu kullanıp geliştirme yetkisi sadece insanoğluna verilmiştir.İnsanoğluna verilen zeka kadarda karışık duygular verilmiştir.Benim hep düşündüğüm bir soru vardır..Acaba insanların hepsimi farklı.Tamam yüzeysel olarak bir kaç özellik hr insanda vardır.Fakat bu parmak izi gibi bir şeymi.Yani her insan farklı duygu ve özelliklermi taşıyor...

Haziran 19, 2007, 08:19:59 ös
Yanıtla #18

İnsanoğlu bu evrende yaratılmış en zeki canlıdır.Her canlıda zekavardır fakat bunu kullanıp geliştirme yetkisi sadece insanoğluna verilmiştir.İnsanoğluna verilen zeka kadarda karışık duygular verilmiştir.Benim hep düşündüğüm bir soru vardır..Acaba insanların hepsimi farklı.Tamam yüzeysel olarak bir kaç özellik hr insanda vardır.Fakat bu parmak izi gibi bir şeymi.Yani her insan farklı duygu ve özelliklermi taşıyor...

Tam olarak dediğiniz gibi sayın mitni.Duygu meselesi fizik bedenle alakalı bir konu olduğu için bu konu ile ilgili parmak izi benzetmesi güzel bir örnek.
Omnia mors aequat

Haziran 19, 2007, 10:29:08 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

insanoğlunun özel olması ve karmaşıklığı diğer canlılara göre daha kural dolu daha ihtiyaçlı bir hayat yaşamalarından kaynaklanır bence.ve insanları özel yapan  bu zekada bu ihtiyaçlar doğrultusunda verilmiştir fakat yaşanılan bu kompleks yaşam insanlar arasında çeşitli kavgalara neden olur yöentim üretim tüketim vb. diğer canlıların bu tarz sorunları tekdüze bir yaşam yaşamalarından dolayı yok denecek kadar azdır mesela bir dişi aslan her sene başka bir aslandan yavru yapabilir veya bir aslan sürüsünün önderi dünyada ki bütün aslanların önderi değildir bu tarz şeyler den dolayı insan dışı canlıların yaşamları kompleks değildr.
ama şu bir doğrudur ki insanlık komplike hayatın sorunlarından kurtulmaları için kendilerine verilen zekay kullandıkça hayvanlardan daha aşağıya bir tutum sergilemekteler......
sanırım böyle bir ayet vey hadis vardı  "biz insanoğluna akıl verdik onu mahlukattan(hayvanlardan)üstün kıldık fakat daha sonra öyle şeyler yaptılarki onları o mahlukatlardan aşağıya çektik"
yanlışım varsa ayet/hadisle ilgili şimdiden özür dilerim